Jump to content

Διαρροη Σε Rio125?


Recommended Posts

Καλησπερα ξαφνικα ειδα νερα γυρω απο το ενυδρειο και βιαστικα απλωσα πετσετα και το αδιασα βαζντας τα ψαρια σε αλλο ενυδρειο που εχω,το αδειασα εβγαλα αμμο-φυτα,το ξαναγεμιζω και εδω και 5 ωρες δεν εχω δει καποια διαρροη,τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καμιά εξάτμιση ; Πόσα πολλά νερά είδες ; Μήπως έκανες εργασίες ; Αλλαγή νερού ;

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι απο το φιλτρο??εχεις εξωτερικο??

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικο εχω παιδια,δεν εκανα τιποτα ξαφνικα το ειδα.μιαμιση πετσετα προσωπου ας πω μαζεψα,επισεις μολις χαμηλωσα λιγο την σταθμη σαν να ελλατοθηκε,τωρα το εχω λιγο πιο πανω απο το max και δεν ειδα κατι,επισεις το εχω γεματο μονο νερο και κουνισα τις σιλικονες και απο τον πατω και απο τα πλαινα λεω μοιπως αλλα τιποτα...αν και θα το αφησω ολη νυχτα ετσι,αλλα κατι αλλο?θα ειχε δειξει τοσες ωρες λετε?

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να βρεις πρωτα απο που προερχονται τα νερα εγω την εχω πατησει απο σπασμενη σωληνα καλοριφερ στο τοιχο και μου ξερναγε νερα απο την πριζα τις κεραιας τις tv τι ποιο κουφο???οταν τα ειδα κοντα στο ενυδρειο μου εφυγε η ψυχη διπλα εχω το 700αρι αρχικα προσπαοησα να μεινω ηρεμος οταν ειδα οτι δεν ειναι απο το ενυδρειο χαρηκα :lolu: :lolu: :lolu: οταν πληρωνα μετα τον υδραυλικο δεν χαρηκα και τοσο :growl: :growl: :growl:

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση ακομα για να το μετακινησω λιγο πιο πισω απο οτι το εχω,να το κανω ενω ειναι γεματο η να αδειασω λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου για το φίλτρο!

Επίσης είχες αφήσει κάνα καλώδια, το σχοινακι του μαγνήτη ? Γιατί γλύφουν και λειτουργούν σαν φυτίλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αδειασε το καλυτερα μεχρι ενα σημειο

Link to comment
Share on other sites

oχι τιποτα οπως τα ειχα ηταν και ξαφνικα το ειδα αυτο,βασικα εχθες προσπαθησα οπως ηταν γεματο να το μετακινησω λιγο,ενα κλικ, αλλα ματαια,δεν μπορεσα να το μετακινησω,αυτο εγινε εχθες στις 10 το βραδυ,και το συμβαν εγινε σημερα στις 4 το απογευμα με το νερο απο εξω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !! Μηπως εχεις και κανενα μεγαλο ψαρι μεσα που κανει παρτυ μονο του? Ειχα ενα οσκαρ καποτε που μου αδειαζε κουβαδες οταν μεγαλωσε.Επισης μπορει απο τα bubles που δημιουργουν στο καπακι υδρατμους να γλυφουν και να τρεχουν στο τζαμι σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω μεγαλα οχι,δεν νομιζω απο καπακι, γιατι μιλαμε για αρκετουτσικο νερο,οχι να αδειασει το ενυδρειο αλλα αρκετο..τι να πω....ακομα και σημερα δεν θα επρεπε να ειχα δει καποια διαρροη?απο εχθες στις 5...

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αμα ειχε διαροη θα ειχε εμφανιστει και απο την πρωτη ωρα μη σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε διαρροή από σιλικόνες/ κολλήματα θα το είχες καταλάβει αμέσως. Τσέκαρε το φίλτρο σου.

Υ.Γ. Μπαλκόνι=εξωτερικός χώρος για αποφυγή πλημύρας μέσα στο σπίτι... :bigemo_harabe_net-125:

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια αλλη ερωτηση.οταν αποφασισω να το ξαναστεισω λοιπον,το νερο του φιλτρου το εχω οπως ειναι την αμμο την εχω βαλει σε κουβα,τωρα ειχα προβλημα με αλγες,να ξαναβαλω την ιδια αμμο??να αδειασω το φιλτρο και να το γεμισω με νεο νερο παλι απο την αρχη??Ειχα προβλημα με αλγες να επαναλαβω...επισης απο φυτα ειχα 3 εχινοδορους και 3 ντοματιες και εχουν τριχοειδης αλγη ,να τα ξαναβαλω?για βοηθηστε...

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Να ξεπλύνεις την άμμο και να την ξαναβάλεις. Το φίλτρο από τη στιγμή που θα μείνει με στάσιμο νερό και δεν θα δουλεύει, θα πρότεινα να το αδειάσεις και όταν είναι να στήσεις το ενυδρείο να το γεμίσεις με νέο νερό.

Τα φυτά να τα ξαναβάλεις, γιατί όχι ; Θα αντέξουν ; Που τα έχεις τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

τα εχω εδω και μια μερα με την ριζα τα εβγαλα στο αλλο ενυδρειο που εχω ετσι στον αερα,ειναι λιγο μαυρα απο την αλγη την τριχοειδη και φοβαμαι πως αμα τα βαλω θα γεμιση ξανα με αλγη

Link to comment
Share on other sites

Βρε τελικά μήπως δεν είχε διαρροή το ενυδρείο και όλα αυτά τα έκανες για να το αλλάξεις; :usd:

Είναι πολύ πιθανόν να ξαναγεμίσει αλλά μπορεί να τα βάλεις σε διάλυμα χλωρίνη με νερό 1/10 πριν τα ξανατοποθετήσεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...