Jump to content

Μεγάλωσα λίγο σε........λίτρα


Zeroboy

Recommended Posts

Πάει το νάνο εδώ και 11 ημέρες.Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τον κουμπάρο μου geso που μου παραχώρησε το δώρο του (ενυδρείο) απο την κλήρωση της πίτας του Aquazone. :lmao:

Ξεκίνησε η διαδικασία μετακόμισης των πιό επίφοβων ψαριών στο δικό του ενυδρείο την 1η Μαρτίου και με νερό όσμοσης γέμισε κατά το ήμιση το νέο.Το υπόλοιπο νερό συμπληρώθηκε απο το παλιό.13 κιλά αραγωνίτη απο το παλιό σύν 9 κιλά νέου νεκρού όμως.

Με διάφορες μικρομετατροπές χώρεσε το skimmer Prizm και η nanostream πήρε θέση συν μία aquaclear 30.

Εφυγε η θολούρα, 3 κάτοικοι + δύο γαρίδες και 2 ερημίτες υπάρχουν μέσα.Ο βράχος ειναι λίγος 7κιλά περίπου και θα αναπληρωθεί σταδιακά με άλλα 10 περίπου.Μερικές ερωτήσεις τώρα:

Το 2213 που δουλεύει τώρα επαρκεί ή να πάω σε κάτι μεγαλύτερο?.Το ενυδρείο θα εχει καθαρά σε λίτρα περιπου 120.(100χ40χ40)

Το marathon το έχει δουλέψει κανείς σε θαλασσινό? Ειναι αξιόπιστα?

Τα εξαρτήματα που ειχαν συγκεντρώσει κοραλίνη στο νέο ενυδρείο εξαφανίστηκε ξάσπρισε θα έλεγα.

Ο μανδαρίνος που τον έχω στείλει διακοπές :lmao: πότε μπορεί να επιστρέψει δεδομένου ότι ο αραγωνίτης ανακατεύτηκε και προφανώς δεν ξέρω αν θα βρίσκει να τρώει.

Ενω ειχα ΝΟ3 λόγω του κακής συνήθειας να ταίζω πολύ σε σημερινή μέτριση δείχνει 0 ενώ ανιχνεύω λίγα ΝΟ2.Γιατί?

Αυτά τα λίγα προς το παρόν.Ευχαριστώ

Υ.Γ. Ακόμη και το ενυδρείο της κλήρωσης εγινε αλμυρό. :lmao: Οσοι του γλυκού να ξέρετε που θα καταλήξετε :D:wacko:

Ειναι σημάδι των θεών. :hysterical::rasp::(:unsure::hysterical::hysterical:

post-28-1173605726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πολύ ευχάριστο το upgrade στα 120 λίτρα από τα 60. :lmao::rasp:

Το 2213 για τα λίτρα σου θα δουλέψει μια χαρά κατά την γνώμη μου.Για τα Marathon δυστυχώς δεν έχω κάποια εμπειρία σχετικά με το αν κάνουν σε Θάλασσα.

Ο μανδαρίνος καλό θα ήταν να μην μπει ακόμα άσε λίγο καιρό να βρει τον δρόμο του το ενυδρείο σου να βάλεις και κάμποσο live rock ακόμα και μετά ok. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικο !!!! Με διπλασιο ενυδρειο θα μπορεσεις να κανεις πολλα πραγματα που δεν μπορουσες στο προυγουμενο !! Πολυ καλη κινηση..

Παμε τωρα να δουμε...

Το 2213 σιγουρα θα ειναι ΟΚ αλλα ΑΝ το εχεις σαν βιολογικο μηπως τωρα με το νεο ενυδρειο και τον περισσοτερο βραχο που θα βαλεις ειναι ευκαιρια να το καταργησεις σαν βιολογικο και να βασιστεις μονο στην αμμο και το βραχο?? θα δεις ποσο καλυτερα θα ειναι ετσι !!! Αν το χρησιμοποιεις μονο σαν χημικο θα εισαι ΟΚ!

Περι Marathon δεν εχω ιδεα...

Η κοραλλινη μην σε προβληματιζει..θα ξαναβγει ακομα και εκει που δεν τη θελεις ! :rasp:

Ο Μανδαρινος μπορει ακομα να συνεχισει τις διακοπες του..βαλε βραχο, αστον να στρωσει και να γεμισει ζωη και μετα τον επιστρεφεις!

Οσο αφορα το ΝΟ2 δεν ειναι κατι σπανιο σε μεταφορες ενυδρειων. Αρκετες φορες γινεται ενας mini-κυκλος...απλα να μετρας συχνα λιγες μερες!

Καλη Αρχη...παλι :lmao: :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το νέο σου reef!! Να το χαίρεσαι.

Όπως προαναφέρθηκε, το 2213, είναι αρκετό για μηχανικό, χημικό φίλτρο και όχι για βιολογικό. Με την προσθήκη του νέου βράχου, που έχεις προγραμματίσει, η εξωτερική βιολογία δεν είναι πλέον απαραίτητη.

marathon=????

Η κοραλλίνη είναι λογικό να νεκρωθεί, που εμφανίζεται με το χαρακτηριστικό άσπρισμά της. Αυτό μην σε ανησυχεί, όμως, όπως είπε και ο Μάνος, είναι θέμα ημερών να σχηματιστεί και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι Γιαννη μου! :rasp: Μανδαρίνο? ΠΟΙΟΝ ΜΑΝΔΑΡΙΝΟ? ειχεs ποτε μανδαρινο? :lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πάει το νάνο εδώ και 11 ημέρες.Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τον κουμπάρο μου geso που μου παραχώρησε το δώρο του (ενυδρείο) απο την κλήρωση της πίτας του Aquazone. :rasp:

Ξεκίνησε η διαδικασία μετακόμισης των πιό επίφοβων ψαριών στο δικό του ενυδρείο την 1η Μαρτίου και με νερό όσμοσης γέμισε κατά το ήμιση το νέο.Το υπόλοιπο νερό συμπληρώθηκε απο το παλιό.13 κιλά αραγωνίτη απο το παλιό σύν 9 κιλά νέου νεκρού όμως.

Με διάφορες μικρομετατροπές χώρεσε το skimmer Prizm και η nanostream πήρε θέση συν μία aquaclear 30.

Εφυγε η θολούρα, 3 κάτοικοι + δύο γαρίδες και 2 ερημίτες υπάρχουν μέσα.Ο βράχος ειναι λίγος 7κιλά περίπου και θα αναπληρωθεί σταδιακά με άλλα 10 περίπου.Μερικές ερωτήσεις τώρα:

Το 2213 που δουλεύει τώρα επαρκεί ή να πάω σε κάτι μεγαλύτερο?.Το ενυδρείο θα εχει καθαρά σε λίτρα περιπου 120.(100χ40χ40)

Το marathon το έχει δουλέψει κανείς σε θαλασσινό? Ειναι αξιόπιστα?

Τα εξαρτήματα που ειχαν συγκεντρώσει κοραλίνη στο νέο ενυδρείο εξαφανίστηκε ξάσπρισε θα έλεγα.

Ο μανδαρίνος που τον έχω στείλει διακοπές :lmao: πότε μπορεί να επιστρέψει δεδομένου ότι ο αραγωνίτης ανακατεύτηκε και προφανώς δεν ξέρω αν θα βρίσκει να τρώει.

Ενω ειχα ΝΟ3 λόγω του κακής συνήθειας να ταίζω πολύ σε σημερινή μέτριση δείχνει 0 ενώ ανιχνεύω λίγα ΝΟ2.Γιατί?

Σιγα που θα γλυτωνες και εσυ απο ενα μεγαλυτερο.... :lmao:

Μια χαρα την εκανες την αλλαγη. Περιμενε λιγο να στρωσει ακομα, για αυτο εχεις ακομα ΝΟ2. Βλεπεις οταν μετεφερες την αμμο, αυτη ανακατευτηκε και εβγαλε διαφορα. Αστη λιγο να στρωσει ακομα και μετα ολα καλα θα πανε. Ακομα θελει λιγο καιρο για να στρωσει ακομα περισοτερο και ειδικα να αρχισει το πλακτον να ειναι επαρκες για το μανδαρινο. Βεβαια εχεις ακομα λιγα λιτρα για τετοιο ψαρι και αυτο θα πρεπει αν το εχεις παντα στο νου σου.

Καλη συνεχεια! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...