Jump to content

Φυτεμα Ενυδρειου


Recommended Posts

παιδια σκευτομαι να μπω στο χωρο του φυτεμενου ενυδρειου. Ακουσα σε ενα παρομοιο φορουμ οτι μετα το φυτεμα πριν μπει νερο πρεπει να περιμενεισ ενα με δυο μηνεσ για να το γεμισησ με νερο αλιθευει?????????????????Και αν μπορειται προτηνετε μερικα ευκολα φυτα και τι πρεπει να γνοριζω σχετηκα με το φυτεμα οπωσ φοτισμοσ.Καπιο τετοιο ενυδρειο θελω να φτιακσω

post-56064-0-19884700-1394545870_thumb.jpg

post-56064-0-77141900-1394545871_thumb.jpg

post-56064-0-91515500-1394545872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86082-oeoou-iaa-auoc-oi-aaeiu-aeooeiessao/ δες εδω για ευκολα φυτα.Παντως γρασιδια ευκολα δεν υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες. Καλη επιτυχια σου ευχομαι στην προσπαθεια που θελεις να ξεκινησεις. Αυτο που λες οτι διαβασες ισχυει μονο αν αρχισεις με την dry start method στην οποια δεν γεμιζεις νερο μεχρι τα φυτα που εχεις φυτεψει να ξεκινησουν την αναπτυξη τους. Ψαξε στο φορουμ και θα δεις θεματα γι αυτη τη μεθοδο. Αν δεν την ακολουθησεις μπορεις να φυτεψεις σε γεματο ενυδρειο. Συμφωνω με τον rasta για τα γρασιδια τα οποια ειναι λιγο εως πολυ απαιτητηκα φυτα. Ψαξε, διαβασε, ενημερωσου πρωτα και καλως ηρθες στον μαγικο κοσμο του φυτεμενου ενυδρειου.

Και τα παιδια εδω θα ειμαστε κοντα σου, να' σαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο. Υπάρχουν βέβαια υποκατάστατα αλλα ειναι πλαστικά και όπως καταλαβαίνεις κανείς δε τα συνιστά. Τα γρασιδια ειναι απαιτητικά φυτά δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα με εύκολα φυτά και ανέβασε σιγά - σιγά τον πήχη!

άρχισε το μαγευτικό ταξίδι στον κόσμο του φυτεμένου και δεν θα απογοητευτείς ....

για γρασίδι εύκολο πάντως ούτε και εγώ γνωρίζω ....

καλός ήρθες :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με κατ ευκολο πρωτα να μπεις λιγο στο κλιμα.Αυτα τα ενυδρεια που βλεπεις εγιναν μετα απο πολυ διαβασμα αλλα και εμπειρια,ολοι απο κατι ευκολο ξεκινουν και μετα ανεβαινουν! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω στο ενυδρειο μου αντι για γρασιδι(που είναι δυσκολο να το διατηρησεις) εχω java moss που εχει απλωθει και φεναιται σαν γρασιδι και είναι και ευκολο φυτο...

Link to comment
Share on other sites

Νικολα μου, σε ποσα λιτρα θελεις να το κανεις αυτο που λες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί υπό προυποθέσεις να δώσει την αίσθηση γρασιδιού. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/83408-sagittaria-subulata/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...