Jump to content

Επένδυση Βάσης Με Γυψοσανιδα Υγραντοχη?


fanis_0_alanis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θέλω να φτιάξω βάση για το ενυδρείο μου,με διαστασεις βάσης 1.50 χ 50 . 0.70 το ενυδρειο ειναι(1.50 χ 0.50 χ 0.65

Η βάση θα ειναι απο κοιλοδοκο 40 χ 40 με 3μμ παχος

οτι παρατηρησεις ευπροσδεκτες,

Το ντύσιμο σκέφτομαι και θα μπορουσα οικονομικα λόγω γνωστού να το ντυσω με γυψοσανιδα υγραντοχη,

αλλά μου είπε κάποιος οτι αν πέσει έστω λίγο νερό στην γυψοσανιδα θα χαλασει πολυ γρήγορα,μόνο να το ντύσω με μελανίνη.Ότι και καλά αυτες οι γυψοσανιδες ειναι μόνο για υγρασία και οχι άμεση επαφη με νερο.

Δεν εχω σκοπο να ριχνω νερά! αλλά σε παλιο επιπλο που είχα, τοσα νερά επεφταν που ηταν απο μελανινη και δεν φουσκοσε.

Περιμένω γνώμες,

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα γυψοσανιδα δεν θα εβαζα..Γυψος και νερο δεν ειναι καθολου καλη ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις τη γυψοσανιδα που βαζουν στα μπανια δεν θα εχεις προβλημα. εξαλου στα μπανια δεν εχει λιγοτερη υγρασια!

Link to comment
Share on other sites

από υγρασία σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα.

Το θέμα είναι αν έρθει σε συντομη επαφη με νερό πιο απο τα 2 έχουν μεγαλυτερη αντοχη στο χρόνο.

Οι περισσότεροι πάντως βάζουν μελανίνη ειναι η αληθεια,

Link to comment
Share on other sites

στα μπάνια η γυψοσανίδα ντύνεται ΚΑΙ με πλακάκι.

Αν θες να βάλεις κάτι τέτοιο που να αντέχει είναι η τσιμεντοσανίδα αλλά είναι ακριβή.

Η δουλεία μου είναι σε εταιρία με πλακάκια και λέω όχι στην γυψοσανίδα και ας είναι ανθυγρή .

Η ανθυγρή γυψοσανίδα χρησιμοποιείται σε χώρους υψηλής υγρασίας ο πυρήνας της είναι επεξεργασμένος με πρόσμικτα που μειώνουν σημαντικά την υδροαπορροφητικότητά της.
Κατάλληλη για εφαρμογές σε κατασκευές ψευδοροφών, τοιχοποιίας σε μέτρια υγρούς χώρους όπως π.χ. χώροι WC & μπάνια σε κατοικίες. Αναρτάται με την χρήση μεταλλικού φορέα στήριξης.
Παράγεται σύμφωνα με : DIN 18180 & EN 520.

Η τσιμεντοσανίδα είναι υλικό άκαυστο, με υψηλές μηχανικές αντοχές και αντοχή στην υγρασία, κατάλληλη για εφαρμογές σε συστήματα ξηράς δόμησης σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους και ειδικά όπου υπάρχει απαίτηση ταχείας κατασκευής, μικρού φορτίου και η καθαριότητα και η υγιεινή είναι υψίστης σημασίας. Χρησιμοποιείται σε κατοικίες, εμπορικά και βιομηχανικά κτίρια, σχολεία και νοσοκομεία.

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ symvoulos!

δηλαδη σε τσιμεντοσανιδα δεν θα εχω προβλημα,λες? ωραία θα το κοιταξω ποσο κοστιζει, αν και πιστευω οτι δεν θα χρειαστώ πολύ αφου μονο εξωτερικη επενδυση θα την βαλω στην βαση οποτε οσο ακριβη και να ειναι αφου θα γίνει η τοποθετηση απο φίλο μου θα το προτιμουσα απο το να παω σε ξυλουργο αγνωστο και να μου το ντυσει με μελανινη, ασε που μου είπαν και κατι τιμες πανακριβες!!

κανεις άλλος αποψεις για τσιμεντοσανιδα vs μαλανινη??

Link to comment
Share on other sites

Δες και το etalbond ειναι ωραιο υλικο. Και θα εχεις ενιαια επιφανεια και δεν θελει ουτε βαψιμο. Παναλαφρο και λεπτο.

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα η τσιμεντοσανίδα είναι ότι καλύτερο αλλά έχει πολύ δουλειά .

θέλει να ντυθεί αφού τοποθετηθεί όλη με πλέγμα και να στοκαριστεί 2-3 χέρια μέχρι να έρθει στο επιθυμητό αποτέλεσμα .

εγώ προσωπικά θα έβαζα την ανθυγρή γυψοσανίδα .τώρα αν πάρεις κουβάδες και ρίξεις επάνω φισιολογικό είναι να γίνει ζημία .

θα βάλεις και πρίν την βάψεις και μια ρητίνη για περισσότερη ασφάλεια απο την υγρασία και θα είσαι αρχηγός .

το μειονέκτημα τώρα για μένα είναι ότι είναι ευαίσθητη από τυχόν χτυπήματα ,αν έχεις δηλαδή παιδιά η αν κάνεις διάφορα γύρω απο το ενυδρείο σου μπορεί να την πληγώσεις εύκολα και να είσαι με ένα στόκο και το πινέλο στο χέρι .

αν ψάξεις πάντως θα βρείς πολλά ενυδρεία με επένδυση γυψοσανίδας .

η απόφαση είναι δική σου και καλή επιτυχία να έχεις !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι για την περιμετρική επένδυση της βάσης, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την προϋπόθεση η γυψοσανίδα να στηρίζεται στα στρατζαριστά Για βάση που θα κάθεται το ενυδρείο ούτε λόγος μιας και κόβεται σαν αγγούρι. Αν υπολογίσεις το κόστος της γυψοσανίδας συν το στοκάρισμα συν τρίψιμο συν βάψιμο δεν θα γλυτώσεις και πολλά από την αγορά της μελαμίνης Ασε που με την μελαμίνη θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για τις γνώμες σας!Το σαβ/κυρ θα αποφασισω οπότε και θα σας ενημερώσω,ακόμα 50-50 ειμαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-16893-1395471167,8645_thumb.jpg

Τελικα η βαση φτιαχτηκε απο γαλβανησμενο κοιλοδοκο 40χ40 και 2cm παχος.

Σημερα περιμενο την επενδυση και θα ανεβασω φωτος και λεπτομερειες

Το κοστος ηταν περιπου 50 ευρω ο κοιλοδοκος τα 18μ γαλβ κοιλοδοκου, 15 ευρω οι 8 ρεγουλατοροι ωστε να μπορει να αλφαλιαστει η βαση αργοτερα και 25 ευρω εργατικα του σιδερα να μου κοψει κ να κανει ολες τις κολεισεις

Στα χανια μου ζητουσαν το λιγοτερο 350+ γιανα μου φτιαξουν την βαση απο κοιλοδοκο ετοιμη!

Θα σας ενημερωσω κ το κοστος της επενδυσεις της βασης μου.

Τελος μια βαση απο μελανινη 16mm μου ζητησαν περιπου 200 ευρω.Πιστευω θατο ξεπερασω το ποσο αλλα θα ειναι και ποιο ασφαλεις-δυνατη βαση και ποιο ομορφη.γιανα δουμε..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μελαμινη και γυψοσανίδα οχι..αν θες ξυλο κοντρα πλακε θαλασσης ειναι οκ αλλιως και παγκο κουζινας μπορεις να βαλεις αλλα ειναι ακριβος.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η βαση.αποτελειται απο ενα κομματι 1.50μ κοντρα πλακε θαλασσης οπου το ενυδρειο θα ακουμπαει.το υπολοιπο εχει επενδυση mdf laka και στην μεση μια πινελια με ξυλο οξιας

Κοστος απο Δευτερα που θα μαθω την λυπητερη αν και δεν πιστευω ναναι ακριβο

post-16893-1395494399,1022_thumb.jpg

post-16893-1395494415,2419_thumb.jpg

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό.

Τον σκελετό τον έβαψες ή τον άφησες γαλβανιζέ?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο έγινε!!

Μια παρένθεση μόνο . . . τα 2mm πάχος δεν είναι κοιλοδοκός αλλά βαρέως τύπου.Δεν παίζει κανένα ρόλο βέβαια στις συγκεκριμένες διαστάσεις

και στον τρόπο που είναι δεμένη.

Πολύ καλό.
Τον σκελετό τον έβαψες ή τον άφησες γαλβανιζέ?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Δεν υπάρχει λόγος να τον βάψει αφού τον έχει κάνει γαλβανιζέ και δεν λερώνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα σχολια σας,οχι τον σκελετο δεν τον εβαψα.Στις κολησεις μονο πηρα ενα σπρει και ψεκασα για προστασια για διαβρωση το morris zinc alu

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να τον βάψει αφού τον έχει κάνει γαλβανιζέ και δεν λερώνει ;)

γνωστό οτι δεν σκουριάζει αλλα αν βάλεις sump απο την υγρασία διαβρώνετε κατα κάποιον τρόπο βγάζοντας μια ασπρίλα σαν αλατα (κατι σαν ηλεκτρόλυση)

Ευχαριστω για τα σχολια σας,οχι τον σκελετο δεν τον εβαψα.Στις κολησεις μονο πηρα ενα σπρει και ψεκασα για προστασια για διαβρωση το morris zinc alu

sent by Samsung Note2

στην περίπτωση που αποφάσιζε κάποιος να ακολουθήσει το παράδειγμα σου θα μπορούσε να το βάψει και να πέσει στο μισό κόστος του γαλβανιζέ κοιλοδοκού αν πάρει μαύρο.

- 50% κόστος απο κοιλοδοκό περίπου

- σπρέι ψυχρό γαλβανιζμα

+ κόστος υλικών βαφής βέβαια

την εργασία σαν DIY εφαρμογή την θεωρώ ευχαρίστηση και δεν την κοστολογώ - φαντάζομαι κανένας μας

μιας και το μελέτησες θα μπορούσε να έχει μια οικονομικότερη εφαρμογή έστι?

υγ και εγω με γαλβανιζέ κοιλοδοκό θα το έφτιαχνα γιατι ειναι ποιο καθαρός στην κατεργασία του αλλα ίσως να του έριχνα ενα χερι χρώμα μετα

Link to comment
Share on other sites

γνωστό οτι δεν σκουριάζει αλλα αν βάλεις sump απο την υγρασία διαβρώνετε κατα κάποιον τρόπο βγάζοντας μια ασπρίλα σαν αλατα (κατι σαν ηλεκτρόλυση)

στην περίπτωση που αποφάσιζε κάποιος να ακολουθήσει το παράδειγμα σου θα μπορούσε να το βάψει και να πέσει στο μισό κόστος του γαλβανιζέ κοιλοδοκού αν πάρει μαύρο.

- 50% κόστος απο κοιλοδοκό περίπου

- σπρέι ψυχρό γαλβανιζμα

+ κόστος υλικών βαφής βέβαια

την εργασία σαν DIY εφαρμογή την θεωρώ ευχαρίστηση και δεν την κοστολογώ - φαντάζομαι κανένας μας

μιας και το μελέτησες θα μπορούσε να έχει μια οικονομικότερη εφαρμογή έστι?

υγ και εγω με γαλβανιζέ κοιλοδοκό θα το έφτιαχνα γιατι ειναι ποιο καθαρός στην κατεργασία του αλλα ίσως να του έριχνα ενα χερι χρώμα μετα

Η ασπρίλα μπορεί να συμβεί μόνο σε θαλασσινό μετά από αρκετά χρόνια και σε καμία περίπτωση χωρίς να διαβρώνει το σίδερο!!

Αν το έκανε με μαυρα θα γλίτωνε κανα δεκάρικο από τα σιδερα και κάνα τάληρο από το σπρέι.

Εκτός οτι αυτά τα 15 ευρώ θα τα χάλαγε σε αστάρια,χρώματα,πινέλα κτλ θα παιδευόταν και καμιά εβδομάδα.

Μόνο αυτόν που το κολλησε θα διευκόλυνε γιατί το μάυρο κολλάει πιο εύκολα από το γαλβάνι :)

Yπενθυμίζω και πάλι πως τα 2mm πάχος είναι βαρέως τύπου.Ο κοιλοδοκός είναι από 3mm και πάνω. :)

Tέλος το σημαντικότερο!!

Από ποια απόψη το γαλβανιζέ είναι πιο καθαρό στην κατεργασία του από το μαυρο??

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Η ασπρίλα μπορεί να συμβεί μόνο σε θαλασσινό μετά από αρκετά χρόνια και σε καμία περίπτωση χωρίς να διαβρώνει το σίδερο!!

Αν το έκανε με μαυρα θα γλίτωνε κανα δεκάρικο από τα σιδερα και κάνα τάληρο από το σπρέι.

Εκτός οτι αυτά τα 15 ευρώ θα τα χάλαγε σε αστάρια,χρώματα,πινέλα κτλ θα παιδευόταν και καμιά εβδομάδα.

Μόνο αυτόν που το κολλησε θα διευκόλυνε γιατί το μάυρο κολλάει πιο εύκολα από το γαλβάνι :)

Yπενθυμίζω και πάλι πως τα 2mm πάχος είναι βαρέως τύπου.Ο κοιλοδοκός είναι από 3mm και πάνω. :)

Tέλος το σημαντικότερο!!

Από ποια απόψη το γαλβανιζέ είναι πιο καθαρό στην κατεργασία του από το μαυρο??

δεν θέλω να μου είσαι υπερβολικός..

εαν το έκανε μαύρο δεν θα κέρδιζε 10..

τα μαυρο νούμερα με τα γαλβανιζέ έχουν περίπου 100% διαφορά αν το δεις απο κάτω προς τα πάνω ή 50% αν το δεις απο πάνω προς τα κάτω :)

- τουλάχιστον οι τιμές που παίρνω εγώ -

θα το έβαφε χωρίς τρίψιμο με ασταροχρωμα για φθηνό αλλα σαγρέ και σατινέ αποτέλεσμα ή με direct to metal για ακριβό αλλα πολύ καλύτερο gloss ή mat αποτέλεσμα και μόνο με ενα ρολάκι.

μιλάμε πάντα για το πως μπορεί να γίνει η κατασκευή πιο οικονομικά αλλα με περισσότερο δικό μας χρόνο που στην τελική τον ευχαριστιόμαστε.

αλλιώς 350+€ και στον σιδερά να στο φέρει στην πόρτα σε μια μέρα αντε δυο.

εγω όπως ειπα θα το έκανα γαλβανιζέ διοτι το μαύρο δεν ειναι μόνο μαύρο στην οψη...κάνει μαύρο και οτι ακουμπήσει

κατα τ' 'αλλα είναι όντως το μαύρο πιο εύκολο στην συγκόλληση.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να μου είσαι υπερβολικός..

εαν το έκανε μαύρο δεν θα κέρδιζε 10..

τα μαυρο νούμερα με τα γαλβανιζέ έχουν περίπου 100% διαφορά αν το δεις απο κάτω προς τα πάνω ή 50% αν το δεις απο πάνω προς τα κάτω :)

- τουλάχιστον οι τιμές που παίρνω εγώ -

θα το έβαφε χωρίς τρίψιμο με ασταροχρωμα για φθηνό αλλα σαγρέ και σατινέ αποτέλεσμα ή με direct to metal για ακριβό αλλα πολύ καλύτερο gloss ή mat αποτέλεσμα και μόνο με ενα ρολάκι.

μιλάμε πάντα για το πως μπορεί να γίνει η κατασκευή πιο οικονομικά αλλα με περισσότερο δικό μας χρόνο που στην τελική τον ευχαριστιόμαστε.

αλλιώς 350+€ και στον σιδερά να στο φέρει στην πόρτα σε μια μέρα αντε δυο.

εγω όπως ειπα θα το έκανα γαλβανιζέ διοτι το μαύρο δεν ειναι μόνο μαύρο στην οψη...κάνει μαύρο και οτι ακουμπήσει

κατα τ' 'αλλα είναι όντως το μαύρο πιο εύκολο στην συγκόλληση.

Ενδεικτικές τιμές που πήρα από τυχαίο έμπορα που πέτυχα τετοια ώρα ανοιχτο

40x40x2 μαύρο 14 ευρώ

40x40x2 γαλβάνι 17 ευρώ

Χωρίς τρίψιμο αλλά με άφθονο καθάρισμα με διαλυτικό για να βγάλει το λάδι

Υπολογίσε στα μαυρα λοιπόν κανα 10ρικο χρώματα,πινέλα κτλ. . .

Στα γαλβάνια κανα 5ευρω το σπρέι. . .

Χρόνο και κόπο αφού τα θέτεις ως ευχαρίστηση ας τα αφήσουμε στην άκρη :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...