Jump to content

Δυο Firefish Φαγωμενα...


akisem

Recommended Posts

χανω μεσα σε 10 μερες δευτερο firefish απο μαλλον τον ιδιο λογο.... βοηθεια λιγο....

αγορασθηκε το πρωτο πριν 10 μερες μπηκε, αντεξε 3 μερες...και το βρηκα ενα πρωι ψοφιο και ολοκληρα κοματια απο το σωμα του φωγομενα!!

το δευτερο αγορασθηκε προχθες....φαινοταν μια χαρα.....αλλα χθες φαινοταν ηταν ολο στην τρυπα του (την ιδια που ηταν συνεχεια και το αλλο) και φαινοταν οτι κατι δε παει καλα.... Τωρα μολις βρηκαι και αυτο νεκρο στο βυθο με ενα κωματι να του λειπει....

Απο ζωντανα μεσα εχς δυο νεμο, ενα βιριδις και ενα 6 line wrasse (μπηκε προχθες-τα παει μαι χαρα), δυο νασαριους, δυο νεριτας, ενα τουρμπο, 2 ερημιτες μικρους (1εκ), και 3 σεξυ γαριδες....

παρακαλω τα φωτα σας. απο παραμετρους δεν εχω καποιο θεμα....αμμωνια-νιτρικα-φωσφορικα ολα μηδενικα.

κανας καβουρης λετε? δεν εχω δει τιποτα...το ενυδρειο τρεχει σχεδον 1,5 χρονο τωρα (120λ).

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε βραδυ με καποιο κοκκινο φως μηπως εχεις καποιο σκουλικι που κανει τα εγκληματα :D

Link to comment
Share on other sites

μα ειδικα το δευτερο το χασα μερα....δηλαδη το πρωι ηταν εκει (φαινοταν οχι καλα βεβαια)...

αυτο που εχω και το ξερω ειναι ΠΑΡΑ πολλοι μαυροι αστεριες...αλλα δεν νομιζω οτι μπορουν να κανουν κακο, ??

Link to comment
Share on other sites

και όμως...νομίζω αστερίας έκανε τη ζημιά. Και μέρα και νύχτα είναι δραστήριοι.Στήνουν καρτέρι και πιάνουν τη λεία τους. Εχω χάσει και εγώ firefish από αστερία και δεν το βρήκα ποτέ, ούτε λέπι...και ο αστερίας είχε γίνει τούμπανο. Πλέον είναι στο sump...

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα το βγαλσιμο σε οποιους βλεπεις :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι αληθεια απειροι....και αντε οι πιο μεγαλοι ειναι ευκολο....οι μικροτεροι? μονο με θηρευτη....οπως εγραψα στο πρωτο ποστ εβαλα ελα wrasse αλλα νομιζω το στομα του ειναι πολυ μικρο για αυτους...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος αστερια και περιεργος, οπως ακριβως μου αρεσουν....

Αλλα δεν ξερω εαν μπαινει στο lido....

Πως γιναν πολλοι;; Αναπαραγωντε τοσο ευκολα ή απο κομενα μελοι;;

Link to comment
Share on other sites

χααχχαχα σου στελνω οσους θες!

αναπαραγεται ευκολα. Ανα μερικους μηνες μαζευονται ολοι πανω στα βραχια και αρχιζουν τα οργια....ολο το ενυδρειο θολωνει...

Link to comment
Share on other sites

Μπααα!!! Να μου ληπει!!!

Οσο και να θελω εναν αστερια, δεν βαζω τον "σιρινακη" στο ενυδρειο μου :P

Link to comment
Share on other sites

αν θες να απαλαγεις απο αστεριες (αν καταλαβα καλα κιολας) βαλε harlequin shrimps φερνει κατακαιρους το aquario.gr. να 3ερεις ομως οτι επειδη αυτη ειναι η τροφη τους οταν 3επαστρεψουν τους αστεριες 8α πε8ανουν κ αυτες μετα

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορια, μολις εγινα αυτοπτης μαρτυρας επιθεσης ενος μεγαλου τετοιου αστερια σε ερημιτη....μαλλον οταν γινονται τερατακια αυτοι οι αστεριες αν πεινασουν...τσιμπανε οτι να ναι....

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορια, μολις εγινα αυτοπτης μαρτυρας επιθεσης ενος μεγαλου τετοιου αστερια σε ερημιτη....μαλλον οταν γινονται τερατακια αυτοι οι αστεριες αν πεινασουν...τσιμπανε οτι να ναι....

και καβουρια και γαριδες και ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

αν θες να απαλαγεις απο αστεριες (αν καταλαβα καλα κιολας) βαλε harlequin shrimps φερνει κατακαιρους το aquario.gr. να 3ερεις ομως οτι επειδη αυτη ειναι η τροφη τους οταν 3επαστρεψουν τους αστεριες 8α πε8ανουν κ αυτες μετα

συμφωνο απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εριχνα την προσοχη μου στα clown φιλος εχει χασει τεσσερα ψαρια στο μεγαλο reef του,και ενα firefish στο nano που ειχε ολα τα περιστατικα απο clown....ειναι παλιοχαρακτηρες μερικες φορες :kfu:

Link to comment
Share on other sites

Μπααα!!! Να μου ληπει!!!

Οσο και να θελω εναν αστερια, δεν βαζω τον "σιρινακη" στο ενυδρειο μου :P

Χαχαχαχαχα

Καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ama janamazeytoyn gia orgia vgale olo to vraxo ejw

Φιλε keeper με βαση κανονισμου πρεπει να γραφεις με πεζα Ελληνικα, αντε να βγαλει ακρη κανεις ετσι οπως τα εγραψες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...