Jump to content

Κογκολεζος Μου


odypar

Recommended Posts

Δεν φαίνεται τίποτα φίλε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ειναι το black moor σου! να το χαιρεσαι!

πες μας αν θελεις και μερικα πραγματα για το ενυδρειο του..

λιτρα, διαστασεις, φιλτρο, συγκατοικους

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΕΝΔΡΕΙΟ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΘΤΙ Η ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΙΑ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ε μετρησε το βρε αδερφε! παρε μετρο.. μηκος * πλατος * υψος / 1000 , βγαινουν τα λιτρα της γυαλας.

Προφανως θα εχεις και αστρωτο φιλτρο τοτε...

ποτε το πηρες το ψαρακι?

τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα?

Μπολι εβαλες στο φιλτρο? http://www.aquazone.gr/forums/topic/36712-idhueeaoia-dhniaaoieiaossa-eae-aeeaaeeeaossa/?hl=%EC%F0%EF%EB%E9%E1%F3%EC%E1

τεστ αμμωνιας εχεις?

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΕΝΔΡΕΙΟ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΘΤΙ Η ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΙΑ... :wacko:

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, καθώς είναι κανονισμός του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο τι υλικά έχεις βάλει μέσα ; Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ φάτσα, να τον χαίρεσαι! :)

Ναι, κάνε μας μία παρουσίαση! Μπορείς να κάνεις copy paste αυτή την φόρμα και αν δεν ξέρεις πως να συμπληρώσεις κάτι μας ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο όπως το βλέπω, δυστυχώς δεν κάνει ούτε για αυτό το ψάρι που έχεις φίλε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, καλά το μυρίστηκε ο tsala ότι είναι άστρωτο το ενυδρείο. Δεν πειράζει όμως, μπορείς να βάλεις μπόλι και δεν θα έχεις πρόβλημα. Odypar, έχεις διαβάσει το άρθρο που έχει ο dpap στην υπογραφή του; (Είσαι νέος/νέα στο χόμπι ; Ρίξε μια ματιά εδώ : Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο) ;)

Link to comment
Share on other sites

φαινεται μικρο το ενυδρειο και το φιλτρο ειναι παρα πολυ μικρο! και φανταζομαι εστρωσε και μονο του..

Δεν κανει ουτε το ενυδρειο, ουτε το φιλτρο για χρυσοψαρα.. ουτε για ενα!

Μετρησε το ομως να δουμε ποσα λιτρα ειναι.. και βγαλε επιγοντως τα πλαστικα φυτα , γιατι πιανουν αδικα χωρο (ο οποιος δεν ειναι μεγαλος)

Δυστηχως θα πρεπει να πας για μεγαλυτερο ενυδρειο και φιλτρο αν θελεις να κρατησεις το ψαρακι, αλλιως θα πρεπει να το δωσεις μαλλον...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ματιά από τη φωτογραφία φαίνεται μικρό, αλλά για να ξέρουμε με σιγουριά πόσα λίτρα είναι μέτρησε τις διαστάσεις του!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

oh, yes.. προτιμησε ενα με min. 80 cm μηκος , ετσι μπορεις να του βαλεις και παρεα αργοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Το να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο δεν είναι τόσο επείγον, όσο το να τακτοποιήσεις την βιολογία σου. Χρειάζεται να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου σε πρώτη φάση και να το στρώσεις. Έχεις κάνει καθόλου τεστάκια στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς τα βασικά τεστ που είναι για αμμωνία (ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3). Μην πάρεις στικ γιατί δεν δεν είναι αξιόπιστα, πάρε καλύτερα υγρά τεστ. Για είναι το νερό του ενυδρείου ασφαλές για το ψάρι πρέπει να έχουμε αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά 10-25. Αν διαβάσεις στο άρθρο που είπα πριν για τον κύκλο του αζώτου, θα καταλάβεις καλύτερα γιατί είναι τόσο σημαντικά τα τεστ. Μπορεί το νερό να δείχνει καθαρό αλλά να έχει αμμωνία ή νιτρώδη. Η έκθεση του ψαριού στην αμμωνία και τα νιτρώδη μπορεί να του προκαλέσει ανεπανόρθωτες βλάβες στην υγεία, αργά ή γρήγορα.

Οπότε λοιπόν ελέγχεις το νερό σου να δεις την ποιότητά του και φροντίζεις να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου, π.χ. Siporax Mini ή κάτι αντίστοιχο. Έπειτα μας δίνεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και συζητάμε για το τι θέλεις να κάνεις. Καλό θα είναι να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο και να του βάλεις και παρεούλα, ανάλογα με τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη , δυστυχως μετα απο τοσο καιρο το φιλτρο εχει στρωθει μονο του.. αν δεν το πλενει κατω απο τη βρυση το σφουγγαρι, θα εχει βιολογια.

Φυσικα πρεπει να παρεις τεστ πρωτα και κυριως αμμωνιας για να δουμε αν εχεις.. της ΑΡΙ ειναι τα πιο αξιοπιστα.. http://www.petcumulus.gr/shop-products/psaria-metriseis-nerou-api/ammonia-liquid-test-kit

Μετρα το ενυδρειο και γραψε τις διαστασεις.

Πρεπει να αποφασισεις συντομα το τι θα κανεις παντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...