Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

Πολύβιε σε ευχαριστώ πολύ!!!Μακάρι κάποτε να φτάσει να μοιάσει στο δικό σου στολίδι! :bow:

Έγινε επεξεργασία - billos95
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωρε μανα μου σαμπαρα!!

Καλο γεμιστο και καλο δουλευτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αγγίζει σε διαστάσεις το ενυδρείο με τα Τanganyika που έχω τώρα...και είναι το sump!!! αχχαχαχ

Στην πρώτη φώτο κάτω αριστερά διακρίνεται ο χώρος για την αναπλήρωση.

Γενικότερα έχει πολλά στάδια που περνάει το νερό.Ίσως να γίνουν κάποιες τροποποιήσεις όταν έρθει η ώρα...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε ακρίδα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη (;) πολύ καλό φαίνεται το sump! Άντε σιγά σιγά να τελειώνεις κι εσύ και να έχουμε άλλο ένα υπέροχο ενυδρείο στην παρέα! Ότι κι αν χρειαστείς ρώτα το χύμα στο κύμα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Κώστα!!!Εννοείται πως είμαστε μια παρέα που μοιραζομαστε τις ίδιες "ανησυχίες" και ότι απορία έχουμε..!!!

Μην φοβάστε απο απορίες πολλές!!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το sump φιλε billos :thumbsu:

Καλογεμιστο!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε :thumbsu:

Θέλω να κάνω κάποιες μικροαλλαγές στην συνέχεια να γίνει πιο εργονομικό...θα δείξει θα σας κρατάω ενήμερους!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά στο σύνολο της!!!!

το κλιματιστικό όπως και το καλοριφέρ πολύ κοντά στο ενυδρείο έχει κάποια καλά αλλά και κακά...

μεγάλη εξάτμιση και πιθανόν μεγάλες αποκλίσεις στη θερμοκρασία του ενυδρείου σου νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά στο σύνολο της!!!!

το κλιματιστικό όπως και το καλοριφέρ πολύ κοντά στο ενυδρείο έχει κάποια καλά αλλά και κακά...

μεγάλη εξάτμιση και πιθανόν μεγάλες αποκλίσεις στη θερμοκρασία του ενυδρείου σου νομίζω...

Σε ευχαριστώ φίλε :thumbsu:

Νομίζω πως το κλιματιστικό διαφέρει απο το καλοριφέρ...γιατί ουσιαστικά θα κάνει την δουλειά που κάνουν πολλά ανεμηστηράκια μαζί..αφού είναι εκεί που είναι ας μου λύσει και τα χέρια να μην παιδεύομαι με ανόδους θερμοκρασίας.

Νομίζω πως το να πάρω ένα chiller δεν συμφέρει απο το να κάψει λίγο παραπάνω το κλιματιστικό.

Γνώμη μου πάντα έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι τα ανεμηστερακια η το chiller δουλευουν 24/7 αναλογα με την θερμοκρασια που τους εχουμε ορισει ………………… το κλιματιστικο θα το δουλευεις 24/7?....... (φυσικα παιζει ρολο η μονωση του χωρου και τη θερμοκρασια ανεβαζει το καλοκαιρι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε δοκιμαστηκα ακομα εαν θελεις 4 12ρια καλα ανεμηστηρακια πανω σε κοντρολερ... Πολυ κρυωνουν τα ενυδρεια τους με λιγοτερα η μικροτερα...

Αυτο που θα κανει το κλιματηστικο ειναι να κραταει σε θερμοκρασια δωματιου το ενυδρειο, εαν ομως εσυ το εχεις απ τους 26 και κατω θα περνει ο θερμοστατης......

Αα και κατι αλλο, οι διαφορες τις θερμοκρασιας θα προκαλουν και εξατμησει, που θα πρεπει να ανοιγης παραθυρο αλλιως σε βλεπω ή με αθροιτικα(τραβιγμενο απ τα μαλλια) ή να πληρωνεις την δεη για το κλιματηστικο και τον αφυγραντηρα(για την υγρασια!)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι τα ανεμηστερακια η το chiller δουλευουν 24/7 αναλογα με την θερμοκρασια που τους εχουμε ορισει ………………… το κλιματιστικο θα το δουλευεις 24/7?....... (φυσικα παιζει ρολο η μονωση του χωρου και τη θερμοκρασια ανεβαζει το καλοκαιρι)

Το δωμάτιο μου ευτυχώς είναι απο 3 πλευρές κλειστό.Το καλοκαίρι είναι το πιο δροσερό και τον χειμώνα το πιο ζεστό.Το chiller το θεωρώ ίσως το πιο δαπανηρό μηχάνημα.Και ακριβό στη αγορά και καίει και πολύ!

Βαλε δοκιμαστηκα ακομα εαν θελεις 4 12ρια καλα ανεμηστηρακια πανω σε κοντρολερ... Πολυ κρυωνουν τα ενυδρεια τους με λιγοτερα η μικροτερα...

Αυτο που θα κανει το κλιματηστικο ειναι να κραταει σε θερμοκρασια δωματιου το ενυδρειο, εαν ομως εσυ το εχεις απ τους 26 και κατω θα περνει ο θερμοστατης......

Αα και κατι αλλο, οι διαφορες τις θερμοκρασιας θα προκαλουν και εξατμησει, που θα πρεπει να ανοιγης παραθυρο αλλιως σε βλεπω ή με αθροιτικα(τραβιγμενο απ τα μαλλια) ή να πληρωνεις την δεη για το κλιματηστικο και τον αφυγραντηρα(για την υγρασια!)

Να το φτάνει και κάτω απο τους 26 δεν πιστεύω...τουλάχιστον να το δροσίζει λιγάκι να μην βαράει 30άρια...

Το ενυδρείο έχω σκοπό να το καλύπτω απο πάνω με κάτι για να γλυτώνω και την εξάτμιση αλλά και τις εναλλαγές της θερμοκρασίας... (δεν είμαστε να πληρώνουμε κερατιάτικα χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αλλαγής σχεδίων (μας λιγόστεψε ο χώρος!) τα πράγματα έχουν ως εξής...

Το main θα γίνει 1.00-1.10 το πολύ μήκος,65 πλάτος και 50 ύψος! Θα παίζω στα 350 λίτρα περίπου + 200 το sump.

Το φωτιστικό που έχω με καλύπτει.

Για skimmer έχετε κάποια ιδέα?Κάτι έχω στο μυαλό και φαίνεται πολύ καλή ιδέα! (Εσωτερικό στο sump πάντα)

Για κυκλοφορητές νομίζω πως 2 Jebao WP-25 θα με καλύπτουν...

Για επιστροφή πείτε ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια με 10$ παραπάνω παίρνω τις καινούργιες FS14000 που έχουν βγει...φαίνονται πολύ καλές!!

http://www.fish-street.com/jebao_fs14000_wave_maker?category_id=35

Mε το πακέτο twins και το controller μου βγαίνει στα 150$ ενώ οι WP-40 στο ίδιο πακέτο βγαίνουν 140$.Μάλλον θα το τολμήσω!!! :D

Το Coral Box νομίζω ότι "παρα είναι" για το ενυδρείο μου... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το Bubble Magus CURVE 5...με 2500 αντλία και 8w κατανάλωση είναι αστέρι!

Στα 350 λίτρα με softies και κανα εύκολο LPS το κυκλοφορία χρειάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αν έχεις βρει σκιμεράκο πάω πάσο! Τώρα για την κυκλοφορία, μακάρι να μπορούσα να σου πω φιλαράκι αλλά δεν. Το κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του ανάγκες! Αυτό θα το δεις στην πορεία! ;)

Link to comment
Share on other sites

To skimmerάκι φαίνεται απ όσο διάβασα ότι είναι πολύ καλό!

Απλά μερικοί μου λένε ότι με 2 WP-25 θα είμαι κομπλέ και άλλοι λένε ότι χρειάζομαι 2 WP-40...για κανα μήνα περίπου που θα τα παραγγείλω έχω χρόνο και διάθεση να το αναλύσουμε εξωνυχηστικά το θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε 40άρες και αν είναι μεγάλες να παίξεις με το τροφοδοτικό που τις ρίχνει! Έτσι θα είσαι κομπλέ όταν τα κοράλλια μεγαλώσουν και μαζί μεγαλώσει και η ανάγκη για αυξημένη κυκλοφορία! ;)

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις ένα δίκιο...τώρα μπορώ να τις δουλεύω στο μισό...αργότερα αν είχα τις 25άρες να φαινόντουσαν "λίγες" και να έπρεπε να προχωρίσω σε νέα αγορά.

Μάλλον έτσι θα γίνει σε ευχαριστώ πολύ Κώστα!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις ένα δίκιο...τώρα μπορώ να τις δουλεύω στο μισό...αργότερα αν είχα τις 25άρες να φαινόντουσαν "λίγες" και να έπρεπε να προχωρίσω σε νέα αγορά.

Μάλλον έτσι θα γίνει σε ευχαριστώ πολύ Κώστα!!! :thumbsu:

Τίποτε φιλαράκι! Όπου μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω και με το παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!

Μιας και θα κάνω μια μεγάλη παραγγελία με πράγματα που μου λείπουν είπα να αγοράσω και μερικές τροφές για να έχω.

Τα είδη που θα μπουν σίγουρα στο ενυδρείο είναι Amphiprion ocellaris,κάποιο Tang (άρα τροφή με άλγη),damselfish (Bangaii),κάποιο nemateleotris,gramma loreto και σίγουρα κάποιο είδος γαρίδας-ων.

Ποιες τροφές είναι οι τοπ για εσάς?

Να τονίσω ότι δεν με νοιάζει να είναι και λίγο πιο ακριβές απο άλλες αρκεί να είναι ποιοτικές και να κάνουν καλό στα ψαράκια μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...