Jump to content

Αφαιρεση Μαξι Ανεμωνης


Recommended Posts

γεια χαρα! η ανεμωνα μου (μινι μαξι) εχει μεγαλωσει τοσο που πλεον ακουμπα τις μοντιπορες μου με αποτελεσμα να ασπριζουν στο σημειο αυτο.απο μεγεθος 2ευρου που τη πηρα εχει γινει οσο ενα πιατακι του καφε. τρωει ανετα ψαρακι μεγεθους αθερινας,

περα απο αυτα εχει πιασει και τη καλυτερη θεση στο μπρικι μου και δε μπορω να βαλω μια μωβ digidata που εχω σταμπαρει.ο βραχος εχει πολλους πορους και παροτι την ενοχλουσα μπας και ξεκολλησει αυτη η ρουφιανα εδειχνε να το απολαμβανει!πως θα τη μετακινησω σε αλλο μερος?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έντονη κυκλοφορία επάνω της με κάποιο κυκλοφορητή ή την ξεκολλάς πολύ προσεκτικά με κάποιο πλαστικό μαχαιράκι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έντονη κυκλοφορία επάνω της με κάποιο κυκλοφορητή ή την ξεκολλάς πολύ προσεκτικά με κάποιο πλαστικό μαχαιράκι.

μπαααα......

Link to comment
Share on other sites

εχει πολλους πορους ο βραχος.και εχει βεντουζαρει μεσα σε αυτους.οσο την ενοχλω αντι να μαζεψει απλωνει η ρουφιανα.υπαρχει πιθανοτητα να νεκρωσει ολη η digidata?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και ενα κυκλοφοριτη 300 λτ την ωρα και της.......εκανα αερα κυριολεκτικα!

Link to comment
Share on other sites

οχι στρατη δε βγαινει.ειναι στο κυριως βραχο.3 κιλα περιπου και ειναι ο βραχος που πατα στον αραγωνιτη.δυσκολα τα πραγματα ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις μέρος του "ποδιού" της προσπάθησε με ένα παγάκι να ακουμπήσεις εκείνο το μέρος, όπου ακουμπάει το παγάκι θα ξεκολλάει. Έτσι δεν θα την τραυματίσεις!

Link to comment
Share on other sites

δε βλεπω μερος του ποδιου ρε γμτ.απλα βλεπω οτι εχει βεντουζαρει σε πολλες σχισμες στο βραχο.δε περιμενα να γινει σα δαμαλι.ισως επρεπε να τη μετακινησω πριν μεγαλωσει τοσο.δεν ειχα δει και μινι μαξι στο τελικο μεγεθος.αυτες οι ρουφιανες ποσο μεγαλωνουν? στρατη μια κουβεντα ειναι να μεταφερω τη μοντιπορα.εχω βαλει αρκετα φραγκακια σκληρα μεσα και περα απο το χωρο που πιανει η μαξι δεν υπαρχει αλλος για σπς.γιαυτο θελω να τη μεταφερω κιολας στην αμμο να βαλω μια ακομα και τελευταια,

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις μέρος του "ποδιού" της προσπάθησε με ένα παγάκι να ακουμπήσεις εκείνο το μέρος, όπου ακουμπάει το παγάκι θα ξεκολλάει. Έτσι δεν θα την τραυματίσεις!

Πιστεψε με ειναι πολυ δυσκολο να πετυχει.Το ποδι τους ειναι πολυ κοντο,και το βεντουζωμα που κανουν δεν εχει σχεση με τις υπολοιπες ανεμωνες.

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν μπορεις να ξυνεις με πλαστικο μαχαιρακι η ενα κουταλι εκει που εφαπτεται του βραχου.Πολυ προσεκτικα ομως μην τη σκισεις.Αν τη σκισεις ειναι δυο οι περιπτωσεις.Η να ψοφησει η να κανει διαχωρισμο.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να τα καταφερω.ειμαι και λιγο...ατζαμης σε αυτα τα θεματα.μιλαμε για τρυπουλες που εχει βεντουζαρει διαμετρου 3 εκατοστων περιπου,και ειναι πανω απο 10.το θεμα ειναι οτι αν την αφησω στα αυγα της θα εχουν θεμα τα sps?αν νεκρωσουν σε ενα σημειο δε με πειραζει.υπαρχει πιθανοτητα να τιναξουν τα πεταλα?

post-50102-0-49686800-1394470547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα της κοψω το φαγητο.τη ταιζω καθε εβδομαδα μια μερα πριν την αλλαγη του νερου.ισως δεν επρεπε να τη βαλω σε τοσο μικρο ενυδρειο.παλι καλα που δεν ειχα παρει 2! αυτες ποσο μεγαλωνουν?ειναι 10 εκατοστα διαμετρο περιπου.αν της κοψω το φαγητο θα μεινει εκει που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση σου αληθεια θα ξεκολουσα τα sps απο κοντα της

Link to comment
Share on other sites

συνήθως ο βράχος που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία είναι μαλακός(σχετικό αυτό) πάρε ένα μαχαίρι μυτερό και προσπάθησε να το καρφώσεις και να σκάψεις τον βράχο εκεί που είναι κολημένη η ανεμώνη, έτσι ώστε να κόψει μέρος του βράχου και όχι την ανεμώνη, εγώ πάλι θα έπερνα το μαχαίρι και θα την έξινα από το βράχο και αν πληγωνόταν θα γινόταν και πάλι καλά…. μη μασάς άμα δεν προσπαθήσεις δεν θα τα καταφέρεις

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω αλλα δυσκολα.περιμενα να ηταν ευκολο αλλα δεν ειναι.δε θελω να της κανω και ζημια μιας και εχει γινει πανεμορφη.υπαρχουν στιγμες κατα τη διαρκεια της ημερας που ανασηκωνεται λογο της δυνατης κυκλοφοριας που εχω και εχω την εντυπωση σα να θελει να αυτοκαθαριστει απο τυχον σκονες απο κατω της,ισως το καταφερω εκεινη τη στιγμη.τελικα δε μου ειπατε.θα εχω προβλημα με τα σπσ αν τα αφησω εκει που ειναι?αληθεια δεν εχω αλλο χωρο ,30 λιτρα ειναι αυτα.εχω ειδη αλλες 3 digidata 1 guttatus k 1 hystrix.φραγκακια μεν αλλα μεγαλωνουν με γρηγορους ρυθμους

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω αλλα δυσκολα.περιμενα να ηταν ευκολο αλλα δεν ειναι.δε θελω να της κανω και ζημια μιας και εχει γινει πανεμορφη.υπαρχουν στιγμες κατα τη διαρκεια της ημερας που ανασηκωνεται λογο της δυνατης κυκλοφοριας που εχω και εχω την εντυπωση σα να θελει να αυτοκαθαριστει απο τυχον σκονες απο κατω της,ισως το καταφερω εκεινη τη στιγμη.τελικα δε μου ειπατε.θα εχω προβλημα με τα σπσ αν τα αφησω εκει που ειναι?αληθεια δεν εχω αλλο χωρο ,30 λιτρα ειναι αυτα.εχω ειδη αλλες 3 digidata 1 guttatus k 1 hystrix.φραγκακια μεν αλλα μεγαλωνουν με γρηγορους ρυθμους

ετοιμασε το 60 λιτρο

Link to comment
Share on other sites

γυαλα υπαρχει νικολα.65χ45χ40,

περιμενω να μαζεψω φραγκα για φωτισμο-σκιμμερ μιας και το σκιμμερακι που εχω ειναι μεχρι 60 λιτρα.90 λεει η εταιρια αλλα δε νομιζω να καλυπτει ουτε 60.μεχρι τοτε θα παλευω με π@@ες να βαψω κοκκινα αυγα.χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

117 λίτρα μια χαρά! τι κάθεσαι και παιδεύεσαι με το 30λιτρο! ποιο σκιμμερ έχεις;

Link to comment
Share on other sites

σκιμερακι εχω το νανο octapus ns-80.πολυ καλο για τα λιτρα μου.και σκεφτομαι να παρω tunze 9002.φωτισμο εχω μια λαμπα με 18 3βαττα και λεω να παρω αλλη μια να τις εχω πακετο.οικονομικα πραγματα δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το 9002 και πιανει και λιγο χωρο...

Λαμπες για το μεγαλο λες;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...