Jump to content

Σκέψεις Για Το Στήσιμο Και Τα Είδη (Malawi)


Recommended Posts

Καλησπέρα στην μαύρη ήπειρο...!!!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ στην Αφρική, αν και διάβαζα που και που!

Φτιάχνω ένα καινούργιο ενυδρείο και έχω αποφασίσει να γίνει ένα βιοτοπικό Malawi. (Αν και είμαι παθιασμένος δισκοπαθείς, πάντα έκρυβα μια αδυναμία στις "αφρικάνες" και πάντα ήθελα να φτιάξω και ένα τέτοιο ενυδρείο... Ελπίζω να μην με αποκηρύξετε ούτε εσείς , ούτε οι "άλλοι" :lol2: )

Λοιπόν, το ενυδρείο έχει διαστάσεις 180μ. x 60π. x 65υ. (περίπου 650 λίτρα) και είναι ακόμα υπό κατασκευή.

Σκέφτομαι να βάλω mbuna, που μου αρέσουν πολύ! Και εδώ έρχεται η πρώτη ερώτηση...

Απο παλιά διαβάζω οτι τα mbuna δεν πρέπει να μπαίνουν με haps και μου ακούγεται και λογικό... Πως όμως καταφέρνουν κάποιοι και τα διατηρούν μαζί χωρίς προβλήματα; (έτσι λένε τουλάχιστον... ) Για να μην πω βέβαια για το you tube, στο οποίο βλέπεις όλα τα αρσενικά πολύχρωμα είδη mbuna και haps στοιβαγμένα σ΄ένα ενυδρείο... (αυτό δεν ρωτάω αν είναι σωστό... το καταλαβαίνω κι ας μην ξέρω πολλά για τις αφρικάνες... )

Γενικά, μπαίνουν μαζί χωρίς προβλήματα; (ας δούμε πρώτα αυτό και πάμε μετά σε πιθανή ψαροσύνθεση... )

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην μαγική Αφρική!

Μπορείς να βάλεις λόγω μεγάλου ενυδρείου κάποια είδη από χαπς όπως τις αολονοκαρες!

Αυτό που βλέπεις είναι συνήθως από εξωτερικό , και στοιβαζουν όσο το δυνατόν περισσότερα ώστε να μην έχουν χώρο να διεκδικήσουν τα ψαράκια (καθώς είναι περιοχικα) άρα μετριαζουν την επιθετικότητα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

Αρα μπορεί να μπει κι ένα είδος από αυτές (αν βρεθεί κιόλας)...

Από εξωτερικό βέβαια, και συνήθως Αμερική... ( πάντα υπερβολικοί σε οτι κι αν κάνουν αυτοί οι άνθρωποι... ) Πάντως λες οτι είναι κι αυτός ένας τρόπος να κρατήσουμε Αφρικάνες μακροπρόθεσμα και χωρίς προβλήματα; ( αν είναι έτσι να αρχίσω να την ξανασκέφτομαι την Αμερικανιά :abe: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δικό σου θα είναι το ενυδρείο!

Αλλά δεν θα είναι βιοτοπικο!

Δεν θα δεις τον χορό του σεξ !

Δεν θα δεις μικρά!

Δεν θα δεις χορό κυριαρχίας !

Γενικά δεν θα δεις συμπεριφορές!

Τα ψαράκια θα είναι μόνιμα με στρες !

Κτλ κτλ!

Στα λίτρα που έχεις πολύ εύκολα μπορείς να βάλεις και όχι μόνο ένα χαρέμι

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το μόνιμο στρες, κάποια στιγμή θα φέρει και τα προβλήματα... οπότε σίγουρα δεν είναι ο σωστός δρόμος αυτός, κι ας είναι πιο φανταχτερός...

Από την αρχή ο σκοπός μου είναι ένα βιοτοπικό...

Και εδώ ερχόμαστε στο κύριο θέμα, την ψαροσύνθεση... Αρκετό καιρό τώρα, διαβάζω και προσπαθώ να καταλήξω κάπου αλλά δεν είναι και εύκολο γιατί οτι κι αν σκεφτείς δεν είναι σίγουρο οτι θα το βρεις κιόλας...

Έτσι αναγκαστικά πας και σε συμβιβασμούς...

Να αρχίσω αναφέροντας αυτά που μου αρέσουν και μπορούν σχετικά εύκολα να βρεθούν, ώστε να δούμε ποιά από αυτά ταιριάζουν;

-labeotropheus trewavasae (west thumbi is.)

-metriaclima estherae (blue)

-pseudotropheus cyaneorhabdos (melanochromis maingano)

-pseudotropheus acei

-pseudotropheus socolofi

-cynotilapia afra (nkhata bay)

-labidochromis caeruleus

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι πως τα ψαράκια σου δεν θα έχουν τον χαρακτήρα τους!

Τα 2 πρώτα και τα 2 τελευταία!

Link to comment
Share on other sites

το μειονεκτιμα με τα mbuna ( πετροψαρα ) ειναι πως κρατουν και διεκδικουν περιοχες και πεφτει θανασιμο ξυλο.... ασε που κρυβονται στης πετρες (εξαρταται το στησιμο των πετρων ) και ψαρια δεν βλεπεις... εγω ειμαι τη αποψης οτι μπορουν να σημβιοσουν και με ειδος haps ( ανοιχτου πελαγους ) οπου αυτα τα ψαρια συνεχεια βολταρουν... στης διαστασεις που γραφεις εγω θα εβαζα συγουρα haps.... σκεψου και λιγο διαφορετικα και θα σου πω το ιδιο που με συμβουλεψαν και μενα οι μεγαλοι δασκαλοι του φορουμ, τα mbuna τα βαζουν οι ποιο πολοι λογο επιδη περιοριζονται με τα λιγα λιτρα τους, εσυ κανε κατι το διαφορετικο το οποιο δεν το συναντας συχνα και αυτο ειναι τα haps.... οταν τα εβαλα ηλικρινα με κερδισαν οι συμπεριφορες τους - τα χρωματα τους - η κινηση τους....

Link to comment
Share on other sites

το μειονεκτιμα με τα mbuna ( πετροψαρα ) ειναι πως κρατουν και διεκδικουν περιοχες και πεφτει θανασιμο ξυλο.... ασε που κρυβονται στης πετρες (εξαρταται το στησιμο των πετρων ) και ψαρια δεν βλεπεις... εγω ειμαι τη αποψης οτι μπορουν να σημβιοσουν και με ειδος haps ( ανοιχτου πελαγους ) οπου αυτα τα ψαρια συνεχεια βολταρουν... στης διαστασεις που γραφεις εγω θα εβαζα συγουρα haps.... σκεψου και λιγο διαφορετικα και θα σου πω το ιδιο που με συμβουλεψαν και μενα οι μεγαλοι δασκαλοι του φορουμ, τα mbuna τα βαζουν οι ποιο πολοι λογο επιδη περιοριζονται με τα λιγα λιτρα τους, εσυ κανε κατι το διαφορετικο το οποιο δεν το συναντας συχνα και αυτο ειναι τα haps.... οταν τα εβαλα ηλικρινα με κερδισαν οι συμπεριφορες τους - τα χρωματα τους - η κινηση τους....

Καταρχήν ισχύει ότι τα haps θέλουν μεγαλύτερα λίτρα από τα μπουνα!

Και ότι τα μπουνα για κάποιες ώρες μπορεί να τα χάνεις μέσα στις πέτρες!

Πολλοί βάζουν μπουνα διότι έχουν χρώμα και τα θηλυκά, επίσης λόγω ταμπεραμέντου, ακόμη τα παιχνίδια με την αμμο δεν παιζονται!

Όπως είπα και πιο πάνω τα λίτρα είναι πολλά ,

Εγώ θα έκανα συνδυασμό 100%

Τα χαπς να κόβουν βόλτες σε όλο το ενυδρείο στην μέση του ενυδρείου!

Και μπουνα να κάνουν τα παιχνίδια με την αμμο , περισσότερο χρώμα και κίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μελέτη το θέμα. Τα haps που θα διαλέξεις θα πρέπει να είναι από τα "ήρεμα" και σχετικά μικρόσωμα της οικογένειας. Στη φύση τα mbuna είναι η τροφή των μεγάλων αρπακτικών οπότε αυτός ο συνδυασμός αποκλείεται.

Αν ανατρέξεις σε παλιότερα θέματα έχουν γίνει συνδυασμοί(mbuna-ήρεμα haps) και σε πιο λίγα λίτρα από τα δικά σου.

Γνώμη μου πάντως είναι, αν θες να φτιάξεις κάτι που δεν βλέπουμε συχνά, να αποφύγεις τα mbuna και να πας σε haps. Τα λίτρα τα έχεις και με τις εισαγωγές που κάνουν τα καταστήματα μπορείς να πετύχεις!

Θα πω έναν συνδυασμό με haps για να καταλάβεις:

Χαρέμι Cyrtocara Moorii(μπορεί ακόμα και species tank με μια ομάδα των 8-12 ατόμων)

Χαρέμι Protomelas Taeniolatus

και χαρέμι από κάποιο είδος Αulonocara

Επίσης αν θες να πας σε species tank μπορείς να βαλεις και μεγαλύτερους θηρευτές.

Ότι και να αποφασίσεις φίλε μου εδώ είμαστε εμείς να το χαρούμε μαζί σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην Αφρική.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στην συμβίωση των δυο ειδών haps και mbuna είναι κυρίως η διατροφή. Τα πρώτα είναι σαρκοφάγα και τα δεύτερα κυρίως αλγοφαγα. Έτσι λοιπόν αυτό που πρέπει να προσέξεις αρκετά είναι να βάλεις ψάρια (και αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο με τα mbuna) που να είναι παμφάγα. Εγώ αρκετά χρόνια έχω ένα τέτοιο συνδυασμό στο ένα από τα ενυδρεία μου(labidochromis caeruleus & Cyrtocara Moorii) και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όσον αφορά τις συμπεριφορές με τον κατάλληλο διάκοσμο (αρκετές πέτρες με δημιουργία σπηλιών και περασμάτων ) θα τις δεις όλες. Για το δικό σου ενυδρείο θα σου πρότεινα για αρχή από ένα χαρέμι 1αρσενικο 4 θηλυκά από τα δυο είδη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά και βλακεία που το παρέλειψα Μαρίνο. Όχι οτι με τα παμφάγα mbuna μπορούμε να βάλουμε όποια haps θέλουμε. Θα περιοριστούμε πάλι στα πιο ήρεμα όπως ανέφερα πιο πάνω. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να περιοριστείς σε χαρέμι, μια άλλη επιλογή είναι κάποια haps που μπαίνουν σε ομάδες. Όπως τα moorii που ανέφερα πιο πάνω, τα copadichromis borleyi και άλλα πολλά. Λόγο αυτού του χαρακτηριστικού τους λέγονται Utaka. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Τώρα βέβαια έχω μεγάλη δυσκολία στην τελική απόφαση γιατί πρέπει να βρεθούν αυτά που θα επιλέξω... Για να δω πως θα το καταφέρω αυτό...

Να ρωτήσω για την διατροφή, αν δεν κάνω λάθος στα προφίλ των κιχλίδων omnivore είναι τα παμφάγα, herbivore τα αλγοφάγα και carnivore τα σαρκοφάγα...

Τα λέω σωστά;

Μου ακούγετε πολύ καλή ιδέα να γίνει ένας συνδυασμός με παμφάγα mbuna και κάποια ήρεμα haps!

Ειδικά τα cyrtocara moorii μου αρέσουν πάρα πολύ...

Όμως μόνο ένα είδος mbuna και ένα είδος haps δεν είναι λίγα; Δεν μπορούν να μπουν 2 είδη mbuna ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα είπες !

Εύκολα νομιζω πως μπορείς να βάλεις 2 βαρέλια μπουνα!

2 χαρεμια έχουμε εμείς με 240 λίτρα

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε τσουβάλια

Χαχαχα

Χαρεμια , χαρεμια λέμε χαρεμια

Γ#$% Ω το τ9

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε περιπου 500 λιτρα μπουνα με copadichromis borleyi.Δεν θα ελεγα οτι στρεσαρονται τα μπορλει απο τα μπουνα αλλα δεν εχουν δωσει γεννες οπως το κανουν αβερτα τα μπουνα.Παντως δεν εχουν ουτε μιση δαγκωνια.Τωρα απο διατροφη το τι αυγο βραστο κ πεταλιδες κατεβαζουν τα αλγοφαγα μπουνα κ τι σπανακι τα σαρκοφαγα μπορλει δεν λεγετε!Παντως οτι λεω ειναι απο προσωπικη εμπειρια κ δεν εχω μεγαλη πειρα.Εχω ενυδρειο 3 χρονια κ τα μπορλει 1.Ηβιβλιογραφια λεει οτι κ οι περισσοτεροι παραπανω.Παντως κ το ενυδρειο malawi που κατελαβε την πρωτη θεση στον διαγωνισμο της λιμνης διατηρει κ μπουνα κ χαπς!Εγω παντως θα σου προτεινα να το κανεις μονο με χαπς.Στα καταστηματα κατα καιρους φερνουν αρκετα ειδη για να εχεις ποικιλια κ ισως να εισαι κ ο μοναδικος ενεργός στο φορουμ που θα τρεχεις αυτο το διαστημα χαπς σε αυτα τα λιτρα.Θα ειναι ενδιαφερον για ολους μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Υστερογραφο:βλεπω σιγα σιγα να βγαζεις τον δισκο απ την φωτο του προφιλ σου κ να βαζεις κανεναν αρσενικαρο χαπ!

Link to comment
Share on other sites

Υστερογραφο Νο2:Ολοι μου οι επισκεπτες εντυπωσιαζοντε περισσοτερο απο τον αρσενικο μπορλει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το μόνιμο στρες, κάποια στιγμή θα φέρει και τα προβλήματα... οπότε σίγουρα δεν είναι ο σωστός δρόμος αυτός, κι ας είναι πιο φανταχτερός...

Από την αρχή ο σκοπός μου είναι ένα βιοτοπικό...

Και εδώ ερχόμαστε στο κύριο θέμα, την ψαροσύνθεση... Αρκετό καιρό τώρα, διαβάζω και προσπαθώ να καταλήξω κάπου αλλά δεν είναι και εύκολο γιατί οτι κι αν σκεφτείς δεν είναι σίγουρο οτι θα το βρεις κιόλας...

Έτσι αναγκαστικά πας και σε συμβιβασμούς...

Να αρχίσω αναφέροντας αυτά που μου αρέσουν και μπορούν σχετικά εύκολα να βρεθούν, ώστε να δούμε ποιά από αυτά ταιριάζουν;

-labeotropheus trewavasae (west thumbi is.)

-metriaclima estherae (blue)

-pseudotropheus cyaneorhabdos (melanochromis maingano)

-pseudotropheus acei

-pseudotropheus socolofi

-cynotilapia afra (nkhata bay)

-labidochromis caeruleus

Και Iodotropheus sprengearae και είσαι έτοιμος.Και θα κυκλοφορούν και θα κρύβονται και θα σκοτώνουν αμα το κρίνουν αναγκαίο.Το πως θα γίνονται όλα αυτά ,θα τα πόυμε όταν θα κάνεις το aquascaping ,πάντως μην ανησυχείς θα τα βλέπεις μπρόστά σου όμορφα και χαμογελαστά να κυκλοφορούν

Καλή επττυχία

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται παραλογο οτι σε 650 λιτρα ΑΚΟΜΑ δεν του αναφεραμε να βαλει tropheus...το φαντασιονομαι....2 νταμαρια αριστερα δεξια....7 moori αριστερα 7 δεξια...

965005.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να βάλει και tropheus απλά ο φίλος μίλησε για mbuna γιαυτό και εγώ εγραψα μόνο για mbuna αλλίως και tropheus ,μπορεί να βάλει ή και haps όπως σωστά ανάφεραν οι φίλοι πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Ααααααχχχ, τι να πρωτοδιαλέξεις με αυτήν την Αφρική...!!!

Και τα tropheus είναι καταπληκτικά ψάρια...

Να ρωτήσω μια και τα αναφέραμε, μια μεγάλη ομάδα από ένα είδος μπαίνει στο ενυδρείο, ή μπορούν να μπουν και δύο είδη σε μικρότερες ομάδες; Πιθανοί συγκάτοικοι;

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται παραλογο οτι σε 650 λιτρα ΑΚΟΜΑ δεν του αναφεραμε να βαλει tropheus...το φαντασιονομαι....2 νταμαρια αριστερα δεξια....7 moori αριστερα 7 δεξια...

965005.jpg

Sorry για το spam

Άλλα αυτό το υπέροχο ψαράκι είναι tropheus ?

Και αν ναι έχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...