Jump to content

T5 Σε Φυτεμενο...


ultras21

Recommended Posts

εχω ενα 90αρι φυτεμενο τα φυτα μου εχουν χαμηλες απαιτησεις σε φως ωστοσο η μια τενια led που εχω πανω δεν τους φτανει...πιστευεται πως με μια ακομα t5 13watt θα ειναι ικανοποιημενα τα φυτακια μου η χρειαζομαι κ κατι ακομα...???
ακουω γνωμες κ συμβουλες αδεφια βοηθεια :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πληροφοριες δεν μπορουμε να πουμε πολλα.

Πες μας τι υψος εχει το ενυδρειο σου,τι φωτισμο (βατ,κελβιν) και τι φυτα εχεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

δν τα θυμαμε ολα τα φυτα ειναι ευκολα παντως δεν εχουν μεγαλη απετηση σε φως το ηψος ειναι 45cm κ ο φωτισμος μου 18watt...

Link to comment
Share on other sites

δν τα θυμαμε ολα τα φυτα ειναι ευκολα παντως δεν εχουν μεγαλη απετηση σε φως το ηψος ειναι 45cm κ ο φωτισμος μου 18watt...

Την έξτρα λάμπα θα την βάλεις στο καπάκι με μετατροπή ; Πως το έχεις σκεφτεί ;

Το συμπέρασμα ότι δεν φτάνει ο φωτοσμός πως βγήκε ; :)

Link to comment
Share on other sites

Σε 45cm υψος τα 18 βατ δεν ειναι τιποτα δυστυχος.Εχει υψος το ενυδρειο σου και θα χρειαστεις και αλλο φωτισμο.Οσο για τα λεντ,δεν γνωριζω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

για λαμπα θελω πειτε μου τι θα χρειαστωωω...
ο πατερας μου ειναι ηλεκτρολογος dpap θα το φτιαξει αυτος με αδιαβροχα ντουι μετασχηματιστες κτλ το θεμα ειναι να βρω τι μου χρειαζεται....
το συμπερασμα βρηκε απο το οτι τα φυτα μου σαπιζουν καποια ενω καποια αλλα προσπαθουν να ανεβουν ψηλα να βρουν φως χωρις να βγαζουν νεα φιλαρακια απο τον κορμο τους...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι λογο του υψους του ενυδρειου σου χρειαζεσαι τουλαχιστον συνολο 50 βατ φωτισμο.Τωρα ποσες λαμπες θα χρειαστεις δεν ξερω,ειναι αναλογα το μηκος απο τις λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

για λαμπα θελω πειτε μου τι θα χρειαστωωω...

ο πατερας μου ειναι ηλεκτρολογος dpap θα το φτιαξει αυτος με αδιαβροχα ντουι μετασχηματιστες κτλ το θεμα ειναι να βρω τι μου χρειαζεται....

το συμπερασμα βρηκε απο το οτι τα φυτα μου σαπιζουν καποια ενω καποια αλλα προσπαθουν να ανεβουν ψηλα να βρουν φως χωρις να βγαζουν νεα φιλαρακια απο τον κορμο τους...

Μήπως δεν είναι χαμηλών απαιτήσεων τότε ; :)

Όπως και να έχει συμφωνώ με τον Κώστα από πάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι χαμηλων απετισεων σιγουρα...
το μηκος του ενυδρειου μου ειναι 80cm οποτε ποσες 8α χρειαστω ξερεις περιπου???

Link to comment
Share on other sites

Τι χώρο ( πόσους πόντους ) έχεις στο καπάκι σου?

Αν μπορείς να βάλεις δυο Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Από λιπάσματα ρίχνεις καθόλου μέσα?

Link to comment
Share on other sites

ριχνω ποτασιο και flurish μια φορα την εβδομαδα κ τρ τελευταια εχοθν ωγει κατι χνουδια πανω στην ανουμπια μου κ τα περισσοτερα φυτα μου εχουν τρυπες σε τι οφειλονται αυτα μηπως ξερει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Τις δόσεις των λιπασμάτων , καλύτερα να τις "σπάσεις" και να ρίχνεις από λίγο κάθε ημέρα , εκτός από την ημέρα της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα μαλιστα οσο για τις τριπουλες τι μπορει να ειναι ???
κ τι λαμπες κ ποσες να βαλω δεν μου ειπατε...?

Link to comment
Share on other sites

Οι τρυπες ειναι ελειψη καλιου.

Λαμπες σου ειπα και πιο πανω,πρεπει να φτασεις τουλαχιστον τα 50 βατ συνολο,τωρα ποσες θες δεν ξερω,αναλογα το μηκος απο το καπακι σου.

Στο φυτεμενο βαζουμε 4500Κ και 6500Κ.

Link to comment
Share on other sites

οποτε χρειαζομαι καλιο κ πρεπει να 3εκινησς να φτιαχνω το καπακι για λαμπες κομπλε... :-/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...