Jump to content

Αποπαρασίτωση Ψαριών Ενυδρείου


Sport Billy

Recommended Posts

On 17/3/2014 at 1:26 ΠΜ, το μέλος tazz έγραψε:

Καλησπερα... Εγω για αποπαρασιτωση χρησιμοποιω τη μεθοδο του Andrew Soh μια και μου την εχουν προτεινει αρκετοι εκτροφεις και μονο σε ενυδρειο καραντινα... Τα φαρμακα που χρειοζονται ειναι υπερμαγγανικο καλιο (pοtassium permanganate) και metronidazole (flagyl). Κανω 3χ24h δοσεις pp σε συγκεντρωση 2mg/lt (1μερα ριχνω το καλιο μετα απο 24h kανω 100% αλλαγη περιμενω αλλες 24h και επαναλαμβανω ωστε να κανω 3 δοσεις). Αυτο περνει 8 μερες. Ολες αυτες τις μερες ταιζω φαγητο το οποιο περιεχει flagyl σε δοσολογια 1,5gm/100gm τροφης. Μετα την τελευταια αλλαγη συνεχιζω να ταιζω τροφη με flagyl αλλα προσθετω και στο νερο του ενυδρειου flagyl σε δοσολογια 1,5gm/100lt για 5 μερες ακομα... Μετα απο αυτη τη μεθοδο τα ψαρια ειναι απαλλαγμενα απο εσωτερικα και εξωτερικα "προβληματα". Αυτη τη μεθοδο την ακολουθω για να "καθαρισω" και τα ζευγαρια μου αλλα δε πρεπει να το κανουμε τακτικα (1 φορα καθε 18 μηνες) ωστε να μη συνηθισουν τα ψαρια στα φαρμακα... Επισης 1 gm metronidazole = 1 καψουλα flagyl 500mg Ελπιζω να βοηθεισα....

 

1 κάψουλα flagyl περιέχει 500mg μετρονιδαζόλης δηλαδή 0,5g.Πώς προκύπτει ότι μία κάψουλα είναι 1g?????

 

On 17/3/2014 at 2:41 ΠΜ, το μέλος Sport Billy έγραψε:

Εντάξει ρε σύ tazz αυτό που λες έιναι για την καραντίνα. 2 ερωτήσεις έχω

  1. Με τόσο φάρμακο σίγουρα επηρρεάζεται η βιολογία του φίλτρου σου, πως το αντιμετωπίζεις
  2. Δε μου λέτε τίποτα για την αποπαρρασίτωση των ήδη τοποθετημένω ψαριών. Πρέπει να τα βγάλω από το 450λιτρο και να τα βάλω κι αυτά καραντίνα?

 

H μετρονιδαζόλη επιρρεάζει την βιολογία του φίλτρου και θέλει προσοχή.

 

πριν 23 ώρες, το μέλος Grace Antekelidis έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά Έχω ένα green terror είναι μήνας και δεν τρωι πήγα στα Pet που το πείρα και μου έδωσαν να κάνω θεραπεία την προτη μέρα το μισώ την δεύτερη παύση την Τρίτη μετά το υπόλοιπο και μετά σε 5 μέρες Αλαγη νερού το μισώ στα 350 λίτρα βγάζει άσπρα αντη για καφέ μου είπαν στης 20 μέρες θα δεις την Αλαγη πέρασε μια εβδομάδα ούτε που πλισιαζη για την τροφή τη άλλο να κάνω? 

 

Το baktopur δέν κάνει τίποτα τα ενδοπαράσιτα.Θα πρέπει να αλλάξεις φάρμακο....

 

 

Τώρα άς πιάσω το θέμα απο την αρχή.......Για ποιό λόγο θέλει κάποιος να κάνει προλιπτική θεραπεία αποπαρασίτωσης?

Τι εννοούμε παράσιτα?Έξωπαράσιτα,ένδοπαράσιτα,νηματώδη,flukes,πρωτόζωα,γυροσκώληκες,τρεματώδη,κ.α.???

 

Να έχετε πάντοτε στο μυαλό σας ότι τα ψάρια ειδικά όταν τα παίρνουμε είναι αρκετά στρεσσαρισμένα πράγμα που σημαίνει ότι ο οργανισμός τους ΔΕΝ είναι σε καλή κατάσταση άρα η όποια θεραπεία μπορεί εν δυνάμει να τα βλάψει...

 

Άν πάρουμε τις κατηγορίες που ανέφερα μιά προληπτική θεραπεία για να πιάσει ένα σημαντικό παθογώνων θα πρέπει να καλύπτει, flukes,πρωτόζωα,νεματώδη και γυροσκώληκες......άρα από φάρμακα της αγοράς θέλουμε πχ. esha gdex,esha hexamita, esha ndx.Έγραψα μόνο φάρμακα της esha για να μήν μπλεχτεί κάποιος, φυσικά υπάρχουν από όλες τις εταιρίες αλλά και είτε κτηνιατρικά είτε ανθρώπινα  (που πλέον τα περισσότερα θέλουν συνταγή γιατρού).

Όπως επίσης είπα πολλά φάρμακα στρεσσάρουν πολύ τα ψάρια και τα εσωτερικά τους όργανα (νεφρά,συκώτι) και θα πρέπει να είμαστε αρκετά προσεκτικοί στην χορήγηση, πχ. Λεβαμιζόλη που είναι η δραστική ουσία του ndx και είναι το ειδανικό φάρμακο για γυροσκώληκες (camallanus).

Επίσης άν τα ψάρια μας είναι αρκετά προσβεβλημένα με μεγάλο αριθμό εσωπαρασίτων, όταν αυτά πεθάνουν μέσα στο ψάρι μπορούν να επιφέρουν το θάνατο του ψαριού από σηπτικό σόκ.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...