Jump to content

Τι Φυλο Ειναι Το Ψαρι Μου..!


odypar

Recommended Posts

καλησπερα..μηπως μπορειτε να με βοηθησετε να μαθω αν ειναι θυληκο η αρσενικο το black moor m...!

Έγινε επεξεργασία - odypar
Link to comment
Share on other sites

σωστα , αν και παλι δυσκολα να καταλαβουμε.. εκτος αν το φωτογραφισεις στον πισινο :bigemo_harabe_net-119: :D

Αν ειναι σε ικανοποιητικο μεγεθος και σε σεξουαλικη ωριμοτητα , δες τις παρακατω φωτο και θα το καταλαβεις μονος σου..

αριστερα ειναι το αρσενικο , δεξια το θυληκο

goldbreed.gif

Link to comment
Share on other sites

σωστα , αν και παλι δυσκολα να καταλαβουμε.. εκτος αν το φωτογραφισεις στον πισινο :bigemo_harabe_net-119: :D

Αν ειναι σε ικανοποιητικο μεγεθος και σε σεξουαλικη ωριμοτητα , δες τις παρακατω φωτο και θα το καταλαβεις μονος σου..

αριστερα ειναι το αρσενικο , δεξια το θυληκο

goldbreed.gif

Δεν φαίνεται καμία φωτογραφία! Τον έβαλες καλέ να φωτογραφίσει το ψάρι στον πισινό; :D

odypar, είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις το φύλο στα χρυσόψαρα. Συνήθως τα αρσενικά είναι πιο μακρόστενα και τα θηλυκά πιο στρογγυλεμένα στο σώμα τους. Αλλά έχεις μόνο ένα, δεν μπορείς να το συγκρίνεις με κάποιο άλλο. Στα θηλυκά ο πισινός τους προεξέχει κάπως, ενώ στα αρσενικά είναι το ανάποδο. Τα αρσενικά τώρα που ξεκινά η περίοδος αναπαραγωγής τους βγάζουν μικρά λευκά στίγματα στα βράγχια και κυνηγάνε τα θηλυκά των οποίων η κοιλιά φουσκώνει γιατί γεμίζει αυγά. Υπάρχουν και κάποια άλλα σημεία στο σώμα τους που βοηθάνε να ταυτοποιήσουμε το φύλο τους, αλλά είναι πραγματικά πολύ δύσκολο. Εξαρτάται από την ηλικία τους και από το είδος του ψαριού.

Η θηλυκιά μου με φουσκωμένη κοιλιά:

2014-02-27+14.12.04.jpg

Ο αρσενικός με τα λευκά στίγματα στα βράγχια:

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται αυτη η φωτο? :wacko:http://www.angelfire.com/empire/oursite/aquariums/images/goldbreed.gif ή του odypar οι φωτο δεν φαινονται?

οπως στα ειπε η Καλλιροη ειναι.. δες το απο πισω και λογικα θα φαινεται, ειναι μεγαλουτσικο το ψαρακι σου... αλλα σε απασχολει πιο σοβαρο ζητημα τωρα

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

skitch.jpg

Link to comment
Share on other sites

:(:bigemo_harabe_net-61:

Link to comment
Share on other sites

αριστερα ειναι το αρσενικο , δεξια το θυληκο

goldbreed_zps9b95009f.gif

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω και εγώ μεσα στο ενυδρειο ενα fancy χρυσοψαρο,oranda, και δεν καταλαβαινω αν ειναι αρσενικο ή θυληκο..τωρα τελευταια εχει σκιστει η ουρα του σε καποια σημεια λετε να κυνηγιουνται μεσα στο ενυδρειο ? Επισης εχει φουσκωσει λιγο.

ΥΓ καλλιροη ειναι το χρυσοψαρο που ειχε παθει υδρα

Link to comment
Share on other sites

Η ουρά του μπορεί να σκίστηκε και από άλλες αιτίες, π.χ. κακή ποιότητα νερού, στρες. Κάνεις μετρήσεις και τσεκαρεις το νερό σου. Αν κυνηγιούνται θα το δεις. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

βγαλε και καμια φωτο να δουμε την ουρα.. ισως χρειαζεται μελαφιξ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...