Jump to content

2 "περιεργες" Ερωτησεις


Recommended Posts

Γεια σε ολους. Εχω να κανω 2 ερωτησεις ( που μπορει να ακουστουν λιγο χαζες) και θελω την γνωμη των πιο εμπειρων.

Σημερα το πρωι πηγα μαζι με τον πατερα μου για ψαρεμα σε εναν παραποταμο του αλιακμονα εδω στην περιοχη. Μαζεψα κανα 2-3 πετρουλες απο το ποταμι και σκεφτομαι να τις βαλω στο ενυδρειο μου για διακοσμιση. Ειναι καλη ιδέα ή θα μου προκαλεσει τιποτα προβλήματα ?

Και η 2η ερωτηση εχει να κανει με το νερο. Σκεφτικα να παρω λιγο νερο απο το ποταμι και να το βαλω στο ενυδρειο. Πηρα ενα δειγμα και εκανα μετρισεις στο PH και μου βγαινει στο 6-6,5. Θα μπορουσα να βαλω λιγο νερο απο το ποτάμι στο ενυδρειο μου ( μια μικρη ποσοτητα, οχι το 100% ) ?

Υ.Γ. Το ποταμι αυτο θεωρητε απο τα πιο καθαρα νερα στην περιοχη, και αυτη την περιοδο το νερο που εχει ειναι κυριος νερο βροχης που κατεβαινει απο τα βουνα.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο ερωτημα σου ναι μπορεις αναλογα τι ψαρια εχεις ομως και αναλογα τις πετρες.

Για το δευτερο οχι,δεν θα το συνηστουσα.Δεν ξερεις τι οργανισμους μπορει να παρεις απο το ποταμι τους οποιους θα μεταφερεις και στο ενυδρειο σου με αγνωστα αποτελεσματα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+ 1000000

......όσο για τις πέτρες, πολυ καλό πλύσιμο με καυτό νερό ή βράσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι μαλακού νερού και όξινου/ουδέτερου ΡΗ, θα πρέπει να προσέξεις τις πέτρες να μην είναι ασβεστολιθικές. Αν είναι ασβεστολιθικές (όπως τα περισσότερα ελληνικά πετρώματα), θα σου ανεβάσουν τις σκληρότητες και δε θα μπορείς να τις κατεβάσεις με τίποτα... Ο τρόπος για να δοκιμάσεις αν είναι ασβεστολιθικές είναι ο κλασσικός με το υδροχλωρικό οξύ. Αν ρίξεις πάνω στην πέτρα μερικές σταγόνες και το δεις να αφρίζει, τότε η πέτρα είναι ασβεστολιθική και καλό είναι να την αποφύγεις (εκτός αν έχεις αφρικάνικο ενυδρείο). Αν δεν αφρίσει, τότε έχει άλλη σύσταση (γρανίτης, χαλαζίας κλπ) και δε θα επηρεάσει τη σκληρότητα του νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα για το οτι δεν μπορις να της κατεβασεις με τιποτα θα διαφονισω μπορεις αλλα με αλλαγες νερου καθημερινα.

Εγω που το ειχα κανει με το δικο μου πιο παλια αλλαζα 2 φορες την μερα 30% για μια ευδομαδα μου ανεβικαν νιτρικα,σκλυροτιτα και επεσε το PH.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για το οτι δεν μπορις να της κατεβασεις με τιποτα θα διαφονισω μπορεις αλλα με αλλαγες νερου καθημερινα.

Εγω που το ειχα κανει με το δικο μου πιο παλια αλλαζα 2 φορες την μερα 30% για μια ευδομαδα μου ανεβικαν νιτρικα,σκλυροτιτα και επεσε το PH.

Πόσο καλό όμως είναι η καθημερινή αλλαγή νερού; Στρεσάρει τα ψάρια, στερεί θρεπτικά από φυτά και δεν ξέρω και αν θα επηρέαζε τη βιολογία. Γιατί να μπει κανείς στη διαδικασία να κάνει καθημερινές αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για το οτι δεν μπορις να της κατεβασεις με τιποτα θα διαφονισω μπορεις αλλα με αλλαγες νερου καθημερινα.

Εγω που το ειχα κανει με το δικο μου πιο παλια αλλαζα 2 φορες την μερα 30% για μια ευδομαδα μου ανεβικαν νιτρικα,σκλυροτιτα και επεσε το PH.

Οτι και αν κανεις θα ανεβαινουν τα παντα απο τη στιγμη που οι πετρες θα ειναι ασβεστολυθικες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...