Jump to content

Πανικός Σε Δισκάδικο


Αργύρης Π

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι θα μπω απευθείας στο θέμα έχω δίσκους αρκετό καιρό και είπα να πάω λίγο παραπέρα παίρνοντας από έναν φίλο 5 ψάρια f1 το θέμα μου είναι το εξής τα έχω τα ψάρια 10 μέρες περίπου τρώνε και φέρονται φυσιολογικά εκτός από ένα θέμα που με αγχώνει , όταν πλησιάζω το ενυδρείο εκτός του ότι κρύβονται πολλές φορές από τον πανικό τους χτυπιούνται το ενυδρείο είναι 320+ λίτρα και οι μετρήσεις μου είναι ph 7 (προσωρινά θα το πάω σταδιακά στο 5,5) ,gh 8, kh 5, no3 10 ,kαι αμμωνία 0 .

Έχω μαζί άλλους 4 εκτροφής που θα φύγουν !

Να τονίσω πως πριν την άφιξη των ψαριών αλλά και μετά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έκανα αποπαρασίτωση με τρεμαζολ και έναν προληπτικό κύκλο χεξαμιτα !!!

Η ερώτηση μου είναι η εξής θέλουν απλά τον χρόνο τους ή κάτι άλλο κακό μας έχει βρει ?

Υ.Γ. Χρώματα , αναπνοές κτλ όλα είναι φυσιολογικά !

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι εσύ θα ξέρεις σε τι συνθήκες τους είχε ο προηγούμενος αλλά πες και σε μάς μήπως βγεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

10 μερες αδερφε ειναι λιγο για να προσαρμοστουν οι δισκοι ,αν τρωνε που ειναι και το κυριοτερο και απο συμπεριφορα ειναι οκ εγω δεν θα αγχωνομουν

προσπαθησε να μην τους στρεσαρης με αποτομες κινησεις και δωσε τους χρονο,ειναι νωρις ακομα σκεψου οτι περασαν μεταφορα,προσαρμογη,μπηκαν σε ενυδρειο που προυπηρχαν και αλλοι δισκοι ισως και με διαφορετικες τιμες νερου,αλλαγη σε ιεραρχια κοπαδιου ακομα και θεμα χωρου μιας και οσπου να δωσεις τους αλλους 10 ψαρια ειναι πολλα για αυτα τα λιτρα,εγω δεν θα αγχωνομουν τουλαχιστον οσο τρωνε και εχουν νορμαλ συμπεριφορα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια για μεμονωμένους δίσκους αλλά ίσως όχι τόσο σε ολόκληρο κοπάδι. Παρόλα αυτά είναι όντως νωρίς. Σε εμένα ένας δίσκος έκανε ένα μήνα να φανεί. Αν τρώνε δώστους χρόνο να συνηθίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω και συμφωνώ ότι θέλουν τον χρόνο τους .

Οι τιμές του νερού απέχουν ελάχιστο 0,2 στο ph και πολύ μπορεί να λέω !

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την παρηγοριά στον άρρωστο που λέμε !!!! :bigemo_harabe_net-103:

Link to comment
Share on other sites

10 μερες αδερφε ειναι λιγο για να προσαρμοστουν οι δισκοι ,αν τρωνε που ειναι και το κυριοτερο και απο συμπεριφορα ειναι οκ εγω δεν θα αγχωνομουν

προσπαθησε να μην τους στρεσαρης με αποτομες κινησεις και δωσε τους χρονο,ειναι νωρις ακομα σκεψου οτι περασαν μεταφορα,προσαρμογη,μπηκαν σε ενυδρειο που προυπηρχαν και αλλοι δισκοι ισως και με διαφορετικες τιμες νερου,αλλαγη σε ιεραρχια κοπαδιου ακομα και θεμα χωρου μιας και οσπου να δωσεις τους αλλους 10 ψαρια ειναι πολλα για αυτα τα λιτρα,εγω δεν θα αγχωνομουν τουλαχιστον οσο τρωνε και εχουν νορμαλ συμπεριφορα..

Νομιζω τα πες ολα!

Δωσε χρονο στα ψαρακια να προσαρμοστουν! Εγω θα αφηνα τα φωτα κλειστα 2-3 μερες και δεν θα ταιζα καθολου!

Τα εκτροφης πρεπει να φυγουν!

Link to comment
Share on other sites

Θα φύγουν στήνει φίλος ενυδρείο και θα τους πάρει αν και δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζουν τα f1.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή που γράφω έχουν βγει όλοι τους βολτάρουν και τσιμπολογάν από την άμμο .....

Μάλλον με τρολάρουν !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα αγρια ισως να φερουν ασθενειες που στα εκτροφης δεν υπαρχουν αλλα και το αντιστροφο!

Επισης αλλες συμπεριφορες τα μεν αλλα τα δε!

Μεχρι και στο Ph εχουν αλλες απαιτησεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ μαζί σου και για αυτό θα φύγουν οι εκτροφής και οι 5 άγριοι θα γίνουν 7 αλλά για 15-20 μέρες δεν υπήρχε άλλη λύση !

Link to comment
Share on other sites

Την προληπτικη της hexamita πως την εκανες; Θελει διπλη δοση αν την εκανες με esha!

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλα κουραγια τωρα!

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω ολα να πανε καλα και να χαρεις τα ψαρακια στην συνεχεια :thumbsu: ,λατρευω τους δισκους θα ηθελα να ειχα ξανα αλλα δυσκολα θα το εκανα μιας και εχουν πολλες απαιτησεις για τα κουραγια μου επισης οταν θα βγαλεις τους εκτροφης καντο με τροπο αν με πιανεις με την αορατη αποχη θα ελεγα για να μην φρικαρουν παλι μολις θα εχουν ισιωσει..

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω υπόψη μου αυτό για την απόχη .
Να πω μόνο κάτι που νομίζω πως διαφωνώ αλλά όχι και 100%, σε πολλά ξένα site και γενικά πολλές φορές έχω δει άγριους με εκτροφής να συνυπάρχουν αρμονικά από την στιγμή που αποπαρασιτώθικαν τα ψάρια δεν είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να μεταφέρουν κάτι τα μεν στα δε?

Πάντα φιλικά και χωρίς να αναιρώ κανενός τις γνώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα θεωρητικα ετσι οπως το λες ναι! Παντως εγω δεν θα το ρισκαρα!

Ο Stedker παντως που δινει εγγυηση για τους δισκους του, σου λεει μην τους βαλεις με αλλους εκτος απ τους δικους του! Αυτο κατι λεει!

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως σεβαστή η άποψη σου και πολύ σωστό το επιχείρημα σου φίλε μου αλλά μιας και έχω το κακό συνήθειο να κάνω τον δικηγόρο του διαόλου μήπως το λέει με την άποψη του ότι κάποιος θα πάρει ένα ψάρι και χωρίς αποπαρασίτωση χωρίς καραντίνα χωρίς πολλά το βάλει μαζί με τα δικά του με αποτέλεσμα σε μια στραβή να κατηγορήσει τον εκτροφέα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λεει οτι τα ψαρια του ειναι πληρως αποπαρασιτωμενα και χωρις ασθενειες και εχουν εγγυηση! Αν τα βαλεις με αλλα ψαρια, λεει, υπαρχει περιπτωση να ασθενησουν! Τωρα κι εγω τι να σου πω, Stedker δισκους δεν ειχα ποτε!

Link to comment
Share on other sites

για να κανω και λιγο πλακα συμφωνω με την αποψη του σφακιανακη για τον ρεμο...

μικροι μεγαλοι στο ιδιο καφενειο???εγω θα ελεγα και μονο για λογους ομορφιας αδερφε θα αφηνα τους f1 αρχοντες μονους τους!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγάλε με την σύγκριση σου με πέθαινες αυτό θα κάνω και εγώ θα βγάλω τους Ρέμους εεεε συγνώμη τους εκτροφής ήθελα να πω και φυσικά συμφωνώ από θέμα ομοιογένειας και ομορφιάς ότι θα είναι καλύτερα αλλά το σημείο που θέλω να καταλήξω είναι ότι μία συγκατοίκηση δεν είναι τόσο τραγικό και κακό πράγμα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για να κανω και λιγο πλακα συμφωνω με την αποψη του σφακιανακη για τον ρεμο...

μικροι μεγαλοι στο ιδιο καφενειο???εγω θα ελεγα και μονο για λογους ομορφιας αδερφε θα αφηνα τους f1 αρχοντες μονους τους!!!

Σωστος! Χαχαχα!

Αληθεια τι f1 ειναι; Εχεις καμια φωτο;

Link to comment
Share on other sites

και συνεχιζω....μια συγκατοικηση δεν ειναι τοσο τραγικο και κακο πραγμα......

εκτος και αν μιλας για την πεθερα μου :lolu: :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: δεν υπαρχουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...