Jump to content

Μια Ερωτηση Για Νεο Χαλικι-Υποστρωμα Σε Νεο Ενυδρειο...


Recommended Posts

Χαιρετε!

Να κανω μια ερωτηση?

Ξεκινησα να στησω το 60αρι μου....

Αγορασα πριν απο μια εβδομαδα αυτο το χαλικι - υποστρωμα:

http://www.petsupermarket.gr/5952/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-stratum-%CF%85%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%8E%CE%BD-2kg.html

Απο τις οδηγιες που ειχε πισω στα Αγγλικα δεν καταλαβα αν επρεπε να το ξεπλυνω ή οχι οποτε ξεπλενω το πρωτο απο τα τρια σακουλακια που πηρα και εβγαλε τοση μαυριλα στον κουβα σαν να ειναι πετρελαιο!!!

Επειδη δεν ξεπλενοτανε με τιποτα και φοβηθηκα μηπως χανει τα συστατικα του,ριχνω τα αλλα δυο σακουλακια ετσι και γεμιζω νερο....

Το αποτελεσμα?Απογοητευτικο......

P1000700_zps595d83cf.jpg

Ευτυχως μετα απο μια μερα αρχισε να ξεθολωνει και μετα απο αλλαγη 30% νερου....

P1000701_zps6df60fa2.jpg

Σημερα ειχε σχεδον ξεθολωσει οποτε λεω ας φυτεψω κατι κλαδεματακια(αφου εχω βαλει και δυο ξυλα να μουλιαζουν)

αλλα με λιγο που ανακατεψα τον βυθο τωρα ειναι ετσι.....

P1000704_zpse2119de6.jpg

Αλλα ξεθολωνει γρηγορα!

Και ρωταω:

Ειναι φυσιολογικο να θολωνει τοσο πολυ?

Μηπως επρεπε να το πλυνω πολυ καλα ή θα εχανε τα συστατικα του?

Καθε φορα που θα φυτευω ετσι θα θολωνει?

Μηπως να το βγαλω να το ξαναπλυνω?????

Συγνωμη αν σας κουρασα.....ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,δεν ξερω για το συγκεκριμενο παντως εγω που εβαλα το flourite της seachem δεν το ξεπλυνα καθολου.Βεβαια δεν εχω γεμισει το ενυδρειο ακομα με νερο αλλα υποψιαζομαι οτι εριξες το νερο με πιεση μεσα γι αυτο εγινε αυτο της 1ης φωτογραφιας.

Γενικα ομως δεν πρεπει να ανακατευουμε το υποστρωμα μας.

Το συγκεκριμενο ειναι χαλικι-υποστρωμα που μπαινει μονο του η ειναι σκετο υποστρωμα?Η σκετο χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χαλικι-υποστρωμα που μπαινει και μονο του αν θελεις....

Η πρωτη φωτογραφια βεβαια ειναι χωρις φως....

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Σημερα,εκτος απο τα φυτακια που εβαλα,το σκαλισα και λιγο για να δω αν βγαινουν φυσαλιδες απο μεσα,απο αυτο θολωσε περισσοτερο......

Link to comment
Share on other sites

Αααα οκ,ρωταω επειδη δεν ξερω τι ακριβως ειναι.

Παντως οπως σου ειπα και πιο πανω,στο flourite που ειναι αναλογο μ αυτο δεν το ξεπλυνα καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Χανουν τα συστατικα τους οταν τα ξεπλενουμε?

Εγω αυτο φοβηθηκα αλλα οταν ειδα μετα το ενυδρειο μου τραβαγα τα μαλλια μου......αυτα που δεν εχω!!!!!!χαχαχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμ...ναι,απ'οτι βλεπω οι οδηγιες λενε για ενα απλο ξεπλυμα και οτι ενα νεφος ειναι φυσιολογικο...

Και απ'οτι ειδα κι εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/43181-seachem-flourite/?hl=%2Bseachem+%2Bflourite οσο και να το ξεπλενεις η μαυριλα δεν φευγει....βεβαια,τα θεματα αυτα ειναι για το flourite της seachem αλλα μαλλον ειναι το ιδιο.

Αρα καλα εκανα και δεν το ξεπλυνα ολο.....συν οτι τραβαει πολυ μαυριλα το ενυδρειακο βαμβακι....

Αρα,δεν το σκαλιζω πολυ...ισα ισα για το φυτεμα και ας ελπισουμε οτι θα κατσει!

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια μου θα το ξέπλενα αρκετά!!Είναι παθητικό το συγκεκριμένο υπόστρωμα όσα συστατικά

και να χάσει θα τα αποκτήσει άμμεσα από την στήλη του νερού.

Βάλε μπόλικο υαλοβάμβακα στο φίλτρο σου προς το παρόν και άλλαζε τον τακτικά για να βοηθήσεις το νερό
να καθαρίσει :)

Αν ανέβεις αυτές τις μέρες προς τα λημέρια μου έχω άφθονη ceratopteris thalictroides κλαδεμένη και όλο

και κάτι άλλο θα βρούμε ;)

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιώργο μην σε αγχώνει, μάλλον με τον καιρό θα κάτσει το σύννεφο και θα καθαρίσει. Ήδη σε τρείς μέρες χωρίς πειράγματα, το Σάββατο δλδ, ήταν πολύ πιο καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Όμορφα τα φυτά. Έρχονται και άλλα σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, λίγο που διάβασα σε ξένα φόρουμ έλεγαν να μην βάλεις το βιολογικό υλικό από την αρχή. Να λειτουργήσεις το φίλτρο μόνο με υαλοβάμβακα και σφουγγάρια για να μαζέψουν το χώμα - βρώμα που αιωρείται... Καλύτερα να τελειώσεις την διαμόρφωση - φύτεμα μόνο με σφουγγάρια τα οποια ξέπλενέτα συνέχεια και θα καθαρίσει..

Όταν τα τελειώσεις τότε βάλε το βιολογικό και στρώσε..

Άντε καλή αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέβεις αυτές τις μέρες προς τα λημέρια μου έχω άφθονη ceratopteris thalictroides κλαδεμένη και όλο

και κάτι άλλο θα βρούμε ;)

Υ.Γ. Όμορφα τα φυτά. Έρχονται και άλλα σιγά σιγά.

Ευχαριστω!!!Το κανονιζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια μου θα το ξέπλενα αρκετά!!Είναι παθητικό το συγκεκριμένο υπόστρωμα όσα συστατικά

και να χάσει θα τα αποκτήσει άμμεσα από την στήλη του νερού.

Ηθελε πολυυυυ πλυσιμο......χαχαχα!

Γιώργο, λίγο που διάβασα σε ξένα φόρουμ έλεγαν να μην βάλεις το βιολογικό υλικό από την αρχή. Να λειτουργήσεις το φίλτρο μόνο με υαλοβάμβακα και σφουγγάρια για να μαζέψουν το χώμα - βρώμα που αιωρείται... Καλύτερα να τελειώσεις την διαμόρφωση - φύτεμα μόνο με σφουγγάρια τα οποια ξέπλενέτα συνέχεια και θα καθαρίσει..

Όταν τα τελειώσεις τότε βάλε το βιολογικό και στρώσε..

Άντε καλή αρχή!!!

Ευχαριστω Μαιρη!Απο ενστικτο και εγω δεν εβαλα βιολογικο υλικο αλλα αφησα και τα δυο σφουγγαρια μαζι με μπολικο βαμβακι!

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα πάνε μιά χαρά.... Περιμένουμε τη συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχει ξεθολωσει πλεον τελειως και το Σαββατο που εβαλα κατι ακομα φυτακια θολωσε λιγο εως φυσιολογικα θα ελεγα και ξεθολωσε γρηγορα!

Εβαλα και το βιολογικο υλικο σημερα!

Περιμενω να μουλιασουν τα ξυλα για να δω που θα μπουν και να δω μετα τι αλλα φυτα θα μου δωσετε να βαλω!!!!! :P χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο και τα ψαρακια. Νομιζω ομως οτι η λαμπα σου τελικα θα ειναι λιγη για τα φυτα.... δεν κανεις καμια πατεντα για την Τ5 που ελεγες; Επιφυλασομαι βεβαι να το ξαναδω απο κοντα αλλα η πρωτη εντυπωση το Σαββατο ηταν αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται! :)

Ναι,ισως κανω την πατεντα και βαλω Τ5.....τουλαχιστον μια λαμπα η οποια ειναι στα 24W αντι για 15W που εχω τωρα αλλα θελει ψαξιμο για ακροφυσια και μπαλαστ......θα παω να ρωτησω.....

Φωτογραφια θα βγαλω αυριο το μεσημερι γιατι τωρα ειμαι ''περαστικος'' απο το σπιτι...υπομονη!χαχαχα!

Υ.Γ.Το ενα ξυλο παντως επεσε!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται! :)

Ναι,ισως κανω την πατεντα και βαλω Τ5.....τουλαχιστον μια λαμπα η οποια ειναι στα 24W αντι για 15W που εχω τωρα αλλα θελει ψαξιμο για ακροφυσια και μπαλαστ......θα παω να ρωτησω.....

Φωτογραφια θα βγαλω αυριο το μεσημερι γιατι τωρα ειμαι ''περαστικος'' απο το σπιτι...υπομονη!χαχαχα!

Υ.Γ.Το ενα ξυλο παντως επεσε!

Οταν πριν απο κανά μήνα χάρισμα μπαλαστ στα στεγανά ακροφύσια εσύ κοιτούσες το ταβάνι ρε Γιώργο. Εύκολα βρίσκεις πάντως, αν δυσκολευτείς πες μου να σου πω που θα ψάξεις (δε σου λέω τωρα γιατι βαριέμαι να ψάξω τα αρχεία μου). Στεγανά ακροφύσια μπορεί να φτιάξεις και DIY. Έχω φτιάξει με μεγάλη επιτυχία (πλατινένιος και βάλε).
Link to comment
Share on other sites

Οταν πριν απο κανά μήνα χάριζα μπαλαστ στα στεγανά ακροφύσια εσύ κοιτούσες το ταβάνι ρε Γιώργο. Εύκολα βρίσκεις πάντως, αν δυσκολευτείς πες μου να σου πω που θα ψάξεις (δε σου λέω τωρα γιατι βαριέμαι να ψάξω τα αρχεία μου). Στεγανά ακροφύσια μπορεί να φτιάξεις και DIY. Έχω φτιάξει με μεγάλη επιτυχία (πλατινένιος και βάλε).

Για ψαξε αυριο-μεθαυριο και στειλε να δουμε!

Αυτο που λες δεν το θυμαμαι καν....πριν απο ενα μηνα δεν ηξερα αν θα στησω το ενυδρειο ή αν θα το πουλησω! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....επειδη ειμαι καλο παιδι και επειδη οπως φαινεται αραζω σπιτι τελικα...........εβγαλα μια φωτογραφια!

P1000708_zps97579019.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Γιωργο,μια χαρα τα πας!

Με μερικα φυτακια ακομα και οταν κατσει και το ξυλο θα δειξει πολυ πιο ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Ναι,να κατσει και το αλλο ξυλο για να δω και πως θα τα τοποθετησω και θα μπουν κι αλλα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...