Jump to content

Την Γνωμη Σας Για Συστημα Οσμωσης!


Zac

Recommended Posts

Ερπεπε να ειχες κανει και πριν, γιατι μπορει να εχεις κατι μεσα που να σου ανεβαζει το ph ή απλα να μην ειχε κατεβει πολυ, εαν ειναι π8 συγουρα εχεις κατι ασβεστολιθικο και σου ανεβαζει το ph....

Το ph πρεπει να το ριξεις σιγα σιγα γιατι με μιαναποτομη μεταβολη μπορει να πεθανουν ολα μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Ερπεπε να ειχες κανει και πριν, γιατι μπορει να εχεις κατι μεσα που να σου ανεβαζει το ph ή απλα να μην ειχε κατεβει πολυ, εαν ειναι π8 συγουρα εχεις κατι ασβεστολιθικο και σου ανεβαζει το ph....

Το ph πρεπει να το ριξεις σιγα σιγα γιατι με μιαναποτομη μεταβολη μπορει να πεθανουν ολα μεσα....

το χαλικικι μου ειπε οτι δεν ειναι ασβεστολιθικο...και η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ελαφρυ για να ειναι ασβεστολιθικο....τωρα ειχα μια πετρα μεγαλη μεσα για να κραταει την ριζα....ισως να ειχε ανεβασει πολυ το ph και τωρα με την οσμωση να θελει πολλες αλλαγες να στρωση...βεβαια την πετρα την εχω βαλει σε ενα χοντρο ναιλον μεσα σαν αυτα που περνεις τα ψαρια....σημερα εχω αλλαγη οποτε θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρησεις και πριν και μετα...

Την πετρα αλλαξε την με μια αλλη μη ασβεστοληθικη....

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρησεις και πριν και μετα...

Την πετρα αλλαξε την με μια αλλη μη ασβεστοληθικη....

εκανα αλλαγη νερου και στις 3 μερες το ph στα 8 σταθερα.......η πετρα ειναι μεσα σε ναιλον δεν νομιζω να παιζει ρολο.......να κανω σημερα καμια αλλαγη μονο με Α/Ο ?????

Link to comment
Share on other sites

Τι χαλικη εχεις;; Ειναι αγορασμενο;;

Μετρησεις στο νερο αλλαγης εκανες;;

Για εμενα την πετρα βγαλτην και κανε το τεστ με το ακουαφορτε, εαν αφρισει πετα την και βαλε μια μη ασβεστολιθηκη! Το ναιλον δεν την προστατευη... Εαν θελεις βγαλτην και ξετυλιξε το ναιλον, εαν ειναι βρεγμενη τοτε συγουρα το ναιλον δεν κανει την δουλεια του....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Τι χαλικη εχεις;; Ειναι αγορασμενο;;

Μετρησεις στο νερο αλλαγης εκανες;;

Για εμενα την πετρα βγαλτην και κανε το τεστ με το ακουαφορτε, εαν αφρισει πετα την και βαλε μια μη ασβεστολιθηκη! Το ναιλον δεν την προστατευη... Εαν θελεις βγαλτην και ξετυλιξε το ναιλον, εαν ειναι βρεγμενη τοτε συγουρα το ναιλον δεν κανει την δουλεια του....

το χαλικι ειναι αγορασμενο και ρωτησα κ μ ειπε ασβεστολιθυκο και η αληθεια ειναι σαν λαβας γιατι ειναι και πολυ ελαφρυ....

το νερο πριν τιν οσμωση το εχω κανει με βαση το λιτρο βαζω 80% οσμωση και 20% νερο βρυσης...και πιανο Ph περιπου 6,9 με 7....... το ναιλον δειχνει οτι εχει νερο με αερα μεσα στην πετρα....η πετρα ειναι για να κρατηση την ριζα κατω...αλλα αν ειναι να μ κανει τετοια ζημεια να την βγαλω.....

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε την πρωτα, μπορει να μην κανει τιποτα, απλα δεν βρισκω αλλον λογο να ανεβενει το ph σου τοσο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε την πρωτα, μπορει να μην κανει τιποτα, απλα δεν βρισκω αλλον λογο να ανεβενει το ph σου τοσο πολυ...

καλα οτι ειναι ασβεστολιθικη ειναι δεν το συζηταω ειναι κοτροναρα απο παραλια φουλ αλλα σημερα θα την βγαλω για να δω αν ειναι ο φταιχτεις......και θα κανω και μια καλη αλλαγη νερου....προτεινεις να κανω ενα μεγαλυτερο μερος αλλαγη απο το 30% που κανω συνηθως?

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις μεγαλητερη αλλαγη, το σωστο ειναι το ph να το ριχνουμε αργα αργα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσε πάρε λιγο χαλικάκι, και βαλε το σε ενα δοχειο με νερό οσμωσης μόνο , μετά απο 4-5 ημέρες κανε μετρήσεις.

Αν ειχες tds meter θα ητανε ευκολότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσε πάρε λιγο χαλικάκι, και βαλε το σε ενα δοχειο με νερό οσμωσης μόνο , μετά απο 4-5 ημέρες κανε μετρήσεις.

Αν ειχες tds meter θα ητανε ευκολότερο.

πολυ καλη ιδεα για να τσεκαρω και το χαλικακι.....χρειαζεται να ειναι καποια λιτρα το νερο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια, παρε ενα μπουκαλι του νερου, βαλε χαλικι και νερο οσμωσης και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια, παρε ενα μπουκαλι του νερου, βαλε χαλικι και νερο οσμωσης και βλέπεις...

αυτο θα κανω και το ανεβαζει ξηλωμα ολο το ενυδρειο????

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρησεις και πριν και μετα...

Την πετρα αλλαξε την με μια αλλη μη ασβεστοληθικη....

Εβαλα χαλικι σε ενα δοχειο και μου ανεβασε το ph......τωραααα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπουν ετσι το αν ειναι η οχι ασβεστολιθικο.το πεχα μεταβαλεται και απο μονο του.εντελως αστπχο αυτο το 'τεστ' που εκανες

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπουν ετσι το αν ειναι η οχι ασβεστολιθικο.το πεχα μεταβαλεται και απο μονο του.εντελως αστπχο αυτο το 'τεστ' που εκανες

Mobile klaz speaking...

Το καταλαβα γιατι εριξα ακουα φορτε και δεν αφρησε τοτε τι φταει και μου ανεβαινει το ph?

Link to comment
Share on other sites

αναταραξη επιφανειας?κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

αναταραξη επιφανειας?κατι αλλο?

Δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα παρω στο παιδι που ψωνιζω βερο βρυσης νερο οσμωσης νερο ενυδρειου να μετρησουμε απο tds μεχρι τα παντα...απλα υπαρχη μια υποψια οτι ο ζεολιθος που εχω σαν βιολογικο ισως να το ανεβαζει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η οσμωση βγαζει 7.0 ph απο 7.5 βρυση!

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας;

Χρονια πολλα καλή αναστασταση να εχουμε και με υγεία

μετρησαμε με 3 διαφορετικα και το νερο βγαζει 0,67 tds και ενος φιλου διπλα 4 χρονων οσμση βγαζει tds 0,06 και ph 6,0

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα βλεπω υποδιαιρεσεις σε μετρησεις με tds!!!

ρε παιδια μετρατε σωστα??

σε οσα οργανα ξερω οι μετρησεις ειναι στανταρ νουμερα.πχ 2η 6 η 12 κλπ η η βρυση μου πχ 235.

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα βλεπω υποδιαιρεσεις σε μετρησεις με tds!!!

ρε παιδια μετρατε σωστα??

σε οσα οργανα ξερω οι μετρησεις ειναι στανταρ νουμερα.πχ 2η 6 η 12 κλπ η η βρυση μου πχ 235.

εμένα μου βγάζει το ηλεκτρονικό που εχω 0,02 που ειναι το περίεργο βρε συ?

Link to comment
Share on other sites

τωρα τα νεα οργανα εχουν και υποδιαιρεσεις??χαχαχα μαιστα....το μαθαμε και αυτο.

τι ειστε εσεις οι νεοι πωπωπω...

τοτε ζακ,κατι δεν παει καλα με την μεμβρανη σου φιλε.συνηιως απο μονες τους μας δειχνουν μετρησεις του στυλ 8,10,καπου εκει τελος παντων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...