Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

Αυτός επέλεξα να είναι ο τίτλος αφού το ενυδρείο μου θα βρίσκεται στο δωμάτιο μου!

 

Μετά απο πολλά χρόνια ενασχόλισης με το χόμπυ (απο 12 χρονών με ενυδρείο) αποφάσησα να κάνω το μεγάλο βήμα που τόσο καιρό φάνταζε δύσκολο και ακριβό!

 

Τελικά το μόνο που χρειαζόταν ήταν πολύ διάβασμα (και λίιιιιγα παραπάνω λεφτά απο το γλυκό νερό)

 

Ας μπούμε όμως στο ψητό!!!

 

Μετά απο πολύ διάβασμα και συνομιλίες με έμπειρους χομπίστες έχω κάνει κάποια σχέδια τα οποία θα αρχίσουν να πέρνουν σάρκα και οστά και θέλω την γνώμη σας!

 

Main Tank:

 

Μήκος: 1.30

Πλάτος: 0.70

Ύψος: 0.50

 

Λίτρα: 455 μικτά με rimless κατασκευή.

 

Sump:

 

Μήκος: 0.90

Πλάτος: 0.30

Ύψος: 0.40

 

Λίτρα 108 μικτά με 4 διαμερίσματα.

 

Συνολικά λίτρα 563.

 

1ο Skimmer
2ο Refugium
3ο ένα στενό διαμέρισμα για τον θερμοστάτη
4ο αντλία επιστροφής

Πως το βλέπετε?ίσως χρειαστεί μερικές διορθώσεις...

Για κυκλοφορία είπα να πάρω 2 Jebao WP-40,και για επιστροφή μια Jebao DC3000 αλλά μάλλον θα πάρω την 6000 για να την δουλεύω πιο χαλαρά.

Για Skimmer κλείνω προς το Deltec SC1455.

 

Θα ξεκινήσω μάλλον με 100% "νεκρό" βράχο για να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να μπει κάτι "ξένο" που θα δημιουργήσει μπελάδες (βλ. aptaisia)

Στο θέμα του φωτισμού μάλλον θα πάω σε κάτι DIY το οποίο θα το φτιάξω ΑΦΟΥ στηθεί το ενυδρείο.

Θα έχει διαστάσεις 1.00Χ40 και θα αποτελείται απο 75 led των 3w με αναλογία 50-50 royal blue-λευκά.

 

Ο σκοπός που άνοιξα το θέμα είναι για να ακούσω συμβουλές και για να διορθώσω πράγματα που λόγω απειρίας θα με βάζανε σε μπελάδες και παραπάνω έξοδα.Και φυσικά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω ιδέα απο αλατια αλλά θα παρακολουθώ το θέμα!

Καλή επιτυχία :D

Link to comment
Share on other sites

3ο ένα στενό διαμέρισμα για τον θερμοστάτη.....δεν βλεπω το λογο να κανεις κατι τετοιο.

και το σκιμμερ νομιζω πως μπορεις και κατι καλυτερο.πχ ati 200is.

καμμια σχεση η παροχη αερα του ενος με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

3ο ένα στενό διαμέρισμα για τον θερμοστάτη.....δεν βλεπω το λογο να κανεις κατι τετοιο.

και το σκιμμερ νομιζω πως μπορεις και κατι καλυτερο.πχ ati 200is.

καμμια σχεση η παροχη αερα του ενος με το αλλο.

Ουσιαστηκά είναι η μετάβαση του νερού απο το refugium στο 4ο διαμέρισμα της αντλίας.Σκέφτηκα δηλαδή να κάνω κάτι τέτοιο όπως στην φωτογραφία.Και να βάλω τον θερμοστάτη το στενό μέρος όπου ίσως πετυχαίνει καλύτερη θέρμανση του νερού.(Μπορεί να λέω και βλακείες)

post-41221-0-99023600-1394479714_thumb.jpg

Για το skimmer θα συμφωνήσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βλακειες δεν λες ουτε σκεφτεσαι.απλως στην ουσια πας να κανεις ενα bubble trap μονο για τον θερμοστατη ενω σαν ιδεα ειναι πλεον ξεπερασμενο.τσαμπα θα μαζευεις βρωμια εκει.

ετσι κι αλλιως το νερο κυλαει και πηγαινει παντου.δεν θα εχεις θεμα με θερμοκρασια και διαχυση της.

με ολο το υπολοιπο που σκεφτεσαι σαν διαστασεις και εξοπλισμο θα κανεις ενυδρειαρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!

Η αλήθεια είναι ότι έχω ρίξει πολύ διάβασμα για να φτάσω στο σημείο να πω ότι θα το ξεκινήσω!Δεν είναι καιροί να πετάμε έτσι τα λεφτά μας...αν είναι να κάνεις κατι το κανεις σωστά!

Σιγά σιγά μαζεύω όλο τον εξοπλισμό και αυτές τις μέρες θα ξεκινήσω να φτιάχνω την βάση.

Θα είναι σιδιροκατασκευή με κοιλοδοκό 4Χ4 απο φίλο σιδερά και θα ντυθεί απο εμένα και τον πατέρα μου με κόντρα πλακέ θαλάσσης,λακαριστό με ειδική λάκα όπου το καθηστά 100% αδιάβροχο και ανθεκτικό.

Για τα διαμερίσματα του sump τι να κάνω τελικά?Να αφαιρέσω απλά το 3ο διαμέρισμα ή να ξεκινήσω απο το 0?

Link to comment
Share on other sites

αφαιρεσε απλα το 3.

να φτιαξεις καπακια πλεξι.δεν υπαρχει τιποτα μα τιποτα που να αντεχει το αλατι.δεν μπορεις να φανταστεις τι μπορει να κανει η αλμυρη υγρασια μεσα στο σαμπ αλλα και στον χωρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Την κατασκευή του ενυδρείου την έχει αναλάβει φίλος που κάνει τρομερή δουλειά!!!

Τα καπάκια είναι στο πρόγραμμα όπως και το ντύσιμο του sump με φελιζόλ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι εύχομαι να το δείς όπως γουστάρεις και να το χαρείς!!!

Μία συμβουλή μονο: προσοχή με το ενυδρείο μέσα στο δωμάτιο.. Εγώ που έχω 200 λίτρα πάνω κάτω έχω τρομερά θέματα υγρασίας και το λέω καθαρά για λόγους υγείας .

Μία καλή λύση είναι αφυγραντήρας . Κοστίζει αλλά θα ηρεμίσεις.

Εγώ που είμαι και καπνιστής έχω τρομερό πρόβλημα με βήχα και σύντομα το ενυδρείο θα μεταφερθεί στο σαλόνι με νέο έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας....

Αλλαξε δωματιο, εγω εχω ενα 25ρακι γλυκου και η υγρασια ειναι απιστευτη τωρα ρον χειμωνα που δεν ανοιγω συχνα λογο κρυου....

Για το σαμπα οτι σου ειπε ο κλαζ...

Για το φωτιστηκο, εφοσον θα το φτιαξεις εσυ και θα πας σε 3βατα λεντ, προσθεσε αρκετα ακομα, κοντα στα 100 και βαλε κι αλλα χρωμματα να πιασεις ολο το φασμα, βαλε μερικα κοκκινα και πρασινα και αν θες κανα μοβ, γιατι μετα θα ειναι λιγο δυσκολο.....

Απο σκιμμερ δεν ξερω γιατι μιλαμε για πολλα λιτρα και δεν το εχω....

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Για skimmer δες και το coralbox στο fish-street. Πρέπει να είναι πολύ καλό και πολύ οικονομικό για αυτό που παίρνεις!

Με την σειρά μου να σου ευχηθώ όλα να πάνε όπως τα σχεδιάζεις και σε λίγο καιρό να χαιρόμαστε μαζί σου το πρώτο αλμυρό ενυδρείο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι εύχομαι να το δείς όπως γουστάρεις και να το χαρείς!!!

Μία συμβουλή μονο: προσοχή με το ενυδρείο μέσα στο δωμάτιο.. Εγώ που έχω 200 λίτρα πάνω κάτω έχω τρομερά θέματα υγρασίας και το λέω καθαρά για λόγους υγείας .

Μία καλή λύση είναι αφυγραντήρας . Κοστίζει αλλά θα ηρεμίσεις.

Εγώ που είμαι και καπνιστής έχω τρομερό πρόβλημα με βήχα και σύντομα το ενυδρείο θα μεταφερθεί στο σαλόνι με νέο έπιπλο.

Να σαι καλά φίλε μου!!!

Έχουμε στο σπίτι αφυγραντήρα.Είναι και μεγάλος κιόλας!

Aυτός εδώ είναι και τον προτείνω ανεπηφύλακτα!!!Κάνει τρομερή δουλειά!!!

http://www.skroutz.gr/s/4587/Philco-PDH-520HB.html

Καλα το πας....

Αλλαξε δωματιο, εγω εχω ενα 25ρακι γλυκου και η υγρασια ειναι απιστευτη τωρα ρον χειμωνα που δεν ανοιγω συχνα λογο κρυου....

Για το σαμπα οτι σου ειπε ο κλαζ...

Για το φωτιστηκο, εφοσον θα το φτιαξεις εσυ και θα πας σε 3βατα λεντ, προσθεσε αρκετα ακομα, κοντα στα 100 και βαλε κι αλλα χρωμματα να πιασεις ολο το φασμα, βαλε μερικα κοκκινα και πρασινα και αν θες κανα μοβ, γιατι μετα θα ειναι λιγο δυσκολο.....

Απο σκιμμερ δεν ξερω γιατι μιλαμε για πολλα λιτρα και δεν το εχω....

Καλη αρχη!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!

Νομίζω με τον αφυγραντήρα που έχω δει θα αντιμετωπήσω τρελό πρόβλημα.Όσο για το φωτιστηκό ήθελα να ρωτήσω και για άλλα χρώματα,..ωραία θα προσθέσω κι άλλα!

πας για τρομερη δουλεια αναμενω και στο μελλον φωτογραφιες!

Να σαι καλά κάνω ότι μπορώ!!! :thumbsu:

πάμε δυναμικά σου λέω!!! θα φυσάει είμαι σίγουρος :ballistic:

Έλα ρε φίλε πάμε γερά!!! Πυροβόλα λέμε χαχαχα :gunsmilie:

Για skimmer δες και το coralbox στο fish-street. Πρέπει να είναι πολύ καλό και πολύ οικονομικό για αυτό που παίρνεις!

Με την σειρά μου να σου ευχηθώ όλα να πάνε όπως τα σχεδιάζεις και σε λίγο καιρό να χαιρόμαστε μαζί σου το πρώτο αλμυρό ενυδρείο σου! :)

Το συγκεκριμένο που ανέφερα (Deltec SC-1455) το έχω βρει στα 275€ ολοκαίνουργιο και επειδή ξέρω ότι η deltec είναι απο τις κορυφαίες στον χώρο είπα να το προτιμήσω.

Αλλά όπως είπα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και συμβουλές οπότε μέχρι να έρθει η ώρα της αγοράς θα το ψάξω καλά!

Σε ευχαριστώ για τις ευχές φίλε να σαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φιλαράκι!!!

Να πω κιόλας ότι το sump πλέον είναι 1.00Μ 0.50Π 0.40Υ (σύνολο 200 λίτρα) με 24 λίτρα δοχείο αναπλήρωσης!

Link to comment
Share on other sites

λιγα τα 24 για τετοιο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

λιγα τα 24 για τετοιο ενυδρειο.

συμφωνο,καλη αρχη και υπομονη

Link to comment
Share on other sites

λιγα τα 24 για τετοιο ενυδρειο.

συμφωνο,καλη αρχη και υπομονη

Να σαι καλά Νίκο!

Δηλαδή πόσα θα ήταν ιδανικά?

Link to comment
Share on other sites

30+ λιτρα την εβδομαδα εισαι οκ εαν βαλεις καπακια η ημερησια εξατμιση θα μειωθει το καλοκαιρι θα αυξηθει.περιπου 3,5λιτρα την ημερα.Βεβαια παιζει ρολο και ποσο ζεστο ειναι το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το δωμάτιο μου επειδή είναι κλειστό απο 3 μεριές είναι το πιο ζεστό τον χειμώνα,και το πιο δροσερό το καλοκαίρι.

Επείσης ένα καλό είναι ότι το ενυδρείο θα τοποθετηθεί ακριβώς κάτω απο το air condition του δωματίου μου και έτσι θα μπορώ να το "δροσίζω" λιγάκι το καλοκαίρι.

Τον χειμώνα μάλλον θα φτιάξω σύστημα για να κλείνει και να μην δουλεύει υπερωρίες ο θερμοστάτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...