Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

Όχι φιλαράκι το refugium θα έχει σταθερή στάθμη γιατί θα το τροφοδοτείς συνέχεια. Η στάθμη σου θα πέφτει από εκεί που θα παίρνεις νερό και θα είναι και το μικρότερο διαμέρισμα του sump. Στην επιστροφή. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει σε ευχαριστώ πολύ Κώστα!!!Είχα κολλήσει μιλάμε!!!

Τώρα άλλη μια απορία..

Με καπάκι τι λέτε να κάνω?Το ενυδρείο θα βρίσκεται στο δωμάτιο οπότε καλό θα ήταν να περιορίσω κάπως την υγρασία.

Το ενυδρείο μου είναι rimless αλλά υπάρχει και ένα τελάρο που τοποθετείται περιμετρικά.Έχω το Κ3 Key led για κραμαστό φωτιστικό.Το σκεπτικό μου ήταν να φτιάξω καπάκι με τζάμι το οποίο θα ανοίγει συρταρωτά.Θα έχω πρόβλημα με τον φωτισμό?

Ποια είναι η γνώμη σας?Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το κανείς συρόμενο?

Μπορείς να κόψεις δύο κομμάτια τζαμί

Και με κάποιον τρόπο να τα στερεωνεις

Ώστε να υπάρχει η.ευκολία στο να τα βγάζεις

Αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι πόσα τετραγωνικά είναι το δωμάτιο που θα είναι το ενυδρείο; Εγώ ποτέ μου δεν έκλεισα το reefάκι μου με καπάκια και ποτέ δεν είχα θέμα....!

Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο μου είναι γύρω στα 18 τ.μ.

Παύλο είπα για συρταροτό διότι αν θέλω να ταϊσω ή κάποια άλλη ψευτοδουλειά θα πρέπει να βγάζω ένα κομμάτι τζάμι 50Χ60 συνέχεια...απαξ και γίνει καμια στραβή κλάφτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίκιο

Φοβάμαι όμως μην σου

ανεβάζει θερμοκρασία με την εξάτμιση

Απλώς έτσι όπως στο λέω

να το χωρισεις και στα τρια

Και ενδιάμεσα τους να υπάρχει ένα κενό 3-4 εκατοστά

Και να έχουν το καθένα μια τρύπα για να τα πιάνεις

Link to comment
Share on other sites

Billάρα θα στο ξαναπώ φιλαράκι. Μην κλείσεις το ενυδρείο......... Άστο open air να αερίζεται επαρκώς και πίστεψέ με, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μου πέρασε σαν ιδέα γιατί τώρα τον χειμώνα είχα αφήσει το 250άρι ανοιχτό για κανα μήνα και λόγω κρύου δεν το άνοιγα συχνά το δωμάτιο.

Σε μια γωνίτσα πάνω στο ταβάνι είχαν κάνει την εμφάνιση τους μερικές μαύρες κουκιδίτσες αλλά anyway.

Και εμένα μου αρέσει τρελά το rimless!!!Μάλλον θα το αφήσω ως έχει :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Άστο ανοιχτό

Και αν βλέπεις να έχεις πρόβλημα

Βλέπεις τι κανεις

Link to comment
Share on other sites

Και γω το χω στο δωματιο (250λτ). Υγρασια θα εχεις. Εγω λειπω πολλες ωρες λογω δουλειας. Οποτε αφηνα ανοιχτα. Το χειροτερο ειναι τη νυχτα τον χειμωνα που κλεινω και την πορτα του δωματιου. Κακο και για την δικια σου υγεια. Μολις ξυπναω η υγρασια εχει φτασει το 80-90% (σκαω λιγο την μπαλκονοπορτα). Το καπακι και η κλειστη πορτα δεν κανουν καλο ουτε στο ενυδρειο σου γιατι ριχνουν και το ph. Μια λυση ειναι να τραβηξεις την εισαγωγη του αερα του σκιμμερ απο εξω απο το σπιτι για φρεσκο αερα πλουσιο σε οξυγονο.

Γενικα ενυδρειο και δωματιο ειναι πονεμενη ιστορια. Αν εχεις παρκε οπως εγω βραστα. Λιγο πριν φυγω απο ενα πεσμενο σωληνακι φυγαν 20 λιτρα οσμωσης και ως δια μαγειας περασαν στον απο κατω σαν βροχη απο το ταβανι του. Το τι ακουσα δεν λεγεται. Και που να ριξω ευθυνες στον κατασκευαστη? Δεν ξερω και πως να το προφυλαξω απο κατι παρομοιο παρα να ειμαι πολυ προσεχτικος.

Link to comment
Share on other sites

Στο δωματιο και με το παραθυρο κλειστο υγρασια θα εχεις σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο εχω ξαναπει και εγω, με ενα 25ρι σκεψου που ειχα γλυκου εσκαγα και εσταζα καθε βραδυ!! Με το που εφυγε αλλαξα ολη η ατμοσφαιρα! Ασε που μυριζαν υγρασια και τα ρουχα μου καμια φορα!

Ξανασκεψου το γενικα για το ενυδρειο στο δωματιο!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ενυδρειο και δωματιο ειναι πονεμενη ιστορια. Αν εχεις παρκε οπως εγω βραστα. Λιγο πριν φυγω απο ενα πεσμενο σωληνακι φυγαν 20 λιτρα οσμωσης και ως δια μαγειας περασαν στον απο κατω σαν βροχη απο το ταβανι του. Το τι ακουσα δεν λεγεται. Και που να ριξω ευθυνες στον κατασκευαστη? Δεν ξερω και πως να το προφυλαξω απο κατι παρομοιο παρα να ειμαι πολυ προσεχτικος.

Οοου, αυτο ειναι φρίκη! Άγχος τρελό μη τυχόν κατι δεν παει καλα. Δεν το εχω ξανακούσει κατι παρόμοιο.

Για την υγρασία μια αξιοπρεπή λύση για όσους έχουμε aircondition ειναι να το ανοίγουμε για μισή με μια ωρα 2 φορές την ημερα. Κανει θαυματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Οοου, αυτο ειναι φρίκη! Άγχος τρελό μη τυχόν κατι δεν παει καλα. Δεν το εχω ξανακούσει κατι παρόμοιο.

Για την υγρασία μια αξιοπρεπή λύση για όσους έχουμε aircondition ειναι να το ανοίγουμε για μισή με μια ωρα 2 φορές την ημερα. Κανει θαυματα. :)

Αστα να πανε. Απο τωρα θα ζω με το αγχος.Και ηταν μονο 20-30 λιτρα. Απλα το πατωμα ειναι παλιο και λογικα περασε. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως περασε την πλακα. Λογικα πρεπει να κανω ανακατασκευη το ξυλινο πατωμα αλλα δεν ειμαστε για τετοια τωρα.

Και τι να πω στον απο κατω μεσα στον πονο του. Εγω σε 5 λεπτα με μια σφουγγαριστρα ειχα τελειωσει και ηταν στεγνο και αυτος ειχε το ταβανι του να σταζει, με ομπρελες απο κατω για ωρες. Βραστα. Αντε να εξηγησω οτι το ιδιο θα γινοταν αν επεφτε ενας κουβας με νερο πχ. για σφουγγαρισμα και δεν προλαβαινα να το μαζεψω.

Εχεις δικιο για το AC, ειδικα αν το βαλεις και στην αφυγρανση.

Εγώ παιδιά πάντα τα ενυδρεία μου τα έχω open top και ποτέ μα ποτέ δεν είχα θέμα υγρασίας.......

Ναι, αλλα εχει διαφορα στον μικρο χωρο ενος δωματιου και αλλο στο σαλονι. Σου λεω, οταν νυχτα χειμωνα πεφω για υπνο, το πρωι το ποσοστο αγγιζει το 80-90%. Πραγματικα ηταν λαθος επιλογη να μπει στο δωματιο αλλα δεν γινοταν αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σε μικρο χωρο το ενυδρειο και αναλογα και τα λιτρα του,οντως οπως λεει ο αντωνης μπορει να δημιουργησει πολυ μεγαλο προβλημα υγρασιας.

Προσωπικα παιδια,επειδη ειχα οντως θεμα με υγρασια απο τοτε που αφηνα την μπαλκονοπορτα και το παραθυρο,ενα δαχτυλο ανοιχτα ειδα μεγαλη διαφορα.

Οχι πως λυθηκε το προβλημα αλλα βοηθησε σε πολυ μεγαλο βαθμο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Η υγρασια για μενα ειναι μεγαλο θεμα, δεν την θελω με τιποτα και για αυτο ψαχνω τροπους να την διωχνω, αλλα απο τοτε που πηρα τον γατο και ολα μενουν κλειστα οταν ληπω ειναι θεμα... Βεβαια ειδα που φτανει με 300λιτρα και τωρα ξερω για το μελλον.... Ειανι να φευγει καινο γατος ;)

Link to comment
Share on other sites

Η λύση για την υγρασία είναι το χλωριούχο ασβέστιο (αυτο που χρησιμοποιούμε για αύξηση Ca) ,απλά δεν χρειάζεται να είναι υψηλής καθαροτητας...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 βδομαδες το δωμάτιο είναι χωρίς ενυδρείο...μπορώ να πω πως έχει βελτιωθεί ο ύπνος ως προς την ζέστη και το σινάχι μου.

Κώστα για εξήγησε μας λίγο την διαδικασία με το χλωριούχο ασβέστιο..

Τι να πω ρε παιδιά στην χειρότερη θα μπει στο χολ... :notfair:

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου απο την σκοπια!!!βαραω 3ωρη (3-6) και ευτυχως που εχω wifi!!!

Ρε παλικαρια πρεπει να ξεκινησω τις εργασιες σιγα σιγα!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αλλες λυσει...αφυγραντηρας( μηχανημα) ή κουτακια που εχουν στα jumbo ή και αλλου που ρουφανε την υγρασια...αυτα σε αντιθεση με τον αφυγραντηρα θελουν αλλαγη μια στο τοσο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κανουν δουλεια με τοση υγρασια... Μονο αφυγραντηρας και παλινομως δεν ξερω γιατι μια αλμυρα θα υπαρχει...

Εγω το ξαναλεω, μην το βαλεις στην κρεβατοκαμαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...