Jump to content

Χάνω Ψάρια Χωρίς Εμφανή Σημαδια!


Recommended Posts

Όχι.. η άμμος δεν είναι πούδρα!

Σας έβαλα να ξοδέψετε πολύ φαιά ουσία μεσημεριάτικα..

Δεν ξέρω τι άλλο να σας πω για να βοηθήσω την σκέψη σας..

Μπορείτε να με ρωτήσετε ό,τι θέλετε..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τί να πεί κανείς και τί άλλο να ρωτήσει.... Με κάτι τέτοιες σπαζοκεφαλιές θα γλιτώσουμε το αλσχάιμερ. :cigar:

Δεν γίνεται να έχεις χάσεις 13-14 ψάρια και να μην υπάρχει αιτία!!

Αφού έχουν περασει ούτως ή άλλως έχουν περάσει σχεδόν δύο μήνες, δεν δοκιμάζεις να κάνεις κανά δυό μεγάλες αλλαγές με γάντια μίας χρήσης? Προσπάθησε να μην βάλεις καθόλου γυμνά χέρια μέσα να δούμε τί θα γίνει. Μήπως να κάνεις και μία ψευτοαπολύμανση και στο δοχείο προετοιμασίας (βρασμένο νερό + ξύδι, καλό ξέπλυμα και ξέβγαλμα) μήπως και η μόλυνση έρχεται από εκεί?

Αν σου πεθάνει και άλλο ψάρι τότε κάνε θεραπεία με αντιβιωτικό ευρέου φάσματος. Το πολύ πολύ να σταματήσει η κατρακύλα χωρίς να ξέρουμε την αιτία... :nurse:

Μήπως άλλαξες κρεμοσάπουνο και δεν τους αρέσει το νέο? :bling:

Υ.Γ. Υγρά τεστ μπορείς να αγοράσεις από το ιντερνετ. Εγώ πήρα από το petcumulus της aquili (ph + kh + gh + NO2 + NO3) στα 14€+3€ μεταφορικά. Εκεί που βρίσκεσαι θα πρέπει να αξιοποιήσεις την διαδυκτιακή αγορα προς όφελός σου...

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μία γενναία αλλαγή νερού 50%.. και καλό τρύπημα την άμμο παντού σχεδόν! Από μυρωδιά.. τίποτα!

Μαίρη με γάντια δεν μπορώ να κάνω καμία δουλειά!

Ρε λες να φταίει ο κουβάς που άλλαξα για το νερό; Χρονικά κολλάει.. Απίστευτο μου φαίνεται..

Είχα χάσει και μία μπλε αερόπετρα μέσα στην άμμο.. μήπως έβγαλε καμία περίεργη ουσία αυτή; Την βρήκα κ την έβγαλα σήμερα. Κ αυτή κολλάει χρονικά!

Πιάσαμε τις λεπτομέρειες τώρα..

Σωτήρη τα ξύλα που έχω είναι πλάτανος και τα έχω από την αρχή του ενυδρείου!

Σωστή πάντος σαν παρατήρηση.. :bow:

Link to comment
Share on other sites

Για τα φύλλα πλάτανου ξέρω, για τα ξύλα όχι. Το έχεις ψάξει αυτό μήπως με τον καιρό βγάζουν κάποια ουσία?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω ψάξει.. έχουν σε πολλά ενυδρεία πλάτανο!

'Οσο περνάει η ώρα τόσο περισσότερο σκέφτομαι τον κουβά προετοιμασίας νερού.. πριν 2 μήνες τον πήρα και μετά άρχισαν όλα..

Είναι και σε κόκκινο ζωηρό χρώμα.. μήπως ξεβάφει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρεις? στην λεπτομέρειες κρύβεται η ουσία.... :usd::usd:

Βάλε τον άνθρακα στον φίλτρο για να τραβήξει βλαβερές ουσίες και μας ενημερώνεις στην πορεία τί γίνεται... Σήμερα η αλλαγή ήταν με τον νέο κουβά ή τον παλιό?

Μπορεί να μην φταίει το χρώμα αλλά κάποιο χημικό που μπορει να έπεσε μέσα πριν το αγοράσεις εσύ...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειπατε γοα ξυλο πλατανου,ειχα βρει μια ωραια ριζα.Την εψησα στο φουρνο γοα 3 ωρες και μετα την εβαλα σε ενα κουβα νερο και το αλλαζα καθε 3 μερες.Στο μηνα η ριζα εβγαλε μια περιεργη μυρωδια,προτιμησα να τη βαλω στο τζακι τελικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαίρη δυστυχώς τον χρησιμοποίησα αλλά για πολύ μικρή ποσότητα νερού..

Βασίλη καλό είναι τα ξύλα να τα βρεις τελείως ξερά και ξεφλουδισμένα για να μην χρειαστεί να τα ψήσεις στον φούρνο.

Επίσης να είσαι σίγουρος οτι είναι πλάτανος και όχι κάτι άλλο που δεν πρέπει π.χ. από δέντρα που βγάζουν ρετσίνι.

Ίσως το δικό σου να ήταν κάπου σάπιο και γι αυτό μύριζε..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη ο κουβας ειναι καινουριος η τον χρησιμοποιουσες αλλου πριν?

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να βάλεις άνθρακα στο ενυδρείο .....

Προσπάθησε να θυμηθείς οι περισσότερες απώλειες ήταν αμέσως μετά τις αλλαγές νερού?

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Αγαπη ο κουβας ειναι καινουριος η τον χρησιμοποιουσες αλλου πριν?

Όχι βέβαια.. καινούριο τον αγόρασα!

Κοίτα τώρα που τόσα άτομα ασχολούμαστε με τον κουβά.. Χι.. χι..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να βάλεις άνθρακα στο ενυδρείο .....

Προσπάθησε να θυμηθείς οι περισσότερες απώλειες ήταν αμέσως μετά τις αλλαγές νερού?

Όχι.. δεν είχα απώλειες αμέσως μετά από αλλαγή νερού.. νομίζω ποτέ!

Γιατί να βάλω πάλι άνθρακα αφού πριν λίγες μέρες τον έβγαλα;

Link to comment
Share on other sites

Για τα φύλλα πλάτανου ξέρω, για τα ξύλα όχι. Το έχεις ψάξει αυτό μήπως με τον καιρό βγάζουν κάποια ουσία?

Χμμμ αυτο μου κολλαει περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας τραβάει βλαβερές ουσίες που μπορεί να υπάρχουν στο νερό. Αφού τον έβγαλες πρόσφατα και δεν είχες διαφορά σε σχέση με τους θανάτους μην τον βάλεις.

Θοδωρή ξέρεις σε πόσο καιρό θα μπορούσε το ξύλο να βγάλει βλαβερές ουσίες στο νερό και να στείλει τα ψάρια αδιάβαστα αφού είναι ήδη μέσα στο νερό 8 μήνες?

Στον κουβά πριν τον αγοράσει η Αγάπη θα μπορούσε να έχει πέσει ότιδήποτε μέσα (εντάξει το τραβάω από τα μαλιά...) δεν ξέρω τί άλλο να σκεφτώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,η δικια μου γνωμη μια και κανεις δεν θα πει με σιγουρια τι φταιει παρα μονο υποθεσεις,ειναι αδειασμα,πλυσικο απολυμανση αφαιρεση ξυλου και οτιδηποτε υποπτου και ξαναξεκινημα

ΥΓ το ξυλο το θελω για το τζακι

Έγινε επεξεργασία - vasilis213
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω απολύμανση δεν μπορει να γίνει όσο υπάρχουν ψάρια ζωντανά...

Για να γίνει σωστή απολύμανση θα πρέπει εκτός του πλυσίματος όλου του ενυδρείου να αλλάξει/πλύνει και το βιολογικό υλικό και τα σφουγγάρια. Αυτό σημαίνει στρώσιμο από την αρχή και να ταλαιπωρήσει τα ψαράκια .... Δεν νομίζω ότι θα αντέξουν τέτοιο στρεσσάρισμα.

Εγω για αρχή θα έκανα αλλαγή με τον παλιό κουβά (που φαντάζομαι πως έγινε αφού μόνο μικρή ποσότητα νερού ετοιμάστηκε στον νεο κουβά) και αν υπάρξει άλλος θάνατος θα έκανα θεραπεία στο ενυδρείο με αντιβιοτικό ευρέου φάσματος....

Πάντως χωρίς εμφανή συμπτώματα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε ....

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας τραβάει βλαβερές ουσίες που μπορεί να υπάρχουν στο νερό. Αφού τον έβγαλες πρόσφατα και δεν είχες διαφορά σε σχέση με τους θανάτους μην τον βάλεις.

Θοδωρή ξέρεις σε πόσο καιρό θα μπορούσε το ξύλο να βγάλει βλαβερές ουσίες στο νερό και να στείλει τα ψάρια αδιάβαστα αφού είναι ήδη μέσα στο νερό 8 μήνες?

Στον κουβά πριν τον αγοράσει η Αγάπη θα μπορούσε να έχει πέσει ότιδήποτε μέσα (εντάξει το τραβάω από τα μαλιά...) δεν ξέρω τί άλλο να σκεφτώ...

Η Αγαπη το παρουσιασε Νοεμβρη αρα το ενυδρειο τρεχει ετσι 5 μηνες! Βγαλε και 2 απο τοτε που ξεκινησαν τα προβληματα! Μια χαρα λογικο φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια μου καλά.. μην σπάτε άλλο τα κεφαλάκια σας!

Το Σάββατο φεύγω και θα γυρίσω μετά το Πάσχα! Πάω στα Τζουμέρκα να πάρουν λίγο βουνίσιο αέρα τα παιδάκια μου!

Και μόλις γυρίσω θα κάνω γενικό set up στο ενυδρείο. Αυτό ήταν έτσι κ αλλιώς στο πρόγραμμα!

'Οσο για τα ξύλα.. καλό θα ήταν να ανοίξει κάποιος ένα θέμα τέτοιο γιατί πολλοί ψάχνουν πληροφορίες και εμπειρίες αλλά είναι όλα ανάκατα!

Πριν τα βάλω μέσα.. διάβασα πάρα πολύ για το θέμα!

Και όσο εμπιστοσύνη έχω στα ξύλα του εμπορίου άλλο τόσο έχω και στα ξύλα από την φύση!

Και δίνω περισσότερες πιθανότητες να έπαθα κάτι από τα φυτά που πήρα από την Μαλαισία και τα έβαλα χωρίς απολύμανση παρά από τα ξύλα!

Όλα αυτά προς γνώση και συμόρφωση..

Καραντίνα - Ημερολόγιο ενυδρείου - Απολύμανση φυτών

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη,τα παιδια πιο πανω νομιζω τα ειπανε ολα....εγω σου ευχομαι ο,τι καλυτερο απο δω και περα και μακαρι να μην εχεις αλλες απωλειες!

Τωρα που θα φυγεις τι θα κανεις με το ενυδρειο?Θα μεινει καποιος πισω?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη,τα παιδια πιο πανω νομιζω τα ειπανε ολα....εγω σου ευχομαι ο,τι καλυτερο απο δω και περα και μακαρι να μην εχεις αλλες απωλειες!

Τωρα που θα φυγεις τι θα κανεις με το ενυδρειο?Θα μεινει καποιος πισω?

Η μανούλα μου (κοριτσάκι ετών 80).. θα αναλάβει να κοιτάει φίλτρο και τάισμα και η κουμπάρα μου τις αλλαγές νερού!

Και ο Θεός βοηθός..

Link to comment
Share on other sites

Η μανούλα μου (κοριτσάκι ετών 80).. θα αναλάβει να κοιτάει φίλτρο και τάισμα και η κουμπάρα μου τις αλλαγές νερού!

Και ο Θεός βοηθός..

Καλή επιτυχία!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά... Κοίτα να τους εκπαιδεύσεις καλά...

Τα λέμε μετά το πάσχα, λοιπόν. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εχει και στο βουνό internet.. θα σας παρακολουθώ!

Αφού δεν αντέχω μακριά σας!

Να είστε όλοι καλά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπη,γυρισες?

Εχεις κανενα νεο απο τα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Είμαι ακόμα στα Τζουμέρκα!

Η μαμά μου λέει πως τα ψαράκια μου είναι μία χαρά!

Ίσως τελικά αποδειχθεί για άλλη μία φορά πως το μεγαλύτερο πρόβλημα στα ψάρια είναι η φασαρία!

Ήρέμησαν τα καημένα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...