Jump to content

Αρχαριος Σε Πολλα Λιτρα!!κ Σε Ψαρια Θηρευτες!!


grigoris vou

Recommended Posts

καλησπερα σε ολη την παρεα!!λοιπόν τέλος του μηνός θα αποκτήσω ένα ενυδρείο σχετικά μεγάλο.πρέπει να είναι γύρο στα 2 μετρα μηκos.k σκέφτομαι να το γεμίσω με red belly.είναι καλά να πάρω 10 k να παραμείνουν 10 μέχρι να μεγαλώσουν στο maximum η με παίρνει και για περισσοτερα.. μετά από φιλτρανση τι θα χρειαστώ? ποσα κιλά άμμο πρέπει να βάλω?δεν θέλω να με πιάσουν και κορόιδο η πωλητές..οποιος μπορει ας βοηθησει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες στους θηρευτες :crazysmile:

το καθε 1 redbelly θελει 70-80 λιτρα. εσενα ποσα ειναι ?

προσεχε μην σου δωσουν pacu αντι για redbelly γιατι μοιαζουν πολυ

τα υπολοιπα θα στα πουν οι κατοχοι του ειδους !!!

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα παιδια! :)

το ενυδρειο πρεπει να ειναι γυρω στα 800 λιτρα.. Οι διαστασεις του ειναι 1.80x65x73..

Link to comment
Share on other sites

Όσο είναι μικρά θα μπορούσες να κρατήσεις μέχρι και 20 ψάρια για να δεις και πραγματικές συμπεριφορές κοπαδιού!

Σε τελικό μέγεθος όμως θα μπορείς να κρατήσεις 8-9 ψάρια!

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις σας!! ποση αμμος θα χρειαστει για τοσα λιτρα νερο?? Για να μην γινομαι κουραστικος, υπαρχει κατι που να μπορω να το υπολογισω?? Και απο φιλτρα τι ειναι καλυτερο, εξωτερικο φιλτρο ή sump σε αυτα τα λιτρα??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα πρότεινα 2 εξωτερικά φίλτρα!

Από άμμο σκέψου ότι εγώ σε διαστάσεις 1,20 μήκος και 47 πλάτος έβαλα 40 κιλά!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου! Πιστεύω και με ένα εξωτερικό φίλτρο όπως το fluval fx5 σε καλύπτει!

Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω να εχω πολυ δρομο μεχρι να καταφερω να το στησω.. Οποτε υπολογιζω γυρω στα 60-70 Kg αμμο.. Εχω 2 εξωτερικα φιλτρα που ειναι για 160 λιτρα ενυδρειο το καθενα.. Εαν βαλω το ενα απο αυτα και το fluval θα ειμαι κομπλε πιστευετε?? Ή και τα τρια?? :D

Ευχαριστω Μανο! Καλως σας βρηκα!

Έγινε επεξεργασία - grigoris vou
Link to comment
Share on other sites

ξεκινα με το ενυδρειο και τσουκου τσουκου ολα θα γινουν...

μπεζ αμμο σου προτεινωκαι οταν ερθει η ωρα τους 20 μικρα red ειναι ιδανικα για ξεκινημα. στην πορεια αναλογως πρατεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στους θηρευτές, φρόντισε η άμμο που θα βάλεις να πιάσει γύρω στους 6 -8 εκατοστά πάχος, από το πάχος που θα βάλεις εξαρτάται και τα κιλά που θα χρειαστείς, για την φίλτρανση πάλι εξαρτάται τα ψάρια που θα βάλεις, εάν δεν το φορτώσεις πολύ τότε μπορεί να σε καλύψουν αυτά που έχεις, εάν όμως βάλεις πολλά ψάρια και ρυπογόνα τότε μάλλον θα χρειαστείς μεγαλύτερα φίλτρα.

Με το καλό το ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες!!αντωνη και εγω ειμαι αναμεσα σε μπεζ η σε μαυρη αμμο..

θα συμφωνησω με 20 μικρα γιατι μπορει να εχω απωλειες.καλος σας βρηκα force!!τωρα για τα κιλα της αμμου λεω γυρο στα 150 κιλα.

απο φιλτρα θα βαλω 3 εξωτερικα φιλτρα.crystalprofit της jbl 2 700αρια κ 1 1500.τι λετε?θα την παλεψουν αυτα τα λιτρα?τα 2 μικρα φιλτρα τα εχω ειδη.

Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι ακομα στην κατασκευη βρες ενα τροπο για ευκολες και μεγαλες και βεβαια συχνες αλλαγες νερου.

ειναι το αλλο μισο της φιλτρανσης!

με τα φιλτρα δες και στις αγγελιες, μπορει να εχει καποια καλη περιπτωση.

με την αμμο βαλε πρωτα τα μισα και βλεποντας συμπληρωνεις.

3 δαχτυλα θεωρω ιδανικο.

εγω στο δικο μου σκεφτομαι κατι αλλα θελει λιγο ψαξιμο....

σκεφτομαι να βαλω 3αρι φελιζολ το οποιο θα "πασαλειψω" με σιλικονη ή κατι παρεμφερες και θα κολησω ενα στρωμα αμμου πανω ωστε να μου βγει πολυ πιο ελαφρια με ενα συμπληρωμα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση βεβαια αυτη ξεχνας το φυτεμα και απλα δενεις αν θελεις φυτα σε ξυλα

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και εγω με το φελιζον αλλα οπως λες ξεχναω το φυτεμα..πραγμα που δεν γινετε..γιατι το μυαλο μου εχει κολληση σε μια εικονα που θελει να εχει φυτα μεσα..

για αλλαγες νερου σκεφτηκα μια αντλια που θα μου βγαζει το νερο κατευθειαν στην αυλη με λαστιχο.και εισαγωγη νερου παλι με λαστιχο κατευθειαν απο την βρυση.

Link to comment
Share on other sites

το αλλο μου θεμα ειναι μου θα βρω ριζες?εχετε δοκιμασει κλαδια δεντρον?η ειναι επικινδηνα?

και το σημαντηκοτερο απο ολα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

ψαρια θα βρεις ευκολα.

τι ριζες περιπου ψαχνεις?

απεφυγε τις ριζες απο τη φυση γενικα, θελουν λιγο επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω μικρες μεγαλες ριζες κατι σε red moor.πηγα μια βολτα απο πετ σιτυ ετσι να κανω μια αναγνωριστικη και της εχουν λιγο ακριβα.θα δουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...