Jump to content

Κογκολεζος Μου


odypar

Recommended Posts

Σωστά, tsala. Αν καθαρίζει με νερό ενυδρείου σίγουρα θα έχει αναπτυχθεί βιολογία στο φίλτρο, στο χαλίκι και στα διακοσμητικά, αλλά και πάλι δεν θα επαρκεί. Αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος να χρησιμοποιούμε το βιολογικό υλικό. :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε με χρυσοψαρο δεν επαρκει ετσι κι αλλιως το φιλτρακι που εχει ο φιλος.. γι αυτο πρεπει να αλλαχτει και αυτο και το ενυδρειο δυστυχως..

Α! και μεχρι να παρεις τα τεστ.. ταιζε ελαχιστα (μερα παρα μερα) και κανε 20% αλλαγη ανα 2 μερες παντα με αντιχλωριο.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Λες να πάει μια και καλή, δηλαδή στο μεγαλύτερο ενυδρείο. Συμφωνώ! :)

Link to comment
Share on other sites

και στο φιλτρο... αλλιως δεν εχει νοημα.. το ψαρι δεν χωραει εκει μεσα φαινεται... σιγουρα ομως πρεπει να κανει αμεσα μετρησεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. ..δεν κανω τίποτα απ ολα αυτα που μου είπατε. .γιατί αύριο μεθαυριο θα μου δωσει μια φίλη μου το ενυδρείο της αφου δεν το χρησιμοποιει. ..ευτυχώς ειναι αρκετά μεγάλο. .οταν το πάρω θα βάλω φώτο να μου πείτε πως είναι. ..καλημέρα και πάλι. .!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ωραία, μέτρησε τις διαστάσεις του μόλις το πάρεις για να δούμε πόσα λίτρα είναι ώστε να δεις πόσα χρυσόψαρα μπορείς να βάλεις. Μην βιαστείς όμως να βάλεις άλλα ψάρια προτού στρώσεις το ενυδρείο. Πες μας και τι φίλτρο έχει και αν δεν ξέρεις, μπορείς να το βγάλεις μία φωτογραφία να το δούμε και να μας πεις τι γράφει μήπως βρούμε ποιο είναι. Στο φίλτρο οπωσδήποτε πρέπει να βάλεις βιολογικό υλικό υλικό (μακαρόνι). Επειδή όμως για να στρώσει μπορεί να πάρει ακόμα και πάνω από μήνα, βρες μπόλι να βάλεις για να μην εκτεθεί πάλι το ψάρι σου σε αμμωνία και νιτρώδη.

Τα τεστ είναι απαραίτητα από τώρα, πρέπει να ξέρεις αν το νερό σου έχει αμμωνία, νιτρώδη και πόσα νιτρικά. Ούτως ή άλλως θα σου χρειαστούν και στο νέο ενυδρείο γιατί αυτά θα σου δείξουν αν είναι έτοιμο να βάλεις το ψάρι.

Περιμένουμε νέα σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα ειχρ ψαράκια δυο αλλα τις ψοφισαν...δεν πιστεύω να υπάρχει προβλημα για το δικο μ..αα και μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για το βιολογικο υλικό. ..

Link to comment
Share on other sites

Από τι της πέθαναν; Μήπως πρέπει να το απολυμανεις πρώτα. Για να ξέρεις αν δεν έχει πρόβλημα πρώτα θα κάνεις τεστ, μη βάλεις ψάρι σε νερό που δεν έχεις ελέγξει πρώτα! Το βιολογικό υλικό το αγοράζεις σε κατάστημα, για μπολι βάζεις αγγελία για βρεις κάποιον κοντά σου να σου δώσει ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις αν υπαρχει προβλημα για το δικο σου..

Πρεπει να μετρησεις τις διαστασεις για να μας τις πεις... μπορει να μην κανει ουτε αυτο.. αλλα μπορει και να κανει..

Αν δεν εχει φιλτρο , θα πρεπει να αγορασεις εσυ (και καλυτερα εξωτερικο)..

Μην βαλεις αλλα ψαρια ακομα και πριν κανεις κατι να μας ρωτας πρωτα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....αποκτησα το ενυδρειο το οποιο ειναι 55 λιτρων.εβαλα τον κογκολεζο μου αλλα επειδη ενας φιλος μου ειχε και αλλα δυο ψαρακια εναν κογκολεζο και εναν χρυσοψαρο τα οποια δεν ηθελε πλεον και τα ειχε σε ασχημα κατασταση τα πηρα εγω.παρακατω οι φωτο απο το νεο μου ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

τσαμπα γραφουμε βλεπω..

βγαλε αγγελια για μπολι αμεσως και μην ταιζεις καθολου μεχρι να βαλεις..

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο,σ αυτο το ενυδρειο πρεπει να εχεις ενα ψαρ,οχι 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....αποκτησα το ενυδρειο το οποιο ειναι 55 λιτρων.εβαλα τον κογκολεζο μου αλλα επειδη ενας φιλος μου ειχε και αλλα δυο ψαρακια εναν κογκολεζο και εναν χρυσοψαρο τα οποια δεν ηθελε πλεον και τα ειχε σε ασχημα κατασταση τα πηρα εγω.παρακατω οι φωτο απο το νεο μου ενυδρειο

Αν κάνεις βιαστικές κινήσεις αργά ή γρήγορα θα έχεις προβλήματα με τα ψάρια σου. Το ενυδρείο 55 λίτρων κανονικά κάνει μόνο για ένα ψάρι, άντε και δύο fancy με καλή φίλτρανση και εφόσον έχει μήκος τουλάχιστον 80 εκατοστά. Γιατί δεν κάνει:

1. τα ελάχιστα λίτρα για ένα fancy χρυσόψαρο, όπως π.χ. τα black moor που έχεις είναι 40 λίτρα και για ένα κοινό χρυσόψαρο, όπως το πορτοκαλί που απέκτησες, είναι τα 70 λίτρα. Δηλαδή για να κρατήσεις όλα τα ψάρια χρειάζεσαι ένα ενυδρείο τουλάχιστον 150 λίτρων.

2. τα χρυσόψαρα παράγουν πολλές ακαθαρσίες σε σχέση με το μέγεθός τους, γι'αυτό θέλουν καλή φίλτρανση.

3. γίνονται πολύ μεγάλα, μπορούν να φτάσουν ακόμα και τα 30 εκατοστά

4. αν ζούνε σε λιγότερα λίτρα από όσα πρέπει παθαίνουν νανισμό, δηλαδή μένουν μικρά σε μέγεθος αλλά γερνάνε κανονικά και έχουν προβλήματα υγείας.

5. περισσότερα ψάρια από όσα πρέπει σημαίνει περισσότερες ακαθαρσίες, άρα αν η βιολογία δεν επαρκεί θα έχεις αμμωνία και νιτρώδη

δεν φαινεται ολο το ενυδρειο..!!attachicon.gif20140316_211824 (2).jpg

Το κίτρινο χρυσόψαρο έχει αυτό το χρώμα στο στόμα του ή είναι σαν βαμβάκι αυτό το άσπρο;

και εδω το φιλρο του...το οποιο με σφουγγαρι ειαι

Λέει ότι κυκλοφορεί 450 λίτρα την ώρα άρα η κυκλοφορία είναι καλή. Δεν επαρκούν όμως τα λίτρα για τα 3 ψάρια. Επίσης χρειάζεσαι οπωσδήποτε βιολογικό υλικό και μπόλι γιατί το ενυδρείο προφανώς είναι άστρωτο. Διάβασες τα άρθρα για τον κύκλο του αζώτου και για τα υπόλοιπα; Επίσης επειγόντως τεστάκια και βακτήρια! Στο νερό έβαλες αντιχλώριο, σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...