Jump to content

Πράσινη Χλαπαστοϊδής Άλγη (?)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ξέρει Κανείς τι ακριβώς είναι αυτό και πως μπορώ να απαλλαγώ.Νομίζω πως σιγά σιγά εξαπλώνεται..

post-58401-0-12938200-1394574708_thumb.jpg

post-58401-0-28944500-1394574715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πράσινο κυανοβακτήριο είναι φίλε μου...... Σιφωνάρισμα με σωληνάκι σιλικόνης σε κάθε αλλαγή μέχρι να το αφανήσεις! Αν συνεχίσει να κάνει την εμφάνιση του προτείνω chemiclean και τελείωσες μια και καλή!

Link to comment
Share on other sites

Πράσινο κυανοβακτήριο είναι φίλε μου...... Σιφωνάρισμα με σωληνάκι σιλικόνης σε κάθε αλλαγή μέχρι να το αφανήσεις! Αν συνεχίσει να κάνει την εμφάνιση του προτείνω chemiclean και τελείωσες μια και καλή!

Ο ενδιαφερόμενος κοιμάται αυτή τη στιγμή και θα σκάσω.Τι στο καλό είναι αυτό "το σιφωνάρισμα με σωληνάκι σιλικόνης".. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή νερού, θα βγάζεις νερό με σωληνάκι σιλικόνης που βάζουμε στις αεραντλίες ρουφώντας το από την άμμο! Με αυτόν τον τρόπο,θα βγάζεις ελάχιστο νερό και πολύ κυανοβακτήριο! Έτσι θα έχεις μπόλικο χρόνο να το βγάλεις αν όχι όλο, το περισσότερο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή νερού, θα βγάζεις νερό με σωληνάκι σιλικόνης που βάζουμε στις αεραντλίες ρουφώντας το από την άμμο! Με αυτόν τον τρόπο,θα βγάζεις ελάχιστο νερό και πολύ κυανοβακτήριο! Έτσι θα έχεις μπόλικο χρόνο να το βγάλεις αν όχι όλο, το περισσότερο! ;)

Μάλιστα. Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω αν έκανε δουλεια.. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Υ.Γ Ξέρουμε από τι δημιουργείται αυτή η γλίτσα?? Έτσι ξαφνικά άρχισε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω αν έκανε δουλεια.. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Υ.Γ Ξέρουμε από τι δημιουργείται αυτή η γλίτσα?? Έτσι ξαφνικά άρχισε.

Πολλοί λόγοι. Απότομη αλλαγή αλατότητας, ΝΟ3 , έλλειψη κυκλοφορίας στο σημείο κλπ... Καθαριστές έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα αντί για σωληνάκι αέρος που λόγω της διατομής του μπορεί εύκολα να βουλώσει από άμμο ή άλλα σκουπίδια, να πάρεις από κατάστημα σιδηρικών αλφαδοσωλήνα 9 ή και 12 χιλ. Νομίζω ότι θα κάνει τη δουλεία καλύτερα και χωρίς να βουλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πλησιάζουν οι καθαριστές στο σημείο. Δεν ξέρω γιατί.. Μάλλον κάτι άσχημο συμβαίνει εκεί.. :nurse: Το chemiclean κάνει σίγουρα για το πράσινο κυανοβακτήριο?? Έχω την εντύπωση πως είναι μόνο για το κόκκινο που βγαίνει στον βράχο..

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικος "καθαριστης" που τρωει το κυανοβακτηριο ειναι το goby Amblygobius phalaena.

Eχει και το τιμημα του ομως.Πασπαλιζει με αραγωνιτη απο ψηλα το βραχο και τα κοραλια...........

Link to comment
Share on other sites

Solved.. Μπήκε χθες το Phalaena..! Την τσάκισε την πρισινίλα... Πολύ καλή δουλειά. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεισ σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...