Jump to content

Κιχλιδες Αφρικανες


Recommended Posts

Παιδια χιλια ευχαριστω που μου δωσατε ταφωτα σας να ειστε σιγουροι θα ακολουθησω κατα γραμμα τα οσα μου ειπατε και ευχομε να εχω το συντομοτερο δυνατο καλα αποτελεσματα

Τι θα κανεις δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Θα αφαιρεσω τα μεγαλα ψαρια θα κανω πιο συχνες αλλαγες νερου και θα παρω υγρα τεστ για να δουμε που ακριβως βρισκετε η ποιοτητα του νερου

Έγινε επεξεργασία - paris sorono
Link to comment
Share on other sites

Θα αφερερεσω τα μεγαλα ψαρια θα κανω πιο συχνες αλλαγες νερου και θα παρω υγρα τεστ για να δουμε που ακριβως βρισκετε η ποιοτητα του νερου

Καλα το πας αλλα πρεπει να δουμε και τι κιχλιδες εχεις γιατι μπορει να μη κανουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα αφερερεσω τα μεγαλα ψαρια θα κανω πιο συχνες αλλαγες νερου και θα παρω υγρα τεστ για να δουμε που ακριβως βρισκετε η ποιοτητα του νερου

Δεν αρκεί να αφαιρέσεις μόνο τα μεγάλα ψάρια. 45 αφρικανικές κιχλίδες είναι απαγορευτικός αριθμός στα 300 λίτρα πόσο μάλλον σε ένα κυλινδρικό ενυδρείο που ο βυθός του έχει πολύ μικρή διάμετρο. Τα ψάρια αυτά θέλουν πολλές πέτρες, κρυψώνες και μήκος για να επιβιώσουν ιδικά αν είναι περισσότερα από ένα είδος.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες κιχλιδες μπορω να εχω μεσα;

Μέσα σε κυλινδρικό ενυδρείο δε μπορώ να σου πω. Τι διάμετρο έχει το ενυδρείο σου; μπορείς να βάλεις λίγο πιο καθαρές φωτογραφίες των ψαριών;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρειο σου ειναι στρογγυλο,τοτε νομιζω οτι δεν μπορεις να εχεις Αφρικανες γιατι αυτα τα ψαρια θελουν ενυδρειο με μηκος.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρειο σου ειναι στρογγυλο,τοτε νομιζω οτι δεν μπορεις να εχεις Αφρικανες γιατι αυτα τα ψαρια θελουν ενυδρειο με μηκος.

Αυτό πιστεύω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

απο την ΦΩΤΟ γιΑ CONVICT μου μοιαζουν! και σε ποτηρι να τις αφησεις αυτες θα βγαλουν γεννες επομενως δεν ειναι περιεργο που εχεις ανα 20 μερες γεννες................φροντισε να αδειασεις την ψαροσυνθεση σου τουλαχιστον στο 50% .αν δεν εχεις που να τα δωσεις παντα σε ενα πετσοπ χαρισε τα σε εναν χομπιστα...

Link to comment
Share on other sites

απο την ΦΩΤΟ γιΑ CONVICT μου μοιαζουν! και σε ποτηρι να τις αφησεις αυτες θα βγαλουν γεννες επομενως δεν ειναι περιεργο που εχεις ανα 20 μερες γεννες................φροντισε να αδειασεις την ψαροσυνθεση σου τουλαχιστον στο 50% .αν δεν εχεις που να τα δωσεις παντα σε ενα πετσοπ χαρισε τα σε εναν χομπιστα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Convict ειναι 100%!!!Καλα..............................................!!!!!!!!!!!!!!!!!20 κονβικτ τα εχω ριξει σε γκιολα(λιμνουλα 10.000λιτρα και βαλε!!!!!)εδω και 2-3 χρονια γιατι δεν ειχα τι να τα κανω(μετα απο γεννα 70 ψαριων) και οχι μονο δεν παθανε τιποτα αλλα εχουν γινει εκατονταδες και τα μεγαλα εχουν γινει τερατα!!!!!!!!!!!!Ουτε κρυο χαμπαριαζουν ουτε ζεστη!!!!!!Μακαρι ολα τα ψαρια μας να ειχαν τις αντοχες αυτων των ψαριων!!!!!Παντως φιλε μου πολλα ψαρια για το συγκεκριμενο ενυδρειο!!!!Ακολουθησε τις συμβουλες των εμπειροτερων!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση η λαμπα uv που χρησημοποιω να κανει καπου κακο;

η uv μονο καλα μπορει να προσφερει.................οσο για τα ψαρια,ειναι σιγουρα convict και το φουσκομα-κοκκινισμα που εχουν καποια, δεν ειναι τιποτα αλλο, παρα τα θυληκα που ειναι εγκυος.......τσεκαρε το προφιλ των convict και θα καταλαβεις!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι convict οι κιχλιδες Αφρικης που ειναι; οεο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχής τα ψάρια σου είναι τα Archocentrus Nigrofasciatus (Zebra Convict) προέρχονται Από Κεντρική Αμερική (Κόστα ρίκα-Ελ Σαλβαδόρ-Γουατεμάλα-Παναμά)

ζεί σε ποταμάκια και ρεύματα σε ορεινές περιοχές, είχα παλιότερα 4 ψαράκια (2 ζευγάρια) σε 1,20 μήκος 200 λίτρα ενυδρείο...

χωρίσανε το ενυδρείο στην μέση και υπερασπιζόντουσαν τα μικρά τους ακόμα και απ το χέρι μου που πήγαινε να τα ταίσει!!! είναι εξαιρετικοί γονείς...Κατ εμέ κάνε εβδομαδιαίες αλλαγές νερού βγάλε την άνθρακα μόνιμα απ το φίλτρο σου και αστο να παίξει μόνο μακαρόνι-σφουγγάρι

και αραίωσε τον πληθυσμό σου κράτησε 1-2 ζευγάρια με διακόσμηση ξύλα και πέτρες (όχι ασβεστολιθικές και όχι λάβας)

post-14095-0-89326000-1395164032_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

Καταρχής τα ψάρια σου είναι τα Archocentrus Nigrofasciatus (Zebra Convict) προέρχονται Από Κεντρική Αμερική (Κόστα ρίκα-Ελ Σαλβαδόρ-Γουατεμάλα-Παναμά)

ζεί σε ποταμάκια και ρεύματα σε ορεινές περιοχές, είχα παλιότερα 4 ψαράκια (2 ζευγάρια) σε 1,20 μήκος 200 λίτρα ενυδρείο...

χωρίσανε το ενυδρείο στην μέση και υπερασπιζόντουσαν τα μικρά τους ακόμα και απ το χέρι μου που πήγαινε να τα ταίσει!!! είναι εξαιρετικοί γονείς...Κατ εμέ κάνε εβδομαδιαίες αλλαγές νερού βγάλε την άνθρακα μόνιμα απ το φίλτρο σου και αστο να παίξει μόνο μακαρόνι-σφουγγάρι

και αραίωσε τον πληθυσμό σου κράτησε 1-2 ζευγάρια με διακόσμηση ξύλα και πέτρες (όχι ασβεστολιθικές και όχι λάβας)

Ρε συ ειπαμε!!!!!!!!!!σε 300 λιτρα μονο 1-2 ζευγαρια???????!!!!!!!!!!εκτος αν εννοεις για να αφησουν ευκολα απογονους και μετα να ζησουν ολα μαζι??????

sorrry για το ρε!!!

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όντως πρόκειται για κιχλίδες αμερικής θα μεταφέρω το θέμα σου φίλε μου στην σωστή κατηγορία, εκτός αν θες να αλλάξεις την σύνθεση σου και να πας σε αφρικάνες.

Περιμένω απάντηση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχής τα ψάρια σου είναι τα Archocentrus Nigrofasciatus (Zebra Convict) προέρχονται Από Κεντρική Αμερική (Κόστα ρίκα-Ελ Σαλβαδόρ-Γουατεμάλα-Παναμά)

ζεί σε ποταμάκια και ρεύματα σε ορεινές περιοχές, είχα παλιότερα 4 ψαράκια (2 ζευγάρια) σε 1,20 μήκος 200 λίτρα ενυδρείο...

χωρίσανε το ενυδρείο στην μέση και υπερασπιζόντουσαν τα μικρά τους ακόμα και απ το χέρι μου που πήγαινε να τα ταίσει!!! είναι εξαιρετικοί γονείς...Κατ εμέ κάνε εβδομαδιαίες αλλαγές νερού βγάλε την άνθρακα μόνιμα απ το φίλτρο σου και αστο να παίξει μόνο μακαρόνι-σφουγγάρι

και αραίωσε τον πληθυσμό σου κράτησε 1-2 ζευγάρια με διακόσμηση ξύλα και πέτρες (όχι ασβεστολιθικές και όχι λάβας)

Συμφωνώ. Εγώ θα έλεγα ένα ζευγάρι στα 60 εκατοστά που είναι του φίλου, συν τις κάποιες γέννες που θα γίνουν έχοντας υπόψιν οτι μόλις αρχίζουν και παίρνουν τα πάνω τους τα μικρά, θα πρέπει να τις δίνει.

Αυτά για να είναι άνετα και να γουστάρουν τα ψάρια και όχι απλά να επιβιώνουν.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...