Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειου


george78

Recommended Posts

καλησπερα,εχω ενα χωρο στο σαλονι ποθ ταιριαζει απιστευτα να βαλω ενα ενυδρειο μεγαλο.ειμαι στην αρχικη σκεψη κ ενας λογος που με τραβαει πισω ακομα ειναι φυσικα το οικονομικο.

απλα θα ηθελα μηπως μπορουσατε να με βοηθησετε σε κατι θεματακια που εχω.

Καταρχην το ενυδρειο που θελω να φτιαξω ειναι 1.90χ0,70χ0,50).ο χωρος που εχω ειναι 1,90χ2,30χ0,57 μηκος-υψος-πλατος.

θελω να το στησω εκει κ μετα να βαλω γυψοσανιδα να το κανω σαν εντοιχιζομενο.το σημειο αυτο που σας λεω ειναι ενα απο τα δοκαρια του σπιτιου.μενω στον τριτο οροφο.εχω ρωτησει 1-2 επαγγελματιες κ φυσικα ο καθενας μου ελεγε τελειως διαφορετικα πραγματα.το ενυδρειο αυτο φυσικα θα γινει παλι αφρικανικο.μου αρεσουν πολυ οι φροντοζα.

1)Λετε να υπαρχει θεμα με τα στατικα του σπιτιου?(αυτο ειναι κ το κυριοτερο θεμα απο ολα)

2)θα χρειαστει και σαμπ η"μπορω να βαλω 2-3 φιλτρα απο κατω?(απλα θα εξοικονομησω και χρηματα και βαρος ωστε ν αμην συγκεντρωνετε ολο το βαρος σε ενα σημειο του σπιτιου).Αν φτιαξω σαμπ μηπως μπορω να κανω το ενυδρειο που εχω τωρα?ειναι 240λτ.

3)τι τζαμαι θ απρεπει να χρησιμοποιησω κ ποσο παχος το ελαχιστο?αν βαλω ενα extra clear μονο μπροστα κ πλαγια που θα φενετε το ενυδρειο?ετσι δεν εξοικονομω αρκετα χρηματα?(σκεφτειτε οτι το ενυδρειο θα φαινετε μονο απο μπροστα κ απο την μια πλαινη θεση.απ την απεναντι πλαινη μερια ειναι ντουβαρι.)

4)σε τι βαση θα το ακουμπισω?κ αν θελει ειδικα ποδια ωστε να μπορω να το αλφαδιασω με το πατωμα.?

5)τι κοστος λετε να εχει πανω κατω.

6)και τελος συμφωνητε με τα φροντοζα?αν εχετε καποια αλλη ιδεα ασ την αναφερετε....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι αρχιτεκτονας, το βαρος ειναι μεγαλο και πρεπει να προσεξεις. Χοντρα ψηλα η πλακα αντεχει 250 κιλα αν τετραγωνικο. Επειδι ο πατερας μου ασχολειτε με αλουμινια και τζαμια μπορω να στα βρω κοστος τα υλικα.

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για βαση θες κιλοδοκο και ενα σαμπ για τα τοσα λιτρα που εχεις για μενα ειναι καλυτερα απο το να βαλεις 3 φιλτρα. Και οι διαστασεις σου ειναι μια χαρα για φροντοζες.

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός ειναι να είσαι εσύ σίγουρος!

Άποψη μου για τόσα λίτρα θέλεις στατική μελέτη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1000

Καλησπέρα και από εμένα, χρειάζεται οποσδήπωτε στατική μελέτη, με αυτές τις διαστάσεις πρέπει να είσαι περίπου στα 670κιλά μόνο το νερό, με τα τζάμια, την άμμο και τι πέτρες θα φτάσεις κοντά στον τόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θελω απλα να σου αναφερω επειδη εψαξα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το θεμα με το crystal clear και πηρα γνωμες απο 3 τζαμαδες οτι δεν αξιζει τα χρηματα του, καποτε εβγαζαν crystal clear τζαμια απο λευκη αμμο και ηταν πραγματι ποιο διαυγες ,πλεον ωμος τα βγαζουν με αμμο οχι λευκη και το αποτελεσμα ειναι να βγαινει το τζαμι σε χρωμα οινοπνευματι, εχω δει ενυδρεια με crystal clear κατασκευασμενα πριν 5 χρονια και δεν εχει καμια σχεση με τα τωρινα crystal clear

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι αρχιτεκτονας, το βαρος ειναι μεγαλο και πρεπει να προσεξεις. Χοντρα ψηλα η πλακα αντεχει 250 κιλα αν τετραγωνικο. Επειδι ο πατερας μου ασχολειτε με αλουμινια και τζαμια μπορω να στα βρω κοστος τα υλικα.

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή αν σταθούν 4-5 άνθρωποι κοντά... πάνε στον από κάτω;;;;;;

Συγνώμη, ανά τετραγωνικό μέτρο εννοείς; Γιατί ανά τετραγωνικό εκατοστό θα ταίριαζε καλύτερα... Δεν είμαι αρχιτέκτονας αλλά η αντοχή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν μπορούμε εδώ να γνωρίζουμε... αλλά έτσι μπακαλίστικα, για να πούμε έναν αριθμό... η πλάκα θα έσπαγε σε μια πίεση 20 τόνων ανά τετρ. μέτρο.

Το ενυδρείο θα φτάσει κοντά στον 1 τόνο βάρους μοιρασμένο σε σχεδόν 2 τετρ. μέτρα...

Η συμβουλή ενός μηχανικού (που θα το δει από κοντά) θα ήταν το σωστότερο...

Έγινε επεξεργασία - Σταύρος
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια παρατήρηση !

Αν κανείς ερώτηση σε μηχανικό , θα σου απαντήσει και ναι και όχι και ίσως και μπορεί και θα δείξει!

Εσύ όμως θες να είσαι φαντάζομαι σίγουρος για το σπίτι σου! Το καλύτερο είναι να κανείς στατική μελέτη ώστε να υπάρχουν χαρτιά και υπογραφές!

Και όχι λόγια του αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εξαρταται απο πολλους παράγοντες, γιαυτο σου ειπα χοντρα ψηλα! Μια στις εκατο να κάτσουν 4 ανθρωποι σε ενα τετραγωνικο σπιτιου! Κι ομως έτσι είναι μην σου φένεται παράξενο. Δεν ξερω ποσο παλιο ειναι το σπιτι και τι κατασκευη ειναι! Με σημειακο φορτιο 20 τονων σε ενα τετραγωνικο η και σε 5 τετραγωνικα δεν θα εμενε τιποτα ορθιο! Το καλυτερο είναι να κανει ενας μηχανικος μια μελετη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! Εγω εκανα ολοκληρη μανουρα για να βαλω το ενυδρειο γιατι παταει στο κεντρο της πλακας! Εβαλα 2 εξτρα μεταλλικα δοκαρια στον απο κατω οροφο και ενυσχησα και 4 κολωνες. Το προβλημα δεν ειναι στο οτι μπορει να σπασει η πλακα με 700 κιλα σε δυο τετραγωνικα , αλλά το πως θα συμπερηφερθει σε περιπτωση σεισμου! Ο σεισμος ειναι το μεγαλυτερο προβλημα!

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...