Jump to content

Επιλογη Tv + Home Cinema ? ? ?


Recommended Posts

Οπως λεει και ο τιτλος και καθως ασχετος θα ηθελα τους γνωστες του ΑΖ να με βοηθησουν μην με πιασουν κοτσο οι πωλητες :thumbsu:

να πω τι θελω και να μου πειτε τι να προσεξω? και αν υπαρχει κατι τετοιο που θελω!επισης αν πρεπει να εχει και κατι αλλο απο αυτα που θελω σιγουρα!

αρχιζω για την TV

samsung 40" led 3d full HD , απο 200hz και πανω,

με

-wi-fi

-free web browser

-θυρα usb

-να διαβαζει πολλα φορματ για ταινιες απευθειας απο usb

Home cinema

-5+1 να κρεμεται στον τοιχο(εντοιχιζομενο) διοτι δεν θα υπαρχει τραπεζι!

-ραδιο

-θυρα usb

Αυτα μου ερχονται στο μυαλο σαν υποχρεωτικα!

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

υγ Η χρηση θα ειναι οικιακη χωρις τρελες απαιτησεις!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια Samsung 46" με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις , είναι όταν βάζεις να δεις έργο από usb απευθείας από την τηλεόραση , υπάρχει περίπτωσή να χρειαστεί να αποθηκεύσεις του υπότιτλους σε format Unicode και όχι ANSI.

Για σύστημα ήχου, είχα στην Ελλάδα ένα 5.1 της LG με "φέτα" όμως για dvd κτλ.

Αν θα πάρεις τηλερόαση Samsung, θα πρότεινα να πας και για σύστημα ήχου Samsung.

//edit είμαι πολύ ευχαριστημένος από την τηλεόραση μέχρι στιγμής.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Πες μας και το βασικότερο . . .

Πόσα διαθέτεις μόνο για tv και θα σου πω την γνώμη μου μιας και ψαχνόμουν πριν από λίγες ημέρες ??!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πάρεις τηλερόαση Samsung, θα πρότεινα να πας και για σύστημα ήχου Samsung.

Φίλε μου, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Αν έχεις τηλεόραση Χ μάρκας με παροχές Α, πάρε σύστημα ήχου Ψ μάρκας, που θα σου δώσει παροχές Β. Έτσι συνδυάζεις Α+Β! Αλλιώς πληρώνεις για κάτι δύο φορές.

Θέμα συμβατότητας πια δεν υπάρχει (ένα Hdmi καλώδιο είναι όλα).

Όσο αφορά τα υπόλοιπα, όσο περισσότερα Hz μπορείς να ανέβεις τόσο το καλύτερο. Από εξυπηρέτηση αντιπροσωπείας δες για εγγύηση χαμένων πίξελ (έχω ακούσει άριστα λόγια για LG, αλλά δεν έχω).

Από εκεί και πέρα, αν δεν σε νοιάζει η κατανάλωση και σε νοιάζει φουλ η μπάλα και οι ταινίες, τότε πάρε Plasma, γιατί τι να κάνουμε, αυτές είναι καλύτερες από τις LCD και στοιχίζουν λιγότερο (γιατί πλέον δεν βγαίνουν παρά ελάχιστες είναι άλλη συζήτηση).

Link to comment
Share on other sites

Το ποσα διαθέτω είναι ακανονιστο!

Μπορώ ας πούμε να φτάσω και 1000€ +

Τι θέλω να πω για το ακανονιστο , αν μπορώ να βρω μια tv με τα χαρακτηριστηκα που θέλω με 600€ την προτιμώ ας πούμε με άλλη που έχει 800€ επειδή έχει παραπάνω Hz από 200 ( που δεν τα αντιλαμβανετε το μάτι) η έχει και αποκωδικοποιητη για δορυφορικό που επίσης δεν με απασχολεί

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Αν έχεις τηλεόραση Χ μάρκας με παροχές Α, πάρε σύστημα ήχου Ψ μάρκας, που θα σου δώσει παροχές Β. Έτσι συνδυάζεις Α+Β! Αλλιώς πληρώνεις για κάτι δύο φορές.

Θέμα συμβατότητας πια δεν υπάρχει (ένα Hdmi καλώδιο είναι όλα).

Όσο αφορά τα υπόλοιπα, όσο περισσότερα Hz μπορείς να ανέβεις τόσο το καλύτερο. Από εξυπηρέτηση αντιπροσωπείας δες για εγγύηση χαμένων πίξελ (έχω ακούσει άριστα λόγια για LG, αλλά δεν έχω).

Από εκεί και πέρα, αν δεν σε νοιάζει η κατανάλωση και σε νοιάζει φουλ η μπάλα και οι ταινίες, τότε πάρε Plasma, γιατί τι να κάνουμε, αυτές είναι καλύτερες από τις LCD και στοιχίζουν λιγότερο (γιατί πλέον δεν βγαίνουν παρά ελάχιστες είναι άλλη συζήτηση).

Συν ένα από εμένα εδώ Ηλία ! Αν μπορείς ανέβα σε HZ.

Μια χαρά είναι αυτή που μας έβαλες, εγώ αν θα έπαιρνα τώρα, θα πήγαινα τουλάχιστον για 400 HZ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι πάνω από 200 Hz δεν τα αντιλαμβανετε το ανθρώπινο μάτι!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα κατάστημα και κοίτα την εικόνα μια τηλεόρασης με 200 HZ και μιας με 800HZ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα κατάστημα και κοίτα την εικόνα μια τηλεόρασης με 200 HZ και μιας με 800HZ.

Έχει διαφορά? Δεν γνωριζω και ούτε θα καταλάβω είμαι σίγουρος!

Εδώ κοντεύω να πάθω αχροματοψια :D

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό το οικονομικό.

Πρέπει να λάβεις υπόψην σου και κάποιες άλλες σημαντικές λεπτομέρειες.

Άλλο τηλεόραση και άλλο media player.Σαφώς και παίζει η tv απευθείας από usb κάποια πράγματα αλλά

θα έχεις προβλήματα πχ με υπότιτλους(βλέπε Post #2) με κάποια φορμάτ ήχου και αρχείων φυσικά.

Τώρα για το 3D, υπάρχει το ενεργό και το παθητικό.Η samsung έχει ενεργό 3D.Aυτό σημαίνει βαριά γυαλιά με μπαταρίες.

Επίσης τα Hz που περιγράφουν όλες δεν είναι τα πραγματικά.Υπολόγισε περίπου τα μισά οτι είναι .Αν παρατηρήσεις

αυτή που μας έδειξες γράφει 200Hz CMR .Το cmr για την samsung,το mci για LG είναι διάφορες "πατέντες" που έχουν

εφευρει για να αυξάνουν τα hz.

Tέλος η βάση της samsung σε σχέση με της LG είναι άθλια :P

Link to comment
Share on other sites

http://reviews.cnet.co.uk/tvs/tv-buying-guide-50005874/

Σίγουρα θα έχει και άλλες πληροφορίες αν δεν βαριέσαι να ψάξεις.

Στο link κοίτα εκεί που λέει : The value of Hertz

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό το οικονομικό.

Πρέπει να λάβεις υπόψην σου και κάποιες άλλες σημαντικές λεπτομέρειες.

Άλλο τηλεόραση και άλλο media player.Σαφώς και παίζει η tv απευθείας από usb κάποια πράγματα αλλά

θα έχεις προβλήματα πχ με υπότιτλους(βλέπε Post #2) με κάποια φορμάτ ήχου και αρχείων φυσικά.

Τώρα για το 3D, υπάρχει το ενεργό και το παθητικό.Η samsung έχει ενεργό 3D.Aυτό σημαίνει βαριά γυαλιά με μπαταρίες.

Επίσης τα Hz που περιγράφουν όλες δεν είναι τα πραγματικά.Υπολόγισε περίπου τα μισά οτι είναι .Αν παρατηρήσεις

αυτή που μας έδειξες γράφει 200Hz CMR .Το cmr για την samsung,το mci για LG είναι διάφορες "πατέντες" που έχουν

εφευρει για να αυξάνουν τα hz.

Tέλος η βάση της samsung σε σχέση με της LG είναι άθλια :P

Η βάση δεν με απασχολεί καθώς θα κρεμαστεί (όπως εγώ χιχιχ) , επίσης ούτε τα 3d γυαλιά με απασχολούν για 2-3 φορές που θα δω!

Αυτό με τους υπότιτλους με απασχολεί πολύ , τι πρέπει να προσέξω? Έχετε κάποια πρόταση? Μήπως το θέμα με τα φορματ των ταινιών η των υποτίτλων το λύσω με το home cinema?

Και με τα Hz επίσης τι πρέπει να προσέξω ?δλδ τα 200 που δίνει η Samsung δεν είναι 200?

Link to comment
Share on other sites

Από 100 και πάνω νομίζω δεν υποστηρίζει το hardware (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Όπως είπε ο Βασίλης έχουν κάνει πατέντες για να μπορούν να λένε ότι προσφέρουν πάνω από 100 HZ.

Μην σε απασχολεί αυτό.

Όπως επίσης μην σε απασχολεί και το θέμα με τα format και τους υπότιτλους. Πλέον υποστηρίζονται όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 200 Hz ή τα 400 Hz δεν θα τα καταλάβεις με στατική εικόνα (λιβάδια, θάλασσες, κ.ο.κ.). Όταν όμως θα δεις μπαλίτσα θα το προσέξεις στην μπαλα, και στα περιγράμματα των προσώπων των παικτών. Επίσης, το ίδιο ισχύει για τις περιπέτειες με γρήγορες εικόνες.

Όταν χαζολογούσα στο Κωτσόβολο, είχα προσέξει ότι όλες οι τηλεοράσεις έχουν demo διάφορες όμορφες σκηνές και μετά διάφορες συναυλίες για να σου δείξουν την απόδοση σε γρήγορη κίνηση. Το αστείο είναι ότι όταν πλησίαζαν οι "δύσκολες" σκηνές, όλως τυχαίως τα demo των εταιριών το γύρναγαν σε slow motion, και καλά για το εφέ του βίντεο (οοοοοοχι για να κρύψουν την αδύναμία των συσκευών να αποδώσουν καθαρή γρήγορη εικόνα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από 100 και πάνω νομίζω δεν υποστηρίζει το hardware (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Όπως είπε ο Βασίλης έχουν κάνει πατέντες για να μπορούν να λένε ότι προσφέρουν πάνω από 100 HZ.

Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό.

Ακόμα και έτσι, οι διαφορές είναι σημαντικές. Ιδιαίτερα μεταξύ των χαμηλών υλοποιήσεων των 100 Hz και των μεσαίων - υψηλών υλοποιήσεων των 200 - 400 Hz. Φαίνεται επίσης και από το super που περνάει από κάτω αν τα συγκρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό.

Ακόμα και έτσι, οι διαφορές είναι σημαντικές. Ιδιαίτερα μεταξύ των χαμηλών υλοποιήσεων των 100 Hz και των μεσαίων - υψηλών υλοποιήσεων των 200 - 400 Hz. Φαίνεται επίσης και από το super που περνάει από κάτω αν τα συγκρίνεις.

Δεν το κατάλαβα αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Από 100 και πάνω νομίζω δεν υποστηρίζει το hardware (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Όπως είπε ο Βασίλης έχουν κάνει πατέντες για να μπορούν να λένε ότι προσφέρουν πάνω από 100 HZ.

Μην σε απασχολεί αυτό.

Όπως επίσης μην σε απασχολεί και το θέμα με τα format και τους υπότιτλους. Πλέον υποστηρίζονται όλα.

Για τα φορματ των ταινιων και των υποτίτλων μου είπε και ο πωλητής ότι πλέον δεν θα έχω προβλημα!(αλλα το είπε ο πωλητής)
Link to comment
Share on other sites

Για τα φορματ των ταινιων και των υποτίτλων μου είπε και ο πωλητής ότι πλέον δεν θα έχω προβλημα!(αλλα το είπε ο πωλητής)

Μη μασάς λέμε ! Καλά σου τα είπε ο πωλητής. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά

http://www.avsforum.com/t/1435368/what-does-the-cmr-number-on-samsung-tvs-mean-and-how-to-find-out-real-panel-refresh-rate

αν γκουγκλίσεις θα βρεις πολλά ακόμα!!

Για να είσαι οκ με υπότιτλους ήχο κτλ καλύτερα πάρε ενα media player.Ο πιο φτηνός παίζει περισσότερα format από τις τηλεοράσεις.

Μην νομίζεις πως αν πληρώσεις μια tv 1000 ευρώ μπορείς να κάνεις τα πάντα :)

Αν την θες κυρίως για ταινίες η LG έχει πιο φυσικά χρώματα από την samsung και αυτό κάνει μπαμ αν τις δεις δίπλα δίπλα.

Δημήτριε διάβαζα για μια Samsung(δεν θυμάμαι μοντέλο) που μου έκανε και ένω στα χαρακτηριστικά της έγραφε οτι παίζει DTS στο official site έγραφε "δεν υποστηρίζεται σε

όλες τις χώρες" :(

H αλήθεια είναι πως και εγώ fan της Samsung είμαι και συγκεκριμένα πήγαινα

για αυτήν http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SAMSUNG-UE40F5500AWXZH,99452,397564,841543.html?langId=-18

αλλά τελικά κατέληξα εδώ http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/LG-42LA6130,99452,397564,633784.html?langId=-18

Θεωρώ πως πήρα μια τίμια tv για τα λεφτά της και για αυτά που μπορούσα να διαθέσω :)

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα καταλήγουμε σιγά σιγά!

Άρα το μόνο που δεν έχουμε καταληξει είναι τα 200 Hz αν είναι αρκετά η θέλουμε παραπάνω!

Υγ έχω θέσει σαν μίνιμουμ τα 200hz διότι διάβασα πως πάνω από αυτό το όριο δεν τα αντιλαμβανετε το μάτι(πράγμα που δεν γνωρίζω αν ισχύει 100% )

Link to comment
Share on other sites

αν στα δεδομενα σου ειναι και η εγγυηση της καθε εταιριας να ξερεις οτι η lg εχει το κορυφαιο σερβις (ηρθαν και πηραν την tv απο το σπιτι μου οι ιδιοι και 3 μερες μετα την εφεραν) και η samsung απο τα αθλιοτερα (σε προβλημα φιλου μου ποτε δεν εγινε η επισκευη και τελικα υστερα απο 9 μηνες πεταξε την tv και αγορασε lg)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα αυτό. :)

Αμα δεις τα crowlers (ή super) που περνάνε από κάτω (δηλαδή τη λωρίδα με το κινούμενο κείμενο, όπως στις ειδήσεις) θα δεις διαφορά στην ευκρίνεια των γραμμάτων σε κίνηση. Είναι και αυτό ένας δείκτης.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ποτε δεν με ενδιέφερε η εγγύηση ! Κακώς το ξέρω, αλλά ποτέ δεν ήταν κριτήριο για μένα!

Βρήκα άλλη λίγο πιο ακριβή , νομίζω βέβαια πως θα συμφωνήσετε όλοι σε αυτήν !

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SAMSUNG-UE40F6640SSXXH,99452,397564,609595.html?langId=-18

Υγ μιλησα με φίλο που πήρε Samsung εδώ και 8 μήνες! Όσον αφορά τα φορματ ταινιών και υποτίτλων δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα!του τα έχει διαβάσει όλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...