Jump to content

Αρχάρια Με Πρόβλημα...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και μπράβο για την καλή δουλειά που κάνετε στο φορουμ σας. Είμαι καινούρια στο χώρο του ενυδρείου και αντιμετωπίζω μερικά προβληματάκια. Ας τα πάρουμε όμως απο την αρχή. Εδώ και 3 μήνες αγόρασα ένα ενυδρείο 25 λίτρων. Έκανα ότι χρειάζεται για το στρώσιμο του νερού για 2 βδομάδες και μετά έβαλα μέσα ενα χρυσόψαρο δανικό από έναν φίλο. Μετά απο 3 βδομάδες ήρθε η ώρα να βάλω τα ψάρια της αρεσκείας μου. Λόγο απειρίας όμως και λόγο "κακού" petshopά (ο οποίος δεν με ενημέρωσε σωστά) έχω βάλει στο ενυδρείο μου 8 neon tetra και 2 γατόψαρα. Ένας φίλος μου όμως σου πρότηνε το φόρουμ σας και είδα οτι τα ψάρια που έχω είναι ακατάλληλα για τα λίτρα που διαθέτω. Παρόλα αυτά τα ψαράκια μου ήταν μια χαρά επί 2 μήνες που τα έχω, την τελευταία βδομάδα όμως έχω χάσει 2 ψαράκια, και τα 2 πέθαναν από τον ίδιο λόγο, είχαν δαγκωματιές και φαγομένη ουρά και πτερύγια, και σαν να μην έφτανε όλο αυτό σήμερα είδα ακόμα 1 ψάρι που έχει δαγκωμένη ουρά και κάθετε σε μια γωνία του ενυδρείου φοβισμένο. Για ποιό λόγο μπορεί να γίνετε αυτό ? Από ότι ξέρω τα neon δεν είναι επιθετικά ψάρια. Την πιθανότητα να γίνετε αυτό λόγο του ότι τα ψάρια πεινάνε την αποκλείω, γιατί τα ταιζω καθημερινά με ικανοποιητική ποσότητα φαγητού.

Οι συνθήκες στο ενυδρείο μου είναι : θερμοκρασία στους 25 βαθμούς, PH sto 7-7,5 και αλλαγές νερού κάνω μια φορά την εβδομάδα το 10-15% του νερού.

Παρακαλώ βοηθήστε με !!

Υ.Γ.1. Εφόσον τα ψάρια μου δεν είναι ακατάλληλα για τα λίτρα που έχω, συμφώνησα με ένα φίλο μου να του τα χαρίσω. Αυτός όμως θα μπορέσει να πάρει να ψαράκια μου σε περίπου ένα μήνα (καινούριο ενυδρείο και χρειάζεται χρόνο για το στρώσιμο). Πολύ φοβάμαι όμως οτι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση δεν θα μου μείνει κανένα ψαράκι να του δώσω.

Υ.Γ.2 Εφόσον δώσω τα ψάρια, για το ενυδρείο που θα έχω σκέφτομαι να το μετατρέψω σε μονομάχο-ενυδρείο. Τα λίτρα του είναι κατάλληλα για μονομάχο ? Αν τελικά δεν καταλήξω σε μονομάχο τι άλλο μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα ?

Σας ευχαριστώ προκαταβοληκά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και μπράβο για την καλή δουλειά που κάνετε στο φορουμ σας. Είμαι καινούρια στο χώρο του ενυδρείου και αντιμετωπίζω μερικά προβληματάκια. Ας τα πάρουμε όμως απο την αρχή. Εδώ και 3 μήνες αγόρασα ένα ενυδρείο 25 λίτρων. Έκανα ότι χρειάζεται για το στρώσιμο του νερού για 2 βδομάδες και μετά έβαλα μέσα ενα χρυσόψαρο δανικό από έναν φίλο. Μετά απο 3 βδομάδες ήρθε η ώρα να βάλω τα ψάρια της αρεσκείας μου. Λόγο απειρίας όμως και λόγο "κακού" petshopά (ο οποίος δεν με ενημέρωσε σωστά) έχω βάλει στο ενυδρείο μου 8 neon tetra και 2 γατόψαρα. Ένας φίλος μου όμως σου πρότηνε το φόρουμ σας και είδα οτι τα ψάρια που έχω είναι ακατάλληλα για τα λίτρα που διαθέτω. Παρόλα αυτά τα ψαράκια μου ήταν μια χαρά επί 2 μήνες που τα έχω, την τελευταία βδομάδα όμως έχω χάσει 2 ψαράκια, και τα 2 πέθαναν από τον ίδιο λόγο, είχαν δαγκωματιές και φαγομένη ουρά και πτερύγια, και σαν να μην έφτανε όλο αυτό σήμερα είδα ακόμα 1 ψάρι που έχει δαγκωμένη ουρά και κάθετε σε μια γωνία του ενυδρείου φοβισμένο. Για ποιό λόγο μπορεί να γίνετε αυτό ? Από ότι ξέρω τα neon δεν είναι επιθετικά ψάρια. Την πιθανότητα να γίνετε αυτό λόγο του ότι τα ψάρια πεινάνε την αποκλείω, γιατί τα ταιζω καθημερινά με ικανοποιητική ποσότητα φαγητού.

Οι συνθήκες στο ενυδρείο μου είναι : θερμοκρασία στους 25 βαθμούς, PH sto 7-7,5 και αλλαγές νερού κάνω μια φορά την εβδομάδα το 10-15% του νερού.

Παρακαλώ βοηθήστε με !!

Υ.Γ.1. Εφόσον τα ψάρια μου δεν είναι ακατάλληλα για τα λίτρα που έχω, συμφώνησα με ένα φίλο μου να του τα χαρίσω. Αυτός όμως θα μπορέσει να πάρει να ψαράκια μου σε περίπου ένα μήνα (καινούριο ενυδρείο και χρειάζεται χρόνο για το στρώσιμο). Πολύ φοβάμαι όμως οτι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση δεν θα μου μείνει κανένα ψαράκι να του δώσω.

Υ.Γ.2 Εφόσον δώσω τα ψάρια, για το ενυδρείο που θα έχω σκέφτομαι να το μετατρέψω σε μονομάχο-ενυδρείο. Τα λίτρα του είναι κατάλληλα για μονομάχο ? Αν τελικά δεν καταλήξω σε μονομάχο τι άλλο μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα ?

Σας ευχαριστώ προκαταβοληκά. :)

Καλώς ήρθες στην παρέα.

Πολύ καλά θα κάνεις και θα δώσεις τα ψαράκια σε κάποιον που μπορεί να τα φιλοξενήσει.

Οι συνθήκες νερού περιλαμβάνουν και άλλες μετρήσεις εκτός από την θερμοκρασία και το ph. Μιλάω για την αμμωνία , τα νιτρώδη και τα νιτρικά.

Ένα μικρό ενυδρείο δεν έχει καλή ρυθμιστική ικανότητα και φαντάζομαι ότι λόγω έλλειψης εμπειρίας τα ψαράκια ασθένησαν επειδή δεν ζούσαν στις κατάλληλες συνθήκες.

Για το Υ.Γ. 1 δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Για το Υ.Γ. 2 Μπορείς να το κάνεις ένα μονομαχοενυδρείο με διάβασμα και παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα νέον έχουν λευκά στίγματα πάνω τους;

Μπορεί να μην είναι φαγωμένα τα πτερύγια αλλά να "έλιωσαν" απο κάποια αρρώστια.

Το ψαράκι που κάθεται μόνο του υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να κολυμπήσει γιατι εχει λιώσει η ουρά του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! πια γατοψαρα εχεις μεσα? γιατι σκεφτομαι μηπος αυτα επιτεθικαν στα neon σου αν και δεν ειμαι σιγουρος το λεο με βαση το οτι μερικα πανε και (γατζονοντε) πανω στα αλλα οπως στους δισκους. Ας ακουσουμε του πιο εμπειρους.

Για μονομαχοενυδριο θα ηταν πολυ καλη ιδεα με καπια φυτα οχι πολυ απετιτικα και πολυ προσοχη και παρακολουθιση οπως ειπε ο Dpap.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ονομάζεις "φαγωμένα πτερύγια" υπάρχει περίπτωση να είναι fin rot (δηλαδή τα πτερύγια "σαπίζουν" λόγω των κακών συνθηκών του νερού).

Όπως σου είπαν και οι συμφορουμ-ίτες, πρέπει να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ3) και νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3) - αλλά τα δύο πρώτα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

Με ΥΓΡΑ Τεστ (αυτό να πεις στους πετ-σοπάδες).

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Τα γατόψαρα λέγονται corydoras νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη. Αν κ δεν πιστεύω οτι τα γατόψαρα είναι υπεύθυνα για αυτό. Εντομεταξύ το neon που ήταν στη γωνία τώρα κολυμπά κανονικά, απλά με σχεδόν καθόλου ουρά δυσκολεύετε.

Αγαπητέ kriton φαίνεται οτι είναι δαγκωματιές. Δηλαδή (όσο μπόρεσα να δω) η ουρά έχει ένα μικρό, ημικυκλικό κομμάτι που λείπει. Όσο περίπου είναι το στόμα των neon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βαλεντίνα και καλώς ήρθες! :) Θέλεις να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία των ψαριών που λες ότι έχουν δαγκωματιές;

Link to comment
Share on other sites

ναι καπια φωτογραφια θα βοηθουσαι την κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

Τα γατόψαρα λέγονται corydoras νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη. Αν κ δεν πιστεύω οτι τα γατόψαρα είναι υπεύθυνα για αυτό. Εντομεταξύ το neon που ήταν στη γωνία τώρα κολυμπά κανονικά, απλά με σχεδόν καθόλου ουρά δυσκολεύετε.

Αγαπητέ kriton φαίνεται οτι είναι δαγκωματιές. Δηλαδή (όσο μπόρεσα να δω) η ουρά έχει ένα μικρό, ημικυκλικό κομμάτι που λείπει. Όσο περίπου είναι το στόμα των neon.

Κάνε έναν κόπο και συμπλήρωσε τη :

Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας

για να έχουμε περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια foto που να φαίνεται. Είναι μικρό τα ψάρι και ακόμα πιο δύσκολο να βγάλω μια foto που να φαίνεται η ουρά του. Θα προσπαθήσω ξανά αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...