Jump to content

Άλλοι Δεν Έχουν Φαγητό Και Άλλοι Φτιάχνουν Νόμους


Recommended Posts

Αστείοι και ασυνήθιστοι νόμοι!

1. Στη Μασαχουσέτη είναι παράνομο να πέσει κανείς για ύπνο χωρίς πρώτα να έχει κάνει μπάνιο.

2. Στη Σαμόα θεωρείται έγκλημα να ξεχνά κανείς τα γενέθλια της γυναίκας του.

3. Στην Ιντιάνα είναι παράνομο να ντύσεις τον Ken με ρούχα της Barbie. (Τρελό).

4. Στην Αυστραλία δεν επιτρέπεται να ονομάσεις οποιοδήποτε ζώο που ενδέχεται να φας.

5. Στην Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας οι γυναίκες δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούν τις πισίνες σε ξενοδοχεία από το 1979.

6. Στη Μοντάνα είναι παράνομο να σκίσεις ένα τηλεφωνικό κατάλογο στη μέση.

7. Στη Βαλτιμόρη απαγορεύεται να πας ένα λιοντάρι στον κινηματογράφο. (Ειλικρινά; Λιοντάρι στον κινηματογράφο;).

8. Στο Mezouri εάν μια γυναίκα φοράει τις πυτζάμες της δεν επιτρέπεται ένας πυροσβέστης να τη σώσει!

9. Στη Γαλλία είναι παράνομο να δώσει κανείς το όνομα «Ναπολέων» σε ένα γουρούνι.

10. Στη Σιγκαπούρη θεωρείται έγκλημα το να μασάς τσίχλα δημόσια.

11. Στο Ισραήλ μπορεί κανείς να συλληφθεί αν καθαρίζει την μύτη του την Κυριακή.

12. Στο Κεντάκι δεν επιτρέπεται να κουβαλάς παγωτό χωνάκι στην τσέπη σου.

13. Στην Αγγλία απαγορεύεται να πεθάνει κανείς στο Κοινοβούλιο.

14. Στην Πορτογαλία είναι παράνομο να ουρήσεις στον Ωκεανό.

Συνεχίζεται...

(κάτι σε φαρισαίους δεν πάει;?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελλάδα πλέον είναι παράνομο να νιώθεις Ελευθερος!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο άνθρωπος χορτάσει από την ασυδοσία (αμαρτία) του και οι μοναδικές του αναζητήσεις είναι τι θα φάει, τι θα πιεί και πως θα καλοπεράσει ΜΟΝΟ, τότε για να αναπληρώσει το τεράστιο κενό του σκέφτεται και τέτοια πράγματα..... Αντε και εις ανώτερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελλάδα πλέον είναι παράνομο να νιώθεις Ελευθερος!!!

Αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο φίλε μου...δυστυχώς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο 11 είναι λάθος, ισχύει το Σάββατο και όχι την Κυριακή. Επιπλέον, δεν είναι νόμος, αλλά θρησκευτική εντολή που εφαρμόζουν οι θρήσκοι. Το είχε εμπνευστεί ένα ραββίνος, επειδή αν καθάριζες τη μύτη σου και μάτωνε, ήταν αντίθετο με το πνεύμα της αργίας του Σαββάτου.

Δεν ξέρω πόσο ακριβή είναι τα υπόλοιπα, αλλά έχουν πολλή πλάκα. Θα ήταν ενδιαφέρον να βρίσκαμε με ποια αιτία ή αφορμή καθιερώθηκαν αυτοί οι περίεργοι "νόμοι".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήταν ενδιαφέρον να ψάξουμε για ορισμένους ελληνικούς νόμους, ξεχασμένους περισσότερο, αλλά που δεν έχουν καταργηθεί και συνεχίζουν να υπάρχουν.

Παράδειγμα, διάβασα ότι υπάρχει ένας νόμος επί Μεταξά ακόμη, που τα ποδήλατα έπρεπε να έχουν αριθμό κυκλοφορίας, ειδάλλως σε πήγαιναν αυτόφωρο.

Ο νόμος συνεχίζει να υπάρχει, απλά δεν τίθεται σε εφαρμογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελληνικος νομος,,,και αληθινος

απαγορευεται να απλώνεις τα ρουχα σου στα μπροστινα μπαλκονια ,οικίας πολυκατοικίας ,,να μην ειναι δηλαδη σε κοινη θεα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον νομο του Μεταξα ηταν να το εφαρμοσουν καπου το 2003, αλλα δεν εγινε ποτε, μου το ειχε πει καποιος ποδηλατας που πηγαινα το δικο μου, τον ειχα ρωτησει γιατι υπηρχε πισω απ την σελα θεση να βαλει κατι σαν πινακηδα και τοτε ειχαν ξεκινησει να τα βγαζουν ετσι, αλλα πηγε στα αζητητα παλι!

Αυτο για τις πολυκατοικια και την μπουγαδα νομιζω ειχε να κανει με την εσθητικη και ετσι, κατι αναλογοι υπαρχουν και για την προσοψη και τους ακαλυπτους, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τι παιζει....

Εχεται διαβαση ποτε τις οδηγιες χρησης στα καινουργεια αυτοκινητα;;

Θυμαμαι που λεει πχ, μην οδηγητε με τα ποδια πανω στο τιμονη, μην οδηγητε με τα ποδια εξω απ το παραθυρο, μην οδηγητε ξαπλωμενη κτλπ, εε για να τα γραφουν, οσο απιστευτω και να ειναι, καποιποι τα εχουν κανει! Καπως ετσι βγαινουν μερικοι νομοι και κανονες....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήταν ενδιαφέρον να ψάξουμε για ορισμένους ελληνικούς νόμους, ξεχασμένους περισσότερο, αλλά που δεν έχουν καταργηθεί και συνεχίζουν να υπάρχουν.

τέτοιους νόμους ξέρω πολλούς, το σύνταγμα μας είναι γεμάτο από ξεχασμένους νόμους..., ποιον να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

ελληνικος νομος,,,και αληθινος

απαγορευεται να απλώνεις τα ρουχα σου στα μπροστινα μπαλκονια ,οικίας πολυκατοικίας ,,να μην ειναι δηλαδη σε κοινη θεα

Το γνωρίζω από πρώτο χέρι..... ο από κάτω μου είναι πολύ ανάποδος άνθρωπος και μου κουβάλησε την αστυνομία γιατί είχα απλωμένα ρούχα στο μπαλκόνι !!!

Φυσικά μόνο συστάσεις μου κάνανε, και μου είπαν ότι πράγματι υπάρχει ο νόμος, αλλά η αστυνομία θα πάει μόνο αν υπάρξει καταγγελία.... από μόνη της δεν γυρνάει στους δρόμους να κοιτά τα μπαλκόνια.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω μακρα ο καλλίτερος ειναι η ασυλία των βουλευτων (απιστευτει ανακαλυψη)

και ο δευτερος ειναι για τους αστυνομικους,,πρωτα τρωνε την σφαιρα και μετα ριχνουν,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήταν ενδιαφέρον να ψάξουμε για ορισμένους ελληνικούς νόμους, ξεχασμένους περισσότερο, αλλά που δεν έχουν καταργηθεί και συνεχίζουν να υπάρχουν.

Παράδειγμα, διάβασα ότι υπάρχει ένας νόμος επί Μεταξά ακόμη, που τα ποδήλατα έπρεπε να έχουν αριθμό κυκλοφορίας, ειδάλλως σε πήγαιναν αυτόφωρο.

Ο νόμος συνεχίζει να υπάρχει, απλά δεν τίθεται σε εφαρμογή.

Να συμπληρώσω πως υπάρχουν νομοι περι απαγορεύσεων και περιορισμούς αλιείας απο την εποχή του Βασιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...