Jump to content

Ληγμενο Τεστ


Recommended Posts

Kαλησπερα , εχω ενα τεστ salifert και ειμαι στο στρωσιμο αυτη τη στιγμη

το τεστ εχει ληξει εδω και δυο μηνες , και ειναι για ΝΗ3/ΝΗ4 , να θεωρησω αξιοπιστη την μετρησή του η πρεπει οπωσδηποτε να πάω να πάρω αλλο ??

ενημερωτικα το ενυδρειο ειναι στην 4 μερα στρωσιματος με βακτηρια sera και τροφη

η μετρησεις μου ειναι

ΝΟ3 :50

ΝΟ2: 0 ΑPI TEST

ΝΗ4/ΝΗ3 : 0,25 ( δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια γιατι εχει μια κιτρινωπή όψη ένδειξη του οτι είναι στην τιμη 0.25 αλλα δεν ξερω αν ισχυει )

επισης με προβληματιζει το οτι εχω αμμωνια και 0 νιτρωδη ενω νιτρικα εχω ....καμια συμβουλη ?

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό είναι καινούριο ή παλιό ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά δεν μετράει σωστά την αμμωνία?

Η δεν την βλέπεις καλά εσυ?(οπως είπες)

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό είναι καινούριο ή παλιό ;

καινουργιο siporax ..

Μήπως τελικά δεν μετράει σωστά την αμμωνία? Αυτό δεν το ξέρω

Η δεν την βλέπεις καλά εσυ?(οπως είπες) καλα βλέπω απλα είναι στο όριο να έχει η να μην έχει ... είναι ακριβώς στο όριο

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται δύσκολο μέσα σε 4 ημέρες να έχεις 50 ΝΟ3 , και περίπου 0 στα υπόλοιπα, γι αυτό ρώτησα μήπως είναι παλιό το βιολογικό.

Το ληγμένο τεστ εγώ δεν θα το εμπιστευόμουν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Βρες κανα γνωστο(εαν εχεις) με τεστ αμμωνιας και κανε μια συγκριση ή παρε ενα αλλο τεστ να εισαι συγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δύσκολο μου φαίνεται !

Όλα υγρά τεστ είναι φανταζομαι!

Δημήτρη μπορεί Να κάνει και κύκλους !

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται δύσκολο μέσα σε 4 ημέρες να έχεις 50 ΝΟ3 , και περίπου 0 στα υπόλοιπα, γι αυτό ρώτησα μήπως είναι παλιό το βιολογικό.

Το ληγμένο τεστ εγώ δεν θα το εμπιστευόμουν πάντως.

οχι το βιολογικό δεν είναι παλίο , το μόνο που έκανα ηταν να βάλλω κανονίκα βακτηρια στην συνιστώμενη δόση την πρώτη μερα και παααααρα πολυ τροφή δυστηχώς η οποία μου εκανε το νερό χαλια ,,,, την επόμενη μερα το ενυδρειο ηταν μια χαρα , βακτήρια δεν έριξα ,και δυο μερες τώρα έχω ριξει λιγο πολυ λιγο τροφή ( την παλια που είχα βάλλει στο διχτακι την απομακρυνα ) και ριχνω κανονικά βακτήρια , ισως και λίγο παραπάνω ....

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δύσκολο μου φαίνεται !

Όλα υγρά τεστ είναι φανταζομαι!

Δημήτρη μπορεί Να κάνει και κύκλους !

???

Link to comment
Share on other sites

Βρες κανα γνωστο(εαν εχεις) με τεστ αμμωνιας και κανε μια συγκριση ή παρε ενα αλλο τεστ να εισαι συγουρος....

κατι τέτοιο θα κάνω μάλλον ....

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον κύκλο του αζώτου , μπορούν να υπάρξουν παρόμοιοι μικρότεροι κύκλοι!

Αν μπορείς να πάρεις λίγο νεράκι και να το πας κάπου άλλου να στο μετρήσουν , είναι το καλυτερο!

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

Είναι ελάχιστες οι ημέρες Ηλία , γι αυτό είμαι επιφυλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ελάχιστες οι ημέρες Ηλία , γι αυτό είμαι επιφυλακτικός.

Τροφή για σκέψη έδωσα, αν και εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον κύκλο του αζώτου , μπορούν να υπάρξουν παρόμοιοι μικρότεροι κύκλοι! δεν το ήξερα σε ευχαριστώ για την ενημέρωση ;)

Αν μπορείς να πάρεις λίγο νεράκι και να το πας κάπου άλλου να στο μετρήσουν , είναι το καλυτερο!

αυτό λέω να κάνω άν και εντάξει δεν είναι τίποτα να πάω να πάρω και ένα τεστάκι , ο χρόνος είναι απλά το πρόβλημα ... :)

Είναι ελάχιστες οι ημέρες Ηλία , γι αυτό είμαι επιφυλακτικός.

και εμένα μου φανηκαν λίγες , αν και τα τεστ ( τα μή ληγμένα λένε άλλα ) , παρολαυτα εχω ακουσει και αλλα ατομα να το στρωνουν σε 3-4-5-7 μέρες , τέλος πάντων , σίγουρα κάτι θα κάνω με το τέστ ( ισως πάρω API αυτή τη φορα )

ερώτηση , θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω σκεύασμα της ΚΕΝΤ , να ρίξω την αμμωνία ?? ( ΑΜΜΟΝΙΑ DETOX)

πάντως πιστεύω οτι ίσως φταίει ο αραγωνίτης , ίσως μετά το βράσιμο να κράτησε βιολογια , τι να πώ !

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω να κάνω άν και εντάξει δεν είναι τίποτα να πάω να πάρω και ένα τεστάκι , ο χρόνος είναι απλά το πρόβλημα ... :)

και εμένα μου φανηκαν λίγες , αν και τα τεστ ( τα μή ληγμένα λένε άλλα ) , παρολαυτα εχω ακουσει και αλλα ατομα να το στρωνουν σε 3-4-5-7 μέρες , τέλος πάντων , σίγουρα κάτι θα κάνω με το τέστ ( ισως πάρω API αυτή τη φορα )

ερώτηση , θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω σκεύασμα της ΚΕΝΤ , να ρίξω την αμμωνία ?? ( ΑΜΜΟΝΙΑ DETOX)

πάντως πιστεύω οτι ίσως φταίει ο αραγωνίτης , ίσως μετά το βράσιμο να κράτησε βιολογια , τι να πώ !

Για 15 + θα έλεγα ναι Γιάννη. :)

Link to comment
Share on other sites

Για 15 + θα έλεγα ναι Γιάννη. :)

ok δεν διαφωνώ , το θέμα είναι οτι πρέπει να βρω γιατι έχω αυτές τις περίεργες μετρήσεις .... σιγουρα όμως όλα θα διαλευκαθούν άν βρώ ένα σωστό τεστάκι ,,,,,, ενημερωτικα χθες ειχα 10 νιτρικά και η αμμωνία ήταν λίγο πανω απο το 25

NO2 σχεδόν ελάχιστα ..... δεν ξερω εχουν παλαβωσει τα τεστ , ....

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω να κάνω άν και εντάξει δεν είναι τίποτα να πάω να πάρω και ένα τεστάκι , ο χρόνος είναι απλά το πρόβλημα ... :)

και εμένα μου φανηκαν λίγες , αν και τα τεστ ( τα μή ληγμένα λένε άλλα ) , παρολαυτα εχω ακουσει και αλλα ατομα να το στρωνουν σε 3-4-5-7 μέρες , τέλος πάντων , σίγουρα κάτι θα κάνω με το τέστ ( ισως πάρω API αυτή τη φορα )

ερώτηση , θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω σκεύασμα της ΚΕΝΤ , να ρίξω την αμμωνία ?? ( ΑΜΜΟΝΙΑ DETOX)

πάντως πιστεύω οτι ίσως φταίει ο αραγωνίτης , ίσως μετά το βράσιμο να κράτησε βιολογια , τι να πώ !

Αυτο που λες εδω θα ισχυε αν το βιολογικο ηταν ξαναχρησιμοποιημενο αλλα και παι ειναι πολυ λιγες οι μερες..

Την αμμωνια γιατι να την ριξεις?Ασε τον κυκλο να παρει τον δρομο του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες εδω θα ισχυε αν το βιολογικο ηταν ξαναχρησιμοποιημενο αλλα και παι ειναι πολυ λιγες οι μερες..

Την αμμωνια γιατι να την ριξεις?Ασε τον κυκλο να παρει τον δρομο του.

μπορέι ο αραγωνίτης να έχει κρατήσει βιολογία ??

Link to comment
Share on other sites

μπορέι ο αραγωνίτης να έχει κρατήσει βιολογία ??

Τοσο πολυ οχι.Και βιολογικο υλικο ξαναχρησιμοποιημενο να ειχες οι 4 μερες ειναι πολυ λιγες.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο πολυ οχι.Και βιολογικο υλικο ξαναχρησιμοποιημενο να ειχες οι 4 μερες ειναι πολυ λιγες.

εγω τι κάνω τώρα ?? οκ καταλαβα ειναι λίγες αλλα εγώ πότε θα ξέρω οτι είναι έτοιμο το ενυδρείο ??

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις τις σωστες μετρησεις.

Εγω θα εκανα μετρησεις και με αλλα τεστ,μια απ ολα..

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις τις σωστες μετρησεις.

Εγω θα εκανα μετρησεις και με αλλα τεστ,μια απ ολα..

θα περιμένω τότε , θα πάρω και ένα αμμωνιας τεστ ακόμα και βλέπουμε γιατί το να πάρω τωρα και αλλα τεστ απλα για να τσεκάρω μου φαινεται καπως !!

ευχαριστω παντως !

Link to comment
Share on other sites

Δανισου απο καποιον φιλο σου η πηγαινε νερο σε καποιο πετσοπ να σου κανουν μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...