Jump to content

Μια Ερωτηση Για Νεο Χαλικι-Υποστρωμα Σε Νεο Ενυδρειο...


Recommended Posts

Πολυ καλο !!! Αντε και ενοικους με το καλο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ρε παιδια!!!Χαιρομαι που σας αρεσει!!! :D

Δεν ειμαι ταλεντο αλλα καθομουν με τις ωρες και το κοιταγα και το σχεδιαζα στο μυαλο μου και ακομα δεν εχει ολοκληρωθει.....

Σχεδον κλεινω μηνα τωρα που τρεχει οποτε λεω απο Δευτερα να βαλω μπολι και ψαρακια.......

Εχω σχεδον καταληξει στα cherry barbs http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-titteya/

Εκτος κι αν αλλαξω τελευταια στιγμη και αν βρω σε καλη τιμη(γιατι συνηθως ειναι πανακριβα :) )

cpd http://www.aquazone.gr/forums/topic/42310-danio-margaritatus-roberts-2007/

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, μην βιαστεις να βαλεις ψαρια! Θα το ψαξουμε λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Οκ!Εγινε!Πλησιαζει και η συναντηση και θα τα πουμε απο κοντα! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, στη θέση σου θα δοκίμαζα να βάλω τη μια ρίζα να πατήσει πάνω στην άλλη ως εξής: Θα άφηνα τη διάταξη όπως την έχεις αλλά θα ακουμπούσα το μποστινό ξύλο στο κόκκινο σημείο του, να πατήσει πάνω στο άλλο στο μπλε σημείο του. Έτσι θα έδινα όγκο στη δεξιά πλευρά της σύνθεσης υψώνοντας αυτή. Θα φαινόταν σα μια πιο μεγάλη ρίζα δηλαδή. Όπως ακριβώς τα έχεις με λίγα λόγια αλλά θα έφερνα το μπροστινό ξύλο λίγο πίσω ωστε να πατάει πάνω στο μπλε κομμάτι. Δε ξέρω κατά πόσο με κατάλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα στο περιπου......το μπροστινο ξυλο να παταει και μπρος και πισω πανω στο αλλο?Τωρα παταει πισω.

Αλλιως πρεπει να ερθει πιο μπροστα γιατι δεν χωραει να στριψει εκει που ειναι......ειναι και μικρο το ενυδρειο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι προτασεις δεκτες! :D

Μπορεις να μου βαλεις και ενα λινκ το προφιλ τους?

Link to comment
Share on other sites

Ή μηπως ειναι τιποτα τεραστιοι θηρευτες και το ειπες για πλακα...... :D Δεν τα ξερω!!!χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ ειναι μικρο ειδος τα μεγαλυτερα ειναι το mbu και το fahaka που ειχα καποτε εγω 40 cm

http://www.fishlore.com/aquariummagazine/sept09/red-eye-puffer.htm

Έγινε επεξεργασία - beast
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο τωρα Γιωργο!

Τα Παφερ δεν στα ειπε για πλακα απλα ειναι δυσκολα στη διατροφη,τρονε μονο ζωντανη τροφη και σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια ψαρια ψαρια ψαρια ψαρια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια ψαρια ψαρια ψαρια ψαρια!!!!!

Υπομονη.....λεμε..... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια.....η αποφαση παρθηκε....αυριο βαζω ψαρακια!!! Cherry barb http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-titteya/ μια ομαδα απο 8,μαλλον 4 αρσενικα και 4 θυληκα....

Να μην αναψω το φως αυριο?Ουτε να ταϊσω?Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,πολυ ομορφα ψαρακια διαλεξες και θα κανουν τρομερη αντιθεση με το μαυρο χαλικι που εχεις.

Κατα την προσαρμογη τους,θα εχεις τα φωτα κλειστα και θα τα αναψεις την επομενη μερα την καθορισμενη ωρα που εχεις ρυθμισει τον χρονοδιακοπτη.

Θα ταισεις την επομενη μερα της προσαρμογης.

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Ναι....ειναι ομορφα ψαρακια!

Ελεγα για cpd αλλα ακριβα ρε παιδι μου....δυστυχως....δεν πειραζει,και τα cherry barb δεν ειναι και πολυ συνηθισμενα! :)

Την ομαδουλα που ειπα πως την βλεπετε (4αρσ.-4θυλ.) για 60 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο ακριβα,ειναι και πολυ ντροπαλα τα cpd,οπωτε για μενα καλυτερα που διαλεξες αυτα τα ψαρακια.

Νομιζω οτι εισαι καλα με αυτον τον αριθμο,αλλα θα μεινεις σ αυτα τα ψαρακια.Αντε να βαλεις και καμια γαριδα Αμανο,γιατι τις cherry θα στις τσακισουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εννοειται οτι θα μεινω με αυτα τα ψαρακια.... :)

Για τις γαριδες τις cherry το φοβαμαι κι εγω......μπορει να βαλω amano αλλα ουτως ή αλλως θα μπουν αργοτερα......

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!!! Περιμένουμε φωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια τα πηρα...ειναι πολυ ομορφα....δεν βρηκα 4 αρσενικα αλλα 3, και πηρα και 5 θυληκα....

Μολις τα εβαλα μετα απο κανα δεκαλεπτο που τα παρατηρουσα εβλεπα μονο τα 6 να πηγαινουν ολα μαζι....τα αλλα 2 δεν ξερω που κρυφτηκαν....και με σβηστα φωτα δεν ηταν και τοσο ευκολο να τα δω οποτε τα αφησα στην υσηχια τους και θα περιμενω αυριο το μεσημερι που θα αναψουν τα φωτα να τα δω καλυτερα εγω και να τα δειτε και εσεις! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια τα πηρα...ειναι πολυ ομορφα....δεν βρηκα 4 αρσενικα αλλα 3, και πηρα και 5 θυληκα....

Μολις τα εβαλα μετα απο κανα δεκαλεπτο που τα παρατηρουσα εβλεπα μονο τα 6 να πηγαινουν ολα μαζι....τα αλλα 2 δεν ξερω που κρυφτηκαν....και με σβηστα φωτα δεν ηταν και τοσο ευκολο να τα δω οποτε τα αφησα στην υσηχια τους και θα περιμενω αυριο το μεσημερι που θα αναψουν τα φωτα να τα δω καλυτερα εγω και να τα δειτε και εσεις! :)

Δεν ειναι απαραιτητο να κοπαδιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο!Δεν κοπαδιαζουν,αλλα χθες το απογευμα απο το αγχος τους μαλλον τα 6 απο τα 8 ειχαν κοπαδιασει! :)

Πριν απο λιγο γυρισα σπιτι και το φως ειχε αναψει...μια χαρα ειναι τωρα!Εφαγαν κανονικα....τι κανονικα δηλαδη.....σαν πιρανχας!!!χαχαχα!

Και τωρα εξερευνουν ολο το ενυδρειο απο ακρη ως ακρη!

Τα περισσοτερα ειναι τα θυληκα που δεν ειναι κοκκινα αλλα καφε-γκρι και ειναι στο ιδιο χρωμα με την διακοσμηση αλλα χαλαλι!

Τα περιγραφω ολα αυτα γιατι δεν θα σας βαλω ακομα φωτογραφιες ή βιντεο γιατι καποια φυτακια δεν ειναι σε καλη κατασταση και θελω να τα φτιαξω

πρωτα.....καποια αλλη στιγμη,μπορει αυριο, ή σε λιγο καιρο οταν θα ειναι ετοιμο στην παρουσιαση που θα κανω!

Link to comment
Share on other sites

Ωρέ και γω άσκημος είμαι αλλά κυκλοφορώ στο δρόμο :P

Bάλε μια φώτο off the record ;)

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχα!!!!

Αντε καλα......μια προχειρη off the record απο το κινητο.......

20140507_1638081_zps94ba1efd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...