Jump to content

Την Γνωμη Σας Για Συστημα Οσμωσης!


Zac

Recommended Posts

Βλέπω ότι και εσύ τώρα βάζεις όσμωση με το κάλο να την χρησιμοποίησης και να πης και σε μας, βαλε φωτογραφίες να δούμε τα ψαράκια σου

να το

post-58531-0-29628400-1396639016_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σε ενα κουβα ενα λιτρο νερο απο την οσμωση και ξεκινα μετα βαζεις νερο απ την βρυση μεχρι να το φτασεις εκει που θελεις, μολις πχ το φτασης στο ph 7 θα ξερει τι ποσοστο νερο βρυσης θα βαζεις στο νερο τις οσμωσης....

Βαζεις νερο βρυσης, ανακατεβεις και μετρας και ουτο καθε εξης....

Αυτον τον τροπο ξερω, τωρα εαν υπαρχει κι αλλος περιμενε μηπως απαντησουν οι πιο εμπειροι, εγω λογω θαλασσινου δεν κανω μιξη με βρυση γιατι βαζω συνθετικο αλατι....

Link to comment
Share on other sites

Με για φιλε μου.

Αν εχεις ψαρακια μεσα στο ενυδρειο και απο οτι βλεπω στην φωτο εχεις η αλλαγη σε οσμωση πρεπει να γινει σταδιακα μεχρι να φτασεις την αναλογια που θες για να μην τα στειλεις τα ψαρακια. Εγω ξεκινησα με ποσοστο αο 10% και νερο βρυσης 90% και τωρα ειμαι 90%αο και 10%νβ και χρησιμοποιω αο απο το καλοκαιρι. Βεβαια δεν ξεκινησα αμεσως να ανεβαζω το ποσοστο περιμενα πρωτα να στρωσουν τα δισκακια μου

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Με για φιλε μου.

Αν εχεις ψαρακια μεσα στο ενυδρειο και απο οτι βλεπω στην φωτο εχεις η αλλαγη σε οσμωση πρεπει να γινει σταδιακα μεχρι να φτασεις την αναλογια που θες για να μην τα στειλεις τα ψαρακια. Εγω ξεκινησα με ποσοστο αο 10% και νερο βρυσης 90% και τωρα ειμαι 90%αο και 10%νβ και χρησιμοποιω αο απο το καλοκαιρι. Βεβαια δεν ξεκινησα αμεσως να ανεβαζω το ποσοστο περιμενα πρωτα να στρωσουν τα δισκακια μου

ευχαριστω πολυ!!! ψιλο στρωμενα ειναι γιατι εβαζα απιονισμενο νερο μεσα μαζι με βρυσης….οποτε καπου εκει ειναι κ τωρα….εμενα με 80%(Α/Ο) και 20% (βρυσης) μια χαρα ειμαι ουτως η αλλιως ενα ph περιπου στο 7 θελω….απλα δεν ξερω αν αυτο το ποσοστο βρυσης αρκει για τα φυτα….

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι ph εχεις????

Παντως μην το ριξεις αποτομα.

Για τα φυτα δεν ξερω να σου απαντησω μιας και δεν ασχοληθηκα ποτε

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι ph εχεις????

Παντως μην το ριξεις αποτομα.

Για τα φυτα δεν ξερω να σου απαντησω μιας και δεν ασχοληθηκα ποτε

παλιοτερα ειχα 7,5 και τωρα λογικα με το 30% που εβαλα μεσα και ειχε κανενα 6,9 με 7,0 ph αντε να πηγε 7,2 στην καλυτερη…..με 2-3 αλλαγες 6,9 με 7 να παει ειμαι ευχαριστημενος…εσυ φανταζομαι εχεισ 6,5ph….

καλη φαση η οσμωση οχι οτι παλι δεν εχει τυρανεια παρε απο το βαρελι που γεμιζει βαλτο στο αλλο και μετα βαλε και τις βρυσης και βγαλε με αντλιες…αλλα τουλαχιστον δεν κουβαλαω απιονισμενα που ειναι και μεγαλο κοστος και δεν ξερεις τι εχουν μεσα!(βακτηρια,μικροβια)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αφηνω την αο να τρεχει στο βαρελι και μολις την γεμισω μεχρι εκει που θλεω το υπολοιπο το γεμιζω απο την βρυση.

Ριχνω αντιχλορειο και ιχνοστοιχεια καιτοαφηνω μια μερα να κατσει και με εναν θερμοστατη για να ζεσταθει.

Εγω τωρα ph εχο 6,25

Link to comment
Share on other sites

γιατι ριχνεις αντιχλωριο?δεν εχει προφιλτρα?εγω παλι το εχω με ενα φλοτερακι γεμιζει και μετα με μια αντλια το περνω σε εναν αλλο κουβα

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακριβως την ιδια οσμωση με την δικια σου αλλα λογ αλλαγης ενυδρειου χρειαστηκα μεγαλυτερη. Αντιχλωρειο βαζω για το νερο που βαζω απο την βρυση γιατι δεν το περναω απο προφιλτρα

Link to comment
Share on other sites

ΣΤο νερο της βρυσης ριχνω αντιχλωρειο. Η αο μου εχει προφιλτρα

Link to comment
Share on other sites

ΣΤο νερο της βρυσης ριχνω αντιχλωρειο. Η αο μου εχει προφιλτρα

βαζεις μια διακλαδωση ακριβως πριν την οσμωση και οποτε θες περνεις νερο χωρις χλωριο οποτε το θελεις :) γλιτωνεις και τις χημειες και τα εξοδα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αυτο αλλα δεν αξιωθηκα να το κανω ποτε.

Αλλα τωρα που σχεδον το εχω παει 100% τι να το κανω

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε προφιλτρα και παρε βτυσακι χιλιες φορες

Link to comment
Share on other sites

Αφου πριν καμια βδομαδα την οηρα την καινουρια

Link to comment
Share on other sites

Αφου πριν καμια βδομαδα την οηρα την καινουρια

ε τοτε παρε την διακλαδοση και το βανακι!!!!αμαρτια πολυ μεγαλη ευκολια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αφηνω την αο να τρεχει στο βαρελι και μολις την γεμισω μεχρι εκει που θλεω το υπολοιπο το γεμιζω απο την βρυση.

Ριχνω αντιχλορειο και ιχνοστοιχεια καιτοαφηνω μια μερα να κατσει και με εναν θερμοστατη για να ζεσταθει.

Εγω τωρα ph εχο 6,25

Ρε σι πως το ριχνεις τοσο πολυ και η δικια μου οσμωση βγαΖει 6,5;αναλαμπη!χαχα

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και το ph που εχεις.

Εγω στην βρυση μου εχω 7.5

Ακομα εχω μεσα και φυλλα cattapa

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και το ph που εχεις.

Εγω στην βρυση μου εχω 7.5

Ακομα εχω μεσα και φυλλα cattapa

αααα γι αυτο…..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ηρθε τελικα!και μετα απο πολυ κοπο ομος καταφερα και την εστησα!τωρα θελω να βρουμε την ποσοστο βρυσης - Α/Ο να βαζω

οι τιμες ειναι οι εξης

Α/Ο

PH=6,5 τις sera δεν εχει πιο κατω….

KH= 2-3

GH= 2

και της βρυσης

PH= 7,5-8,0

KH=12

GH10

για πειτε :)

βρε σε ποια μερια της Ρόδου εισαι?

Εγω μετράω kh22 gh 24 στην βρυση και η οσμωση μου βγάζει kh0 gh 1 tds 17 , και εχω 2 διαφορετικές οσμωσεις...

Link to comment
Share on other sites

βρε σε ποια μερια της Ρόδου εισαι?

Εγω μετράω kh22 gh 24 στην βρυση και η οσμωση μου βγάζει kh0 gh 1 tds 17 , και εχω 2 διαφορετικές οσμωσεις...

αναληψη μενω....αλλα τοσο μεγαλη τιμη σε kh ή gh δεν ειχα....εσυ που μενεις?παιζει ρολο και σε ποιο σημειο στο αγωγο εισαι αν εισαι στην αρχη ή τελος....στο σπιτι στο ροδινι που μένω ειναι σε τερματικο σημειο και το νερό δεν πίνεται...και ρωτησα ανθρωπο της δευαρ και μου το εξηγησε....τωρα παραμυθια ,αλήθεια who knows....

Link to comment
Share on other sites

το νερο τις οσμωσης κανει για υαλοκαθαριστηρες αμαξιου ή σιδερομα??????

Link to comment
Share on other sites

αναληψη μενω....αλλα τοσο μεγαλη τιμη σε kh ή gh δεν ειχα....εσυ που μενεις?παιζει ρολο και σε ποιο σημειο στο αγωγο εισαι αν εισαι στην αρχη ή τελος....στο σπιτι στο ροδινι που μένω ειναι σε τερματικο σημειο και το νερό δεν πίνεται...και ρωτησα ανθρωπο της δευαρ και μου το εξηγησε....τωρα παραμυθια ,αλήθεια who knows....

Κρεμαστη είμαι, ξερω αλλο ενα ατομο στην ροδο, και αυτος εχει τις ιδιες τιμές με εμένα...

Βρε το ιδιο νερο ειναι , απλά εξαρταται την πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Κρεμαστη είμαι, ξερω αλλο ενα ατομο στην ροδο, και αυτος εχει τις ιδιες τιμές με εμένα...

Βρε το ιδιο νερο ειναι , απλά εξαρταται την πηγή.

και πως γινεται να το δικο μου να ειναι τοσο κατω οσο αγορα kh-gh?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε :) δεν ειναι δυσκολο....

Εκανα την αλλαγη 80Α/Ο-20ΒΡΥΣΗ% την ποσοτητα 30λιτρων και εκανα μετρηση μετα απο καποιες μερες χωρις να εχω κανεο οταν εβαλα υο νερο και το ph ανεβαινει 7,7 με 8......μηπως να κανω μεγαλυτερη αλλαγη να φυγει κ το παλιοτερο σκληρο νερο ή να συνεχισω ετσι και λογικα θα στρωσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...