Jump to content

Επιλογή Tang


jimakosR21

Recommended Posts

Γειά σας ! !

Θέλω να μου προτείνεται ένα tang για 200 λίτρα ενυδρείο..

Επειδή τα λίτρα μου είναι κάπως περιοριστικά για tang θέλω η επιλογή που θα κάνω να είναι σωστή.

Θέλω να είναι καλοφαγάς στην άλγη αν γίνεται.

Το ενυδρείο τρέχει 3 χρόνια σχεδόν . Το προηγούμενο tang του ενυδρείου ήταν ο αγαπημένος μου Acanthurus pyroferus ( κίτρινος )

Τον είχα 3 χρόνια από την αρχή σχεδόν και τον έχασα από διακοπή της ΔΕΗ το καλοκαίρι.

Τέλος πάντων. Οι κάτοικοι αυτοί την στιγμή είναι : 1 maroon clown , 1 cardinal , 1 mandarin + 1 long spined urchin , 2 cleaner shrimps , 1 bubble tip anemone, 2-3 σαλιγκάρια!

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω το yellow tang σαν το καλυτερο αλγοφαγο μακραν απο τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βολευτεί στα λίτρα μου?

Γαμώτο και εμένα μ'αρέσει αλλά γιατί το έχουν τόσο ακριβό? Δεν είναι δα και σπάνιο

Link to comment
Share on other sites

γιατι ψαρευεται απο χαβαι-αμερικη.και αν εξαιρεσεις καποιες παραλληλες εισαγωγες μεσω ινδονησιας,κανονικα εισαγωγη απο αμερικη γινεται συνηθως 3-4 φορες το χρονο στη χωρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Strigosus οτι καλύτερο για αυτά που ζητάς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω το yellow tang σαν το καλυτερο αλγοφαγο μακραν απο τα υπολοιπα.

ομορφο ψαρι , κανει δουλεια με τις αλγες , ησυχο στην συμπεριφορα του , οριακο για τα λιτρα σου

παιζει στα 60 ευροπουλα απο οτι ξερω , ειναι λιγο τσιμπιμενα αλλα εχει και χειροτερα οπως το Zebrasoma Xanthurum

μπορεις να βολευτεις βεβαια και με ενα Zebrasoma scopas που ειναι ποιο φθηνο

Link to comment
Share on other sites

Acanthurus Pyroferous.... Ιδιαίτερο ψαράκι και σπάνια το βλέπεις σε ενυδρείο....

με τίποτα δεν κάνει για αυτά τα λίτρα! !!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αcanturus triostegus τρομερο αλγοφαγο ψαρι τωρα αυτο που σου ειπε ο Μανος23 ακολουθει.Τωρα μεγαλοντας τα ψαρια 2 επιλογες η μεγαλωνεις το ενυδρειο η δινεις τα ψαρια.Η ποιο ευκολη λυση ειναι το yellow που σου ειπε ο Κωστας.Τωρα απο τιμες ας μην το σχολιασω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στα λίτρα σου η σε κάποιο zebrasoma θα πας εκτος απο veliferum και dezardini η σε καποιο ctenohaetus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1000 Yellow !!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Είχα acanthurus pyroferus 3 χρόνια όπως είπα και αν τον έβρισκα από μικρούλι θα ξανά έπερνα.

Τρομερός χαρακτήρας αξιαγάπητο! Είχε γίνει τέρας αλλά είχε χώρο για κολύμπι! Ανάθεμα η ΔΕΗ. Τέλος πάντων!

To Zebrasoma scopas το έχω βρεί αλλά δεν μου αρέσει πολύ σαν χρωματισμός!

Το yellow tang μ'αρέσει αλλά φοβάμαι για τα "κουσούρια" του λένε ότι είναι ευαίσθητο σε ick κλπ...

Έχω περάσει δύσκολα με naso ο οποίος μου έβγαλε την ψυχή με τις ασθένειες και το στρες του!

Πολύ ενδιαφέρον εκτός από yellow tang αυτά που είπατε: Αcanturus triostegus , Zebrasoma Xanthurum ( πανάκριβο!!! )

Link to comment
Share on other sites

Yellow και κουσούρια δεν πάνε μαζί φιλαράκι.... Δεν καταλαβαίνει τίποτε αυτό το ψάρι είναι πολύ δυνατά και καθόλου ευπαθή! Στο λέω εκ πείρας μιας και ο δικός μου έχει περάσει τα πάντα όλα και είναι ακόμα κτήνος,πεντακάθαρος και κούκλος!;)

Link to comment
Share on other sites

Yellow η scopas και απο μενα, αλλιως πας σε κατι αλλο πολυ μικρο και μολις μεγαλωσει το δινεις και φτου απ την αρχη....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι το σκέφτηκα και αυτό αλλά είναι δύσκολες οι εποχές για να πάω σε μετάβαση σε μεγαλύτερο ενυδρείο..

Πρέπει να αλλάξει όλος ο εξοπλισμός εκτός από τα φώτα που καλύπτουν... Αλλιώς θα πήγαινα σε κάποιο ψάρι με προοπτικές για μεγαλύτερο ενυδρείο..

Πράγμα που θα ήθελα γιατί σκεφτείτε ότι το σαρκόφυτο πλέον πιάνει το μισό ενυδρείο και δεν ξέρω τι να το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έχω ξανα γράψει αν δεν θες καποιο απο τα παραπάνω δες αυτοpost-48196-0-81169500-1394441776_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σαρκοφυτο φραγκαρετο αν θελεις να το κρατησεις.... Αλλιως δωστο ολο και παρε αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έχω ξανα γράψει αν δεν θες καποιο απο τα παραπάνω δες αυτοattachicon.gifp-74643-kole-tang.jpg

Πανέμορφο.. Σε τι τιμές το βρίσκω?

Το σαρκοφυτο φραγκαρετο αν θελεις να το κρατησεις.... Αλλιως δωστο ολο και παρε αλλο....

Έχω δεί πως τα fragάρουν αλλά επειδή κόβουν την σάρκα φοβάμαι μην πάθει καμια μόλυνση. Επίσης θα του χαλάσω το σχήμα...

Link to comment
Share on other sites

40 με 50€ έχει φίλε μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πάρα πολύ όλους! Θα ψαχτώ λίγο και με γνώμονα τις απαντήσεις σας θα προχωρήσω σε κάποιο ψαράκι όταν πιάσω κανένα χάρτι στα χέρια μου! :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλέον ανάμεσα σε Zebrasoma desjardini vs Zebrasoma flavescens

Το βασικό δίλημμα είναι το οικονομικό....

Γενικά μ'αρέσουν και τα 2 πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...