Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

Ocean nutrition,και σε σπιρουλινα νιφαδες της tropical.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν χασω και 20 κιλα θα γινω ομορφοτερος φιλε μου..χεχε

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αν χασω και 20 κιλα θα γινω ομορφοτερος φιλε μου..χεχεχαχα ακομα δεν το αποφασισες?

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατω....να γινω αδυνατος

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά όταν ο λαός έλεγε το "όταν κάνουμε σχέδια ο θεός τα βλέπει και γελά" κάτι ήξερε..

Προχθές μου ήρθε το χαρτί της στρατολογίας...άρα το project δυστυχώς μεταβάλεται για τον Φεβρουάριο που απολύομαι..

Δυστυχώς η ξενέρα είναι μεγάλη. :unsure:

Ενυδρείο,βάση,sump,αντλία,φωτιστικό θα μπουν στην αποθήκη...

Χαααααλια...

Έγινε επεξεργασία - VasilisM3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Μια ερώτηση: Την αντλία επιστροφής την έχω μέσα σε έναν κουβά με νερό.Την έβαλα γιατί δούλευε για λίγο καιρό μέσα σε reef και υπέθεσα ότι θα ήταν καλύτερα αφού θα αργούσα για να μην χαλάσουν τα εξαρτήματα απο το αλάτι να μπει σε νερό.

Έκανα καλά?Αν ναι να την αφήσω μέχρι τον Φεβρουάριο μεσα και να αλλάζει κάποιος το νερό μια στο τόσο?

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυνετην καλα με νεροξυδο, στεγνωσε την με ενα πανι καλα και θα ειναι κομπλε!!

Αυτο κανε και για οτι αλλο ηταν σε ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλή θητεία φιλαράκι! Σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα και από Φλεβάρη να μπεις δυνατά. ;)

Κώστα σε υπέρ ευχαριστώ!!!

Είσαι απο τα άτομα που δεν σε έχω γνωρίσει προσωπικά απο κοντά αλλά σε συμπαθώ πάρα πολύ!!!

Θα επιστρέψω με ανάποδα τιμόνια και κόφτες λέμεεε χααχαχ

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μισο μισο, παρε φθηνο ξυδι και βαλε πραγμα, μετα ξεβγαλε τα καλα και σκουπισετα και ειναι ετοιμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή θητεία και κοίτα να περάσεις καλά γιατί τα ανέμελα και χωρίς σκοτούρες χρόνια του στρατού , δυστυχώς , δεν ξαναγυρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλη θητεια βασιλη :thumbsu:

Οπως ειπε και ο παναγιωτης(ΜΑΝΤΑΛ) ειναι ισως τα τελευταια ανεμελα χρονια και αν κανεις και καλες παρεες θα περασεις σουπερ!

Και που ξερεις...μπορει να βρεις κανενα θαλασσινο εκει μεσα και να κανετε μαζι σχεδια :jig:

Μονο....μη δωσεις ουτε θερμομετρο!Κρατησε τα ολα να τα εχεις οταν με το καλο γυρισεις

Οποτε εχεις χρονο σε καμια σκοπια,περνα να μας λες ενα γεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλη θητεια Βασιλη κοιταξε να το απολαυσεις και συχρονος να περνας απαρατηρητος.Η επιστροφη το Βλεβαρη θα ειναι νεα ορεξατη και με χιλια.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μισο μισο, παρε φθηνο ξυδι και βαλε πραγμα, μετα ξεβγαλε τα καλα και σκουπισετα και ειναι ετοιμα!

Ωραία θα το φτιάξω αύριο κιόλας γιατί με νευριαζει ο κουβάς μες την μέση χαχαχ.Σε ευχαριστώ για την συμβουλή!!! :thumbsu:

Καλή θητεία και κοίτα να περάσεις καλά γιατί τα ανέμελα και χωρίς σκοτούρες χρόνια του στρατού , δυστυχώς , δεν ξαναγυρίζουν.

Να σαι καλά Παναγιώτη και εγώ το ελπίζω!!!Θα σε ξανα ενοχλίσω τον χειμώνα να μου πεις για το φωτιστικό μην φοβάσαι χαχαχ

Καλη θητεια βασιλη :thumbsu:

Οπως ειπε και ο παναγιωτης(ΜΑΝΤΑΛ) ειναι ισως τα τελευταια ανεμελα χρονια και αν κανεις και καλες παρεες θα περασεις σουπερ!

Και που ξερεις...μπορει να βρεις κανενα θαλασσινο εκει μεσα και να κανετε μαζι σχεδια :jig:

Μονο....μη δωσεις ουτε θερμομετρο!Κρατησε τα ολα να τα εχεις οταν με το καλο γυρισεις

Οποτε εχεις χρονο σε καμια σκοπια,περνα να μας λες ενα γεια :thumbsu:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!!

Θα είμαι με έναν παλιό μου συμμαθητή στο ίδιο στρατόπαιδο...λες να τον κολλήσω με τα αλάτια?χαχαχ

Ο Παναγιώτης επειδή έτυχε να τον γνωρίσω είναι πολύ καλό και αξιόλογο παιδί...πραγματικός ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ!!!

Ότι υλικό έχω μαζέψει θα μπει στην άκρη μέχρι τον χειμώνα για να το φτιαξω!!!

Και φυσικά εννοείται ότι με την κάθε ευκαιρία που θα μου δίνεται θα μπαίνω να λέω μια καλησπέρα στο παρεάκι που γουστάρω ^_^

Καλη θητεια Βασιλη κοιταξε να το απολαυσεις και συχρονος να περνας απαρατηρητος.Η επιστροφη το Βλεβαρη θα ειναι νεα ορεξατη και με χιλια.

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο!!!Άσε μπορεί να πάω πίσω 9 μήνες απ ότι είχα σχεδιάσει αλλά θα γυρίσω με αγριες διαθέσεις!!! (τον νου σας διαθέτω φωτιστικό super και μπορώ άνετα να πετάξω sps χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό ρε φίλε. Με το καλό να τελειώσεις και να φτιάξεις το ενυδρείο καλύτερο και απ'ότι φαντάζεσαι. ;)

Να σαι καλά!!!Μόλις τελειώσω πρέπει να κανονηστεί ψαροκαφές!!! ;)

Καλή θητεία Βασιλη! με το καλο να τελειωσεις και να ξεκινήσεις!

Λυκούργο σε ευχαριστώ πολύ!!!Αφού μπαίνω στις 28 Μαϊου σκέφτηκα να παραγγείλω και τον βράχο που έχω βρει καλό και κανα μήνα πριν βγώ θα παραγγείλω κυκλοφοριτές και σκιμμερ για να τα βρω όλα έτοιμα!!!

Μετά θα μείνουν τα τεστάκια,αλάτι,Α/Ο,αναπλήρωση,αντιφως,άνθρακας και ΓΕΜΙΣΜΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και επειδή αν υπάρχει το κόλλημα πάντα σε τρώει ο κ@λος σου... :hysterical:

Καθώς μετράω αντίστροφα για να παρουσιαστώ μου έκατσε μια ιδέα.Ετσι είπα να την μοιραστώ μαζί σας.

Ο λόγος είναι να τοποθετήσω hang on refugium και όχι το refugium μέσα στο sump.Εφτιαξα και ένα σχηματάκι για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ.

post-41221-0-78831700-1400919131_thumb.jpg

Το ενυδρείο που έχω έχει πάνω δεξιά ένα εσωτερικό μπαλκόνι για την υπερχείληση.Εκεί σκέφτηκα αφού υπάρχει χώρος να τοποθετήσω την αντλία που θα ανεβάζει νερό στο refugium (Ηydor Pico Evolution 400)

To refugium θα έχει διαστάσεις (0.30Χ0.10Χ0.25) περίπου.Για κυκλοφορία ακόμα το σκέφτομαι.Για φως μια απλή λάμπα και μετά το νερό θα φεύγει με φυσική ροή προς το ενυδρείο μακριά απο την υπερχείληση...πιο κοντά προς την εισαγωγη για να διασκορπίζει τα θρεπτικά σε όλο το ενυδρείο!

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Bill πολύ σωστά το έχεις σχεδιάσει! Η βαρυτική επιστροφή θα φέρνει πίσω στο main φουλ κοπίποδα για τα κοράλλια σου και όχι μόνο! Αν μπορείς να το κάνεις έτσι, κάντο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτό ακριβώς!Ούτως ή αλλιώς θα είχα refugium αλλά στο sump...το πλεονέκτημα του hang on είναι ότι τα κοπίποδα πέφτουν "ατόφια" ενώ του sump έχουν να αντιμετωπίσουν το impeller της αντλίας επιστροφής!

Το δικό μου θα μπει ανάμεσα στο ενυδρείο και τον τοίχο κρεμαστό.Θα φτιάξω ένα ντουλάπι όπου μέσα θα έχει ραφάκια για τα αξεσουάρ του ενυδρείο όπως ο controller του φωτιστικού κτλ.Τα πλεονεκτήματα είναι ότι θα είναι κλειστό πράγμα που μου επιτρέπει 24ωρο φωτισμό χωρίς να ενοχλούμαι τα βράδια.

Έχω σκοπό όταν θα βγαίνω άδειες να το φτιάχνω σιγά σιγά για να το βρώ σχεδόν έτοιμο μόλις απολυθώ!!!Για αρχή στην πρώτη άδεια θα πέσει βάψιμο στο δωμάτιο και ίσως το φέρω και μέσα να το έχω!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι! Αν το κάνεις κλειστό εντελώς βάλε στον σχεδιασμό σου και δύο ανεμηστιράκια να βγάζουν αέρα από με.σα για να μην έχεις θέμα με την υγρασία! Εγώ σήμερα κάνω το ίδιο με το έπιπλο του καινούργιου reef για να έχω το κεφαλάκι μου ήρεμο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μην ανησυχείς!!!Γενικά το θέμα "ΞΥΛΟ" είναι αστείο για εμένα...θα μπουν ωραίοι μηχανισμοί,θα ντυθεί με άλλα πορτάκια...σε δουλειά να βρισκόμαστε και να χαλάμε λεφτά χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...