Jump to content

Την Γνωμη Σας Για Συστημα Οσμωσης!


Zac

Recommended Posts

γεια σας παιδια τι εχετε να προτεινετε γι αυτο το συστημα οσμωσης με ενα προφιλτρο αν θυμαμαι καλα ανθρακα http://www.e-watershop.gr/productview.aspx?id=1653&cat=15 .

εχω ενα 86λ φυτεμενο με ψαρια μαλακου νερου και τωρα βαζω σε καθε αλλαγη μισο απιονισμενο κ μισο βρυσης αλλα επειδη ξερω οτι το απιονισμενο ειναι επικινδυνο θελω να προβω στην αγορα οσμωσης.εχω και μια ακομα απορια με το νερο της οσμωσης θα πετυχω χαμηλοτερο ph kh gh στην ιδια αναλογια με τα απιονισμενα ή ειναι ακριβως το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ίδια αλλά 20 ευρώ πιο φθηνή είναι αυτή http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30174 και τα μεταφορικά εχουν ή 3 ή 5 ευρώ .

Η όσμωση βγάζει μηδενικές τιμές σε kh,gh αν έχεις νορμάλ σκληρότητες στο νερό του δικτύου σου (δηλαδή όχι κάτι 15ρια και πάνω ) το ph δεν μπορείς να το μετρήσεις γιατί το μέγεθός του εξαρτάτε απο το kh (αν δεν κάνω λάθος) ,αν δεν θέλεις να έχεις πολύ χαμηλές σκληρότητες και ph κάνεις μια μίξη πχ 70-30 όσμωση και νερό που θα παίρνεις όχι απο βρύση αλλά μετά τα 2 πρόφιλτρα και πρίν τη όσμωση (χρησιμοποιωντας ενα τετοιο http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29882 και ένα τέτοιο στο τέλος http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29925 ή κάτι παρόμοιο απο είδη κήπου) ετσι ώστε να μην έχεις μικροσοματίδια και χλώριο - βαρέα μεταλα (έτσι γλιτώνεις και το αντιχλώριο )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ίδια αλλά 20 ευρώ πιο φθηνή είναι αυτή http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30174 και τα μεταφορικά εχουν ή 3 ή 5 ευρώ .

Η όσμωση βγάζει μηδενικές τιμές σε kh,gh αν έχεις νορμάλ σκληρότητες στο νερό του δικτύου σου (δηλαδή όχι κάτι 15ρια και πάνω ) το ph δεν μπορείς να το μετρήσεις γιατί το μέγεθός του εξαρτάτε απο το kh (αν δεν κάνω λάθος) ,αν δεν θέλεις να έχεις πολύ χαμηλές σκληρότητες και ph κάνεις μια μίξη πχ 70-30 όσμωση και νερό που θα παίρνεις όχι απο βρύση αλλά μετά τα 2 πρόφιλτρα και πρίν τη όσμωση (χρησιμοποιωντας ενα τετοιο http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29882 και ένα τέτοιο στο τέλος http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29925 ή κάτι παρόμοιο απο είδη κήπου) ετσι ώστε να μην έχεις μικροσοματίδια και χλώριο - βαρέα μεταλα (έτσι γλιτώνεις και το αντιχλώριο )

η οσμωση που κουμπωνει και τι προφιλτρα θα τα κουμπωσω με τους συνδεσμους που μου εστειλεσ πριν απο την οσμωση?και τι προφιλτρα να βαλω?λιγο help γιατι δεν εχω ιδεα :/

Link to comment
Share on other sites

το πιο απλό σύστημα όσμωσης είναι αυτό που σου έστειλα απο το 1 μπαίνει με σωλινάκι το νερό απο τη βρύση (υπάρχουν σύνδεσμοι για να το συνδέσεις στη βρύση ) και πάει στο το (2) που είναι το 1ο πρόφιλτρο και μέσα του έχει (με παρα πολύ απλά λόγια ) ειδικά σφουγγάρια που συγκρατούν ότι μικροσωματίδιο έχει το νερο του δικτύου , μετά πάει στο 2ο πρόφιλτρο (3) που έχει μέσα του άνθρακα και καθαρίζει το νερό απο χλώριο βαρέα μέταλλα και γενικά ότι επιβλαβές υπάρχει στο νερό ( και δεν έχει κρατήσει το 1ο πρόφιλτρο ) μετά το νερό καθαρό πλέων πάει στό (4) που είναι το φίλτρο όσμωσης και απο το (6) βγάζει το νερό με τις μηδενικές σκληρότητες το καθαρό δηλαδή και το (5) το ''βρώμικο'' , η αναλογία συνήθως είναι 1/3 , 1 μέρος καθαρό 3 μέρη βρώμικο . Κάτω δεξιά στο διαγώνιο βελάκι ανάμεσα απο 3 και 4 βάζεις τον σύνδεσμο που σου έστειλα και στην έξοδο του βάζεις ένα βανάκι για να πέρνεις ανα πάσα στιγμή νερό το οποίο είναι καθαρό αλλά έχει κανονικές σκληρότητες για να κάνεις την μίξη που θέλεις με το νερό όσμωσης .

Ελπίζω να σε κάλυψα .

osmoDiagr3_zps6c036196.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο να το βαλω δηλαδη ετσι; Η απορια μου ειναι πως θα το συνδεσω με την υδρευση θα εχει μεσα τους συνδεσμους; Αρα αντιχλωριο δεν θα ξανα βαλω...τα προφιλτρα καθε ποτε θελουν αλλαγη φαντασου εγω θελω 80 λιτρα το μηνα

Link to comment
Share on other sites

Η όσμωση που σου έβαλα κάτω κάτω λέει ότι συνοδεύεται στη συσκευασία με αυτό http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29812 άρα είσαι οκ πολύ έυκολο στην τοποθέτηση .Αντιχλώριο δεν ξαναβάζεις .

Το μεγάλο φίλτρο της όσμωσης θέλει αλλαγή κάθε 2 με 4 χρόνια , τα 2 μικρά πρόφιλτρα κάθε 6 μήνες με κόστος 15 ευρώ και τα 2 , νομίζω ότι πάει και με τα λίτρα αλλά δεν είμαι σίγουρος , ρώτα τα παιδιά απο την εταιρία και θα σου πούνε σίγουρα 100%

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εβαλε ο φιλος εχω παρει και εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Οι τιμες που βγαζει ειναι ph: 6.4-kh: 0.5, gh δεν εχω μετρησει γιατι δεν εχω τετοιο τεστ, αλλα λογικα ειναι πολυ χαμηλο και αυτο!

Επισης εαν εχεις μηχανη καφε τυπου tassimo/nesspresso μπορει να γεμιζεις νερο, τρελη διαφορα γευσης και δεν καταστρευεται σιγα σιγα η μηχανη απ τα αλατα, τους ρωτησα στην water waves πριν το κανω και μου ειπαν οτι ειναι οκ το νερο για χρηση σε μηχανη καφε..... Επισης το "βρωμικο" νερο ειναι οτι πρεπει για ποτισμα σε φυτα και γλαστρες.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εβαλε ο φιλος εχω παρει και εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Οι τιμες που βγαζει ειναι ph: 6.4-kh: 0.5, gh δεν εχω μετρησει γιατι δεν εχω τετοιο τεστ, αλλα λογικα ειναι πολυ χαμηλο και αυτο!

Επισης εαν εχεις μηχανη καφε τυπου tassimo/nesspresso μπορει να γεμιζεις νερο, τρελη διαφορα γευσης και δεν καταστρευεται σιγα σιγα η μηχανη απ τα αλατα, τους ρωτησα στην water waves πριν το κανω και μου ειπαν οτι ειναι οκ το νερο για χρηση σε μηχανη καφε..... Επισης το "βρωμικο" νερο ειναι οτι πρεπει για ποτισμα σε φυτα και γλαστρες.....

πολυ χρησιμες πληροφοριες!θα προβω στην αγορα του κατα το τελος του μηνος γιατι με εχει βγαλει νοκ ουτ το ενυδρειο οικονομικα χααχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η  όσμωση που σου έβαλα κάτω κάτω λέει ότι συνοδεύεται στη συσκευασία με αυτό  http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29812 άρα είσαι οκ πολύ έυκολο στην τοποθέτηση .Αντιχλώριο  δεν ξαναβάζεις .

 

Το μεγάλο φίλτρο της όσμωσης θέλει αλλαγή κάθε 2 με 4 χρόνια , τα 2 μικρά πρόφιλτρα κάθε 6 μήνες με κόστος 15 ευρώ και τα 2 ,  νομίζω ότι πάει και με τα λίτρα αλλά δεν είμαι σίγουρος , ρώτα τα παιδιά απο την εταιρία και θα σου πούνε σίγουρα 100%

 

 

Καλησπερα ακομα δεν τους βρηκα ανοιχτους να την παραγγειλω αυριο θα ειναι ανοιχτα....θα ηθελα να ρωτησω κατι τι ποσοστο οσμωσης και νερου να βαλω;εσεις τι αναλογια χρησιμοποιητε;τωρα βαζω μισο νερο μισο απιονησμενο το ph ειναι γυρο στα 7,6 7,7...τι προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

www.waterwaves.gr εδω θα τους βρεις και θα αγορασεις :)

Θα μετρησεις το νερο της οσμωσεις και το νερο της βρυσης σου και θα δεις ποσο χρειαζεται....

Link to comment
Share on other sites

www.waterwaves.gr εδω θα τους βρεις και θα αγορασεις :)

Θα μετρησεις το νερο της οσμωσεις και το νερο της βρυσης σου και θα δεις ποσο χρειαζεται....

Τους επερνα τηλεφωνο και δεν σηκωναν ποτε :/

Αν κανω της μετρησεις θα μπορεσεις να με κατατοπεισεις πανω κατω ποσο γιατι εχω και τα φυτα και θελουν και το νερο της βρυσης

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε δεν ειναι δυσκολο, ο πιο απλος τροπος ειναι στο νερο της οσμωσεις να βαζεις σιγα σιγα νερο βρυσης και να μετρα, μετα βγαζεις το ποσοστο, δηλαδη στο 1 λιτρο οσμωσεις βαζεις 300μλ βρυσης και παει λεγοντας....

Στο τηλεφωνο δεν τους βρησκεις συνηθος, μπες στο site και παρεγγειλε, τα μεταφορικα με αντικαταβολη ειναι 5€....

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε δεν ειναι δυσκολο, ο πιο απλος τροπος ειναι στο νερο της οσμωσεις να βαζεις σιγα σιγα νερο βρυσης και να μετρα, μετα βγαζεις το ποσοστο, δηλαδη στο 1 λιτρο οσμωσεις βαζεις 300μλ βρυσης και παει λεγοντας....

Στο τηλεφωνο δεν τους βρησκεις συνηθος, μπες στο site και παρεγγειλε, τα μεταφορικα με αντικαταβολη ειναι 5€....

Ωραια μολις μου ερθει θα σ στειλω εδω να με βοηθησεις :D θα κανω αυριο την παραγγελια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε δεν ειναι δυσκολο, ο πιο απλος τροπος ειναι στο νερο της οσμωσεις να βαζεις σιγα σιγα νερο βρυσης και να μετρα, μετα βγαζεις το ποσοστο, δηλαδη στο 1 λιτρο οσμωσεις βαζεις 300μλ βρυσης και παει λεγοντας....

Στο τηλεφωνο δεν τους βρησκεις συνηθος, μπες στο site και παρεγγειλε, τα μεταφορικα με αντικαταβολη ειναι 5€....

Αυριο θα κανω την παραγγελια και οταν θα μου ερθει θα σου στειλω εδω να με βοηθησεις :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε :) δεν ειναι δυσκολο....

με flush kit ή οχι?????

Link to comment
Share on other sites

τελικα παραγγειλα την aquabest με την βασουλα της με flush kit και το μανομετρο πανω και ενα φλοτερακι που με καθοδηγησε το παιδι απο την waterwaves ο οποιος ηταν απιστευτα εξυπηρετικος....τωρα αναμενο να ερθει και να καταφερω να την εγκαταστησω :D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια έχω !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια έχω !!!

:D τι αναλογια χρησιμοποιεις;;;

Link to comment
Share on other sites

50-50 γιατι έχω και αρκετή τύρφη στο φίλτρο που μου ρίχνει τις τιμές αρκετά , και αν βάλω μεγαλύτερο ποσοστό όσμωσης θα φτάσω πολύ χαμηλά και δεν το θέλω.

Όταν έρθει η όσμωση δοκίμασε σε λίγο νερό (1 λίτρο) τις αναλογίες και βλέπεις ,πάνω απο 2-3 φορές δεν πιστεύω να χρειαστεί να μετρήσεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50-50 γιατι έχω και αρκετή τύρφη στο φίλτρο που μου ρίχνει τις τιμές αρκετά , και αν βάλω μεγαλύτερο ποσοστό όσμωσης θα φτάσω πολύ χαμηλά και δεν το θέλω.

Όταν έρθει η όσμωση δοκίμασε σε λίγο νερό (1 λίτρο) τις αναλογίες και βλέπεις ,πάνω απο 2-3 φορές δεν πιστεύω να χρειαστεί να μετρήσεις...

αυτη η αγωνια να περιμενεις να ερθει κατι λες και εισαι παιδακι 5 χρονων και περιμενεις το τηλεκατευθηνομενο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια ηρθρ η οσμωση δεν εχω ιδεα τι κανω

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι και εσύ τώρα βάζεις όσμωση με το κάλο να την χρησιμοποίησης και να πης και σε μας, βαλε φωτογραφίες να δούμε τα ψαράκια σου

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι και εσύ τώρα βάζεις όσμωση με το κάλο να την χρησιμοποίησης και να πης και σε μας, βαλε φωτογραφίες να δούμε τα ψαράκια σου

ναι εβαζα μισο απιωνισμενο μισο βρυσης

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε δεν ειναι δυσκολο, ο πιο απλος τροπος ειναι στο νερο της οσμωσεις να βαζεις σιγα σιγα νερο βρυσης και να μετρα, μετα βγαζεις το ποσοστο, δηλαδη στο 1 λιτρο οσμωσεις βαζεις 300μλ βρυσης και παει λεγοντας....

Στο τηλεφωνο δεν τους βρησκεις συνηθος, μπες στο site και παρεγγειλε, τα μεταφορικα με αντικαταβολη ειναι 5€....

λοιπον ηρθε τελικα!και μετα απο πολυ κοπο ομος καταφερα και την εστησα!τωρα θελω να βρουμε την ποσοστο βρυσης - Α/Ο να βαζω

οι τιμες ειναι οι εξης

Α/Ο

PH=6,5 τις sera δεν εχει πιο κατω….

KH= 2-3

GH= 2

και της βρυσης

PH= 7,5-8,0

KH=12

GH10

για πειτε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...