Jump to content

Μια Ερωτηση Για Νεο Χαλικι-Υποστρωμα Σε Νεο Ενυδρειο...


Recommended Posts

Βασικα μονο με βιντεο μπορεις να τα δεις γιατι ειναι πολυ γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

ωραια ψαρακια! να τα χαιρεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρια Γιωργο!Να τα χαιρεσε φιλε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση....Μεχρι σημερα που εστρωνα το ενυδρειο δεν εχω κανει καμια αλλαγη νερου,μονο που συμπληρωνα για την εξατμιση.Την Τεταρτη εβαλα τα ψαρακια,αυριο να κανω αλλαγη ή να ξεκινησω απο την αλλη Κυριακη?

Και,μετα την πρωτη αλλαγη να ξεκινησω excel?

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση....Μεχρι σημερα που εστρωνα το ενυδρειο δεν εχω κανει καμια αλλαγη νερου,μονο που συμπληρωνα για την εξατμιση.Την Τεταρτη εβαλα τα ψαρακια,αυριο να κανω αλλαγη ή να ξεκινησω απο την αλλη Κυριακη?

Και,μετα την πρωτη αλλαγη να ξεκινησω excel?

Όταν στρώνουμε χωρίς ψάρια και αφού δούμε ότι έχει στρώσει , κάνουμε μια καλή αλλαγή και βάζουμε ψαράκια. Από εκεί και μετά μπορείς να αλλάζεις 30% κάθε εβδομάδα.

Μετά την αλλαγή μπορείς να ξεκινήσεις και με excel.

Link to comment
Share on other sites

Ενα update.....εχω νεοτερα και εχω και απορια.... :)

Εβαλα καινουρια λαμπα,GLO 6700K και ανακλαστηρα....η διαφορα τεραστια!Σαν να εχω βαλει δευτερη λαμπα!Και εχει και ωραιο χρωμα....ειναι η life-glo.

Ερωτηση,εχω παρει excel και γραφει πανω οτι μετα απο μια μεγαλη αλλαγη π.χ. 40% βαζουμε 5 ml δηλαδη ενα καπακι για καθε 40 λιτρα....εγω εχω 54 καθαρα...να βαζω μετα απο καθε αλλαγη ενα καπακι ή μισο ή να μην βαζω καθολου παρα μονο το καθημερινο?

Για το καθημερινο λεει...1 καπακι δηλαδη 5 ml για καθε 200 λιτρα....εγω να βαζω 1 ml καθε μερα?Ποια ωρα?Το μεσημερι ας πουμε μετα το ταϊσμα?

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη ειστε καλα παιδια σας βαζω και δυο προσωρινες φωτογραφιες......τα κλαδεματα που ειχα βαλει στην αρχη δεν την παλεψαν αλλα εβαλα

μικροσορουμ και υγροφιλιες και βλεπουμε........ :)

P1000726_zps6a6efc30.jpg

Και μια απο πλαϊ

P1000725_zps2bad0cb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις καθημερινά την δόση που αναλογεί στα λίτρα σου ακόμα και την ημέρα της αλλαγής.

Το πότε θα το ρίχνεις καλό θα είναι να το συσχετίζεις με τον φωτισμό και όχι με το τάισμα. . .

Εγώ πχ θα το έριχνα κάποιες ώρες μετά αφού έχουν αναψει τα φώτα. . .

Φουντώνει φιλαρακιιιιιιιιιιιιιι !!!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις καθημερινά την δόση που αναλογεί στα λίτρα σου ακόμα και την ημέρα της αλλαγής.

Το πότε θα το ρίχνεις καλό θα είναι να το συσχετίζεις με τον φωτισμό και όχι με το τάισμα. . .

Εγώ πχ θα το έριχνα κάποιες ώρες μετά αφού έχουν αναψει τα φώτα. . .

Φουντώνει φιλαρακιιιιιιιιιιιιιι !!!! :D :D :D

Αυτο δε χρειαζεται Βασιλη.Τα λιπασματα τα ριχνουμε καθημερινα εκτος την ημερα της αλλαγης νερου,οτι ειναι να παρουν τα φυτα το παιρνουν απο το φρεσκο νερο που βαζουμε.

Γιωργο,μια χαρα παει το ενυδρειο φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου οτι μιλάμε για excel αποκλειστικά και όχι για κάποιο άλλο συμπλήρωμα προτεινα την χρήση του και την ημέρα της αλλαγής. . .

Link to comment
Share on other sites

Ααααα για εξελ εγραψες?Νομιζα οτι εγραφες για λιπασματα ρε.:P

Τοτε ναι,θελει και την ημερα της αλλαγης και σε μεγαλητερη δοση απο την καθημερινη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! :)

Οκ!Τοτε θα ακολουθησω τις οδηγιες τις εταιριας....1 ml καθε μερα(αφου λεει 5 ml για 200 λιτρα) και λιγο παραπανω την μερα της αλλαγης μετα την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Τι πληροφοριες εχουμε για το φυτο Heteranthera zosterifolia(star grass)?

Λεω να το βαλω στην πισω αριστερη γωνια που εχω κενο να μου το καλυψει...

Δεν βρηκα το προφιλ του στο φορουμ....καπου αλλου που το βρηκα,το μονο που με ανυσηχει ειναι οι απαιτησεις του σε φωτισμο...ελεγε 0,50 watts ανα λιτρο...

Link to comment
Share on other sites

Τι πληροφοριες εχουμε για το φυτο Heteranthera zosterifolia(star grass)?

Λεω να το βαλω στην πισω αριστερη γωνια που εχω κενο να μου το καλυψει...

Δεν βρηκα το προφιλ του στο φορουμ....καπου αλλου που το βρηκα,το μονο που με ανυσηχει ειναι οι απαιτησεις του σε φωτισμο...ελεγε 0,50 watts ανα λιτρο...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86093-heteranthera-zosterifolia/ :P

Link to comment
Share on other sites

Α το χουμε?Καλα εγω που εψαχνα???χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Α το χουμε?Καλα εγω που εψαχνα???χαχαχα

Και βεβαια το χουμε ρε Γιωργο,τι μας περασες? αχααχααχα :P

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν μπορω να καταλαβω για τις απαιτησεις του σε φωτισμο λεει ομως οτι σε εντονο φως η αναπτυξη του ειναι εντονη και ''ρουφαει'' και νιτρικα.....χμ...δεν εχω και πολλα....απ'οτι βλεπω παντως ειναι σχετικα ευκολο....

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια το χουμε ρε Γιωργο,τι μας περασες? αχααχααχα :P

Μη τον παρεξηγείς, θα έχει κατεβάσει κανά καφάσι μπύρες όλο το απόγευμα γι' αυτο δε το βρήκε. Ξέρεις πως του αρεσει η μπύρα!

Spaaaaaammmm!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη τον παρεξηγείς, θα έχει κατεβάσει κανά καφάσι μπύρες όλο το απόγευμα γι' αυτο δε το βρήκε. Ξέρεις πως του αρεσει η μπύρα!

Spaaaaaammmm!!!

Εσυ μην χασεις και δεν σπαμαρεις!!!!!

Δεν εχω πιει μπυρα σημερα γι'αυτο δεν την παλευω!!!! :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν μπορω να καταλαβω για τις απαιτησεις του σε φωτισμο λεει ομως οτι σε εντονο φως η αναπτυξη του ειναι εντονη και ''ρουφαει'' και νιτρικα.....χμ...δεν εχω και πολλα....απ'οτι βλεπω παντως ειναι σχετικα ευκολο....

Που το διαβασες αυτο ρε συ?

Αφου το προφιλ του δεν λεει κατι τετοιο...

Λεει οτι σε εντονο φωτισμο πρεπει να κλαδευεται συχνα για να μην κοβει το φως απο τα κατω φυλλα.

Σε ελλειψη νιτρικων εχει καποια συμπτωματα.Αυτο δεν σημαινει οτι ρουφαει πολλα νιτρικα,αλλα αν δεν εχεις καθολου θα εχεις προβλημα.

Απο φωτισμο θελει απο μετριο εως παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα,ναι....το παραφρασα λιγο.....για τον φωτισμο να ανυσηχω?Εχω 15 watt με ανακλαστηρα σε 54 λιτρα...

Αν δεν βαλω αυτο...τι αλλο φυτο ετσι θαμνωδες να μου καλυψει την πισω γωνια?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο στα είπα και από κοντά. Σφαίρα το ενυδρείο, πραγματικά πολύ όμορφο. Μην τρελαίνεσαι να καλύψεις την γωνιά που λες και έτσι είναι θαυμάσιο το αποτέλεσμα. Πάντως γενικότερα όλα τα γρασιδοειδή(!!!) θέλουν έντονο φως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...