Jump to content

Ληγμενο Τεστ


Recommended Posts

Αναλογα στα ποσα λιτρα ειναι ο μονομαχος και ποσο αλλαζεις.... Εγω με τον μονομαχο ειχα 5 μεσοβδομαδα στα 22λιτρα και με 7 λιτρα αλλαγη.....

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα στα ποσα λιτρα ειναι ο μονομαχος και ποσο αλλαζεις.... Εγω με τον μονομαχο ειχα 5 μεσοβδομαδα στα 22λιτρα και με 7 λιτρα αλλαγη.....

2 μέρες έχω να κάνω αλλαγή, λίτρα 19,5 ! :-P αλλαγή 10 λίτρα γιατί είχα ένα θέμα με την ουρά του Μονομάχου και είχα ρίξει melafix :-D

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θυμασαι ποσο ειχες πριν την αλλαγη, σορυ που βγαινω εκτος, εαν σε ενοχλει πες μου :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλε τι να με ενοχλεί, όσο για την μέτρηση όχι δεν ξέρω γιατί δεν μετράω, έχω βρει έναν ρυθμό κάνω τακτικές αλλαγές ταιζω σταθερή ποσότητα και γενικώς είναι όλα τόσο ίδια που εδώ και δύο μήνες δεν μετράω κάτι, σήμερα έτυχε που το έκανα για δοκιμή!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι λογικο γιατι εκανες μεγαλη αλλαγη, τα τεστ των νιτρηκων και απ τα νιτρωδη ειπες οτι ειναι οκ αρα τα λενε σωστα....

Εστεισες το ενυδρειο που ειχες θαλασσινο;; Εβαλες κατι που ειχες και πριν;; Εκανες μια τεστ αλατοτιτας μην ειχες τπτ συσπρευμενα αλατια;; Απλα προσπαθω να τα καλυψουμε ολα....

Link to comment
Share on other sites

Καλά κανείς και εγώ προσπαθώ να βρω ακρη, αυτό που με προβληματίζει είναι ο αραγωνιτης παρόλο που τον ξέπλυνα με νερό κρύο και του έριξα μια φορά καυτό νερό δεν ξέρω κατά πόσο έχει νεκρωθεί, ίσως να βιαστικά να τον βάλλω, πέτρες πήρα Απο την Γλυφάδα στο βουνό, τις έβαλα 2 μέρες σε νερό με ξύδι μετά τις ξέπλυνα και τις έβαλα στο ενυδρείο, την πρώτη μέρα έριξα τεράστια δόση τροφής σαν να τάιζα 100 ψάρια!! Είχε γίνει πολύ βρώμικο, έριξα και βακτήρια, την επόμενη μέρα δεν έριξα βακτήρια καθόλου και την Τρίτη μέρα και σήμερα έριξα κανονικές δοσολογιες ίσως και λίγο παραπάνω.. Αυτά είναι όλα που έκανα, το φίλτρο έχει μέσα σφουγγάρι ( το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα στο θαλασσινό ( δεν θυμάμαι αν το ξέπλυνα, αν και ήταν στεγνό είχε να δουλέψει 5 μήνες, υαλοβαμβακα και σιποραξ καινούργια, άνθρακας ένας που είχα...

Αυτή είναι η πορεία, τώρα γιατί οι τιμές το δείχνουν στρωμένο δεν ξέρω! :-D αλατοτητα δεν έχω μετρήσει θεωρούσα ότι και αλάτι λίγο να έχει ( που δεν έχει) θα φύγει με μια μεγάλη αλλαγή, επίσης και λίγο αλάτι στις κιχλιδες δεν νομίζω να έκανε κακό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν κανει το αλατι που βαζουμε στα ρηφ γιατι ειναι αλλη η συσταση τους, εαν εχεις ρεφρακτομετρο κανε εναν κοπο καποια στιγμη, απλα να εισαι συγουρος, κοιτα εχω ξανακουσει για γρηγορο στρωσιμο με μεγαλη ποσοτητα τροφης και υπερδοσογια βακτυριδιων, αλλα για συγουρια κανε μια βδομαδα υπομονη μηπως ντουμπαρει ξερω 'γω και μετα προχορατο....

Εαν ο αραγωνιτης ξεπλυθηκε καλα δεν θα εχει τπτ λογικα....

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυθηκε καλά είμαι σιγουρος μήπως είναι ακόμα " ζωντανός" φοβάμαι αν και δεν νομίζω να κάνει κάτι

Για γρήγορο στρώσιμο και εγώ έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω έτσι και αλλιώς δεν είχα σκοπό να βάλλω άμεσα ψάρια λέω το Σάββατο να ξανακοιτάξω τις τιμές μου και αν μπορέσω να τσεκάρω και με άλλα τεστ και βλέπουμε... Όσο για το ότι έστρωσε αν έστρωσε γρήγορα δεν ξέρω αν φταίει η τροφή... Πάντως εριξα πολύ τροφή!

Link to comment
Share on other sites

Εαν εριξες και μεγαλη δοση βακτυριδια κατι μπορει να επαιξε..... Τεσπα ριξε μια ενημερωση απλα να ξερουμε και εμεις :)

Το νερο σου ειναι καθολου θολο τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι θολό γενικά.μόνο την πρώτη μέρα με τα βακτήρια και με την τόση τροφή είχε γίνει πολύ χάλια, τις άλλες μέρες Ρίχνω βακτήρια και μέσα σε 4-5-6 ώρες γίνεται κρυστάλλινο... Θα υπάρχουν και άλλες ενημερώσεις, συζήτηση κάνουμε εξάλλου, αύριο θα τσεκάρω και αλατοτητα!

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Οκ αγορι, απλα να ξερεις οτι στα ενυδρεια που στρωνονται το θολο νερο δειχνη οτι ειναι αστρωτα... Αμα μαλιστα καθαριζει καθε φορα που ριχνεις βακτυριδια καθαριζει εχεις δρομο μπροστα σου, λιγο αλλα εχεις....

Αυτα για την ωρα :) με το καλο τα νεα ψαρακια :)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μην βιαστεις να βάλεις ψάρια μέσα και αν έχεις υπομονή βάλτα σταδιακά....

Το κακό με το στρώσιμο βακτήρια - τροφή (και εγώ έτσι έστρωσα 2 ενυδρεία) είναι ότι γίνεται μέν ο κύκλος του αζώτου αλλά για την διάσπαση της τροφής αναπτύσσονται διάφοροι μικροοργανισμοί που ορισμένοι απο αυτούς μπορεί να είναι παθογόνοι για τα ψαράκια. Το πλεονέκτημα βακτήρια - ψαράκια είναι ότι το ενυδρείο ωριμάζει και δημιουργεί όλους του κύκλους και τις διεργασίες που είναι απαραίτητα για την υγιή διαβίωσή τους από την αρχή. Γιατί δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου που τρέχει σε ένα οικοσύστημα. Για να σε προλάβω, εννοείται ότι με αυτό το στρώσιμο εισάγεις σταδιακά τα ψάρια ανά 10 - 15 ημέρες και μετράς τακτικά και βοηθάς την αποτοξικοποίηση πιθανής αμμωνίας και νιτρωδών με σκευάσματα όπως το seachem prime, sera toxivec κλπ.

Πάντως όλα έχουν υπέρ και κατά. Ο καθένας μας πρέπει να τα υπολογίζει και να κάνει αυτό που πιστεύει καλύτερο.

Την τροφή την είχες σε δυχτάκι? Αν όχι πριν βάλεις τα ψάρια κάνε μεγάλη αλλαγή νερού και βάλε και σκούπα να τραβήξει ότι μπορεί να έχει μείνει στο βυθό σου...

Αυτά είναι προσωπική μου άποψη....

Περιμένω και εγώ νεότερα από τις μετρήσεις σου..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μην βιαστεις να βάλεις ψάρια μέσα και αν έχεις υπομονή βάλτα σταδιακά....

Το κακό με το στρώσιμο βακτήρια - τροφή (και εγώ έτσι έστρωσα 2 ενυδρεία) είναι ότι γίνεται μέν ο κύκλος του αζώτου αλλά για την διάσπαση της τροφής αναπτύσσονται διάφοροι μικροοργανισμοί που ορισμένοι απο αυτούς μπορεί να είναι παθογόνοι για τα ψαράκια. Το πλεονέκτημα βακτήρια - ψαράκια είναι ότι το ενυδρείο ωριμάζει και δημιουργεί όλους του κύκλους και τις διεργασίες που είναι απαραίτητα για την υγιή διαβίωσή τους από την αρχή. Γιατί δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου που τρέχει σε ένα οικοσύστημα. Για να σε προλάβω, εννοείται ότι με αυτό το στρώσιμο εισάγεις σταδιακά τα ψάρια ανά 10 - 15 ημέρες και μετράς τακτικά και βοηθάς την αποτοξικοποίηση πιθανής αμμωνίας και νιτρωδών με σκευάσματα όπως το seachem prime, sera toxivec κλπ.

Πάντως όλα έχουν υπέρ και κατά. Ο καθένας μας πρέπει να τα υπολογίζει και να κάνει αυτό που πιστεύει καλύτερο.

Την τροφή την είχες σε δυχτάκι? Αν όχι πριν βάλεις τα ψάρια κάνε μεγάλη αλλαγή νερού και βάλε και σκούπα να τραβήξει ότι μπορεί να έχει μείνει στο βυθό σου...

Αυτά είναι προσωπική μου άποψη....

Περιμένω και εγώ νεότερα από τις μετρήσεις σου..

Καλησπέρα !

δεν θα εβαζα ψαρακια με βακτηρια γιατι θεωρω οτι επιβαρύνεται η υγεία των ψαριών .... αλλα αυτο ειναι δικη μου αποψη ! :)

τα ψαρακια θα ειναι 5 στον αριθμο μικρα σταδιακα να τα εισαγω δεν γινεται γιατι ειναι λιγο τσαμπουκαδες , οποτε σε καμια βδομαδα αν ειναι ενταξει το ενυδρειο θα βαλλω τους πρωτους κατοικους συνεχιζοντας τα βακτηρια ....

η τροφή είναι σε διχτάκι ναι ..... !

μετρησεις λεω να μην κανω σημερα γιατι ετσι και αλλιως αν ειναι καλες ειναι νωρις οποτε θα ειναι λαθος αν μου δειχνει παλι θα ειναι λαθος ! :P

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα όλα έχουν υπέρ και κατά...

Κάτι είδα για κιχλίδες, ε? Από ότι διαβάζω είναι πολύ τσαμπουκάδες... Κάνε αύριο - μεθαύριο μετρήσεις να δείς τι γίνεται. Πάντως όποτε και να βάλεις τα ψαράκια, έχε το νού σου μην τυχόν και ξεφύγει καμιά τιμή. Σε τέτοια περίπτωση μπορείς να ρίξεις prime ή toxivec ή κάτι αντίστοιχο που κάνει αποτοξικοποίηση χωρίς να εμποδίζει τον κύκλο του αζώτου.

Είμαι σίγουρη ότι τα ψαράκια σου θα περάσουν καλά ...

Link to comment
Share on other sites

το ευχομαι να περασουν καλα γιατι θελω να κανω κατι σωστο !

ναι κιχλιδες λεω , οντως ειναι τσαμπουκαδες ! :)

μετρησεις θα κανω ολη την εβδομάδα σαββατο εαν ειναι καλες οι μετρησεις και επιβεβαιωθουν και με μετρησεις στο pet shop ισως βαλλω μια ομαδουλα 5 ατομων ... απλα θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι καταλληλο το νερο

εννοειται οτι θα τσεκαρω το νερο και οταν θα βαλλω τα ψαρια !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μέρα που θα τα βάλεις καλό θα είναι να μην ταισεις και μην ανοίξεις φως!

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μέρα που θα τα βάλεις καλό θα είναι να μην ταισεις και μην ανοίξεις φως!

Χρήσιμη η συμβουλή σου! Αν και αυτό έκανα και με το θαλασσινό πολλές φορές!

η μόνη ένσταση μου ας το πούμε είναι ότι θεωρώ πως το να ανάψω τα φώτα ναι μεν τα στρεσαρει αλλά τσεκάρεις παράλληλα και τυχόν παράσιτα ή οτιδήποτε άλλο έχει το ψαράκι με τον φωτισμό, πράγμα που στα φώτα των pet shop είναι σχετικά δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θέλεις να τα ανάψεις για λίγο Τοτε να τσεκάρεις! Αν και από την επόμενη μέρα θα τα βλέπεις επί 8ωρου :D

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν εσβησα τα φωτα στην προσαρμογη, οτι ηταν ψωφισει ηταν απο αλλους λογους.... Δεν το προτηνω, απλα μην τρελενομαστε κι ολας :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θέλεις να τα ανάψεις για λίγο Τοτε να τσεκάρεις! Αν και από την επόμενη μέρα θα τα βλέπεις επί 8ωρου :D

Αααυτο έκανα! Και αυτό θα κάνω! :-D άντε να δούμε! :-D έχεις να προτείνεις καμία τροφουλα ?? Θέλω να τους έχω ποικιλία σκέφτομαι

1) vegetabin A ( κολλάει στο τζαμί και μου άρεσε! :-P )

Μία της tropical που γράφει πάνω krill and squid αν δεν κάνω λάθος

3)New life cichlid spectrum formula

4)omega one super color cichlid pellets

5)ocean nutrition φυλλαράκια spiroulina)

6) mysis έχω Απο το θαλασσινό και είχα σκοπό να τους δεινω

Εσύ τι ταΐζεις ??

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν εσβησα τα φωτα στην προσαρμογη, οτι ηταν ψωφισει ηταν απο αλλους λογους.... Δεν το προτηνω, απλα μην τρελενομαστε κι ολας :)

Ναι μωρέ δεν είπε κάτι ο άνθρωπος! :-D

Εγώ θεωρώ ότι ελάχιστα τρομάζουν, εγώ στην αρχή ανάβω το φως να τσεκάρω και τα ψαράκια για τυχόν ασθένειες που μπορεί να φαίνονται και μετά τα βάζω μέσα και κλείνω το φως για εκείνη την μέρα να ηρεμήσουν... Και αύριο πάλι μέρα είναι :-D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειπε κατι κακο, απλα δεν ειχα τι να πω :P και βαριεμε.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...