Jump to content

Να Και Το Δικό Μου (500 Lt) Με Δίσκους Και Σκαλάρια


Archimendes

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Χαίρεται, μετά από σκαμπανεβάσματα, χαρές και απογοητεύσεις στο hobby - παρουσιάζω και εγώ το ενυδρείο μου προς βορά και κριτική του κόσμου :) (μπας και αποκτήσω και εγώ αρκετά posts να ψηφίζω για τα ενυδρεία LOL).

Το ενυδρείο τρέχει όπως είναι 2 χρόνια με μικρές αλλαγές στο φωτισμό (είχε μαμίσιες λάμπες- βραχυκύκλωσε, με χτύπησε και το ρεύμα, ωραία πράματα, τις έστειλα) και γενικά χωρίς αρρώστιες και μαζικούς θανάτους κ.ο.κ. (το έχω δει στο παρελθόν αυτό το έργο).

Έχω περάσει μάλλον από όλα τα επίπεδα - πλαστικό καραβάκι, πλαστικό ξύλο, δηλητηρίαση από πλαστικό καραβάκι, μαζικοί θάνατοι από έλλειψη οξυγόνου, από πτώση θερμοκρασίας, κ.α. Για αυτό τώρα, ότι έχω το έχω διπλό είτε σε λειτουργία είτε στο ντουλάπι.

Αυτά από εμένα.

Υ.Γ. Η αναποδογυρισμένη anubia είναι από άποψη (μάλλον όχι) :)

Δίσκοι & Σκαλάρια

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 150 x 50 x 70
Συνολικά Λίτρα: περίπου 500
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Anubias, onion plant, polysperma hygrophila
Ψάρια: δίσκοι, σκαλάρια, 1 loach, 5-6 sterbai και 9-10 danio (άσχετα αλλά υπήρχαν), 1 albino pleco (όχι δεν κρεμιέται από τους δίσκους)
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες:-
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: JBL
Βυθός: Dannerle

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 aqualed strips
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 2x Eheim 2080
Θέρμανση/ Ψύξη: 2 θερμοστάτες
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: flakes, κατεψυγμένη, tropica discus, τροφή για γατόψαρα


Παράμετροι
pH: 7.0
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 29

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: καθε 1,5 εβδομάδα, μπορεί και 1 φορά την εβδ.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: seachem σίδηρος, discus trace
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-50883-0-68700200-1394466130_thumb.jpg

post-50883-0-72761300-1394466145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!!

Και δισκοι και σκαλαρια μαζι???Χαρας το κουραγιο σου!!! :D :D :D

Ποσα και ποσα ειναι?

Ειναι πολυ ομορφο παντως!!!Να το χαιρεσαι!!!

Μετρησεις δεν εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες :thumbsu:

Απο φιλτρανση εισαι τουμπανο.....

Τα danio πως την βγαζουν στους 29; κατεβασε στους 28 τουλαχιστον

Πολλες οι ωρες φωτισμου........

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πρώτα από όλα, ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Δίσκοι και σκαλάρια πραγματικά αγνοούν το ένα το άλλο (μεταξύ τους πέφτουν φάπες, γεννοβολλάνε συνεχώς (μόνο και μόνο για να τρώει ο Pleco το βραδυνό αυγουλάκι του...) Τα παρατηρώ συνεχώς (δουλεύω σπίτι) και ποτέ από την 1η ημέρα μέχρι και σήμερα δεν έχουν πειράξει το ένα το άλλο.

Έχεις δίκιο, η θερμοκρασία των danio είναι πολύ υψηλή - για την ακρίβεια δεν θα έχει διαφορά 1-2 βαθμούς, αφού καλύτερα να είναι στους 24... Το καλύτερο θα ήταν να τα δώσω αλλά είναι τόσο μανούρα να τα πιάσω σε αυτό το ενυδρείο... Πρέπει να αξιωθώ όμως, έχεις δίκιο!

Για τις ώρες φωτισμού δεν ανησυχώ, γιατί ο φωτισμός δεν είναι δυνατός (το αντίθετο μάλλον),

Μετρήσεις πια δεν κάνω - έχω μάθει πότε ανεβαίνουν πια τα νιτρικά και πρέπει να αλλάξω νερό (άλλωστε το κάνω σχετικά συχνά (220 λίτρα 1 φορά την εβδομάδα ή στις 10 μέρες) για αυτό το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Κ το ενυδρείο σου κ οι ψαρούκλες σου... Πανέμορφα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ομορφο στησιμο μπραβο!!τα λιτρα ειναι πολυ λιγα για τα ψαρακια που εχεις μεσα,θα πρεπει να αποφασισεις τι θα κρατησεις τωρα που ειναι μικρα ειδικα αναφερομαι στους δισκους!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακι!

Οπτικα ειναι ομορφο το ενυδρειο σου!

Τα ψαρια τα εχεις δυο χρονια λες; Αν ναι, μου φαινονται οι δισκοι μικροι!

Τα ντανιο πρεπει να βγουν γιατι ειναι αεικινητα και στρεσογονα! Δεν ειναι τιποτα, μια αποφαση και κανα 3ωρο κυνηγι!

Κρατησα για ενα χρονο σκαλαρια με δισκους σε ενυδρειο λιγο πιο μεγαλο απ το δικο σου και απλα μου βγαλανε την ψυχη μεχρι που εδωσα τους δισκους και ηρεμησα!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακι!

Οπτικα ειναι ομορφο το ενυδρειο σου!

Τα ψαρια τα εχεις δυο χρονια λες; Αν ναι, μου φαινονται οι δισκοι μικροι!

Τα ντανιο πρεπει να βγουν γιατι ειναι αεικινητα και στρεσογονα! Δεν ειναι τιποτα, μια αποφαση και κανα 3ωρο κυνηγι!

Κρατησα για ενα χρονο σκαλαρια με δισκους σε ενυδρειο λιγο πιο μεγαλο απ το δικο σου και απλα μου βγαλανε την ψυχη μεχρι που εδωσα τους δισκους και ηρεμησα!

Καλη συνεχεια!

Άντε να δώσεις και τα σκαλαρια καινά βάλεις Μαλάουι να ευχαριστηθεις :D
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω γ τα καλα λόγια κ το ενδιαφέρον να πείτε τη γνώμη σας. Τα βλέπω τα Ντάνιο με βλέπουν κ αυτά... Ξέρω πρέπει να βγουν, αλλα κι ο Sturm δεν δίνει θάρρος, χαχα. Ξέρεις, άμα αρχίσεις να κυνηγάς κ το πάρουν χαμπάρι, εξαφανίζονται κ μένεις με 2 Ντάνιο στα χέρια... Ναι υπεκφεύγω, το ξέρω.

Μάλλον θα γίνει οταν έρθει η στιγμή να το διάλυσω γ να το γυρίσω σε reef (βρίσκομαι σε ασκήσεις επι χαρτου ακόμα γ αυτο).

Οι δίσκοι ειναι διαφόρων ηλικιών κ εχουν κ διαφορετικοί ανάπτυξη.

Αυτοί που πήρα απο το κατάστημα στο Σταύρο Αγ. Παρασκευής μεγαλώνουν μια χαρά, ~παραδόξως~ οι δίσκοι που διέσωσα απο γνωστή αλυσίδα μεγαλώνουν πολυ μα πολυ πιο αργά... Δεν βαριέσαι, τουλάχιστον δεν κατέληξαν οπως τα αδέρφια τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...