Jump to content

Πείτε Γνώμες Για Γρασίδι


Recommended Posts

Παιδιά ψάχνω να βάλω στο ενυδρείο μου γρασίδι αλλά δεν ξέρω τι να βάλω. Να αναφέρω πως στο ενυδρείο μου βολτάρουν καμία δεκαριά corydoras και ένα πλεκόστομος που και μόνο με το κούνημα της ουράς του ξηλώνει τα πάντα στο περασμά του. Για την ώρα το έχω με Sagittaria subulata, αλλά έχω βαρεθεί να την κουρεύω για να την κρατώ σε χαμηλό ύψος. Να σημειώσω πως το ενυδρείο είναι με φωτισμό πάνω από 1watt/lit και υπάρχει kαι πλήρη σύστημα co2. Θέλω ένα γκαζόν στο σχήμα των φύλων σαν την Sagittaria subulata σε πιο λεπτό αλλά να μην υπερβαίνει τους 5 πόντους στο ύψος, να αναπαράγεται με δρομής και φυσικά να μπορώ να το βρώ σε κάποιο κατάστημα. Δεν ζητώ και πολλά ε;

Link to comment
Share on other sites

Σταματη...δυσκολα τα πραγματα με τα κορυ μεσα..αυτο που μπορω να σκεφτω οτι θα σου πιασει ειναι ο Echinodorus tenellus

Ολα τα υπολοιπα δεν νομιζω να τα καταφερουν με τα κορυ που σκαβουν αλλα και με τον πλεκο που ειναι λιγο ατσουρμπαλο ψαρι στις κινησεις του.

Link to comment
Share on other sites

Τροφή για σκέψη :

Αν γεμίσεις τον βυθό με γρασίδι , δεν θα στερήσεις τις ανοιχτές περιοχές με άμμο που χρειάζονται τα corries ;

Link to comment
Share on other sites

Σταματη...δυσκολα τα πραγματα με τα κορυ μεσα..αυτο που μπορω να σκεφτω οτι θα σου πιασει ειναι ο Echinodorus tenellus

Ολα τα υπολοιπα δεν νομιζω να τα καταφερουν με τα κορυ που σκαβουν αλλα και με τον πλεκο που ειναι λιγο ατσουρμπαλο ψαρι στις κινησεις του.

Και αυτό ρε Κώστα ψηλό γίνετε. Κάτι παρόμοιο αλλά πιο κοντό;

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν ειναι ακριβως αυτο που θες αλλα αν εχεις καλο φωτισμο (που εσυ εχεις) ισως δεν φτασει τοσο.

Τα αλλα γρασιδια δεν ξερω αν θα σου πιασουν γιατι εχουν πιο ευαισθητους και ψηλους κορμους και θα εινα δυσκολο γι αυτα να αναπτυχθουν με τα ψαρια που εχεις στο βυθο.

Εναλλακτικα μπορεις να δοκιμασεις τη Lilaeopsis brasiliensis η τη Lilaeopsis mauritiana αλλα χωρις να μπορω να σου εγγυηθω 100% οτι θα σου πιασει σωστα με τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν ειναι ακριβως αυτο που θες αλλα αν εχεις καλο φωτισμο (που εσυ εχεις) ισως δεν φτασει τοσο.

Τα αλλα γρασιδια δεν ξερω αν θα σου πιασουν γιατι εχουν πιο ευαισθητους και ψηλους κορμους και θα εινα δυσκολο γι αυτα να αναπτυχθουν με τα ψαρια που εχεις στο βυθο.

Εναλλακτικα μπορεις να δοκιμασεις τη Lilaeopsis brasiliensis η τη Lilaeopsis mauritiana αλλα χωρις να μπορω να σου εγγυηθω 100% οτι θα σου πιασει σωστα με τα ψαρια σου.

Κώστα το πρώτο το Lilaeopsis brasiliensis είναι πολύ ωραίο Που θα το βρώ είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σπανιο Σταματη,το φερνουν τα μαγαζια.Ελπιζω να μη στο ξεσκισουν τα κορυ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν σκάβουν τα cory μου. Στην ανάγκη για κάνα δυο εβδομάδες θα το καλύψω με σίτα μπαλκονιού μέχρι να ριζώσει καλά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο μεχρι να ριζωσει το φυτο.Το θεμα ειναι οτι αυτο το φυτο αν το τραβιξεις λιγο φευγει ολο μαζι λογο των δρομεων που βγαζει.Αν αρχισουν και σκαβουν τα κορυ θα σου πεταξουν εξω ολους τους δρομεις.Απο αυτη την αποψη στο λεω.

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα και το cryptocoryne parva. Αργεί λίγο αλλά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τροφή για σκέψη :

Αν γεμίσεις τον βυθό με γρασίδι , δεν θα στερήσεις τις ανοιχτές περιοχές με άμμο που χρειάζονται τα corries ;

Δημήτρη υπάρχουν και σημεία που είναι φαλακρά για τα Corydoras ιδικά στο πίσω μέρος του ενυδρείου που βρίσκονται τα ψιλά φυτά, υπάρχει άφθονος χώρος στη βάση του κορμού τους.

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα και το cryptocoryne parva. Αργεί λίγο αλλά γίνεται.

Παρασκεύα δεν μου αρέσει που φαρδαίνει το φύλο του

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο μεχρι να ριζωσει το φυτο.Το θεμα ειναι οτι αυτο το φυτο αν το τραβιξεις λιγο φευγει ολο μαζι λογο των δρομεων που βγαζει.Αν αρχισουν και σκαβουν τα κορυ θα σου πεταξουν εξω ολους τους δρομεις.Απο αυτη την αποψη στο λεω.

Κώστα τα έχω εκπαιδεύσει τα ψάρια μου. Τους έχω πει, αν ξεριζώσουν έστω και ένα φυτό, θα τα πάω στο χειρότερο πετσοπ που υπάρχει και θα ξεχάσουν μάσες ξάπλες και ανέμελες βόλτες στην φύση.

Link to comment
Share on other sites

αχαχααχααχαχαχαχαχ!

Κανε μια δοκιμη και βλεπεις πως θα σου παει! ;)

Link to comment
Share on other sites

αχαχααχααχαχαχαχαχ!

Κανε μια δοκιμη και βλεπεις πως θα σου παει! ;)

Αυτό θα κάνω φίλε. Θα βάλω λίγα για αρχή και αν πάει καλά θα το προχωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...