Jump to content

Αποπαρασίτωση Ψαριών Ενυδρείου


Sport Billy

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Καθώς τέλος της εβδομάδας θα δεχτώ τους δίσκους μου ήθελα να ρωτήσω πως κάνω αποπαρασίτωση στο ενυδρείο μου που περιέχει κι άλλα ψάρια. Με φάρμακο ή υπάρχει φυσική μέθοδος?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να υπάρχει ενυδρείο καραντίνα και να γίνει εκεί αποπαρασιτωση των ψαριών , πριν την είσοδο στο κυρίως ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει για τους δίσκους καραντίνα και θα γίνει αλλά πώς είναι το ζήτημα και με τι?. Εγώ ωστόσο μιλάω γι αυτά τα ψάρια που είναι ήδη μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα καθώς κι εγώ περιμένω να παραλάβω κάποια δισκάκια σχετικά σύντομα.Τι χρησιμοποιείτε συγκεκριμένα και ποια είναι η διαδικασία για αποπαρασίτωση νέων ψαριών που θα καθήσουν κανα μήνα σε καραντίνα?Έχω ακούσει για ektozon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... Εγω για αποπαρασιτωση χρησιμοποιω τη μεθοδο του Andrew Soh μια και μου την εχουν προτεινει αρκετοι εκτροφεις και μονο σε ενυδρειο καραντινα... Τα φαρμακα που χρειοζονται ειναι υπερμαγγανικο καλιο (pοtassium permanganate) και metronidazole (flagyl). Κανω 3χ24h δοσεις pp σε συγκεντρωση 2mg/lt (1μερα ριχνω το καλιο μετα απο 24h kανω 100% αλλαγη περιμενω αλλες 24h και επαναλαμβανω ωστε να κανω 3 δοσεις). Αυτο περνει 8 μερες. Ολες αυτες τις μερες ταιζω φαγητο το οποιο περιεχει flagyl σε δοσολογια 1,5gm/100gm τροφης. Μετα την τελευταια αλλαγη συνεχιζω να ταιζω τροφη με flagyl αλλα προσθετω και στο νερο του ενυδρειου flagyl σε δοσολογια 1,5gm/100lt για 5 μερες ακομα... Μετα απο αυτη τη μεθοδο τα ψαρια ειναι απαλλαγμενα απο εσωτερικα και εξωτερικα "προβληματα". Αυτη τη μεθοδο την ακολουθω για να "καθαρισω" και τα ζευγαρια μου αλλα δε πρεπει να το κανουμε τακτικα (1 φορα καθε 18 μηνες) ωστε να μη συνηθισουν τα ψαρια στα φαρμακα... Επισης 1 gm metronidazole = 1 καψουλα flagyl 500mg Ελπιζω να βοηθεισα....

Έγινε επεξεργασία - tazz
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε σύ tazz αυτό που λες έιναι για την καραντίνα. 2 ερωτήσεις έχω

  1. Με τόσο φάρμακο σίγουρα επηρρεάζεται η βιολογία του φίλτρου σου, πως το αντιμετωπίζεις
  2. Δε μου λέτε τίποτα για την αποπαρρασίτωση των ήδη τοποθετημένω ψαριών. Πρέπει να τα βγάλω από το 450λιτρο και να τα βάλω κι αυτά καραντίνα?
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα αυτη τη διαδικασια τη κανω σε καραντινα.... Το υπερμαγγανικο καλιο σκωτονει τη βιολογια (και φυτα ασπονδυλα) για αυτο κατα το 24ωρο που ριχνω το καλιο τα φιλτρα δε λειτουργουν (τα τρεχω σε ενα κουβα ωστε να διατηρησω τα βακτηρια και τα επαναφερω μολις κανω την αλλαγη 100% για τα επομενα 2 24ωρα). Το flagyl δεν επιρεαζει τη βιολογια... Αυτος ειναι ο τροπος που ακολουθω εγω και τα τελευταια σχεδον 2χρονια εχω 0 απωλειες. Επισης η ιδια μεθοδος εχουν ακολουθησει πολοι φιλοι που ηθελαν να μπλεξουν δικα μου ψαρια (απο stendker με αλλων εκτροφεων). Τελος για το ερωτημα σου αν πρεπει να βαλεις τα ηδη υπαρχοντα ψαρια σε καραντινα η ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ μου αποψη ειναι ναι (παντα ολες η "θεραπειες" πρεπει να μη γινοντε στο κυριως ενυδρειο εκτως αν υπαρχει σοβαρος λογος και θελουμε να απολυμανουμε και το ενυδρειο). Ελπιζω να σε βοηθεισα.

Φιλικα

Αποστολης

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη με βοήθησες αρκετά! Απλά ξεκίνησε η ερώτησή μου με αφορμή το ότι ο πωλητής από ένα πολύ γνωστό Pet Shop επί της Βουλιαγμένης μου είπε ότι καλό είναι με κάθε αλλαγή να ρίχνω ένα αλάτι της Seachem το Live Bearer Salt για απολύμανση και δεν ξέρω πόσο βάση έχει αυτό. Απλά προσπαθώ να γλυτώσω τη δυσκολία του να πιάσω σε ένα στημένο ενυδρείο 40 κοπαδόψαρα, 8 corydoras, και 4 ramirezi.

  1. Ποια η γνώμη σου για αυτό?
  2. Επίσης το flagyl των 500mg το προμηθεύομαια από φαρμακείο. το υπερμαγγανικό όμως από που?
  3. Η διαδικασία που λες αν κατάλαβα έιναι:

1η μέρα: 2mg/lit υπερμαγγανικό (όχι φίλτρο μόνο αερισμός)

2η μέρα: 100% αλλαγή (όχι φίλτρο μόνο αερισμός)

3η μέρα: 2mg/lit υπερμαγγανικό (όχι φίλτρο μόνο αερισμός)

4η μέρα: 100% αλλαγή (όχι φίλτρο μόνο αερισμός)

5η μέρα: 2mg/lit υπερμαγγανικό (όχι φίλτρο μόνο αερισμός)

6η μέρα: 100% αλλαγή (όχι φίλτρο μόνο αερισμός)

αυτό όμως είναι 6 μέρες όχι 8 που λες.

Μετά βάζω μέσα το φίλτρο και ρίχνο και flagyl στο ενυδρείο για άλλες 5 μέρες.

Όλο τον καιρό εν τω μεταξύ ταίζω τροφή με flagyl (Τι τροφή μπορώ και flakes? γι αυτή την περίοδο)

Σ' ευχαριστώ Αποστόλη και συγνώμη για την ταλαιπωρία

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλατα-minerals που σου είπε να πάρεις με σκοπό την απολύμανση,το πιο πιθανό είναι μα ήθελε να ξεστοκάρει

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου

Link to comment
Share on other sites

Kαμια ταλαιπορεια.... :) Αυτο που σου ειπε ο πωλητης δε νομιζω να ισχυει (δε το ξερω το προιον αλλα νομιζω ειναι για αλλη χρηση και οχι για απολυμανση). Τωρα στη ρουτινα: πριν το ξεκινημα της διαδικασιας πολυ καλο καθαρισμα των τζαμιων και απομακρυνση ολης της βρωμιας γιατι το καλλιο εξασθενει αν το νερο ειναι "βρωμικο". Υπολογισε οταν ριξεις το καλλιο το χρωμα του νερου θα γινει κοκινο και πρεπει να μεινει κοκινο για τουλαχιστον 4ωρες... Οταν εξασθενησει γινετε καφε αλλα δεν επιρεαζει τα ψαρια.

1η,4η,7η μερα: υπερμαγγανικο καλιο 2mg/lt (αερισμος, οχι φιλτρο)

2η,5η,8η μερα:100% αλλαγη επαναφορα φιλτρων

3η,6η μερα:δεν ριχνεις τιποτα. Πολυ καλη σκουπα να τραβηξεις ολα τα υπολειματα τροφης.

Μετα την τελευταια αλλαγη(8η μερα) ριχνεις στο νερο flagyl για 5 μερες. Το flagyl στη τροφη το βαζουμε μονο σε τροφες που φτιαχνουμε μονοι μας (καρδια κτλ). Δε κανει με flakes, bits κτλ μια και δεν ενσωματονεται. Αν δε φτιαχνεις τροφη μονος σου δε πειραζει να μη "ταισεις" με flagyl.

Αν χρειαστει να κανεις αλλαγη νερου αυτες τις 5 μερες που θα ριχνεις flagyl στο νερο φροντισε να το κανεις πριν ριξεις το φαρμακο... Αλλο ενα tip αν δεις κατα τη διαρκεια που εχεις ριξει το καλιο οτι τα ψαρια αντιδρουν ασχημα (στρες κτλ) ριξε αμεσως seachem prime ωστε να το εξουδετερωσεις και κανε αλλαγη 100%. Θελει μεγαλη προσοχη αυτη η θεραπεια (αν και οι δοσεις ειναι ασφαλεις αλλα μια και εχουμε να κανουμε με ζωντανα ποτε δε ξες πως θα αντιδρασουν). Τωρα για τη διαδικασια με το στρωμενο ενυδρειο εγω θα σου προτεινα το εξης: Μην αποπαρασιτωσεις τα ηδη υπαρχοντα ψαρια. Αποπαρασιτωσε αν χρειαζετε τους καινουργιους δισκους στη καραντινα σου και αφου τελειωσεις τη διαδικασια βαλε στη καραντινα μαζι με τους δισκους σου ενα ραμιρεζι (αν τα ψαρια σου εχουν καποιο παρασιτο 99% θα το εχει και το ραμ) και αστα για καμια βδομαδα με παρακολουθηση... Το καλιο το βρισκεις και αυτο στα φαρμακεια σε σκονη. Αν δε το βρεις πες μου να σου βρω εγω ετοιμο διαλυμα για χρηση.

ΤΕΛΟΣ θα σου πω τη προσωπικη μου αποψη ακομα μια φορα. Οι δισκοι επειδη ειναι ευαισθητα ψαρια δε πρεπει να τα ταλαιπορουμε με θεραπειες χωρις λογο... Εγω αν ειμουν στη θεση σου δε θα εκανα αποπαρασιτωση αλλα θα εκανα μονο αυτο που σου ειπα στο τελος, δηλαδη καραντινα οι δισκοι προσθηκη ηδη υπαρχοντος ψαριου και παρακολουθηση για καμια βδομαδα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικός.Ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτές τις πληροφορίες μαζί μας.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλατα-minerals που σου είπε να πάρεις με σκοπό την απολύμανση,το πιο πιθανό είναι να ήθελε να ξεστοκάρει

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω προαωπικα ουτε καραντινα θα εκανα ουτε τιποτα.

Κατευθειαν στο κυριος ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικός Αποστολή, σε ευχαριστούμε.

Εαν αξιωθούμε να δούμε γέννες.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω προαωπικα ουτε καραντινα θα εκανα ουτε τιποτα.

Κατευθειαν στο κυριος ενυδρειο

Δε θα έπρεπε να μας παραθέσεις και τα επιχειρήματά σου?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω προαωπικα ουτε καραντινα θα εκανα ουτε τιποτα.

Κατευθειαν στο κυριος ενυδρειο

Και εγώ το ίδιο κάνω αλλά με πολύ καλή προσαρμογή. Εξαρτάται πάλι και από που τους έχω πάρει τους δίσκους.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τι ακριβώς εννοείς με αυτό : Επισης 1 gm metronidazole = 1 καψουλα flagyl 500mg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 17/3/2014 at 1:26 ΠΜ, το μέλος tazz έγραψε:

Καλησπερα... Εγω για αποπαρασιτωση χρησιμοποιω τη μεθοδο του Andrew Soh μια και μου την εχουν προτεινει αρκετοι εκτροφεις και μονο σε ενυδρειο καραντινα... Τα φαρμακα που χρειοζονται ειναι υπερμαγγανικο καλιο (pοtassium permanganate) και metronidazole (flagyl). Κανω 3χ24h δοσεις pp σε συγκεντρωση 2mg/lt (1μερα ριχνω το καλιο μετα απο 24h kανω 100% αλλαγη περιμενω αλλες 24h και επαναλαμβανω ωστε να κανω 3 δοσεις). Αυτο περνει 8 μερες. Ολες αυτες τις μερες ταιζω φαγητο το οποιο περιεχει flagyl σε δοσολογια 1,5gm/100gm τροφης. Μετα την τελευταια αλλαγη συνεχιζω να ταιζω τροφη με flagyl αλλα προσθετω και στο νερο του ενυδρειου flagyl σε δοσολογια 1,5gm/100lt για 5 μερες ακομα... Μετα απο αυτη τη μεθοδο τα ψαρια ειναι απαλλαγμενα απο εσωτερικα και εξωτερικα "προβληματα". Αυτη τη μεθοδο την ακολουθω για να "καθαρισω" και τα ζευγαρια μου αλλα δε πρεπει να το κανουμε τακτικα (1 φορα καθε 18 μηνες) ωστε να μη συνηθισουν τα ψαρια στα φαρμακα... Επισης 1 gm metronidazole = 1 καψουλα flagyl 500mg Ελπιζω να βοηθεισα....

Έχω ένα green terror είναι μήνας και δεν τρωι πήγα στα Pet που το πείρα και μου έδωσαν να κάνω θεραπεία την προτη μέρα το μισώ την δεύτερη παύση την Τρίτη μετά το υπόλοιπο και μετά σε 5 μέρες Αλαγη νερού το μισώ στα 350 λίτρα βγάζει άσπρα αντη για καφέ μου είπαν στης 20 μέρες θα δεις την Αλαγη πέρασε μια εβδομάδα ούτε που πλισιαζη για την τροφή τη άλλο να κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά Έχω ένα green terror είναι μήνας και δεν τρωι πήγα στα Pet που το πείρα και μου έδωσαν να κάνω θεραπεία την προτη μέρα το μισώ την δεύτερη παύση την Τρίτη μετά το υπόλοιπο και μετά σε 5 μέρες Αλαγη νερού το μισώ στα 350 λίτρα βγάζει άσπρα αντη για καφέ μου είπαν στης 20 μέρες θα δεις την Αλαγη πέρασε μια εβδομάδα ούτε που πλισιαζη για την τροφή τη άλλο να κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Grace Antekelidis έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά Έχω ένα green terror είναι μήνας και δεν τρωι πήγα στα Pet που το πείρα και μου έδωσαν να κάνω θεραπεία την προτη μέρα το μισώ την δεύτερη παύση την Τρίτη μετά το υπόλοιπο και μετά σε 5 μέρες Αλαγη νερού το μισώ στα 350 λίτρα βγάζει άσπρα αντη για καφέ μου είπαν στης 20 μέρες θα δεις την Αλαγη πέρασε μια εβδομάδα ούτε που πλισιαζη για την τροφή τη άλλο να κάνω? 

Απ αυτα, που εγραψες δεν καταλαβα τιποτα. τι σου εδωσαν.... ποιο πραγμα ειναι ασπρο παρά καφε.... τι να σου πω....

Αν θελεις, άνοιξε ενα δικο σου θεμα, ομορφα και ωραια να μας περιγραψεις το προβλημα σου και θα βρουμε ακρη.

Θα χρειαστει να γραψεις καποιες πληροφοριες για το ενυδρεο σου. Ριξε μια ματιά εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Grace Antekelidis said:

Καλησπέρα παιδιά Έχω ένα green terror είναι μήνας και δεν τρωι πήγα στα Pet που το πείρα και μου έδωσαν να κάνω θεραπεία την προτη μέρα το μισώ την δεύτερη παύση την Τρίτη μετά το υπόλοιπο και μετά σε 5 μέρες Αλαγη νερού το μισώ στα 350 λίτρα βγάζει άσπρα αντη για καφέ μου είπαν στης 20 μέρες θα δεις την Αλαγη πέρασε μια εβδομάδα ούτε που πλισιαζη για την τροφή τη άλλο να κάνω? 

Τι εννοείς βγάζει άσπρα αντί για καφέ? 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Katrin said:

Τι εννοείς βγάζει άσπρα αντί για καφέ? 

Απορρίμματα μάλλον. Κακακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Απορρίμματα μάλλον. Κακακια.

On 17/3/2014 at 1:26 ΠΜ, το μέλος tazz έγραψε:

Μου δώσανε το Sera Baktopur για σκουλήκι που έχει το green terror και μου είπαν να κάνω την θεραπεία γιατη δεν τρωι αντη να είναι καφέ τα κακά είναι άσπρα και μου είπαν ότι στης 20 μέρες θα δω βελτίωση αλλά δεν βλέπω άσπρη μερα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...