Jump to content

Τι Να Κάνω Με Τις Λάμπες;


Recommended Posts

καλησπέρα

Ενυδρεί: 40λτ
Ψάρι: guppy (σκέφτομαι να βάλω και molly)
Φυτά: κρυπτοκορίνα

Εχω πέτρες και δυο σπηλιές και λευκή άμμο.
Από ότι εχω καταλάβει σημαντικό στοιχειό είναι και το βάθος του ενυδρείου για την επιλογή λάμπας που είναι 25cm

Από όσα διάβασα σκεφτόμουν για μια λάμπα 40cm όσο πιο κοντά στα 24W και 6500Κ.
Είμαι λάθος ;
Τι μου προτείνεται;
Τι πρέπει να κοιτάξω άλλο;

Εχω μια led ταινία η οποία είναι αγορασμένη από το ίντερνετ και δεν εχω καμία πληροφορία πέραν του ότι είναι 60led και 12V.
Αυτή μαζί με την λάμπα που θα πάρω κάνει η να την βγάλω έτσι και αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Ενυδρεί: 40λτ

Ψάρι: guppy (σκέφτομαι να βάλω και molly)

Φυτά: κρυπτοκορίνα

Εχω πέτρες και δυο σπηλιές και λευκή άμμο.

Από ότι εχω καταλάβει σημαντικό στοιχειό είναι και το βάθος του ενυδρείου για την επιλογή λάμπας που είναι 25cm

Από όσα διάβασα σκεφτόμουν για μια λάμπα 40cm όσο πιο κοντά στα 24W και 6500Κ.

Είμαι λάθος ;

Τι μου προτείνεται;

Τι πρέπει να κοιτάξω άλλο;

Εχω μια led ταινία η οποία είναι αγορασμένη από το ίντερνετ και δεν εχω καμία πληροφορία πέραν του ότι είναι 60led και 12V.

Αυτή μαζί με την λάμπα που θα πάρω κάνει η να την βγάλω έτσι και αλλιώς;

Υπαρχουν λαμπες 40 cm στα 24w?

Θα πρεπει να προσεξεις το μπαλαστ σου να σηκωνει τετοια λαμπα αν υπαρχει γιατι αλλιως θα το καψεις.Το φωτιστικο σου τι λαμπα παιρνει?Τ8 η τ5?

Με μια κρυπτοκορινα και με τοσο φωτισμο υπαρχει περιπτωση να εχεις θεματα με αλγες.

Επιεσης τα γκαπυ δεν κανουν για το 40αρι ειδικα αν ειναι και χαρεμι.Οπως επισης δεν μπορεις να βαλεις και μολυ μαζι τους σ αυτο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρηγορη αναζητηση,ειδα οτι οι τ5 λαμπες που ειναι 24 βατ βγαινουν σε μηκος 55-56cm

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα ψάρια θα το εχω υπόψιν μου.
Το ενυδρείο μου δεν έχει καν λάμπα. πάω για κάτι από την αρχή άρα δεν εχω μπαλαστ σκεφτόμουν για Τ8 αλλά δεν ξέρω.
Όταν λες με τόσο φωτισμό ... λες να πάω σε λιγότερα kelvin; ποσά προτείνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Από άποψης μεγέθους είναι μια χαρά τα 55 εκατοστά αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα 24W είναι σωστά αλλά και πόσα Κelvin πρέπει να είναι η λάμπα .

Με μια γρηγορη αναζητηση,ειδα οτι οι τ5 λαμπες που ειναι 24 βατ βγαινουν σε μηκος 55-56cm

Link to comment
Share on other sites

Από άποψης μεγέθους είναι μια χαρά τα 55 εκατοστά αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα 24W είναι σωστά αλλά και πόσα Κelvin πρέπει να είναι η λάμπα .

Αν θα πάς για μια λάμπα , να κοιτάξεις να είναι 6.500 Κ.

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες στο μηκος που θες ειναι πολυ λιγοτερα βατ και οι τ5 και οι τ8.

Τα κελβιν που θα βαλεις ειναι 6500Κ αλλα οταν εχεις αρκετο φως σε ενα ενυδρειο και εχεις ενα φυτο το οποιο ειναι πολυ ευκολο και δεν εχει απιτησεις φωτισμο ειναι πιθανο να εχεις προβληματα με αλγες.Ομως η λαμπα που θες να βαλεις δεν υπαρχει,δηλαδη τα 24 βατ,οπωτε αναγκαστικα θα πας για πιο λιγα.Θα πρεπει να βρεις λαμπα στα μετρα σου που σιγουρα θα ειναι πιο λιγα βατ απο 24.

Link to comment
Share on other sites

Από άποψης μεγέθους είναι μια χαρά τα 55 εκατοστά αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα 24W είναι σωστά αλλά και πόσα Κelvin πρέπει να είναι η λάμπα .

Τι μηκος εχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η μήπως είναι πολλά;

Αν θα πάς για μια λάμπα , να κοιτάξεις να είναι 6.500 Κ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η μήπως είναι πολλά;

Τα κελβιν δεν ειναι πολλα,αυτα βαζουμε στο φυτεμενο,τα 24 βατ ειναι αρκετα για το ενυδρειο σου,θα πρεπει να βαλεις και αλλα φυτα για να μην εχεις προβλημα με αλγες.

Link to comment
Share on other sites

55-56 όποτε μου βγαίνει ίσα ίσα και με αυτή. για πόσα λες να πάω;

Τι μηκος εχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

55-56 όποτε μου βγαίνει ίσα ίσα και με αυτή. για πόσα λες να πάω;

Δεν σου κανει αυτη αν το μηκος ειναι τοσο.Υπολογισε και τα στεγανα ακροφυσια που πρεπει να βαλεις στη λαμπα,συν τα καλωδια που πανε στο μπαλαστ.Πρεπει να πας στην αμεσως πιο μικρη.

Link to comment
Share on other sites

σωστό και κατανοητό όποτε πρέπει να πάω το λιγότερο σε ποσά Watt; καλύτερα Τ5 ή Τ8;

Δεν σου κανει αυτη αν το μηκος ειναι τοσο.Υπολογισε και τα στεγανα ακροφυσια που πρεπει να βαλεις στη λαμπα,συν τα καλωδια που πανε στο μπαλαστ.Πρεπει να πας στην αμεσως πιο μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην αμεσως πιο μικρη,δεν ξερω βατ να σου πω,ειναι στανταρ αυτα με το μηκος της λαμπας.

Καλυτερα να πας σε τ5 που εχει πιο πολλα βατ σε σχεση με τη τ8 του ιδιου μηκους.Και απο κελβιν 6500.

Link to comment
Share on other sites

τελεία... Τα led που ανέφερα παραπάνω α τα βγάλω καλύτερα η όχι (μπλε χρώμα?
στο μπαλαστ πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο; (ο άνθρωπος που θα τα φτιάξω μαζί του ξέρει από λάμπες αλλά όχι από ενυδρεία υπάρχει κάτι που πρέπει να του πω;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μπλε τα λεντ βγαλτα.

Για να φτιαξεις τη λαμπα πρεπει να παρεις μπαλαστ που να σηκωνει τα βατ της λαμπας,περισσοτερα ναι,λιγοτερα οχι,Θες σταγανα ακροφυσια για την λαμπα σου και καλωδια.

Να προσεξεις τα κελβιν της λαμπας να ειναι 6500Κ και 6000Κ να βρεις σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Τελεία. Σ'ευχαριστήσω πάρα πολύ... :D

Αν ειναι μπλε τα λεντ βγαλτα.

Για να φτιαξεις τη λαμπα πρεπει να παρεις μπαλαστ που να σηκωνει τα βατ της λαμπας,περισσοτερα ναι,λιγοτερα οχι,Θες σταγανα ακροφυσια για την λαμπα σου και καλωδια.

Να προσεξεις τα κελβιν της λαμπας να ειναι 6500Κ και 6000Κ να βρεις σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...