Jump to content

Ληγμενο Τεστ


Recommended Posts

στο ποστ34 ρωτησα αφου ριχνει και τροφη(που σημαινει αμμωνια),αλλα και βακτηρια..........!!!!!!!!!!γιατι να τρελαθουμε?????ξερεις ποση τροφη και ποσα βακτηρια εριξε?????

μπορεις να δεις ποτε πηρα την απαντηση?????και με τη βασανηστηρια!!!!!!!!!!!!??????

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Λεγε τα δικα σου εσυ,σου απαντησαν οι μετρησεις του Γιαννη που δεν θες να δεις..

Link to comment
Share on other sites

post28 ρωτας............

Πως ειναι φυσιολογικες οι τιμες μεσα σε 4 μερες?Και πως γινετε σε 4 μερες να εχει νο3 50?

Μη τρελαθουμε κιολας..

post34 απανταω....

αφου ριχνει και τροφη(που σημαινει αμμωνια),αλλα και βακτηρια..........!!!!!!!!!!γιατι να τρελαθουμε?????ξερεις ποση τροφη και ποσα βακτηρια εριξε?????

ποστ41 ξανααπανταω και ρωταω συγχρωνος......

Εσυ ξερεις τι βακτηρια εχει το ενυδρειο του και λες οτι οι τιμες ειναι φυσιολογικες?δεν χρειαζετε να ξερω (εσυ που λες οτι δεν ειναι φυσιολογικες οι τιμες ,που το στηριζεις??)

Και με ληγμενο τεστ μετρημενες?εχεις δικιο εδω.....

Σε 4 μερες ειναι φυσιολογικο να εχει νο3 50?Το εχεις ξαναδει εσυ αυτο?Εξηγησε μου πως γινετε?αφου ριχνει βακτηρια ,τα οποια τρωνε την αμμωνια!!!!!!!!!!!!!!!που ειναι το παραξενο

Εσυ μπορεις να γνωριζεις? αν εχει πολλα η λιγα βακτηρια? αν τα βακτηρια που πιθανος εχουν δημιουργηθει αρκουν ?

Link to comment
Share on other sites

τις μετρησεις τις ειδα......τις ειδες και εσυ......ποτε τις ειδαμε ομως,ειδες??.......πρωτα του ειπαμε οτι οι μετρησεις δεν ειναι σωστες,μετα οτι τα τεστ ειναι ληγμενα ,και μετα απο 5 σελιδες ειδαμε και τις μετρησεις................

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτουσες πιο νωρις πριν κανεις ικασιες οτι οι μετρησεις ειναι λογικες!

Αλλη φορα να ακους,εγω ηξερα οτι δεν ειναι λογικες οι μετρησεις και ρωτησα και το Γιαννη να στις πει για να το καταλαβεις και εσυ επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μπορεις να γνωριζεις? αν εχει πολλα η λιγα βακτηρια? αν τα βακτηρια που πιθανος εχουν δημιουργηθει αρκουν ?

φιλε samilias21,επειδη δεν γνωριζω ουτε εγω αλλα ουτε κανενας αλλος,γιαυτο οι τιμες φενονται σωστες!!!!!!!!!!!

ο μονος τροπος για να δουμε εστω στο περιπου(οχι ποσοτικα)ποσα βακτηρια εχει και ποση τροφη εριξε ειναι να δουμε την αμμωνια και τα νιτρωδη........

Link to comment
Share on other sites

τις μετρησεις τις ειδα......τις ειδες και εσυ......ποτε τις ειδαμε ομως,ειδες??.......πρωτα του ειπαμε οτι οι μετρησεις δεν ειναι σωστες,μετα οτι τα τεστ ειναι ληγμενα ,και μετα απο 5 σελιδες ειδαμε και τις μετρησεις................

με συγχωρεις φιλος αλλα πρωτα λες αν ειδαμε τις μετρησεις, και μετα μας λες οτι του ειπαμε οτι οι μετρησεις δεν ειναι σωστες, δεν προυποθετει για να του πουμε οτι κατι δεν παει καλα να εχουμε δει πρωτα τις μετρησεις??

Link to comment
Share on other sites

φιλε samilias21,επειδη δεν γνωριζω ουτε εγω αλλα ουτε κανενας αλλος,γιαυτο οι τιμες φενονται σωστες!!!!!!!!!!!

ο μονος τροπος για να δουμε εστω στο περιπου(οχι ποσοτικα)ποσα βακτηρια εχει και ποση τροφη εριξε ειναι να δουμε την αμμωνια και τα νιτρωδη........

Μετα και απο τις μετρησεις που εβαλε ο Γιαννης επιμενεις οτι οι τιμες ειναι σωστες!Ε δεν εχω κατι αλλο να σου πω!

Link to comment
Share on other sites

φιλε samilias21,επειδη δεν γνωριζω ουτε εγω αλλα ουτε κανενας αλλος,γιαυτο οι τιμες φενονται σωστες!!!!!!!!!!!

ο μονος τροπος για να δουμε εστω στο περιπου(οχι ποσοτικα)ποσα βακτηρια εχει και ποση τροφη εριξε ειναι να δουμε την αμμωνια και τα νιτρωδη........

συμφνωνω!

οταν εχει αμμωνια και νιτρικα και δεν μετραει νιτρωδη , που καταληγεις?

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτουσες πιο νωρις πριν κανεις ικασιες οτι οι μετρησεις ειναι λογικες!

Αλλη φορα να ακους,εγω ηξερα οτι δεν ειναι λογικες οι μετρησεις και ρωτησα και το Γιαννη να στις πει για να το καταλαβεις και εσυ επιτελους!

παραταυτα ,επειδη το φιλτρο του ειναι αστρωτο,και συμπληρωνει βακτηρια καθημερινα οπως και τροφη,οι τιμες που μετραει δεν ειναι σταθερες............ετσι την ωρα που ριχνει τροφη η αμμωνια παει στα κοκκινα και μολλις συμπληρωσει βακτηρια στακοκκινα βρισκοντε τα νιτρικα.....σε μια ενδιαμεση ωρα στα κοκκινα ειναι τα νιτρωδη.....απαντησα και στο 109 ποστ του samilias21 το οποιο μολλις τωρα ειδα.......δεν μπορουμε να εξηγησουμε τιμες αστρωτου ενυδρειου οπως στο στρωμενο.....οι τιμες μπορει να φενοντε παραλογες ομως αυτες ειναι και δεν αλαζουν,ουτε μπορουμε να τις εξηγησουμε ακριβως οπως σε ενα στρωμενο ενυδρειο.........πραγματι rastafarian φενετε περιεργο να εχει ανεβασμενα νιτρικα χωρις νιτρωδη,αλλα δεν ξερουμε τη περιεχει το σκευασμα της sera που ριχνει μεσα και πως ακριβως μπουσταρει το συστημα.....τα τεστακια του γιαννη για νιτρικα και νιτρωδη δεν ειναι ληγμενα......

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιο ποστ απο μενα και δεν ασχολουμε αλλο γιατι τοση ωρα επεμενες οτι οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες,τωρα το ριχνεις στα βακτηρια και οτι δεν ξερουμε τι περιεχει και αλλα τετοια.

Να ξερεις οτι οταν ριχνεις τροφη,η αμμωνια δεν ανεβαινει αμεσως,θελει αρκετες ωρες,οπως και η αμμωνια να για αν γινει νιτρωδη και τα νιτρωδη νιτρικα,Οπωτε αυτα που γραφεις πιο πανω δεν ισχυουν και μη με ρωτησεις γιατι,σκεψου αυτα που σου εγραψα εδω τωρα.Απο την στιγμη που χθες μετρουσε ελαχιστα νιτρωδη, σημερα δεν ειναι λογικο να μετραει νιτρικα 50!Και ουτε εχει μετρησει αμμωνια στα κοκκινα,0,25 γραφει οτι μετραει και με τεστ λειγμενα.

Καλη συνεχεια απο μενα,δεν εχω να προσθεσω κατι,τα συμπερασματα δικα σας. :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

οι εταιριες που παρασκευαζουν βακτηρια ,οι περισσοτερες τουλαχιστον,λενε να βαζουμε απο την δευτερη μερα κιολας ψαρι..............αυτο για να αρχισει να υπαρχει στεθερη μολυνση του ενυδρειου ,οποτε και σταθεροποιηση των τιμων.......οταν χωρις ψαρι στρωνουμε ενυδρειο,επειδη δεν μπορουμε να ρυπαινουμε σταθερα το ενυδρειο ,οι τιμες εχουν σκαμπανευασματα,οχι στιγμιαια αλλα σε ωρες οπως αναφερεις rastafarian......οπως η ρυπανση με τροφη,οπως και το καθαρισμα απο τα ετοιμα βακτηρια,δεν μπορουν να γινουν σε σταθερη βαση και με μικρες σταθερες ποσοτητες,αυτο φερνει σκαμπανευασματα και στις τιμες!!!!!!!!!!!!το ειπα!!!!!!!!!οι τιμες ειναι αληθινες και δεν χωραει συζητηση αυτο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οι εταιριες που παρασκευαζουν βακτηρια ,οι περισσοτερες τουλαχιστον,λενε να βαζουμε απο την δευτερη μερα κιολας ψαρι..............αυτο για να αρχισει να υπαρχει στεθερη μολυνση του ενυδρειου ,οποτε και σταθεροποιηση των τιμων.......οταν χωρις ψαρι στρωνουμε ενυδρειο,επειδη δεν μπορουμε να ρυπαινουμε σταθερα το ενυδρειο ,οι τιμες εχουν σκαμπανευασματα,οχι στιγμιαια αλλα σε ωρες οπως αναφερεις rastafarian......οπως η ρυπανση με τροφη,οπως και το καθαρισμα απο τα ετοιμα βακτηρια,δεν μπορουν να γινουν σε σταθερη βαση και με μικρες σταθερες ποσοτητες,αυτο φερνει σκαμπανευασματα και στις τιμες!!!!!!!!!!!!το ειπα!!!!!!!!!οι τιμες ειναι αληθινες και δεν χωραει συζητηση αυτο!!!!!!!

Καλα εσυ συνεχιζεις τα δικα σου.Θεωρεις λογικο να ειχε χθες πρωτη φορα ελαχιστα νιτρωδη και σημερα καθολου και νιτρικα 50...αυριο θα εχει νιτρικα 200..και παει λεγοντας..Αστο..συννενοηση δεν βγαινει,δεν μπορεις να καταλαβεις οτι δεν ειναι λογικο μεσα σε 4 μερες να μετραει νιτρικα 50!

Αυτα απο μενα και τελος!

Link to comment
Share on other sites

φιλε linglong μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει καλα....

ξαναδιαβασε το αρθρο για τον κυκλο του αζωτου και θα καταλαβεις ............

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα με λενε Γιαννη.

Αν καταλαβα καλα,λες οτι εκανες 3 μετρησεις νιτρικων,

Την πρωτη μερα δεν ειχες.χθες ειχες λιγο και σημερα οχι?

Μονο την δευτερη μερα δεν εκανες καθολου μετρησεις?

Ναι μόνο την δεύτερη μιας και δεν είχε και κανένα νόημα, δεν ξέρω εάν σας μπέρδεψα, αύριο θα ξανά κάνω και θα σας πω, και αν μπορέσω θα πάω να κάνω και με άλλα τεστ

Γιαννη εχεις κι αλλο ενυδρειο που τρεχει τωρα;

Ένα μονομαχοενυδρειο... :-D
Link to comment
Share on other sites

Κανε εναν κοπο και μετρα το με τα ιδια τεστ να δεις εαν ειναι οκ, αμα δεις κατι περιεργο κατι παιζει με τα τεστακια σου και τις αμμωνιας κανε, εαν δεν σου δηξει ή σου δηξει θα ξερεις εαν ειναι αξιοπιστο, οπως και να 'χει θα πρεπει να παρεις καινουργειο...

Link to comment
Share on other sites

Κανε εναν κοπο και μετρα το με τα ιδια τεστ να δεις εαν ειναι οκ, αμα δεις κατι περιεργο κατι παιζει με τα τεστακια σου και τις αμμωνιας κανε, εαν δεν σου δηξει ή σου δηξει θα ξερεις εαν ειναι αξιοπιστο, οπως και να 'χει θα πρεπει να παρεις καινουργειο...

Σωστός! Δεν το σκέφτηκα και βλακεία μου, το ενυδρείο το μικρό είναι έτσι και αλλιώς ένα χρόνο σε λειτουργία οποτε θα έχει μια σταθεροτητα...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ενυδρείο χθες φίλου που το στρώνουμε παρέα Μου έδειξαν 0.25 αμμωνία νιτρώδη αρκετά ( πάντα τα ξεχνάω αυτά) και νιτρικά 20 ... Το στρώνει μια βδομάδα περίπου

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την αισθηση οτι κατι δεν παει καλα με το τεστ των νιτρικων.... ριξε και μια μετρηση νιτρικα στην βρυση να δουμε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε linglong μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει καλα....

ξαναδιαβασε το αρθρο για τον κυκλο του αζωτου και θα καταλαβεις ............

τι?

εγω εχω την αισθηση οτι κατι δεν παει καλα με το τεστ των νιτρικων.... ριξε και μια μετρηση νιτρικα στην βρυση να δουμε....

ναι εδω συμφωνω και γω!!!!!!!!εννοω την βρυση

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

linglong, αν ο κύκλος του αζώτου μπορούσε να ολοκληρωθεί τόσο γρήγορα, όλοι θα στρώναμε τα ενυδρεία μας μέσα σε δυο μέρες ρίχνοντας τεράστιες ποσότητες τροφής και βακτηρίων. Το να μετράει αμμωνία ή νιτρώδη είναι φυσιολογικό, αλλά τα νιτρικά σε τόσο λίγες μέρες δεν είναι φυσιολογικό. Μπορεί να μην κάνει κάτι καλά στη μέτρηση. Μπορεί το τεστ να μην έχει λήξει ακόμα αλλά να είναι προβληματικό. Αν πάρει μετρήσεις από το άλλο ενυδρείο, από τη βρύση και από άλλο τεστ ίσως και να βρούμε πως εξηγείται αυτό. ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

linglong, αν ο κύκλος του αζώτου μπορούσε να ολοκληρωθεί τόσο γρήγορα, όλοι θα στρώναμε τα ενυδρεία μας μέσα σε δυο μέρες ρίχνοντας τεράστιες ποσότητες τροφής και βακτηρίων. Το να μετράει αμμωνία ή νιτρώδη είναι φυσιολογικό, αλλά τα νιτρικά σε τόσο λίγες μέρες δεν είναι φυσιολογικό. Μπορεί να μην κάνει κάτι καλά στη μέτρηση. Μπορεί το τεστ να μην έχει λήξει ακόμα αλλά να είναι προβληματικό. Αν πάρει μετρήσεις από το άλλο ενυδρείο, από τη βρύση και από άλλο τεστ ίσως και να βρούμε πως εξηγείται αυτό. ;)

+1000 τα ειπες ολα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολυ κούνημα των τεστ και προσοχή στις δοσολογιες είχα τα παρακάτω αποτελέσματα τώρα πως τα κατάφερα σε 4 μέρες δεν έχω ιδέα γι'αυτό και θα τσεκάρω και με άλλα τεστ αύριο

Καινούργιο ενυδρείο

No2:0

No3:25

NH4:σχεδόν καθόλου, ίσως λίγο πιο κίτρινο Απο το μηδέν αλλά δεν ανήκει σε κάποια κλίμακα αντίστοιχη...

Μονομαχοενυδρειο με 2 μέρες από την τελευταία αλλαγή νερού

No3:2

No2:0

NH4:0

Δεν ξέρω κάτι δεν πάει καλά είναιτο μόνο σίγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Γιάνη το νο3 2 στο ενυδρείο του μονομάχου πως βγαίνει ; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...