Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα . Τελικα ξεκίνησα θεραπεία με Serra και σήκωσα θερμοκρασία . Ως αρχάριους ομολογώ οτι και εγω έκανα λαθη αλλα σίγουρα δε με εχει βοηθήσει το κατάστημα που εμπιστεύτηκα για το ξεκίνημα μου . Σας ευχαριστω όλους και θα προσπαθήσω να αποκτήσω ιδια γνώση για τη συνέχεια γιατι διαπιστώνω οτι δε ξερω ούτε τι θερμοστάτη εχω , τι λάμπα , τι αεραντλια , πως μετριούνται ολα αυτά και πως επιδρούν στο υδρόβιο περιβάλλον .

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστατης γράφει πάνω τα watt !

Τα κουτιά από τα πράγματα δεν τα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστατης γράφει πάνω τα watt !

Τα κουτιά από τα πράγματα δεν τα έχεις?

Τα εχω ολα φίλε μου . Θα στα στείλω το βραδυ που θα ναι σπίτι
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Τελικα τα καταφέραμε . 4η μέρα θεραπείας και με θερμοκρασία 32!!! Δεν εχει μείνει ίχνος . Και τα ψαρια ολα περδικια ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Τελικα ξεκίνησα θεραπεία με Serra και σήκωσα θερμοκρασία .

Ποιό Sera ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Το ectopur με το costapur πως το ξεκινησες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

7 μερες απο την πλήρη ανάρρωση ξανάρχομαι γιατι παρατηρώ συνέχιση σε μεγάλο βαθμό ξυσιματος. Με προβληματίζει ιδιαίτερα γιατι ταλαιπωρείται όλος ο πληθυσμός χωρις ίχνος ομως συμπτωματος εδω και πολλές μερες . Σημειώνω πτι συνεχίζω τη ρίψη αλατιού και την αυξημένη θερμοκρασία .

Link to comment
Share on other sites

Γραψε τα νεα δεδομενα του ενυδρειου σου και τις τωρινες μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα σημερινά δεδομένα ειναι σε σύνθεση 8 γκάπι (5-3) , 6 πλατυ (4-2) κςι ενα sae , μάλλον μαύρη άλγη , αφαιρέθηκε ο άνθρακας και οι μετρήσεις μηδενικές .

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε ξανά τη φόρμα γιατί από τις 11 του μήνα έχουν αλλάξει τα δεδομένα του ενυδρειου σου, έχεις βάλει κι άλλα ψάρια και πρέπει να πάρεις νέες μετρήσεις. ;)

Υ. Γ. Με προλαβατε :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία 28 , ph7,5 και μου φαίνεται εχω πολυ βρώμικος βυθό αλλα δε γνωρίζω ποσο ρόλο παίζει

Link to comment
Share on other sites

Τα σημερινά δεδομένα ειναι σε σύνθεση 8 γκάπι (5-3) , 6 πλατυ (4-2) κςι ενα sae , μάλλον μαύρη άλγη , αφαιρέθηκε ο άνθρακας και οι μετρήσεις μηδενικές .

Όλα είναι 0; Και τα νιτρωδη;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι 0; Και τα νιτρωδη;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ναι
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λογικο να ειναι ολα 0..

Το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?Τι ρουτινες ακολουθεις?

Με τι τεστ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Μετά το στρωσίμο και ενώ έφτασα μέχρι 0,4 νιτρώδη δεν είχα ξανα τιμές . Το φίλτρο ειναι με τα βασικά βαμβάκι , σφουγγάρι , μπίλιες και αφαίρεσα τον άνθρακα που μου είπατε . Τα τεστ ειναι jbl

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου?

Με νο3 0,δυο ειναι αυτα που μπορω να σκεφτω,ειτε οτι κατι παιζει με το φιλτρο σου και ειναι αστρωτο (δυσκολο),ειτε εχεις φυτα μεσα που τραβανε πολλα νιτρικα.Μαλλον το 2ο παιζει και αν ειναι αυτο να ξερεις οτι τα φυτα σου πεινανε,γιατι τα νο3 ειναι η τροφη των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου?

Με νο3 0,δυο ειναι αυτα που μπορω να σκεφτω,ειτε οτι κατι παιζει με το φιλτρο σου και ειναι αστρωτο (δυσκολο),ειτε εχεις φυτα μεσα που τραβανε πολλα νιτρικα.Μαλλον το 2ο παιζει και αν ειναι αυτο να ξερεις οτι τα φυτα σου πεινανε,γιατι τα νο3 ειναι η τροφη των φυτων.

Όντως εχω τιγκα φυτα και μπορεί να πεινάνε αλλα κανω αλλαγές 25 % την εβδομαδα το άλλο να κανω για τα φυτα ; Τα ψαρια γιατι ξυνονται ομως ; Οέο ;
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες σου ειναι καλες,αλλα τα φυτα οπως σου ειπα πεινανε με 0 νιτρικα.

Τα ψαρια ξυνονται γιατι μαλλον εχουν καποιο παρασιτο που τα ενοχλει,ισως αυτα που εβαλες τελευταια να στο εφεραν και σου κολλησαν και τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες σου ειναι καλες,αλλα τα φυτα οπως σου ειπα πεινανε με 0 νιτρικα.

Τα ψαρια ξυνονται γιατι μαλλον εχουν καποιο παρασιτο που τα ενοχλει,ισως αυτα που εβαλες τελευταια να στο εφεραν και σου κολλησαν και τα αλλα.

Χωρις συμπτώματα ; Παίζει να μπουκωνουν απο τη ζέστη ; Να ξαναδωσω φάρμακο ;
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις χωρις συμπτωματα?Το ξυσιμο συμπτωμα ειναι..αν εχει ενα εξωτερικο παρασιτο ειναι λογικο να ξυνονται.

Γιατι σε ανησυχει η ζεστη,τι θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις χωρις συμπτωματα?Το ξυσιμο συμπτωμα ειναι..αν εχει ενα εξωτερικο παρασιτο ειναι λογικο να ξυνονται.

Γιατι σε ανησυχει η ζεστη,τι θερμοκρασια εχεις?

Εννοώ οτι είχαν ασπράδια και μετά τη θεραπεία εξαφανίστηκαν και άνοιξαν οι ουρές οπότε θεωρώ οτι έπιασε το φάρμακο .

Απλά συνέχισα το αλάτι και προληπτικά δεν εχω πέσει κάτω απο 27 βαθμούς . Τι κανω λοιπόν ;

Link to comment
Share on other sites

Περιμενεις να σου πει καποιος που ξερει απο ασθενειες τι να κανεις.

Εγω πιστευω οτι ειναι καποιο εξωτερικο παρασιτο αλλα δεν ξερω τι φαρμακο να σου προτεινω.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενεις να σου πει καποιος που ξερει απο ασθενειες τι να κανεις.

Εγω πιστευω οτι ειναι καποιο εξωτερικο παρασιτο αλλα δεν ξερω τι φαρμακο να σου προτεινω.

Αν μου το πούνε κι άλλοι θα ξανα ρίξω φάρμακο .

Μην ειναι σκέτο στρες ... Παίζει , μπουκωνουν και ξυνονται . Και ο βρώμικος βυθός ; Ουδέτερο ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι και απο στρεςς αυτο.Κατσε να δεις τι θα σου πουν και οι αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...