Jump to content

Αρχάριος, Βοήθεια Για Επιλογή Ενυδρείου


Levani Talakhadze

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα. Καταρχάς συγχαρητήρια για την κοινότητά σας.

Λοιπόν, πριν μερικές μέρες η κοπέλα μου μου έκανε δώρο ένα χρυσόψαρο(κοινό) με ένα κουτί μεταφοράς. Της είπαν στο πετ σοπ πως δεν έχει πρόβλημα ένα χρυσόψαρο σε τόσο μικρό ενυδρείο. Τέλος πάντων διαβάζοντας το δικό σας φόρουμ αλλά παρατηρώντας και τη συμπεριφορά του μικρού μου pierre, κατάλαβα πως δεν μπορεί na επιβιώσει σε τέτοιες συνθήκες (το μετέφερα σε ένα μεγαλύτερο μπολ και του αλλάζω νερό κάθε περίπου το 60%)

Θέλω λοιπόν να πάρω ένα φθηνό ενυδρείο για να ζήσει κάπως καλά και να το βλέπω να κινείται τουλάχιστον, να μην κάθεται στο βυθό όλη μέρα. Απ'όσο κατάλαβα θέλει κάπου 60 λίτρα το ελάχιστο ένα κοινό χρυσόψαρο. Έκανα μια έρευνα αγοράς και βρήκα αυτό εδώ.
1) http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=2870 Τι άλλο θα χρειαστώ αν το πάρω αυτό;

Ή αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι εσείς κάπου στα ίδια πάνω κάτω χρήματα, γιατί θέλω να του αλλάξω άμεσα το σπίτι. Όλο το καιρό είναι με ένα poker face στο πρόσωπο. :/

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Μπορείς να μας πεις τι είδους είναι το χρυσόψαρο, ή να μας βάλεις μια φωτογραφία ;

Αν πάρεις το ενυδρείο που μας παραθέτεις, θα χρειαστείς βιολογικό υλικό για το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Είναι ένα κοινό χρυσόψαρο. το Common το είχα αναφέρει στο πρώτο ποστ, κάπου 3-4 εκατοστά χωρίς την ουρά του. Αυτά το βιολογικό υλικό πως ακριβώς να το πω στο πετ σοπ; (μόνο αυτό θα χρειαστώ ; )

Έγινε επεξεργασία - Levani
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο εχει τα παντα μεσα και 20 ευρω πιο κατω για να βαλεις και χαλικακι μεσα να παρεις και τροφη και βακτηρια με την διαφορα τιμης :usd:

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς δεν το πρόσεξα. :)

Αν και το μήκος είναι μικρό για τα κοινά χρυσόψαρα, είναι σαφώς καλύτερο από το κουτί που βρίσκεται τώρα.

Για βιολογικό υλικό θα πάρεις siporax mini.

Θα χρειαστείς και υγρά τεστ για Αμμωνία , Νιτρώδη και Νιτρικά , ώστε να μπορείς να παρακολουθείς την ποιότητα του νερού.

Τέλος, για το στρώσιμο, πρέπει να πάρεις και μια συσκευασία βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες.

Επειδη εδω ειναι η κατηγορια του καλοσορισματος και το θεμα μετα απο μερικες μερες κλειδωνει,θα σε παρακαλουσα να ανοιξεις ενα νεο θεμα στην κατηγορια του κρυου νερου και να συζητησουμε τις αποριες σου εκει.:)

Link to comment
Share on other sites

Loukas Pirdas- Σ'ευχαριστώ πολύ. Καλή λύση αλλά επειδή μένω θεσσαλονίκη με μεταφορές κτλ μάλλον στα ίδια λεφτά θα βγω περίπου.
Dpap - καλά, πάω τώρα να περάσω από διάφορα πετ σοπ και μάλλον θα πάρω κάτι. Δηλαδή θα πάρω τα εξής: ενυδρείο, βιολογικό υλικό, τεστ,βακτήρια, χαλίκι.
Το βράδυ που θα γυρίσω θα αρχίσω με το στρώσιμο αφού διαβάσω κάποια topics σχετικά με το θέμα.

rastafarian- OK θα το κάνω το βράδυ.

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση, εγώ νόμιζα θα χρειαζόταν να περιμένω μέρες ολόκληρες :D

Link to comment
Share on other sites

Loukas Pirdas- Σ'ευχαριστώ πολύ. Καλή λύση αλλά επειδή μένω θεσσαλονίκη με μεταφορές κτλ μάλλον στα ίδια λεφτά θα βγω περίπου.

Dpap - καλά, πάω τώρα να περάσω από διάφορα πετ σοπ και μάλλον θα πάρω κάτι. Δηλαδή θα πάρω τα εξής: ενυδρείο, βιολογικό υλικό, τεστ,βακτήρια, χαλίκι.

Το βράδυ που θα γυρίσω θα αρχίσω με το στρώσιμο αφού διαβάσω κάποια topics σχετικά με το θέμα.

rastafarian- OK θα το κάνω το βράδυ.

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση, εγώ νόμιζα θα χρειαζόταν να περιμένω μέρες ολόκληρες :D

Για ποιους μας πέρασες ; :P

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Μην ξεχάσεις να πάρεις ΚΑΘΑΡΟ κουβά, που δεν έχει μπει χλωρίνη / καθαριστικό για το πάτωμα μέσα! Θα τον χρησιμοποιείς μόνο για το ενυδρείο σου!

Έχε και κανά δυο πετσέτες πρόχειρες για ότι κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

Archimendes Ευχαριστώ για την συμβουλή, αυτό με τις πετσέτες με βοήθησε :D
Kalliroi-Ευχαριστώ πολύ. :)

Λοιπόν πήρα ένα 54άρι Aqua szut.
Έχει ένα Εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρι.

Φωτισμό.
Θερμοστάτη(δεν το έβαλα)

Πήρα επίσης:

5 κιλά χαλίκι

Waterlife bacterlife
Siporax bio filter medium(Δεν είχαν το mini δυστυχώς, ο Dpap με είχε συμβουλέψει να πάρω το μικρό)

Esklarin aloe vera (το πήρα για αντιχλώριο δεν ξέρω αν κάνει)

Λοιπόν, τοποθέτησα το φίλτρο στο ενυδρείο και μετά έστρωσα το πλυμένο χαλίκι. Έριξα τα Siporax πάνω από το χαλίκι και μετά γέμισα το ενυδρείο με νερό. Έθεσα το φίλτρο σε λειτουργία και μετά έβαλα στο νερό τις απαιτούμενες ποσότητες από το Esklarin και τα βακτήρια.

Πόσες ώρες/μέρες θα περιμένω λοιπόν ; Πότε πρέπει δηλαδή λογικά να είναι έτοιμο το ενυδρείο και πότε να κάνω τις μετρήσεις;
(Ανυπομονώ να βάλω μέσα τον Pierre :D )

Σόρρυ που ρωτάω συνέχεια, αλλά διάβασα τόσα topics που τα έχω όλα μπερδεμένα.

Υ.Γ. Σε ποια κατηγορία να ανοίξω το καινούργιο topic;

Έγινε επεξεργασία - Levani
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν το φίλτρο πρέπει να είναι 24 ανοικτό να δουλεύει (πριν μπει το ψαράκι)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τοποθέτησα το φίλτρο στο ενυδρείο και μετά έστρωσα το πλυμένο χαλίκι. Έριξα τα Siporax πάνω από το χαλίκι και μετά γέμισα το ενυδρείο με νερό. Έθεσα το φίλτρο σε λειτουργία και μετά έβαλα στο νερό τις απαιτούμενες ποσότητες από το Esklarin και τα βακτήρια.

Το siporax ειναι βιολογικο υλικο και δεν μπαινει επανω απο το χαλικι αλλα μεσα στο φιλτρο.Κοψε

στην μεση το σφουγγαρι και βαλε οσο siporax χωραει.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το θέμα σου στην κατηγορία κρύου νερού ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το siporax ειναι βιολογικο υλικο και δεν μπαινει επανω απο το χαλικι αλλα μεσα στο φιλτρο.Κοψε

στην μεση το σφουγγαρι και βαλε οσο siporax χωραει.

ο πετσοπας μου είπε να το ρίξω χύμα κάτω.. μιας και δεν έχω εξωτερικό φίλτρο. Όπως και αν το κόψω το πολύ ένα να πάρει. Τα άλλα τα βγάζω έξω;

Kalliroi - Οκ θενξ :)

Link to comment
Share on other sites

ο πετσοπας μου είπε να το ρίξω χύμα κάτω.. μιας και δεν έχω εξωτερικό φίλτρο. Όπως και αν το κόψω το πολύ ένα να πάρει. Τα άλλα τα βγάζω έξω;

Kalliroi - Οκ θενξ :)

Επειδή μερικοί πετσοπάδες δεν γνωρίζουν καλά κάποια πράγματα, καλό θα είναι όταν σου λένε κάτι να το διασταυρώνεις εδώ προτού το κάνεις, για να αποφύγεις λάθη.

Το βιολογικό υλικό, είτε είναι siporax mini, είτε είναι κανονικό "μακαρόνι" το βάζουμε μέσα στο φίλτρο, δεν έχει σημασία αν είναι εσωτερικό ή εξωτερικό. Όταν λες "το πολύ ένα να πάρει" εννοείς ένα "μακαρόνι"; Τί μέγεθος έχει το βιολογικό σου υλικό; Σε ένα από αυτά τα πολύ μικρά φιλτράκια είχα βάλει στην αρχή περίπου 10 "μακαρόνια". Τί φίλτρο πήρες; Εκτός από το σφουγγάρι έχει άλλα υλικά; Μπορείς να το βγάλεις μία φωτογραφία;

Βάλε όσο βιολογικό υλικό χωράει στο φίλτρο και το υπόλοιπο μην το ρίξεις χύμα στο ενυδρείο, ότι έριξες στον βυθό μάζεψέ το. Τα χρυσόψαρα έχουν τη συνήθεια να γεμίζουν το στόμα τους με χαλίκια, να κρατάνε ό,τι τρώγεται (π.χ. υπολείμματα τροφής) και να τα ξαναφτύνουν. Όπως εμείς τρώμε το καρπούζι και φτύνουμε τα κουκούτσια. :D Γι'αυτό και προτιμάμε λεπτό χαλίκι. Το βιολογικό υλικό στον βυθό δεν θα τα βοηθάει.

Άνοιξε το νέο θέμα να συζητήσουμε εκεί τις απορίες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!!

:welcomeXL:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...