Jump to content

Glow Light Tetra ...για Αρχή...


mary74

Recommended Posts

Καλα παει αλλα οταν ειπα να μην ειναι στουμπωμενη εννοουσα γενικα μεσα στο φιλτρο,οχι μονο να εχει κενο μεχρι την φτερωτη.

Τωρα το ποσες μερες πρεπει να μεινει η τυρφη δεν μπορω να στο πω,ειναι αναλογα ποσο θες να το μαλακωσεις,ποση τυρφη εχεις μεσα κ.α

Εμπειρικα θα το βρεις με συνεχης μετρησεις,δεν υπαρχει κατι στανταρ δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχω γεμίσει το δοχείο του φίλτρου και σου ανέφερα το κενό για να καταλάβεις ότι δεν εχω πιέσει την τύρφη για να κλείσει το φιλτρο.

Αυτή την φορά με το σπρέι μπαρ και το μικρό κενό πραγματικά πάει καλύτερα. Έριξα λίγο παραπάνω prime για να δεσμεύσει την αμμωνία και θα κάνω αλλαγή στον μονομάχο το βράδυ αφού κάνω ξανά μετρήσεις. Μετά θα ετοιμάσω το νερό για τα τέτρα.

Όταν μου τελειώσει η τυρφη που έχω θα δοκιμάσω της fluval.

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη,ποσο ph θελεις για τα τετρα και ποσο για τον μονομαχο?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, νομίζω γύρω στο 7 καλά θα είμαστε και για τα δύο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μαιρη,κανα νεο εδω εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

Την παλέψαμε με το κυανόβακτηρίδιο (υπερδοσολογια excel για μία εβδομαδα & συσκότιση 3 ημέρες) και εξαφανίστηκε...

Τώρα ξεκινάμε τα σχέδια για την ψήξη του νερού μιάς και σκαρφαλώσαμε στους 28 - 29 βαθμούς.

Χάσαμε ξανά ένα ψαράκι μετά την τελευταία αλλαγή από αποτομη μεταβολή του ph. Για κανά δυό εβδομάδες έβαζα υαλοβάμβακα στο φίλτρο πάνω - πάνω. Το αποτέλεσμα ήταν να μειώνεται δραματικά η ροή του φίλτρου προς το τέλος της εβδομάδας αφού το βαμβάκι διογκωνόταν και βούλωνε την είσοδο του νερού στο μοτέρ και δεν είχε δύναμη η αντλία να το επιστρέψει στο ενυδρείο. Κάναμε την αλλαγή με νερό που είχε ph μεταξύ 6,5 - 7,0 βγάζοντας τον υαλοβάμβακα. Μετά την αλλαγή το νερό στο ενυδρείο το πεχά ήταν λίγο πιό χαμηλά απ' ότι πρίν δηλαδή ενώ ήταν μεταξύ 7,0 - 7,5 πήγε πολύ κοντά στο 7,0 (kh = gh = 5). Βγάζοντας όμως τον υαλοβάμβακα το φίλτρο είχε πολύ μεγάλη ροή και έκανε δυνατή ανατάραξη στο νερό. Μέτρησα ph την επόμενη μου βγήκε ότι το πεχά ήταν 7,5 ενώ στο kh & gh δεν άλλαξε η τιμή τους. (Οι μετρήσεις έγιναν και με τεστ της Aquili και της sera)

Πιστεύω ότι λόγω τις αυξημένης οξυγόνωσης και απώλειας του co2 που βρίσκεται στο νερό είχα αυτή την αύξηση στο πεχά. Λογικό αφού έγινε όλο αυτό σε ένα 24ωρο να χάσω πάλι ψαράκι....

Τώρα την επόμενη φορά θα βάλω ανάμεσα απο το βιολογικό και το μοτέρ σφουγγάρι ώστε να μειώσω λίγο τη ροή χωρίς να έχω τα προβλήματα που μου δημιουργεί το βαμβάκι που διογκόνεται και βουλώνει το μοτέρ.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες το βραδυ. Ίσως την Δευτέρα βάλουμε και τα απιστόγραμμα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω και ένα λινκ με ένα άρθρο που βρήκα πολύ χρήσιμο σχετικά με το πεχά και που κατά την γνώμη μου συμπληρώνει το υπάρχον άρθρο του φόρουμ.

Αν οι διαχειριστές κρίνουν ότι παραβαίνω κάποιο κανόνα του φόρουμ, παρακαλώ να το διαγράψουν.

http://www.mchportal.com/international-mainmenu-64/2010-03-28-22-56-34/362--ph-.html

Link to comment
Share on other sites

Το link δε λειτουργεί... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

Την παλέψαμε με το κυανόβακτηρίδιο (υπερδοσολογια excel για μία εβδομαδα & συσκότιση 3 ημέρες) και εξαφανίστηκε...

Τώρα ξεκινάμε τα σχέδια για την ψήξη του νερού μιάς και σκαρφαλώσαμε στους 28 - 29 βαθμούς.

Χάσαμε ξανά ένα ψαράκι μετά την τελευταία αλλαγή από αποτομη μεταβολή του ph. Για κανά δυό εβδομάδες έβαζα υαλοβάμβακα στο φίλτρο πάνω - πάνω. Το αποτέλεσμα ήταν να μειώνεται δραματικά η ροή του φίλτρου προς το τέλος της εβδομάδας αφού το βαμβάκι διογκωνόταν και βούλωνε την είσοδο του νερού στο μοτέρ και δεν είχε δύναμη η αντλία να το επιστρέψει στο ενυδρείο. Κάναμε την αλλαγή με νερό που είχε ph μεταξύ 6,5 - 7,0 βγάζοντας τον υαλοβάμβακα. Μετά την αλλαγή το νερό στο ενυδρείο το πεχά ήταν λίγο πιό χαμηλά απ' ότι πρίν δηλαδή ενώ ήταν μεταξύ 7,0 - 7,5 πήγε πολύ κοντά στο 7,0 (kh = gh = 5). Βγάζοντας όμως τον υαλοβάμβακα το φίλτρο είχε πολύ μεγάλη ροή και έκανε δυνατή ανατάραξη στο νερό. Μέτρησα ph την επόμενη μου βγήκε ότι το πεχά ήταν 7,5 ενώ στο kh & gh δεν άλλαξε η τιμή τους. (Οι μετρήσεις έγιναν και με τεστ της Aquili και της sera)

Πιστεύω ότι λόγω τις αυξημένης οξυγόνωσης και απώλειας του co2 που βρίσκεται στο νερό είχα αυτή την αύξηση στο πεχά. Λογικό αφού έγινε όλο αυτό σε ένα 24ωρο να χάσω πάλι ψαράκι....

Τώρα την επόμενη φορά θα βάλω ανάμεσα απο το βιολογικό και το μοτέρ σφουγγάρι ώστε να μειώσω λίγο τη ροή χωρίς να έχω τα προβλήματα που μου δημιουργεί το βαμβάκι που διογκόνεται και βουλώνει το μοτέρ.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες το βραδυ. Ίσως την Δευτέρα βάλουμε και τα απιστόγραμμα μέσα...

Δεν καταλαβα τιποτα! Ειχες 6,5 με 7 και εβγαλες το βαμβακι και πηγε στο 7 ενω ηταν 7 με 7,5;;;;;!!!!!!!

Το διοξειδιο χαμηλωνει το ph!

Πηπως βαζεις πολυ βαμβακι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τιποτα! Ειχες 6,5 με 7 και εβγαλες το βαμβακι και πηγε στο 7 ενω ηταν 7 με 7,5;;;;;!!!!!!!

Το διοξειδιο χαμηλωνει το ph!

Πηπως βαζεις πολυ βαμβακι;

Εβγαλε το βαμβακι με αποτελεσμα να δημιουργησει μεγαλητερη αναταραξη και αυτο σε συνδιασμο με την απωλια co2 ανεβασε το ph σε 7.5 απο 7.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε το βαμβακι με αποτελεσμα να δημιουργησει μεγαλητερη αναταραξη και αυτο σε συνδιασμο με την απωλια co2 ανεβασε το ph σε 7.5 απο 7.

Ααααα μαλιστα! Και κατι 6,5 κτλ τι ηταν αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το νερο που εκανε αλλαγη ρε Θοδωρα,τι διαβαζεις? :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα ε μα το πα δεν καταλαβα τιποτα!

Λοιπον νομιζω υπαρχουν πιο πιθανοι λογοι που χανονται τα ψαρακια παρα το οτι βγηκε το βαμβακι! Για αρχη η υπερδοσολογια excel μπορει να εριξε αποτομα το ph και εσεις να το ξανανεβασατε αποτομα με το νερο βρυσης!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μπερδευτηκα λιγο..... :D

Τωρα ποσο ph εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τεο τα εγραψα βιαστικα γιατι ετοιμαζομουν να φυγω...

Κωστα μπορει να εγινε ετσι, μονο που το νερο της αλλαγης ειχε 6,5 το πολυ 7 πεχα λογω της τυρφης (που ηταν και φρεσκια...). Σιγουρα λιγοτερο απο του ενυδρειου (να φανταστεις οτι εριξα νερο βρυσης για να το σκληρηνω λιγο). Μετρησα πεχα μια ωρα μετα την αλλαγη και ξανα την επομενη μερα και διαπιστωσα την ανοδο.

Τι να πω μπορει να εβαλα πολυ βαμβακι και γι' αυτο μπουκωνε τοσο πολυ.

Ειπα να μην βαλω χερι παλι μεσα και θα το φτιαξω το Σκ με την αλλαγη.

Το λινκ θα το βαλω ξανα το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

.... Καλα οτι θελω γραφω... Τεο σε εσενα απαντουσα οχι στο Κωστα...

Γιωργο τωρα ειναι πιο κοντα στο 7,5...

Ελπιζω να περιορισω λιγο τη ροη για να μην εχω μεγαλη απωλια σε διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, Εισαι φοβερος.... (δεν μπορω να βαλω φατσουλες, γραφω απο το κινητο)!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και δεν το ξέρεις .Ολα τα emoticons είναι απλά συνδυασμοί χαρακτήρων . . .

Οι πιο κοινοί και στανταρισμένοι

:):D:(;):P

Όπου και αν γράψεις τους συγκεκριμένους συνδυασμούς θα σου βγάλει τα παρακάτω . . .

:):D:(;):P

Έγινε επεξεργασία - rastafari
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:D
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φώτο πριν απο 10 ημέρες. Τώρα που τις κοίταζα έχουν φουντωσει λίγο ακόμα τα φυτάκια...

post-55151-0-49453600-1401475686_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δώσε φρέσκο πράγμα στον λαό αλλιώς θα βάλω τον Θοδωρή να γκρινιάζει ακόμα πιο πολύ :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο

Έχουν αναπτυχθεί και τα φυτά

Βάλε μας όμως και πιο καινούργιες :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Μαίρη, μπράβο. Θα συμφωνήσω με τα παιδιά για καινούριες φωτογραφίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το βράδυ θα τις έχετε... και μπόνους βίντεο....

Μου φαίνεται η υπερδοσολόγηση με το excel τους έκανε καλό... λέω να την συνεχισω (όχι διπλή δόση αλλά κάτι τις παραπάνω από το κανονικό).

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...