Jump to content

Βοηθεια Με Συστημα Φιλτραρισματος 60L


Recommended Posts

Γεια και χαρα!



Ειμαι νεος στο χωρο και μολις αγορασα ενα ενυδρειο IM Nuvo 60L. Το ενυδρειο δεν εχει στηθει ακομη διοτι θα ηθελα την γνωμη σας οσον αφορα το συστημα φιλτραρισματος πριν προχωρησω.



Το συστημα φιλτραρισματος θα ειναι:


10 κιλα ζωντανη αμμο - Natures Ocean Bio­Activ Aragonite Live 0


8 κιλα ζωντανο βραχο


1 κυκλοφορητης νερου - Ecotechmarine MP10 es


1 nano doc skimmer 9002 tunze


1 media reactor - Innovative Marine MiniMax Desktop/Nano 16 (media: Seachem Phosguard)


1 canister με Seachem Purigen


1 canister με Seachem Matrix Carbon



Κατεληξα σε αυτο το configuration μετα απο πάρα πολυ διαβασμα και μελετη στα διαφορα forum καθως και πολλες ωρες youtube. Βεβαια λόγο του οτι ειμαι καινουργιος στο hobby και με καθολου εμπειρια θα σας ήμουν ευγνωμων για οποιαδηποτε παρατηρηση έχετε να κανετε.


Link to comment
Share on other sites

Μεινε στον νεκρο βραχο και βαλε οσο σε καλυπτει αισθητικα. Μην βαλεις πολυ.

Αμμο αν βαλεις βαλε νεκρη.

Το σκιμμερ δεν ειναι απαραιτητο για τα 60 λιτρα. Μπορεις να εχεις το ιδιο καλο ενυδρειο αλλαζοντας 6 λιτρα νερο την εβδομαδα απο αντιστροφη οσμωση.

Βαλε απφλοου αλγκι σκραμπερ.

Αντιφωσφορω μπορει και να μην χρειαζεσαι.

πουριγκεν σιηουρα δεν χρειαζεσαι.

χαπυ ριφινγκ οπως λεει και ο ραντυ!

Link to comment
Share on other sites

Nemea σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.

Για νεκρη αμμο και βραχο το εχω σκεφτει πολυ, κυριως λόγο ανεπιθυμητων επισκεπτων.

Το purigen γιατι λες οτι δεν το χρειζομαι?

Πολυ ενδιαφερον εχει αυτο που ειπες για το Upflow Algae Scrubber. Πρωτη φορα απο εσενα το ακουω, παρόλο που εχω διαβασει πολλα κειμενα σκορπια σε διαφορα forums στο internet. Απο μια γρηγορη ματια που εριξα φαινετε παρα πολυ ενδιαφερον. Θα μπορουσα να το βαλω στο πισω μερος του ενυδρειου μου που εχει ενσωματωμενο sump. Το μονο που με προβληματιζει ειναι η εξτρα πηγη φωτος που θα πρεπει να προσθεσω, κατι που νομιζω πως θα χαλασει λιγο την εικονα του ενυδρειου.

Εσυ εχεις στησει UAS? Μπορεις να βαλεις μια φωτο να το δω καθως και να γραψεις τα χαρακτηριστικα του συστηματος? (Watt λαμπας, μεγεθος μπουρμπουληθρο-πετρας, τρομπα). Επισης μπορω να χρησημοποιησω LED?

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι εσυ γιατι λες οτι το πουριτζεν το χρειαζεσαι? Σκεπσου το δις γουει!

Αμμο μπορεις να μην βαλεις. Το να μην εχεις αμμο σε βοηθαει στο καθαρισμο του ενυδρειου απο ντετριτους στον πατο και μπορεις να εχεις οση κυκλοφορια θελεις σε οποιο σημειο θελεις. Χρησιμο ειδικα αν πας για σπσ.

Βαλτο στο πισω μερος του ενυδρειου το σκραμπερ.

Το φως μην σε προβληματιζει. Αν εχεις αρκετο χωρο απο πισω βαλε φωτιστικο γραφειου με λαμπα οικονομιας γουορμ γουαιτ ή παρειγγειλε μερικα κοκκινα λεντ και βαλε αυτα. Θα βρεις ολλες της οδηγιες για να το κανεις και μεσα στο φορουμ που το εχει κανει ενα παιδι και στο algae scrubber.net

Δες santamonica filtrartions και αντεγραψε αυτα που πουλαει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...