Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο.


Paso

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80x30x45
Συνολικά Λίτρα:108

Καθαρά : 90


Οργανισμοί
Φυτά: Ανούμπιες x 2
Ψάρια: 2 Γατόψαρα albino, 1 γλύφτης, 2 Γεωφάγοι, 7 Ροδόστομοι, 7 Neon
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: Διάφορες μικρές.
Ξύλα: -
Άλλα διακοσμητικά : Καρύδα x 1
Υπόστρωμα: -
Βυθός: Μαύρο χαλίκι 10 κιλά.

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Led (80 leds)
Διάρκεια φωτισμού: 19:00 - 23:00 (Προσπαθώ τουλάχιστον)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Reflextor 1x
Θέρμανση/ Ψύξη: EasyClim 100
Λίπανση: -
Παροχή CO2: Hailea - ACO 6601
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: JBL Novo Bea, Tetra Prima.


Παράμετροι
pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 28 λίτρα κάθε 15 ημέρες.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 10 ml Αντιχλώριο JBL Biotopol, 2 ημέρες φύλαξη του νερού στο δωμάτιο του ενυδρείου πριν την αλλαγή.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αλλαγή νερού με την σκούπα της Sera.

Φωτογραφίες:

post-58013-0-40832600-1394983270_thumb.jpg post-58013-0-40412300-1394983329_thumb.jpg post-58013-0-79046000-1394983543_thumb.jpg post-58013-0-02060100-1394983776_thumb.jpg

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έτοιμο το ενυδρείο μου για παρουσίαση αλλά θα χαρώ να λάβω παρατηρήσεις, σχόλια, συμβουλές και απόψεις.
Λόγω ότι είμαι αρχάριος (το πρώτο μου ενυδρείο) θα βοηθούσε οτιδήποτε από τα παραπάνω.

Όπως επίσης θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με κάποια ερωτήματα μου. (Αν οι Admin/modereator θεωρήσουν πως το συγκεκριμένο κομμάτι του θέματος μου δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία παρακαλώ όπως το κατεβάσουν/ διαμορφώσουν ώστε να είναι στα πλαίσια του forum).

1) Με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να αφαιρέσω το χαλίκι και να προσθέσω άλλου χρώματος πολύ πιο λεπτό ?

2) Οι Γεωφάγοι προστέθηκαν προ 2 ημερών αλλά ακόμα είναι κρυμμένοι στα ναυάγια και μία φορά που τους είδα ο μεγάλος κυνηγούσε τον μικρό. Στέκουν τέτοιες συμπεριφορές για τα συγκεκριμένα ψάρια ?

3) Έχω πρόβλημα με το τάισμα γιατί τα Neon και κυρίως οι Ροδόστομοι ότι ρίξω, ειδικά τους κόκκους τους τρώνε πριν φτάσουν στο χαλίκι με αποτέλεσμα γατόψαρα και γλύφτης να είναι λίγο στην πείνα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλώς ήρθες!!

θα ξεκινήσω από τα απλά .... τα ψαράκια σου είναι πολλά για τα λίτρα σου.Θα σου πρότεινα να βγάλεις τα ν'εον γιατί θέλουν μήκος από 1 μέτρο και πάνω. Και τα βυθού που έχεις είναι πολλά κράτα ένα είδος (μάλλον τα alpino).Το ψαράκι που ονομάζεις ως ¨¨γλύφτη πιο είναι;

(δυστυχώς στα pet όλα αυτά τα λένε έτσι ενώ δεν υπάρχει τέτοια ονομασία με αποτελέσμα να μην ξέρουμε για πιο μιλάμε!!!! cae,achistrus,κλπ)

Τώρα για το ναυάγιο επειδή είναι πλαστικό εγώ θα το έβγαζα.....

Α! και αφού είναι φυτεμένο αεραντλία δεν χρειάζεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! :)

Μου αρέσουν πολύ αυτές οι τεράστιες ανούμπιες, αλλά εκεί που τις έχεις θα πιάσουν άλγη τα φύλλα τους, οι ανούμπιες θέλουν σκιά. Χρησιμοποιείς CO2; Οι ανούμπιες είναι εύκολα φυτά, δεν το χρειάζονται. Ή σκοπεύεις να βάλεις και άλλα φυτά;

Σχετικά με το φωτισμό, συνήθως τον έχουμε ανοιχτό 8 ώρες την ημέρα, αλλά επειδή έχεις led και δε γνωρίζω για αυτά, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι άλλο με την φωτοπερίοδο. Μπορείς να βάλεις ένα χρονοδιακόπτη για να είναι σταθερή.

Οι υπόλοιπες μετρήσεις σου; Για νιτρικά και σκληρότητες; Πόσο καιρό το έχεις το ενυδρείο;

Κι ένα tip: το νερό της αλλαγής δεν κάνει να μένει στάσιμο πάνω από 24 ώρες γιατί μπορεί να αναπτυχθούν παθογόνοι μικροοργανισμοί. Μετά από 24 ώρες μπορείς να βάλεις έναν κυκλοφορητή.

Για να αλλάξεις το χαλίκι θα πρέπει να βγάλεις τα ζωντανά μαζί με νερό από το ενυδρείο, να κάνεις την αλλαγή και να τα ξαναβάλεις. Κάποιοι που το έχουν κάνει ή γνωρίζουν καλύτερα θα σου πουν πως ακριβώς και τι να προσέξεις.

Για τα ψάρια βυθού υπάρχουν ειδικές ταμπλέτες που βυθίζονται.

Καλό θα είναι να βγάλεις τα ψεύτικα διακοσμητικά γιατί μπορεί να βγάλουν ουσίες στο νερό, επιβλαβείς για τα ψάρια. Θα είναι και πιο όμορφο και θα δείχνει πιο φυσικό αν βάλεις πέτρες ή ξύλα.

symvoulos, η αεραντλία δεν κάνει κακό στις ανούμπιες, δεν έχουν καμιά τρελή απαίτηση σε διοξείδιο ώστε να τις επηρεάσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Θα ξεκινησω με τα ψαρια για αρχη.

Οι ροδοστομοι δεν κανουν για το ενυδρειο σου γιατι θελουν ενυδρειο με μεγαλητερο μηκος.

Οι γεοφαγοι ειναι για πολυ μεγαλητερα ενυδρεια και πρεπει να τους βγαλεις.

Γλυφτες δεν υπαρχουν,αρα δεν ξερουμε και για τι ψαρι μιλας.

Τα νεον κανουν για το ενυδρειο σου αλλα θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης.

Η αεραντλια δεν βγαζει co2 αλλα οξυγονο.

Τα φωτα βαλτα με χρονοδιακοπτη να αναβουν 7-8 ωρες συνεχομενα.

Εγω θα εβγαζα ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και θα εφτιαχνα κατι φυσικο,με φυσικα υλικα.

Αλλαγη νερου θα κανεις καθε εβδομαδα το 30% και θα το προετοιμαζει απο πριν με αντιχλωριο και να ειναι και κοντα στη θερμοκρασια του ενυδρειου.

Το χαλικι για να το αλλαξεις θα πρεπει να τα ξηλωσεις ολα,να τα βγαλεις,να αλλαξεις χαλικι και να τα ξαναβαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα,καλως ηρθες!Rastafarian το νερο του δεν ειναι βρυσης,εχει ph 7 ομως δεν ειδα κατι σχετικο με την επεξεργασια του.Φιλε μου Paso μηπως μετρας λαθος?και νιτρικα βλεπω καθολου.Μηπως ειναι αστρωτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα,καλως ηρθες!Rastafarian το νερο του δεν ειναι βρυσης,εχει ph 7 ομως δεν ειδα κατι σχετικο με την επεξεργασια του.Φιλε μου Paso μηπως μετρας λαθος?και νιτρικα βλεπω καθολου.Μηπως ειναι αστρωτο?

Το νερο ειναι βρυσης και μετραει λαθος,πιθανον με τεστ σε στικς.Η Αθηνα δεν εχει τετοιο νερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ'αρχάς για όλες τις απαντήσεις.
Για να προσδιορίσω περισσότερο την κατάσταση ώστε να μπορέσετε να απαντήσετε καλύτερα στις ερωτήσεις μου έχουμε τα εξής :

- Ο '' γλύφτης '' φαίνεται στην 3η φωτογραφία πάνω στο φίλτρο. Ίσως τον αναγνωρίσει κάποιος.

- Το νερό είναι βρύσης το οποίο το αποθηκεύω σε μπιτόνι πλαστικό με κούμπωμα, βάζοντας αντιχλώριο για 2 ημέρες στο δωμάτιο του ενυδρείου.

- Τα τεστ που χρησιμοποιώ είναι Sera NH4 NH3, Sera No2, JBL PH και είναι όλα σταγόνες.

Επίσης διάβασα σε μια εκ των απαντήσεων ότι τα Neon δεν κάνουν για 90αρι ενυδρείο και σε άλλη απάντηση για τους ροδόστομους. Ποιο είδος tetra τελικά κάνει για 90αρι ενυδρείο και πόσα από αυτά μπορώ να έχω μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ'αρχάς για όλες τις απαντήσεις.

Για να προσδιορίσω περισσότερο την κατάσταση ώστε να μπορέσετε να απαντήσετε καλύτερα στις ερωτήσεις μου έχουμε τα εξής :

- Ο '' γλύφτης '' φαίνεται στην 3η φωτογραφία πάνω στο φίλτρο. Ίσως τον αναγνωρίσει κάποιος.

- Το νερό είναι βρύσης το οποίο το αποθηκεύω σε μπιτόνι πλαστικό με κούμπωμα, βάζοντας αντιχλώριο για 2 ημέρες στο δωμάτιο του ενυδρείου.

- Τα τεστ που χρησιμοποιώ είναι Sera NH4 NH3, Sera No2, JBL PH και είναι όλα σταγόνες.

Επίσης διάβασα σε μια εκ των απαντήσεων ότι τα Neon δεν κάνουν για 90αρι ενυδρείο και σε άλλη απάντηση για τους ροδόστομους. Ποιο είδος tetra τελικά κάνει για 90αρι ενυδρείο και πόσα από αυτά μπορώ να έχω μέσα ?

Κατι λαθος μετρας σιγουρα γιατι ph η Αθηνα δεν εχει 7,εχει 7.5-8

Απο ψαρια μπορεις να κρατησεις τα νεον μονο εφοσον τους δωσεις μαλακο νερο.Καμια 12-15 ψαρακια ειναι καλα.

Ο πλεκοστομος γινετε πολυ μεγαλος και δεν κανει για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατι λαθος μετρας σιγουρα γιατι ph η Αθηνα δεν εχει 7,εχει 7.5-8

Απο ψαρια μπορεις να κρατησεις τα νεον μονο εφοσον τους δωσεις μαλακο νερο.Καμια 12-15 ψαρακια ειναι καλα.

Ο πλεκοστομος γινετε πολυ μεγαλος και δεν κανει για το ενυδρειο σου.

rastafarian τα neon θέλουν τουλάχιστον 1 μέτρο για να κοπαδιάσουν!!!

δεν είναι θέμα λίτρων είναι θέμα μήκους :)

Τώρα αν απ' όλα τα άλλα είναι τα καταλληλότερα οκ πάω πάσο!

Link to comment
Share on other sites

rastafarian τα neon θέλουν τουλάχιστον 1 μέτρο για να κοπαδιάσουν!!!

δεν είναι θέμα λίτρων είναι θέμα μήκους :)

Τώρα αν απ' όλα τα άλλα είναι τα καταλληλότερα οκ πάω πάσο!

Μια χαρα τα πανε τα νεον και στα 80εκ.http://www.aquazone.gr/forums/topic/37877-paracheirodon-innesi-myers-1936/#entry335942

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

"δανικά είναι όμως το ψάρι αυτό να φιλοξενείται σε ενυδρείο 100+ λίτρων" και επειδή τυχαίνει να τα είχα σε 80lt και τώρα να τα έχω σε 96lt καθαρά θα το επιβεβαιώσω.Σε λιγότερο από μέτρο δεν τα είδα να κοπαδιάζουν σε αντίθεση με τώρα που κοπαδιάζουν :).

Link to comment
Share on other sites

"δανικά είναι όμως το ψάρι αυτό να φιλοξενείται σε ενυδρείο 100+ λίτρων" και επειδή τυχαίνει να τα είχα σε 80lt και τώρα να τα έχω σε 96lt καθαρά θα το επιβεβαιώσω.Σε λιγότερο από μέτρο δεν τα είδα να κοπαδιάζουν σε αντίθεση με τώρα που κοπαδιάζουν :).

Ο φιλος εχει 90 καθαρα λιτρα και ειναι μια χαρα για τα νεον.Το κοπαδιασμα δεν εχει να κανει με το μηκος μονο αλλα και με αλλους παραγωντες οπως ο αριθμος ατομων του κοπαδιου,οι συγκατικοι,οι συνθικες νερου και διακοσμισης κ.α

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος εχει 90 καθαρα λιτρα και ειναι μια χαρα για τα νεον.Το κοπαδιασμα δεν εχει να κανει με το μηκος μονο αλλα και με αλλους παραγωντες οπως ο αριθμος ατομων του κοπαδιου,οι συγκατικοι,οι συνθικες νερου και διακοσμισης κ.α

κυρίως με το μήκος και με τον αριθμό και εδώ δεν έχουμε ΜΗΚΟΣ άρα τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα .... και φυσικά μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν μπορεί να τα βάλει, λέω πως ΔΕΝ θα κοπαδιάζουν άρα δεν θα έχει όλη την ομορφιά τους!! Είναι σαν τα corydoras μπορείς να τα βάλεις και σε λεπτό χαλίκι αλλά την ομορφιά τους όλη θα την δεις στην άμμο!

Link to comment
Share on other sites

κυρίως με το μήκος και με τον αριθμό και εδώ δεν έχουμε ΜΗΚΟΣ άρα τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα .... και φυσικά μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν μπορεί να τα βάλει, λέω πως ΔΕΝ θα κοπαδιάζουν άρα δεν θα έχει όλη την ομορφιά τους!! Είναι σαν τα corydoras μπορείς να τα βάλεις και σε λεπτό χαλίκι αλλά την ομορφιά τους όλη θα την δεις στην άμμο!

Εχω δει νεον σε ενυδρειο φιλου με μηκος 80εκ και κοπαδιαζαν μια χαρα τα ψαρακια και απο αριθμο ειχε 15!

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου πάντως το 80άρι δεν κοπαδιάζαν (16) τώρα οριακά ας μην χαλάμε το θέμα όμως μιας και δεν νοιζω ότι προσφέρουμε κάτι παραπάνω πλέον....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λεω ηταν 110 λιτρα με μηκος 80,ειναι ιδιο με το δικο μου ενυδρειο.Μια χαρα κοπαδιαζαν τα δικα του.

Τωρα ειπαμε οτι ειχαμε να πουμε,η αποφαση ειναι του φιλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι λαθος μετρας σιγουρα γιατι ph η Αθηνα δεν εχει 7,εχει 7.5-8

Απο ψαρια μπορεις να κρατησεις τα νεον μονο εφοσον τους δωσεις μαλακο νερο.Καμια 12-15 ψαρακια ειναι καλα.

Ο πλεκοστομος γινετε πολυ μεγαλος και δεν κανει για το ενυδρειο σου.

Μου έχει τύχει να μετρήσω ph 7 στο νερό της βρύσης και να αναρωτιέμαι αν έχω κάνει λάθος ή αν με γελάνε τα μάτια μου. Στην περιοχή μου δεν έχουμε ΕΥΔΑΠ αλλά πληρώνουμε το νερό στον Δήμο. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει μόνο με τη προμήθεια του νερού ή και με την διανομή του στο δίκτυο. Δεν ξέρω αν λέω βλακείες, αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχουν διαφορές από περιοχή σε περιοχή της Αττικής.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει να μετρήσω ph 7 στο νερό της βρύσης και να αναρωτιέμαι αν έχω κάνει λάθος ή αν με γελάνε τα μάτια μου. Στην περιοχή μου δεν έχουμε ΕΥΔΑΠ αλλά πληρώνουμε το νερό στον Δήμο. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει μόνο με τη προμήθεια του νερού ή και με την διανομή του στο δίκτυο. Δεν ξέρω αν λέω βλακείες, αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχουν διαφορές από περιοχή σε περιοχή της Αττικής.

Ισως ο Δημος σας να εχει κανει καποια συμβαση και με καποιον που να εχει πηγαδι και να παιρνετε νερο απο εκει,γι αυτο δεν πληρωνετε και ΕΥΔΑΠ και αν ειναι ετσι ειναι λογικο να εχετε πιο μαλακο νερο εκει.Στο λεω γιατι και εδω που μενω εγω,η μιση περιοχη παιρνει νερο απο την ΕΥΔΑΠ και η μιση παιρνει απο εναν ιδιωτη με πηγαδι η κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Και το πληρώνουμε ακριβά! Χρυσές δουλειές θα κάνει ο τύπος με το πηγάδι. Αλλά και πάλι είναι τόσο σημαντικός μισός βαθμός ph; Συχνά στα τεστ δυσκολεύομαι να διακρίνω το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικος δεν ειναι ο μισος βαθμος,αλλα μπορει να μην ειναι μισος βαθμος αλλα 1.

Εγω μετρουσα με στικ 6.8 και οταν μετρησα με υγρο ηταν 7.8

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα και καλως ηρθες!

Θες να φτιαξεις ενα ομορφο και υγιες ενυδρειο;

Ρωταω γιατι για να το πετυχεις πρεπει να αλλαξεις σχεδον ριζικα το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση όλων,

Αν κατάλαβα καλά σε γενικές γραμμές θα πρέπει να αφαιρεθούν τα ναυάγια και να αντικατασταθούν με ξύλα, όπως πρέπει να αφαιρεθούν Ροδόστομοι και Γεωφάγοι.

Αλλά μήπως 90 λίτρα με σύνολο 9 ψάρια των 2-3 εκατοστών να δείχνει τελείως άδειο ?
Για να προλάβω posts φυσικά και για μένα προέχει τα ψάρια να ζούνε και όχι να ζούνε για να παριστάνουν πίνακα που μου αρέσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση όλων,

Αν κατάλαβα καλά σε γενικές γραμμές θα πρέπει να αφαιρεθούν τα ναυάγια και να αντικατασταθούν με ξύλα, όπως πρέπει να αφαιρεθούν Ροδόστομοι και Γεωφάγοι.

Αλλά μήπως 90 λίτρα με σύνολο 9 ψάρια των 2-3 εκατοστών να δείχνει τελείως άδειο ?

Για να προλάβω posts φυσικά και για μένα προέχει τα ψάρια να ζούνε και όχι να ζούνε για να παριστάνουν πίνακα που μου αρέσει.

Μα δεν θα βαλεις μονο 9 ψαρια,μπορεις να βαλεις 12-13 ψαρακια,αν ειχες και αμμο θα μπορουσες να βαλεις και μερικα corydoras.

Το ενυδρειο σου δεν θα ειναι καθολου αδειο και τοτε θα δεις και τις κανονικες συμπεριφορες των ψαριων σου.

Δυστυχος πολλοι το σκεφτονται ετσι,δηλαδη οτι το ενυδρειο θα ειναι αδειο,με αποτελεσμα να τιγκαρουν το ενυδρειο με ψαρια και μετα να αρχιζουν τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...