Jump to content

Κιχλιδες Αφρικανες


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα ειμαι νεος χρηστης στο aquazone αλλα παλιος χομπιστας. Μετα απο πολα που ασχολουμε με κιχλιδες για πρωτη φορα πριν απο λιγες μερες παρατηρησα οτι και οι 45 περιπου κιχλιδες που εχω στο ενυδριο εχουν φουσκομα στην κοιλια ξερει κανεις να με βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών στην ανάλογη κατηγορία και βάλε οπωσδήποτε φωτογραφίες των κιχλίδων με το πρόβλημα. Σε πόσα λίτρα έχεις 45 κιχλίδες; Μιλάμε για στρωμένο ενυδρειο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών στην ανάλογη κατηγορία (ασθένειες) και βάλε φωτογραφίες οπωσδήποτε. Φίλε μου, 45 κιχλίδες σε 300 λίτρα ειναι κάτι παραπάνω απο υπερβολή. Ισως ειναι ένας λόγος που τα ψάρια σου εχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω δεξια - εξελιγμένη επεξεργασία - Επιλογή "Κάντε κλικ στο κουμπί για να επισυνάψετε αρχεία"

Link to comment
Share on other sites

Κάνε copy - paste τη φόρμα στο θέμα που θα ανοίξεις στην κατηγορία ασθένειες και συμπλήρωσέ την. Εκεί θα βάλεις και τις φωτογραφίες.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Και οσκαρ βλεπω σε 100 λιτρα;

Φιλε μου παλιος αλλα με λαθη.......

Δωδεκανησα απο που;;;

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.φουσκωμενες κοιλιες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:300

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim profesional 300 εχω μεσα μακαρονι σφουγκαρι και ανθρακα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):6 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):περιπου 45 κιχλιδες 1πακασιους45cm 1 πακασιους 10cm

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

1φορα το μηνα αλαζω περιπου 120 με150 λιτρα και ταιζω μια φορα την ημερα μεbiofish food xl

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):δεν εχω ακριβεις τιμες

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:x

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:κιχλιδες αφρικης

- Ιστορικό Ψαριού:τα ψαρια ειναι ζωηρα ,και τρωνε κανονικα δειχνουν υγειις αφου εχω καθε 20 μερς αναπαραγωγες

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δεν ειχα ποτε ασθενειες και ποτε δεν ειχα απωλειες ψαριων ουτε παλαιοτερα που τις ειχα σε 200αρι ενυδριο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)καμια

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:κανενα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

post-58762-0-97181500-1394989003_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - paris sorono
Link to comment
Share on other sites

Και οσκαρ βλεπω σε 100 λιτρα;

Φιλε μου παλιος αλλα με λαθη.......

Δωδεκανησα απο που;;;

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.φουσκωμενες κοιλιες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:300

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim profesional 300 εχω μεσα μακαρονι σφουγκαρι και ανθρακα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):6 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):περιπου 45 κιχλιδες (τι κιχλίδες; )1πακασιους45cm 1 πακασιους 10cm (Πρέπει να αφαιρέσεις αυτά τα ψάρια όσο πιο γρήγορα γίνεται)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

1φορα το μηνα (Οι αλλαγές πρέπει να είναι πιο συχνές, εβδομαδιαίες ας πούμε και αλλάζουμε το 1/3 του νερού) αλαζω περιπου 120 με150 λιτρα και ταιζω μια φορα την ημερα μεbiofish food xl

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: ;

- KH: ;

- GH: ;

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): ;

- ΝΟ2 (νιτρώδη): ;

- ΝΟ3 (νιτρικά):δεν εχω ακριβεις τιμες

- Θερμοκρασία:28 (πήγαινέ την 25 - 26)

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:x (Δεν έιναι αξιόπιστα, πάρε υγρά τεστ)

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:κιχλιδες αφρικης (Ποιές; υπάρχουν πάρα πολλά είδη)

- Ιστορικό Ψαριού:τα ψαρια ειναι ζωηρα ,και τρωνε κανονικα δειχνουν υγειις αφου εχω καθε 20 μερς αναπαραγωγες

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: δεν ειχα ποτε ασθενειες και ποτε δεν ειχα απωλειες ψαριων ουτε παλαιοτερα που τις ειχα σε 200αρι ενυδριο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)καμια

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:κανενα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

Φωτογραφίες;;;;

Έχεις πολλά λάθη και ξεκινάω με τον αριθμό των ψαριών. Οι διαστάσεις του ενυδρείου σου ποιές είναι; Τα παγκάσιους όπως αντιλήφθηκες με τα 45 εκατοστά του φιλαράκου σου, γίνονται τεράστια ψάρια. Πρέπει να τα αφαιρέσεις αλλά με τα 45 εκ. που έχει ο άλλος δε ξέρω που θα τα πας. Μέτρα με υγρά τεστ και οχι χαρτάκια. Μετρήσεις όμως έστω και με τα χαρτάκια δε μας γράφεις.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

2 Παγκασιους και το ενα 45εκ.;;;

Αυτα δεν ειναι κιχλιδες Αφρικης

Βαλτα στο καραβι και στειλτα επειγοντως κι ο θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites

2 Παγκασιους και το ενα 45εκ.;;;

Αυτα δεν ειναι κιχλιδες Αφρικης

Βαλτα στο καραβι και στειλτα επειγοντως κι ο θεος βοηθος

Αυτό το ψάρι αμφιβάλλω αν μπορεί αν στρίψει μέσα στο ενυδρείο γιατί το πλάτος, άντε να είναι 40 εκατοστά, Το ψάρι υποφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ψάρι αμφιβάλλω αν μπορεί αν στρίψει μέσα στο ενυδρείο γιατί το πλάτος, άντε να είναι 40 εκατοστά, Το ψάρι υποφέρει!

Δυστυχως!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μπορείς να βάλεις μια δυο φωτογραφίες του ενυδρείου σου να το δούμε όλο και μερικές από τα ψάρια σου; Βασικά θέλω και μια του 45 εκατοστών φίλου σου γιατί δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι 45 κιχλίδες ζουν μαζι με 45 εκατοστά ψάρι σε 300 λίτρα ενυδρείο. Συγνώμη κι όλας, δε θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά μου ακούγεται κάπως .... περίεργο!

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα δε μου κανει εντυποση απλα προσπαθω να ανεβασω φωτο και δε μπορω

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα δε μου κανει εντυποση απλα προσπαθω να ανεβασω φωτο και δε μπορω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/76267-iaecaeaao-aea-oa-iaaa-iaaec/

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα δε μου κανει εντυποση απλα προσπαθω να ανεβασω φωτο και δε μπορω

Σου έγραψα παραπάνω πως ανεβάζεις φωτό. Να μην είναι πολύ μεγάλες σε μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το ενυδρείο σου είναι κυλινδρικό, δυσχεραίνει πολύ περισσότερο τα πράγματα!!!!

οι φωτογραφίες σου είναι πολύ μεγάλες σε μέγεθος και μας δυσκολεύουν λίγο.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χιλια ευχαριστω που μου δωσατε ταφωτα σας να ειστε σιγουροι θα ακολουθησω κατα γραμμα τα οσα μου ειπατε και ευχομε να εχω το συντομοτερο δυνατο καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...