Jump to content

Glow Light Tetra ...για Αρχή...


mary74

Recommended Posts

Το παλεύουμε ακόμα...διαβάζουμε κάνουμε λάθη, μαθαίνουμε τις λύσεις και μετά κάνουμε άλλες πατάτες...

Ούτως ή άλλως το γενικό λιπάσματα το έβαλα δυό φορές σε μικρές δόσεις. Δεν τόλμησα να βάλω τις κανονικές αφ' ενός γιατί τα φυτά δεν είναι πιά και τόσα πολλά αλλά και αφ' ενός ήθελα να κρατήσω τα μπόσικα λίγο γιατί το κυανοβακτηρίδιο εμφανίστηκε στο τμήμα του ξύλου που ήταν κάτω ακριβώς από το φώς (στο προηγούμενο στήσιμο ήταν πολύ κοντά στη λάμπα) και έκανε σκιά στα φυτά κόβοντας και το λίγο φώς που υπάρχει. Μιά που θέλαμε να το καθαρίσουμε από την καφέ άλγη που είχε το ξύλο από το στρώσιμο (ήταν βέβαια σε υποχώρηση) έιπαμε να δοκιμάσουμε να βρούμε ένα καλύτερο στήσιμο που θα επέτρεπε το φώς να διαχέεται καλύτερα στο ενυδρείο. Ευτυχώς μας πέτυχε και δεν έφαγαν όλη την ταλαιπωρία τα ψάρια χωρίς λόγο....

Πάντως έχουν και τη χρησιμότητά τους γιατί δεν τα βλέπω να επιβιώνουν χωρίς έστω και το 1/3 της δόσης. Τα νιτρικά πάντως μου είναι απαραίτητα, χωρίς την προσθήκη τους είμαστε συνεχώς στο μηδέν. Από εβδομαδα θα λάβω και το excel και θα το ξεκινήσω με φειδώ και θα δώ πως κυλάει....

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα σου μπορεις να τα αυξησεις αυξανοντας και την τροφη και τα ταισματα.Αν δεις οτι δεν γινετε δουλεια ριχνεις απο το σκευασμα.

Να ξερεις οτι παντα ξεκιναμε με την μιση δοση απο αυτη που γραφει το μπουκαλι και σιγα σιγα αυξανουμε αν χρειαστει.

Δοκιμασε με το excel αν και στα λιτρα σας δεν ξερω κατα ποσο θα δειτε αποτελεσματα γιατι το excel το ριχνουμε σε πιο μικρα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνουμε τη δοκιμή γιατί δεν μας παίρνει για μπουκάλα co2....

Τα ταϊζω δυό φορές την ημέρα. Συνήθως η τροφή που τους ρίχνω πέφτει στο βυθό η περισσότερη και εξαφανίζεται σε 5 λεπτά περίπου... Και με αυτό το τάισμα άντε τα νιτρικά φτάνουν με το ζόρι 5 και ούτε... Εδώ και όταν προσθέτω νιτρικά μετά από δύο μέρες πάλι γύρω στο 0 - 5 είναι... Απο την ώρα που άρχισα την προσθήκη των νιτρικών άρχισαν τα φυτάκια να πέρνουν τα πάνω τους (είχαν αρχίσει να κιτρινίζουν). Με το λίπασμα θα είμαι φειδολή γιατί ακόμα δεν έχει ωριμάσει το ενυδρείο μέχρι τότε νομίζω ότι όλο και λίγη άλγη θα έχω.....

Στο μονομάχο εμφανίστηκαν το κυανοβακτηρίδιο και λίγη πράσινη άλγη στο τζάμι αλλά με τη συσκότιση για το κυανοβτηρίδιο και υπομονή εξαφανίστηκαν και τώρα είναι όλα καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εξεργαζόμαστε το νερό με τύρφη εδω και 15 μέρες και πρίν πέντε ημέρες βάλαμε και δεύτερη λάμπα στο καπάκι. Με την δεύτερη λάμπα είδαμε και διαφορά στην συμπεριφορά τους! Για να φανεί στα φυτά η διαφορά μάλλον θα πρέπει να περάσει περισσότερος καιρός.....

Η πορτοκαλιά γραμμή τους άρχισε να κοκκινίζει και να γίνεται πιό έντονη σε όλα τα ψαράκια και αρχίζουν και κολυμπούν και λίγο πιό ψηλά στο ενυδρείο και κάνουν περισσότερα παιχνίδια...

post-55151-0-34580600-1398708140_thumb.jpg post-55151-0-16888000-1398708149_thumb.jpg post-55151-0-98582800-1398708159_thumb.jpg post-55151-0-56188100-1398708177_thumb.jpg post-55151-0-15661700-1398708192_thumb.jpg post-55151-0-50801300-1398708172_thumb.jpg

Πάνο και Βασίλη σας ευχαριστώ για τα φυτά!!!

(Αργότερα θα ανεβάσω και βιντεάκι....)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε παιδιά!

Σιγά - σιγά θα πρασινίσουμε παραπάνω...

Που είναι η ροζ η πέτρα ????? :bleh:

Μπράβο παιδάκια καλά το πάτε :thumbsu: :thumbsu:

Οι ρόζ πέτρες είναι σε κατάσταση αναμονής..... κάπου θα χρησιμεύσουν....

Τώρα στο πρόγραμμα είναι να βάλουμε και κάποιο φυτάκι πάνω στο ξύλο για να καλύψει το κενό από πάνω του και να βάλουμε ένα ζευγαράκι απιστόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

στην κεντρικη μεγαλη ριζα το ενα κλωναρι που βγαινει μπροστα χωστο λιγο στην αμμο να μην φαινεται οτι ειναι κομμενο το ξυλο με κορδελα

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη μου αρέσει που το ενυδρειο!!' Μπράβο σας. Όσο κι αν φαίνεται παράξενο, μου αρεσει πολυ εκείνο το μικρο κομματάκι ξύλου που ειναι μόνο του μπροστά απο τη ρίζα, κάνει το τοπίο πιο φυσικό. Το κατέχετε το άθλημα Μαίρη, τα κατέχετε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mπραβο! Πολυ ωραια προχωραει..Να το χαιρεστε!

Τα ενοχλει τα ψαρια τωρα που αυξηθηκε ο φωτισμος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε παιδιά! :bigemo_harabe_net-145:

Πάνο και σε μας άρεσει το κοματάκι αυτό για το ίδιο λόγο... Πάντως έχουμε πολύ δρόμο ακόμα με την πρασινάδα..... :usd:

dimo θα το καλύψουμε με κανά φυτάκι στο μέλλον. Είναι ακόμα φρέσκο το ενυδρείο και το βελτιώνουμε / συμπληρώνουμε όσο και όπως μπορούμε.

Stratigos24 μου φαίνεται ότι δεν τα ενοχλεί και πολύ. Να μην σου πώ ότι τους αρέσει κιόλα... Τα χρώματά τους είναι λίγο πιό ζωντανά και έχουν αρχίσει να κολυμπούν και λίγο πιό ψηλά.

Βέβαια μην φανταστείς βέβαια ότι έχουμε τρελαθεί στο φώς. Είχαμε 20w στα 80 - 85 καθαρά λίτρα νερού και τώρα είμαστε στα 38w.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφιες!!!

Τωρα την ειδα ρε συ την παρουσιαση σου.....

Απο νιτρικα πως παει?Τα ιδια?

Υπομονη να μεγαλωσουν λιγο τα φυτακια και θα γινει σουπερ!!!

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Από νιτρικά είμαστε μεταξύ 0 + 5. Συμπληρώνω που και που...

Δεν μας περνει να κάνουμε κάτι άλλο από υπομονή.. Θα βάλουμε και το ζευγαράκι απιστογραμμα καποια στιγμη σύντομα (ελπίζω)...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα ψάρια θα βάλουμε και helena πριν αρχίσει η κατάσταση με τα σαλιγκάρια να ξεφεύγει. ...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μαιρη,πολυ ωραιο το εχετε φτιαξει!Με μερικα φυτακια ακομη θα γινει πολυ καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Κώστα.

Προς το παρόν λίγο κυανό έχει κάνει την εμφάνισή του. Στο πρόγραμμα είναι να πάρουμε ένα μικροσόριουμ για να βάλουμε πάνω στο ξύλο και θα συμπληρώσω μερικές ριζούλες βαλισνέρια που έχω σε βάζο. Όλο και κάτι θα συμπληρώσουμε. Τώρα βάλαμε και την δεύτερη λάμπα και πιστεύω ότι θα πάνε καλύτερα τα φυτάκια.

Το μόνο θεματάκι που ψάχνομαι είναι με την τύρφη. Παρ' όλο που έχω έξτρα φιλτράκι γεμάτο στην τύρφη το νερό γίνεται ελαφρά ξανθό... και δεν πέφτει και τρελά το ph. Νομίζω ότι είναι πολύ δυνατό 380λ/ώρα για τα 10 - 20 λίτρα νερού που ετοιμάζουε. Θα προσπαθήσουμε με ένα αυτοσχέδιο λαστιχένιο σπρέι μπαρ μήπως του κόψουμε τη ροή και κάνουμε δουλειά. Αλλιώς θα πάρουμε ένα μικρό για να κάνουμε δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη,ισως η τυρφη που βαζετε μεσα στο φιλτρο ειναι λιγη,δοκιμασατε περισσοτερη ποσοτητα?

Ποσο σας το παει το ph?Δηλαδη ποσο ηταν και ποσο το κατεβαζει?

Τι μαρκα ειναι η τυρφη που χρησιμοποιειτε?

Link to comment
Share on other sites

H τύρφη που έχω πάρει είναι της sera. Στην αρχή είχα βάλει 20γρ αλλά μετά γέμισα το δοχείο του φίλτρου και νομίζω ότι έβαλα τουλάχιστον 40 - 50γρ.

Μετράω με υγρα τεστ που έχουν διαβάθμιση ανά μισό βαθμό. Νομίζω ότι το κατεβάζει ελάχιστα γιατί η διαφορά με της βρύσης είναι μικρή. Στο άρθρο για την τύρφη έγραφε για το φίλτρο να γυρνάει 3 με 10 φορές. Αυτό που χρησιμοποιώ είναι 380λ/ώρα και δεν έχει σπρέι μπαρ (αλλά θα αποκτήσει σύντομα).

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι λόγο δύναμης γυρνάει γρήγορα το νερό και με πίεση οπότε δεν προλαβαίνει το νερό να απορροφήσει τα συστατικά της τύρφης. Σε συνδυασμό με την όξυγόνωση του νερού από την μεγάλη κυκλοφορία διαφεύγει και το διοξείδιο στην ατμόσφαιρα οπότε το αποτέλεσμα είναι μηδενικό..... :geek:

Την επόμενη φορά λέω να βάλω φρέσκια τύρφη και θα βάλουμε και το σπρει μπαρ από λάστιχο να δούμε τί θα γίνει.

Πόσο καιρό πρέπει να γυρνάει το νερό στο δοχείο προετοιμασίας? Στην αρχή το άφησα 3 ημέρες αλλά το αποτέλεσμα ήταν σχεδόν ίδιο είτε 3 είτε 2....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το φιλτρο ειναι πολυ στουμπωμενο με την τυρφη και το νερο δεν περνα σωστα απο μεσα?

Το δικο μου φιλτρο δεν ειχε spray bar.Αυτη την τυρφη δεν την εχω δοκιμασει για να σου πω αν ειναι καλη η οχι,εγω ειχα μια της fluval.

Τωρα το ποσες μερες δεν ειναι στανταρ,παιζουν πολλοι παραγωντες γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή το είχα μέσα σε καλσόν πολύ χαλαρό. Τίποτα.

Μετά έβαλα περισσότερο και έβαλα και σφουγγάρι για να είναι σχετικά στριμωγμένα. Το γνωστό αποτέλεσμα.

Στο τέλος το φούλαρα με τύρφη και το στουμπωσα κάτι έγινε αλλά νομίζω ότι θέλει αλλαγή πιά...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χρησιμοποιησει την ιδια τυρφη 3 φορες θα πρεπει να την αλλαξεις.

Βαλε τυρφη σε ενα καλσον αλλα μη το στουμπωσεις,πρεπει να περνα το νερο ανετα μεσα της αλλιως δεν δουλευει η τυρφη.Μη βαλεις κανενα σφουγγαρι παρα μονο τυρφη.

Εγω θα δοκιμαζα και αλλη μαρκα τυρφης και θα εβαζα και περισσοτερη ποσοτητα.

Τα τεστ σου δεν εχουν λειξει ετσι?

Μπορεις να μου πεις μετρησεις ph,kh,gh απο την βρυση σου και απο το βαρελι σου?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν έχω σφουγγάρι μέσα παρά μόνο ένα μικρό κομμάτι στην έξοδο για να μην μπεί τύρφη στην φτερωτή. Τα τεστ δεν έχουν λήξει σίγουρα. Τα αγόρασα το Φεβρουάριο.

Την τελευταία φορά δεν πήρα μετρήσεις από gh - kh καθώς τα έκανα τρέχοντας... Αλλα τα έριχνε κατά ένα βαθμό περίπου. Θα κάνω μετρήσεις σε νερό βρύσης και ενυδρείο και θα σου τις πώ.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μετρησεις απο την βρυση και απο το βαρελι με την τυρφη Μαιρη,ph,kh,gh.Πρωτα πεφτουν οι σκληροτηες και μετα το ph,το kh παρασυρει το ph και πεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω σήμερα φρέσκια τύρφη και δεν θα το στουμπώσω. Θα βάλω και το σπρέι μπαρ... Αύριο θα σου γράψω τις πρώτες μετρήσεις για να μου πείς την γνώμη σου....

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ήρθα με μετρήσεις!!

Έβαλα φρέσκια τύρφη 50γρ και έμεινε περίπου 0,5-1εκ. κενό μέχρι την φτερωτή και προσαρμόσαμε σπρει μπαρ για να σπάει λίγο η ροή. Νομίζω ότι τα αποτελέσματα είναι σίγουρα καλύτερα από τις άλλες προσπάθειες. Ακόμα και το νερό έχει αρχίσει να παίρνει πιό σκουρο χρώμα απο τις άλλες φορές.

Λοιπόν: Δοχείο προετοιμασίας περίπου 13 με 14 λίτρα μετά από 27 ώρες kh = gh = 5 και ph ίσως λίγο πιό κάτω από 7,4

Νερό βρύσης : kh = gh = 7 και ph μάλλον γύρω στο 7,5 (ίσως και λίγο παραπάνω).

Όλα είναι υγρά τεστ. Το προβληματάκι με το ph είναι ότι μετράει ανά μισό βαθμό και οι αλλαγές στο χρώμα μικρές για να είμαι σίγουρη. Στο πετ σοπ που είχαμε μετρήσει το νερό πριν κανα δίμηνο ήταν στο 7,7.

Πόσο καιρό πρέπει να μείνει η τύρφη στο δοχείο προετομασίας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...