Jump to content

Glow Light Tetra ...για Αρχή...


mary74

Recommended Posts

Να κανω μια χαζη ερωτηση??

Μηπως αφου ξεκινησε την ¨θεραπεια¨ πρεπει να την ολοκληρωσει??

Αν μια στο εκατομμυριο υπαρχει στο ενυδρειο της μυκητας,παρασιτο η και γω δεν ξερω τι . . .

Μηπως το κανει πιο ¨ισχυρο¨ αν υποθεσουμε οτι τελικα υπαρχει??!!!

Μια υποθεση-ερωτηση κανω και θα ηθελα την αποψη οσων γνωριζουν και προτεινουν την χρηση ολων αυτων των φαρμακων που προτεινουν παραπανω . . .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να πώ. Πρέπει να είμαστε ευέλικτοι και να κάνουμε ότι κίνηση πιστεύουμε ότι ταιριάζει στην κάθε περίπτωση. Να μην είμαστε απόλυτοι.

Συνήθως με την πάροδο του χρόνου, το διάβασμα, την συζήτηση μεταξύ μας αποκτάμε γνώσεις και τις χρησιμοποιούμε σε κάθε κατάσταση που αντιπετωπίζουμε.

Νομίζω ότι έχω δείξει πως δεν είμαι άτομο που βάζει πιά στο ενυδρείο με το παραμικρό ότι νά 'ναι.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση είδα ότι η κατάσταση ξέφευγε απο τον έλεγχο. Αποφάσισα να αντιδρασω με αυτό τον τρόπο και ευτυχώς η τύχη αυτή τη φορά ήταν μαζί μου...

Υ.Γ. Βασίλη αυτό σκεφτόμουν. Λέτε να βάλω μισή δόση σήμερα και σε 48 ώρες θα κάνω αλλαγή νερού? .

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Ξερω καλα τι ατομο εισαι και κατα ποσο διαβαζεις μελετας και ρωτας πριν πραξεις.

Πλεον οτι εγινε εγινε ασχετα με το αν ειναι σωστο η οχι και φυσικα δεν θελω και δεν μπορω να εκφερω γνωμη η το τι θα εκανα εγω γιατι δεν ειμαι γνωστης των φαρμακων-θεραπειων-ασθενειων.

Σημασια εχει πως πρεπει να πραξεις απο εδω και περα μεχρι να ξαναευθυγραμμιστουν τα πραγματα. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να πώ. Πρέπει να είμαστε ευέλικτοι και να κάνουμε ότι κίνηση πιστεύουμε ότι ταιριάζει στην κάθε περίπτωση. Να μην είμαστε απόλυτοι.

Συνήθως με την πάροδο του χρόνου, το διάβασμα, την συζήτηση μεταξύ μας αποκτάμε γνώσεις και τις χρησιμοποιούμε σε κάθε κατάσταση που αντιπετωπίζουμε.

Νομίζω ότι έχω δείξει πως δεν είμαι άτομο που βάζει πιά στο ενυδρείο με το παραμικρό ότι νά 'ναι.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση είδα ότι η κατάσταση ξέφευγε απο τον έλεγχο. Αποφάσισα να αντιδρασω με αυτό τον τρόπο και ευτυχώς η τύχη αυτή τη φορά ήταν μαζί μου...

Συμφωνώ.

Κι εγώ όταν είχα την ψαρίνα μου άρρωστη, μου έλεγαν να κάνω θεραπεία μόνο με Melafix. Αλλά προτίμησα να κάνω και με Esha 2000 και μάλιστα να την παρατείνω για δύο μέρες, εφόσον το επέτρεπαν οι οδηγίες. Και δεν το μετάνιωσα.

Ακόμα έχουμε να μάθουμε πολλά, αλλά η μικρή εμπειρία που έχουμε αποκτήσει μας βοηθάει να αξιολογούμε καλύτερα τις καταστάσεις.

Σε μία άλλη περίπτωση που μου είχε πει ο Σταμάτης να κάνω μπάνια στο χρυσόψαρο με General Cure, ακολούθησα τις οδηγίες του χωρίς καν να το συζητήσω. Δεν μπορούσα καν να αξιολογήσω την κατάσταση.

Ευτυχώς όμως έχουμε ο ένας τον άλλο εδώ και γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση??

Μηπως αφου ξεκινησε την ¨θεραπεια¨ πρεπει να την ολοκληρωσει??

Αν μια στο εκατομμυριο υπαρχει στο ενυδρειο της μυκητας,παρασιτο η και γω δεν ξερω τι . . .

Μηπως το κανει πιο ¨ισχυρο¨ αν υποθεσουμε οτι τελικα υπαρχει??!!!

Μια υποθεση-ερωτηση κανω και θα ηθελα την αποψη οσων γνωριζουν και προτεινουν την χρηση ολων αυτων των φαρμακων που προτεινουν παραπανω . . .

Πάρα πολύ καλή ερώτηση...

Μετά από 20 χρόνια στα φάρμακα λόγω δουλειάς.. θα έλεγα ότι σε περίπτωση που ξεκινάς μία θεραπεία θα πρέπει να την τελειώνεις!

Παίρνουμε αντιβίωση για 2 μέρες από τις 7 που είναι η θεραπεία κ μετά σταματάμε γιατί νιώθουμε καλύτερα.. αυτός είναι ο βασικός λόγος που έχουν γίνει όλα τα μικρόβια durecel...

Link to comment
Share on other sites

Όσο το σκέφτομαι νομίζω πως πιό σωστό είναι να ολοκληρώσω την θεραπεία.

Μετά αλλαγή νερού, θερμοκρασία στους 27 βιταμίνες και ποικιλία στη διατροφή.... :nurse:

Και καμιά προσευχή..... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, την έβαλα την δεύτερη δόση.... Δεν νομίζω ότι έχουν διαφορά οι συμπεριφορά των φαρμάκων στους ανθρώπους και στα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εσεις θα με τρελανετε! Οταν ανεφερα τα αλλα φαρμακα οπως flagyl κτλ κτλ ηθελα να μαθω για ποιο λογο διαλεξες το bactopur και οχι ενα οποιοδηποτε αλλο φαρμακο! Οχι να ριξεις ενα αλλο φαρμακο!

Χωρις να ξερεις τι προβλημα εχουν τα ψαρια ριχνεις μεσα φαρμακο! Και συνεχιζεις χωρις να εχεις σαφης ενδειξεις οτι υπαρχει καποια αρρωστεια;

Τα μικροβια γινονται πιο δυνατα γιατι καποια στιγμη προσαρμοζονται στα φαρμακα οταν τα χορηγουμε χωρις λογο!

Το bactopur ειναι για fin και mouth rot και βακτηριακες μολυνσεις! Υπηρχε κατι τετοιο μεσα στο ενυδρειο;

Εγω πχ βλεπω ενα ψαρι μου να τριβεται στην αμμο και εχω το flaggelol στο ντουλαπι. Το ριχνω επειδη αυτο εχω;

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, την έβαλα την δεύτερη δόση.... Δεν νομίζω ότι έχουν διαφορά οι συμπεριφορά των φαρμάκων στους ανθρώπους και στα ψάρια...

Τι να σου πω βρε Μαίρη.. οι γνώσεις μου δεν φτάνουν στα ψαροφάρμακα..

Αλλά δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά από τους ανθρώπους..

Εγώ αν το ξεκινούσα.. θα το τελείωνα!

Ανθρακούλης μετά.. ξέρεις εσύ.. κ όλα θα είναι μια χαρά!

Το καλό όμως θα ήταν να καταλάβουμε από το θέμα σου τι μπορεί να είναι αυτό το άσπρισμα στα ψάρια γιατί αύριο μπορεί να είναι η σειρά μας.. χτύπα ξύλο.. :headonwall:

Στην φυματίωση μπορεί στο αρχικό στάδιο τα ψάρια να χάνουν τα χρώματά τους αλλά μετά ακολουθούν κ άλλα συμπτώματα!

Τελικά κατέλειξες ότι το έπαθες από άνοδο θερμοκρασίας; Κ για πόση άνοδο μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εσεις θα με τρελανετε! Οταν ανεφερα τα αλλα φαρμακα οπως flagyl κτλ κτλ ηθελα να μαθω για ποιο λογο διαλεξες το bactopur και οχι ενα οποιοδηποτε αλλο φαρμακο! Οχι να ριξεις ενα αλλο φαρμακο!

Χωρις να ξερεις τι προβλημα εχουν τα ψαρια ριχνεις μεσα φαρμακο! Και συνεχιζεις χωρις να εχεις σαφης ενδειξεις οτι υπαρχει καποια αρρωστεια;

Τα μικροβια γινονται πιο δυνατα γιατι καποια στιγμη προσαρμοζονται στα φαρμακα οταν τα χορηγουμε χωρις λογο!

Το bactopur ειναι για fin και mouth rot και βακτηριακες μολυνσεις! Υπηρχε κατι τετοιο μεσα στο ενυδρειο;

Εγω πχ βλεπω ενα ψαρι μου να τριβεται στην αμμο και εχω το flaggelol στο ντουλαπι. Το ριχνω επειδη αυτο εχω;

Με αυτό ακριβώς που αναφέρεις ήθελα να τους προβληματίσω όλους και όλες και πως πρέπει να πράξουμε αφού πλεον ρίξαμε μια δόση από "οτι να`ναι" . . .

Την αρχική σου τοποθετηση στο #116 την κατάλαβα εξ`αρχής ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω Βασιλη, αν εριχνα μια δοση απ οτι να ναι, στα καπακια θα εκανα αλλαγη νερου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που ειπα ηταν τι θα εκανα αν ημουν στη θεση σου και ημουν σιγουρος οτι ειχε φυματιωση

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που ειπα ηταν τι θα εκανα αν ημουν στη θεση σου και ημουν σιγουρος οτι ειχε φυματιωση

Αν εισαι σιγουρος για κατι πρατεις αναλογα. Αν δεν εισαι σιγουρος δεν κανεις οτι να ναι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αντωνη δεν κατηγορω κανεναν για την αποψη του η την πραξη του.

Δεν ξερω αν ειναι φυματιωση η απλα μια γενετικη ανωμαλια η οτιδηποτε αλλο.

Αν δεν εχω διατυπωσει σωστα τους προβληματισμους μου να με συγχωρεσετε.

Σημασια εχει πως ειναι πιο σωστο να πραξει τωρα. . .

Τεο δεν νομιζω μια αλλαγη νερου να ¨διορθωνε¨την κατασταση . . . Το φαρμακο ειναι υγρο που σημαινει οτι αναμιγνυεται αμεσως και περναει παντου.Ισως απλα να αφαιρουσε ενα μερος του με μια μεγαλη αλλαγη.

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Δεν έριξα ότι να 'ναι. Οι πιό κοινές μολύνσεις που προκαλούνται είναι οι βακτηριδιακές, τις οποίες και αντιμετωπίζει το bactopur ....

Υ.Γ. Προφανώς μονο η ασπρίλα ήταν το σύμπτωμα. Δεν θα μπορούσα να ρίξω φάρμακο για ψάρια που ξύνονται. Προτίμησα λοιπόν να ρίξω φάρμακο για κάτι που είναι πιό πιθανό να εμφανιστεί στο ενυδρείο....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει κάποιο στέλεχος ανθεκτικό θα πρέπει να δοκιμάζει πολύ συχνά το φάρμακο. Με μία φορά δεν είναι δυνατόν να συμβεί αυτό.

Έχεις δεί φάρμακο μίας χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση! Αν νομιζεις οτι εκανες το σωστο οκ, πασο!

Αυτο που λεω ειναι πως εγω σαν Θοδωρης, αν εχω πονοκεφαλο δεν παιρνω simeco επειδη αυτο εχω. Οταν ποναει το στομαχι μου δεν παιρνω niflamol και οταν ζεστενομαι δεν παιρνω panadol!

Βασιλη, πιστευω το πιασες το νοημα. Αλλαγη νερου, ανθρακας κτλ κτλ. Οχι συνεχιζω μια θεραπεια που δεν οτι ναναι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Θοδωρή μου.. δεν είπε κανένας ότι έχεις άδικο στην πρώτη σου ανάρτηση!

Όλοι συμφωνούμε ότι δεν έπρεπε να ρίξει κάτι χωρίς να είναι σίγουρη αλλά καταλαβαίνω κ την Μαίρη που πάνω στον πανικό της κ ενώ ήταν να λείψει από το σπίτι (βασικό αυτό).. έριξε αυτό που έριξε!

Θα συμφωνήσω με τον rastafari που έθεσε το ερώτημα αν υπήρχε έστω κ μία περίπτωση να υπήρχε βακτηριακή λοίμωξη στο ενυδρείο.. κ δεν έβαζε ξανά δεύτερη δόση.. τι θα γινόταν; Μετά δεν ξέρω κ εγώ τι φάρμακο θα έπρεπε να βάλει κ για πόσο καιρό...

Νομίζω ότι την αγχώσαμε πολύ.. λες κ έριξε μέσα TNT..

Ας δούμε λίγο το θέμα μας..

Θα μου απαντήσει εμένα κάποιος για το αν η θερμοκρασία μπορεί να φέρει ξάσπρισμα στα ψάρια;

Κ για πόση θερμοκρασία μιλάμε;

Γιατί δεν ξέρω κ τι μου ξημερώνει αύριο..

Link to comment
Share on other sites

Το ασπρισμα και γενικα η αλλαγη χρωματος στα ψαρια ειναι ο τροπος τους να σου πουν οτι κατι δεν παει καλα. Το καθε ειδος εχει max και min θερμοκρασια που αντεχει!

Τωρα για το αν εριξε ΤΝΤ, θα το μαθουμε συντομα αν θα επιβιωσει η βιολογια της ή οχι!

Για τα υπολοιπα δεν περιγραφω αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, όταν έχεις συγκεκριμένα συμπτώτα είναι εύκολο να πάρεις αυτό που πρέπει ....

Όταν δεν έχεις όμως ο γιατρός δεν μπορεί να μαντέψει το μικρόβιο που σε τσακίζει θα σε παστώσει σε αντιβίωση ευρέως φάσματος (ανάλογα με τα γενικά συμπτώματα) και περιμένει, αν δεν πιάσει σου βάζει άλλη μέχρι να σε τελειώσει, βλέποντας και κάνοντας που λέμε.....

(Το έχω ζήσει το σκηνικό... στο τσακ την γλίτωσα....)

Στα ψαράκια όμως δεν μπορείς να ξέρεις... μόνο στα κραυγαλέα μπορείς να είσαι σίγουρος!

Υ.Γ. Δεν ανησυχώ για την βιολογία μου πάντως. Αν με μία φορά bactopur τινάζονταν η βιολογία στον αέρα τότε αλίμονό μας....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση! Αν νομιζεις οτι εκανες το σωστο οκ, πασο!

Αυτο που λεω ειναι πως εγω σαν Θοδωρης, αν εχω πονοκεφαλο δεν παιρνω simeco επειδη αυτο εχω. Οταν ποναει το στομαχι μου δεν παιρνω niflamol και οταν ζεστενομαι δεν παιρνω panadol!

Βασιλη, πιστευω το πιασες το νοημα. Αλλαγη νερου, ανθρακας κτλ κτλ. Οχι συνεχιζω μια θεραπεια που δεν οτι ναναι!

:lolu: Πολύ μου άρεσε αυτό!!! Θα το λέω στην δουλειά σ΄αυτούς που παίρνουν ότι νά΄ναι κ μετά έρχονται με την συνταγή γιατρού!!!

Αλλά είναι λίγο άστοχο στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί από τα φάρμακα που αναφέρεις κανένα δεν είναι για βακτηριακή λοίμωξη.. κ κανένα δεν είναι για θεραπεία..

Υπάρχουν κ τα αντιβιωτικά ευρέως φάσματος.. που μπορεί να πιάσουν πολλά μικρόβια κ να τα πάρεις για χερι, πόδι, δόντι κλπ

Δεν το αναλύω άλλο γιατί θα μας δείρουνε.. :sword:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ασπρισμα και γενικα η αλλαγη χρωματος στα ψαρια ειναι ο τροπος τους να σου πουν οτι κατι δεν παει καλα. Το καθε ειδος εχει max και min θερμοκρασια που αντεχει!

Τωρα για το αν εριξε ΤΝΤ, θα το μαθουμε συντομα αν θα επιβιωσει η βιολογια της ή οχι!

Για τα υπολοιπα δεν περιγραφω αλλο!

Αυτό ήθελα να καταλάβω.. αν δηλαδή το ξάσπρισμα μπορεί να συνδιαστεί με ανέβασμα της θερμοκρασίας!

Μην τσιτώνεις.. ξέρεις ότι δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε όλοι σε όλα!

Τελικά εγώ είμαι πολύ τυχερή.. γιατί στη θέση της Μαίρης τι θα έκανα;

Θα έπαιρνα τηλέφωνο τον Θοδωρή!!!!

Που είναι καλό παιδάκι κ σηκώνει πάντα το τηλέφωνο κ ξεστραβώνει όλα τα γκαβά σαν εμένα...

Εντάξει είσαι; Το έσωσα καθόλου; :)

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, δεν ξέρω τις επιπτώσεις στα άλλα ψαράκια αλλά στα τέτρα μάλλον είναι. Η θερμοκρασία δυστηχώς είχε περάσει στους 30 για κανά μήνα.

Με τα απρόοπτα δεν καταφέραμε να φτιάξουμε την κατασκευή νωρίτερα. Μετά απο λειτουργία δυο ημερών και θερμοκρασίας γύρω στους 27 είναι καλύτερα. Βέβαια θέλουν λίγο ακόμα για να ζωηρέψουν καλά καλά τα χρώματα.

Ίσως άλλα ψαράκια να αντιδρούν με διαφορετικούς τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Α μιλάμε για πολύ ανέβασμα..!!!!

Ήθελα να καταλάβω αν λέμε για 1- 2 βαθμούς πάνω από αυτό που θα ήθελαν τα ψαράκια μας.. δεν σκέφτηκα το πάνω από 30...

Εμένα το περισσότεο που έχει πιάσει είναι 28.. είναι που δεν ζω στο λεκανοπέδιο!

Κάπου είχα διαβάσει για μπουκαλάκια με παγωμένο νερό που τα ρίχνουν μέσα στο ενυδρείο για να πέσει η θερμοκρασία..

Ξέρει κάποιος κάτι; Μήπως είναι μία λύση σε κατάσταση ανάγκης;

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες από την κατασκευή μας. Προς το παρον λειτουργεί με χρονοδιακόπτη (κατόπιν σχεδόν 24ωρης παρακολούθησης) και έχει ρυθμιστεί η θερμοκρασία γύρω στους 27. Τώρα είναι λίγο αργά να αγοράσω τον κοντρόλερ γιατί θα έρθει όταν θα έχουμε φύγει για διακοπές. Θα αγοραστεί μετά το εξωτερικό φίλτρο ....

Υ.Γ. Δεν βρήκαμε μαύρη πλαστική γωνία και γι' αυτό βάλαμε μαύρη ταινία στο πάνω μέρος της για να μην ξεχωρίζει. Επίσης στο κάτω μέρος της γωνίας έχουμε βάλει λάστιχο αφ' ενός για να μην γχαρθεί το καπάκι από τις βιδούλες και αφ' ετέρου να μην συντονίζοντε τα πλαστικά μεταξύ τους ....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...