Jump to content

First Attempt 200Lt


magman

Recommended Posts

Φιλε μου πολυ ομορφο το ενυδρειο σου

Ευχαριστω φιλε να εισαι καλα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μερικες ακομη της τελευταιας ωρας. Εχω χασει πολλα ψαρια απο μ@@@κισμενους χειρισμους σε ενα ενυδρειο που εχει τα παντα (εκτος απο σαμπ). Υπομονη αλλες 20 μερες και ξεστηνω για αλλες παραλιες!

Στην πρωτη φωτογραφια το κοραλλι που βλεπετε ειναι στο νερο 3 ωρες και εχει μπει με 0 προσαρμογη. Απο χομπιστα 20 λεπτα με το μηχανακι στη μπαγαζιερα και μπλουμ.

post-22014-0-85309300-1408142384_thumb.jpg

post-22014-0-26893200-1408142431_thumb.jpg

post-22014-0-66866300-1408142475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο κοραλλι και το clam τα βλέπω μια χαρά...

Η heliofungia δεν είναι πολύ χαρούμενη αλλά πραγματικά μιλάμε για ένα πολύ απαιτητικό και απρόβλεπτο ζωντανό.

Θα πας για μεγαλύτερο Ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

Λιαν συντομως παω στα 400!!!

Διαστασεις: 130 μηκος 50 πλατος 62 υψος

Sump: 100 lt (ακομη δεν το εχω παραλαβει)

Υπερχειλιση με Φ60 στο τζαμι και 2ΧΦ30 για επιστροφη στο ιδιο τζαμι.

Ολη η κατασκευη ειναι δια χειρος Nidal κολλημενη on site.

Φωτιστικο θα κρατησω το Pacific Sun που δουλευω και τωρα. Metis Hyperion R2 2X150 watt

Skimmer Tunze 9021 το οποιο τρεχει ως εσωτερικο στο 200αρι με τη μια αντλια μονο.

Δοσομετρικη Aquamedic 4απλη. Ηδη τρεχει στο 200αρι

Κυκλοφορια εκτος απο την αντλια επιστροφης Tunze Silence (δε θυμαμαι μοντελο) θα παιξει και η Jebao WP 40. Και αυτη ειναι τωρα στο διακοσαρι κομμενη οσο δεν παει.

Εχω και ενα ριακτορα για αντιφοσφωρο κλπ κατι θα σκευτω για τα υπολοιπα

Λεω να κανω τη μεταφορα σε ενα απογεμα. Εχω καινουριο αραγωνιτη για το μεγαλο. Αφου θα εχει μπει το αλατονερο και θα εχει κατσει ο αραγωνιτης στο μεγαλο. Η αποσταση απο το ενα σπιτι στο αλλο ειναι 10 λεπτα. Θα παρω πρωτα το βραχο ολο και το σκιμμερ και μπλουμ στο καινουριο. Μετα θα παρω τα κοραλια για μια μικρη προσαρμογη. Μεχρι να γινει η προσαρμογη θα γυρισω να παρω τα ψαρια. Θα μεινει ο αραγωνιτης και η καρπετ να δω πως θα την ξεκολλησω. Θα προσπαθησω να σηκωσω οσο περισσοτερα σαλιγκαρια μπορω. Μετα θα παει ο αραγωνιτης σε χομπιστα και τελος εποχης....

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Θα το ηθελα αλλα δεν υπαρχει χωρος. Εξαλου εχω ηδη κολησει τα τζαμια και ειναι πανω στη βαση του.

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο κ η μετακομιση...... :thumbsu:

αφου ειναι σε αλλο χωρο μην τα κανεις αν μπορεις μονομιας.... δωσε μερες για να καλμαρουν για να περιορισεις τυχων απωλιες..

επισης θα σου δινα μια συμβουλη αν και καταλαβαινω απολυτα τον ενθουσιασμο σου, η υπομονη στο θαλασσινο ειναι το μυστικο για να περιωρισεις απωλιες.....

οταν το στησεις (γιαυτο και το aquascape που θα κανεις θα πρεπει να σου αρεσει,να ειναι λειτουργικο κτλπ) θα πρεπει να το αφησεις στην ησυχια του ....

ουτε αλλαγες ουτε μετακομισεις. τελος. και υπομονη εννοουμε χρονο οχι μερες οχι μηνες..... μην το στοκαρεις με ψαρια.... σιγα σιγα και μελετημενα κοραλακια για αρχη και μετα τον χρονο θα διαβαζεις το ενυδρειο σου και θα προσθετεις αναλογα οτι χρειαζεται....

ετσι δεν θα απογοητευτεις και θα γουσταρεις.....

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Jimmy, το κακο ειναι οτι αμα φυγει ο βράχος πρέπει να φύγουν ολα αφου δεν θα υπαρχει βιολογια. Σιγουρα δεν θα μπει κατι αλλο μεχρι να μεινω ικανοποιημενος απο το σεταπ.

Link to comment
Share on other sites

...

Όμορφα ζωντανα και τα 2 φιλε μου απλα πρόσεχε την καρπετ ειναι απο τις ανεμώνες που κανει καρτέρια κανονικά στα ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Θαναση. Εχω χασει μια παγκανιελα και πτωμα δεν βρηκα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Οι κοντρες μπηκαν μολις σημερα. Φωτογραφιες αυριο με τις κοντρες.

post-22014-0-12537900-1410975481_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Λουκουμακι φενεται!!!

Αντε αντε!! Καλο γεμισμα!!! Βλεπω οτι εισαι ακρως εξοπλισμενος....

Link to comment
Share on other sites

Να εισαστε καλα παιδια. Εχω μεγαλη λαχταρα να το γεμισω. Οι κοντρες ειναι πανω και στεγνωνουν. Θα περιμενω ως τη Δευτερα το απογεμα με το καλο να παρω το λαστιχο! Θελω να τρεξω ανθρακα και υαλοβαμβακα δυο μερες. Μετα θα γεμισω ξανα αλλα με οσμωση (500lt omg....) αλατακι απευθειας να σπασει στο ενυδρειο, αραγωνιτης καινουριος και μετα η μετακομιση!!!

Εχω αγωνια για ολα αυτα αλλα νομιζω οτι εχω οριμασει σα χομπιστας και δε θα κανω τα ιδια λαθη... Νομιζω οτι στο χομπι μας η υπομονη και η αυτοσυγκρατηση ειναι βασικα συστατικα για ενα πετυχιμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που πρέπει να δωσεις πολυ προσοχή στην μεταφορά ειναι να έχεις ιδια θερμοκρασία και αλατοτητα και το kh, ac να ειναι κοντα σε αυτο που ηδη τρέχει

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Θς κανω προσαρμογη σε οτι μεταφερω με σωληνακι. Δε θα χρησιμοποιησω σακουλες, θα τα μεταφερω με βαρελια οτι ειναι βραχο ζωντανα κλπ. Αλατοτητα θερμοκρασια και κΗ θα φροντισω να ειναι το ιδιο. Επισης μου λενε ολοι να μεταφερω οσο περισσοτερο νερο γινεται απο το ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Θς κανω προσαρμογη σε οτι μεταφερω με σωληνακι. Δε θα χρησιμοποιησω σακουλες, θα τα μεταφερω με βαρελια οτι ειναι βραχο ζωντανα κλπ. Αλατοτητα θερμοκρασια και κΗ θα φροντισω να ειναι το ιδιο. Επισης μου λενε ολοι να μεταφερω οσο περισσοτερο νερο γινεται απο το ενυδρειο μου.

Καλα στα λένε και ετσι οπως τα λες ειναι σχεδον οτι καλυτερο μπορεις να κανεις. Καλη επιτυχία σου ευχομαι :) Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...