Jump to content

Αφρικανικό 230 Λίτρων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

Μετά από μία καλή εμπειρία που απέκτησα φτιάχνοντας κοινωνικό ενυδρείο και αποκλείοντας την ιδέα του δίσκο ενυδρείου λόγω των λίγων λίτρων , αποφάσισα να ασχοληθώ με Αφρική.

Το ενυδρείο που στήνω ειναι 1,10 Χ 50 Χ 50

Έχω ήδη αγοράσει ενα fluval 206 και πάω και για ίδιο δευτερο λογικα. Καλύπτομαι ;

Έχω κάποιες μικρές ερωτησουλες. Θα ήταν μεγάλη μου χαρα αν με βοηθούσε κάποιος.

Έχω ήδη στρώσει χαλαζιακη άμμο , χρειάζεται να την ανακατέψω με αραγωνιτη ; Γνωρίζω οτι θα βοηθούσε στην αύξηση της σκληρότητας αλλα ρωτάω γιατι ηδη το νερό της Θεσσαλονίκης νομίζω οτι ειναι σκληρό.

Απο πέτρες αποφάσισα να βάλω φεγγαροπετρες.

Και το βασικό. Θα μπορούσατε να με συμβουλεψετε σχετικα με τον πληθυσμό των κιχλιδων που θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν ; Όπως και απο πλευράς συμβατων ειδών .

Θα με βοηθούσε παρα πολυ αν μου δίνατε κάποια παραδείγματα συνύπαρξης.

Ευχαριστω πολυ !

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες στην αφρικη !!!

νομιζω θα εισαι οκ με 2 φιλτρα 206!

καλο θα εκανε ο αραγωνιτης αλλα νομιζω πως παλι δεν θα εχεις προβλημα,μονο με την αμμο!(οντως εχετε σκληρο νερο!)

ρωτας για μαλαουι η ταγκανικα?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και γίαυτο θέλω βοήθεια.

Malawi νομίζω.

Ολα θα εξαρτηθούν απο τον πληθυσμό που σηκώνει η κάθε κατηγορία.

Ζητώ συγνωμη για το ποσο άσχετος είμαι επι του θέματος. Απλώς δεν θα ήθελα να βλέπω 3-4 ψάρια να κυκλοφορούν σε 230 λίτρα. Αυτο εννοω για τα περί πληθυσμού.

Link to comment
Share on other sites

Για μαλαουι

2 χαρεμακια θα μπορεσεις να βαλεις καπως ειρινικα! βοηθαει πιστευω και το πλατος που εχεις!

υγ ριξε και μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/65556--/

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στην Αφρική! Την άμμο την έβαλες προτού βάλεις τις πέτρες και αυτό είναι λάθος.

Με το που αρχίζουν να σκάβουν τα ψάρια θα αρχίσουν και οι κατολισθησεις. Οπότε σαν πρώτη κίνηση κάνε αυτό.

Όσο αφορά την ψαροσυνθεση αν πας σε Malawi μπορείς να βάλεις μέχρι και 2 χαρέμια(1αρσ-3θηλ στο κάθε ειδος) ή να πας σε species ενυδρείο με αρκετά άτομα. Ένα πολύ καλό είδος είναι τα demasoni που μπαίνουν ανά ομάδες 10-12 ατόμων.

Από την άλλη αν πας σε Tanganyika θα μπορέσεις να κάνεις ένα κοινωνικό με 2 ή και 3 είδη.

Ρίξε μια ματιά στην κατηγορία μας και όταν ξεχωρίσεις ή καταλήξεις κάπου μας λες και το βλέπουμε. :D

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο με το στρώσιμο της άμμου το διάβασα. Θα βγάλω την άμμο και θα βάλω τις πέτρες πρώτα. Μάλλον και φελιζόλ σκληρό απο κάτω. Τώρα αν θα κολλησω τις πέτρες δεν το ξέρω ακόμη. Ευχαριστω για τα links . Πολυ χρήσιμα. Σύντομα θα έχετε νεα μου και μερικές φωτογραφίες απο το αρχικό setup.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο Σταθης!

θα πρεπει να βγαλεις την αμμο και να βαλεις πρωτα φελιζολ(αν θελεις) και μετα τις πετρες και τελος την αμμο!

απλα προσεξε να βγαλεις καλα την αμμο μην μεινουν εστω κοκκοι διοτι μπορει απο το βαρος να δημιουργησει προβλημα στον πατο!

σε περιμενουμε για οτι αλλο θελεις + φωτο :D

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μη κολλήσεις τις πέτρες. Αν τις στήσεις καλά και φτιάξεις ενα γερό νταμάρι, δε θα έχεις πρόβλημα. Σκέψου οτι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να ξεστήσεις ή να αφαιρέσεις κάποιες πέτρες για διάφορους λόγους και δε θα μπορείς να το κάνεις. Σου τα λέω εγω που είχα και κατολίσθηση πριν λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...